Šta je novo?

Mozilla Firefox [FAQ u II postu]

Reinstalirao i sad sljaka :) hvala

Nema na cemu. :wave:





Koliko vidim taj addons moze do 720p a Mozila 38 i 39 sa HTML5 mogu i 8k a kamoli 4k i 1080p :) Na mozili firefox 39 teram 1080 na html5 nikakvih problema nema , nikakve addonse ne koristim! Mozila je od 38 krenula sa HTML5 i nikakvi add-onsovi vam ne trebaju sve ektra radi!

Ne ne, to je da po defaultu ucitava klip u 720p (ako klip podrzava). Naravno da pusta i preko. :D
 
Poslednja izmena:
Mozda sam vec pitao, zaboravih, je l' ima neko povremenih problema za 1080p @ 60 fps ?da video krene, pa pocne da ucitava, pa krene pa ucitava i tako stalno, pritom net nije problem.
 
Ljudi, odlazim od fajerfoksa godinama na operu i hrom, i stalno se vracam na njega, a samo zbog jedne jedne stvari odlazim. Nadam se da ima resenja za to: jel mora da secka trana na kojoj si trenutno kad skrolujes, ako se u pozadini otvara vise tabova, tj ucitava? Hrom to radi odlicno, ali ne mogu da se priviknem da radim na njemu, dzaba. Takodje, da li ima fora oko podesavanja u about:config, da se stranica skroluje na foru hroma? Bez onog blagog umeksavanja i kasnjenja. Da napomenem, smooth scroll ugasen.
 
Za razliku od Google Chrome-a Firefox je single-process brauzer. Chrome otvara svaki tab u zaseban proces. Pošto je FF single-process brauzer a nije ni multithread-ovan to znači da se sve stranice/tabovi koji se otvaraju renderuju na jednom procesorskom jezgru. To može da dovede do kočenja i seckanja. Trenutno se radi na tome da se interfejs izdvoji u poseban proces (aktivno u Nightly verziji) pa se nadamo da će da pomogne.

Ako ti je smooth scrolling isključen ne znam na kakvo umekšavanje i kašnjenje misliš. Kod mene skroluje istog momenta čim pomerim točkić na mišu.
 
Hvala druze na brzom odgovoru. Naravno, znao sam da je chrome kao i opera zasnovan da za svaki tab i ekstenziju otvara nov proces, ali nisam imao predstavu da firefox nije uspeo da uposli visejezgarne procesore dosad. Daj boze da sto pre to rese, inace, stvarno ovo vise nema smisla. Kada sam mislio na skrolovanje, tesko mogu to da objasnim, ali kao da fajrfox oseca svaku tezinu ucitanog elementa na strani, i dok se skroluje, postoji kao neki lag. U hromu kada skrolujem stranu, a isto i u operi, valjda zato sto su oba zasnovana na kromijumu - strana se skroluje, kao da skrolujes obican tekst u notepadu. Generalno, da su u operi uradili sinhronizaciju ekstenzija i istorije, nju bih koristio jer je i na mobu koristim. Na chrome, jednostavno imam problem da se naviknem, i na droidu i n winu, plus expanzije mi sve deluju nekako amaterske, pa do sada nisu resili a da valjano radi da se ne gadi prozor sa zadnjim tabom. A sustina, dusa bi me bolela da napustim vatrenu liju :)
 
Instalirao sam Firefox posle duzeg vremena i prijatno sam iznenadjen kako radi na mojoj staroj masini :). Chrome vec neko vreme sve gore i gore radi, usput gutajuci sve vise resursa, dok Firefox stvarno trosi jako malo memorije i YT mi generalno bolje radi.
 
Presao sam sa WF36 na WF39 i radi mnogo bolje, sa manje laga/kocenja. Npr posle sat-dva rada sa dosta tabova verzija 36 je obicno kocila dok 39 klizi (inace je ta 36 verzija bila jednaa od retkih sa tim problemom, ne znam zasto).

A kolika je tek razlika u odnosu na Operu 28.. to djubre sa 20-ak tabova posle 20 min pojede istu kolicinu rama kao WF + Chrome sa 40 tabova :d pa mi se desavalo da Opera prsne kada popuni 8Gb rama.. :d
 
Poslednja izmena:
I kod mene na poslu na jednom krsu mozilla bolje radi i od chroma i od opere bas sam bio zacudjen :banana:
 
Što je to čudno? Opšte je poznato da Firefox troši manje RAM-a od Chromea. Takođe, Chrome je jedino brži kod "hladnog starta", u ostalim situacijama su tu negde.
 
Korisnik sam Firefox-a 10 godina i polako počinje da mi ide na živce.
Prvo su uklonili zvezdicu za bookmark, pa rss feed ikonicu, pa addon bar, pa su pravili gomilu kozmetičkih (UI) izmena, pa uklonili jednostavnu promenu pretraživača (na primer sa Google na Yahoo) jednim klikom a u verziji 40.0 RC1 su u novom tab-u postavili obaveštenje da (ako se sa tim slažem) moju pretragu proslede trećim stranama.
 
Poslednja izmena:
Koju zvezdicu za bookmark? Ja imam zvezdicu u adresnom polju, mada možda je to posledica nekog addona (Classic Theme Restorer, možda).

RSS feed ikonica... to se ne sećam gde je tačno bilo. U svakom slučaju, pošto se (na žalost) RSS danas malo koristi, bilo je logično da se RSS dugme ukloni sa toolbara. Naravno, kome treba može lako da ga vrati ("hamburger" dugme > Customize).

Addon bar... Da, to je i meni nedostajalo, pa sam čak i koristio neki addon. U poslednjih par godina više ne koristim i ne nedostaje mi ;) Nego, zar taj addon bar i dalje nije prisutan? (desni klik na neki postojeći toolbar > Addon bar)

UI izmene se i meni ne sviđaju (mada lako bih se navikao kad bih morao). Na svu sreću, Classic Theme Restorer vraća "classic" UI, tako da je stari izgled tu za one kojima nedostaje.

Promena pretraživača? Kod mene je to isto kao ranije (ne sviđa mi se onaj novi izgled search bara), tako da ne mogu to da komentarišem.
 
Ja imam zvezdicu u adresnom polju, mada možda je to posledica nekog addona (Classic Theme Restorer, možda).

Da. Classic theme restorer vraća zvezdicu i rss feed ikonicu, pod uslovom da si to podesio, po defaultu to nije podešeno.

Nego, zar taj addon bar i dalje nije prisutan? (desni klik na neki postojeći toolbar > Addon bar)

Bio je, do verzije 28.

Promena pretraživača? Kod mene je to isto kao ranije (ne sviđa mi se onaj novi izgled search bara), tako da ne mogu to da komentarišem.

I ovde je Classic theme restorer uradio svoje :)

Firefox 28, zadnji Firefox sa starim izgledom (non-Australis) i dalje odlično radi, pa onaj koji ne pati da mora da ima zadnju verziju Firefox-a i dalje može da ga koristi, pogotovo što je HTML5 integrisan pa YouTube radi i bez instaliranog flash-a.
 
Poslednja izmena:
Hm... Sad sam restartovao FF u "safe mode", dakle bez addonova.

Bookmark zvezdica mi se nalazi na toolbaru, RSS ikonica (Subscribe) postoji u onom "hamburger" meniju. Addon bara izgleda da zaista nema više, a što se tiče Chrome-like UIa... Pa, navikao bih se na njega za 3 dana, da moram ;)

Ovako, tu je Classic Theme Restorer, koji vraća sve te uklonjene sitnice :)

A ja ne bih preporučio nikome korišćenje starih verzija ni jednog programa, naročito ne brauzera i ostalih programa za Net. Ko želi stari izgled, ima pomenuti addon CTR, nema potrebe da se instalira neka starija verzija FFa.
 
Za razliku od Google Chrome-a Firefox je single-process brauzer. Chrome otvara svaki tab u zaseban proces. Pošto je FF single-process brauzer a nije ni multithread-ovan to znači da se sve stranice/tabovi koji se otvaraju renderuju na jednom procesorskom jezgru. To može da dovede do kočenja i seckanja. Trenutno se radi na tome da se interfejs izdvoji u poseban proces (aktivno u Nightly verziji) pa se nadamo da će da pomogne.

Ako ti je smooth scrolling isključen ne znam na kakvo umekšavanje i kašnjenje misliš. Kod mene skroluje istog momenta čim pomerim točkić na mišu.

Hvala druze na brzom odgovoru. Naravno, znao sam da je chrome kao i opera zasnovan da za svaki tab i ekstenziju otvara nov proces, ali nisam imao predstavu da firefox nije uspeo da uposli visejezgarne procesore dosad. Daj boze da sto pre to rese, inace, stvarno ovo vise nema smisla. Kada sam mislio na skrolovanje, tesko mogu to da objasnim, ali kao da fajrfox oseca svaku tezinu ucitanog elementa na strani, i dok se skroluje, postoji kao neki lag. U hromu kada skrolujem stranu, a isto i u operi, valjda zato sto su oba zasnovana na kromijumu - strana se skroluje, kao da skrolujes obican tekst u notepadu. Generalno, da su u operi uradili sinhronizaciju ekstenzija i istorije, nju bih koristio jer je i na mobu koristim. Na chrome, jednostavno imam problem da se naviknem, i na droidu i n winu, plus expanzije mi sve deluju nekako amaterske, pa do sada nisu resili a da valjano radi da se ne gadi prozor sa zadnjim tabom. A sustina, dusa bi me bolela da napustim vatrenu liju :)

Firefox jeste single-process, ali nije single-threaded, dakle posao operativnog sistema jeste da uposli više jezgara i jednostavno nije tačno da Firefox koristi samo jedan CPU. Ono što je tačno jeste da single-process arhitektura može da koči grafički interfejs ukoliko se više stvari odvija istovremeno, ali to će biti ispravljeno electrolysisom - omogućen je podrazumevano od 42, tako da probaj nightly ako hoćeš da vidiš da li to radi.
 
Nije baš single-threaded ali nije baš ni multi-threaded. Operativni sistem se ovde ništa ne pita. Problem je što brauzeri generalno nisu tridovani dobro, ili bar većina stvari u njima. Recimo, ja imam dual core procesor i FF nikada nije opteretio oba jezgra 100%. A zamisli tek nekog ko ima 6-jezgrani ili 8-jezgrani AMD.

U stvari, mnogo je lako da proveriš. Pokreni neki online benchmark tipa Peacekeeper ili Octane, ili neki offline test ako imaš, otvori Task Manager i prati zauzeće CPU-a. Vidi da li će bar nekad tokom testa sva jezgra biti opterećena.
 
Nije baš single-threaded ali nije baš ni multi-threaded. Operativni sistem se ovde ništa ne pita. Problem je što brauzeri generalno nisu tridovani dobro, ili bar većina stvari u njima. Recimo, ja imam dual core procesor i FF nikada nije opteretio oba jezgra 100%. A zamisli tek nekog ko ima 6-jezgrani ili 8-jezgrani AMD.

U stvari, mnogo je lako da proveriš. Pokreni neki online benchmark tipa Peacekeeper ili Octane, ili neki offline test ako imaš, otvori Task Manager i prati zauzeće CPU-a. Vidi da li će bar nekad tokom testa sva jezgra biti opterećena.
Daću ti još lakši način - pokreni Process Hacker i pogledaj threadove. Videćeš da je multi-threadovan, ne mora se gledati test. A threadove raspoređuje operativni sistem, ako se koristi native threading model, a koristi se. Ne vidim kako proces može biti ni single ni multi threaded, voleo bih da mi objasniš šta to znači - nisam znao da postoji treći tip kvalifikacije. Ono što možda hoćeš da kažeš jeste da GUI Firefoxa uglavnom radi u jednoj niti - i to je bilo tačno, do electrolysisa.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da nisu sve operacije tridovane. Neke stvari se izvršavaju u više tridova, neke ne. Poenta je da tridovanje ne koristi sve resurse procesora. Nešto kao World of Tanks koji mahom koristi jedno jezgro i Battlefield 4 koji može da koristi i osam jezgara.

Jedna stvar je videti da se koriste više tridova i šta to u teoriji znači ali druga stvar je videti konačan efekat toga. Ipak pokreni neki brauzer test.
 
Mislio sam da nisu sve operacije tridovane. Neke stvari se izvršavaju u više tridova, neke ne. Poenta je da tridovanje ne koristi sve resurse procesora. Nešto kao World of Tanks koji mahom koristi jedno jezgro i Battlefield 4 koji može da koristi i osam jezgara.

Jedna stvar je videti da se koriste više tridova i šta to u teoriji znači ali druga stvar je videti konačan efekat toga. Ipak pokreni neki brauzer test.
Nije to teorija. Firefox koristi više niti, jedan proces. Neke stvari unutar browsera su zasada u jednoj niti, međutim to će se promeniti sa electrolysis-om. Postoje multi-core optimizacije koje bi se dalje mogle provesti unutar renderinga, verovatno, ali to će doći sa servom.
 
Zar electrolysis ne izdvaja samo grafički interfejs u zaseban proces u odnosu na renderovanje ili sam ja nešto pogrešno pročitao?

Većina stvari su u jednoj niti. Na Octane 2.0 testu samo je u 2 navrata zauzeće procesora otišlo preko 50%. Multi-threading jedva da postoji. Zato sam napisao da nije ni single ni multi threaded. OK, pogrešan termin, my mistake. Činjenica je da multi-threading nije bio nešto potreban brauzerima. Većinu stranica su mogli da renderuju brže nego što je internet učitavao.

Danas je malo drugačije. Stranice su veoma kompleksne (javascript, HTML5) i bez paralezilovanja ili multiprocesa počinje da se primećuje usporenje i kašnjenje u renderovanju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno