Šta je novo?

Telefon ostecen vodom ili vlagom - Pirinac resenje

Nema niko ništa da ti preporuči pošto kao što je napisano u temi korodiraju kontakti na njemu i možeš da ga baciš.
 
Evo jedne situacije, u pitanju je HTC EVO 3D, malo pre sam se tusirao, malo je hladnjikavo pa sam zatvorio prozor na kupatilu, telefon je stajao na polici kod ogledala, jer ja sada u WC-u citam elektronske novine :) moderno...Posle 10-ak minuta uzimam telefon, izlazim iz kupatila i vidim da mi pokazuje onaj znak za battery unknown, prvo sto mi je palo na pamet, iako nije bilo neke vece vlage ali ipak je bilo pare da je to od nje, posto sam tek posle intervencije fenom procitao ovaj tekst (gde pise da ne treba fen), ja izvadio bateriju i osusio ga fenom iznutra, iako nisam video nikakvu vlagu, po meni je vece stvaranje vlage kada se udje od vani sa -10 u sobu na +20...ali dobro, hteo sam da pitam koliko sam u pravu da je moguce to zbog vodene pare posto nikada nije pokazao do sada takvu bateriju za 5 meseci koliko ga imam...?!
 
Poslednja izmena:
Meni stari neki sony bio pun vode od pare posle pola sata provedenog u kupatilu, kad sam ga otvorio, kapi su bile po plocici stampanoj.
 
Danas sam malo prao Samsung S8500 Wave u vesh masini. Ostao mi posle zurke i pravo sa pantalonama ga oprala keva. Izvadio sam bateriju i obrisao vodu, natrpo sam ga pirincom. Kolike su sanse da ozivi?
 
Pa pošto nije čista voda, nego ima onih hemikalija i praška onda ne bih davao velike šanse... Zaboraviti telefon u pantalonama, verovatno bila dobra žurka :D
 
Ma mozes cekati da nikne stabljika pirinca, taj telefon nije ukvasen vodom, vec je ronio bar sat vremena u toploj vodi punoj praska. Keva neka iskesira pare za novi.
 
Ništa ti ne znači samo da ga osušiš ima u toj vodi raznih materija. Obavezno dobro isperi barem destilovanom vodom. A još bolje sa 30% procentnim rastvorom alkohola u koji bi bilo dobro da dodaš jedno 2-3% acetona. Ne sekiraj se od togavmu neće biti ama baš ništa, zatim lepo prosuši. Najbolje je da rastaviš i da rastavljen ispereš em će se lepo isprati em će se mnooogo brže osušiti. Da bi potpomogao sušenje ne bi bilo loše da izduvaš lepo na kompresoru ako si u mogućnosti.

P.S. baterija je 99% za u kantu čak i ako daje neku struju. Pa ne bi bilo loše da probaš da startuješ telefon sa nekom drugom - ispravnom baterijom.
 
Imam 2 baterije. Ali kako da znam da ce sve to vredeti? kolike su onda sanse?
 
Šanse su veće da će tako proraditi nego da ga startuješ samo osušenog dirktno iz mašine. može da se desi da nije bila dovoljna koncentracija elektrolita u vodi u kojoj se prao pa nije ništa kratkospojilo, međutim sušenjem elektroliti se koncentruju na par mesta pa može da kartkospoji i izgori nešto baš tad.

Probaj ništa te ne košta, relativno često se dešava da elektronika preživi mašinu za veš.
Destilovana voda nije provodnik pa bi mogao da probaš da startuješ i u njoj ili dok je još mokar, ali složićeš se da to nije baš normalno.

Drugaru smo vratili tako u život neki Telenor touch i telefon radi već neko vreme bez greške. Takođe drugom liku upao rc heli u fontanu takođe vraćen u život istom metodom. Mada bilo je i slučajeva gde nije bilo pomoći. Sestri se prosula mineralna (minerali = elektroliti) voda po telefonu i momentalno vidno spalila brdo vodova.
 
Poslednja izmena:
Dok sam citao ovu temu pronasao sam se u postu od Nikolasbg :( I meni je keva jednom prilikom davno oprala u ves masini Siemens CV65 skoro nov. :( Mislio sam da mu nema spasa ali je preziveo. :d Prvo sto sam uradio,izvadio sam bateriju i rasklopio masku.Onda sam lagano mekanim peskirom utapkao kako da kazem "plocu" sa ekranom i zvucnikom na njoj.Pa sam ga ostavio na mlaku plinsku pec i nisam pipao 2 dana,stim sto sam posle prvog samo okrenuo "plocu" da ekran isto poprimi toplotu.I telefon na svo cudo ostao ziv. :zgran: Koristio sam ga jos sigurno godinu dana ako ne i malo jace posle svega toga i prodao ga takvog drugu.I kod njega je radio jos neko vreme ali mu je presudio tako sto ga je sve snage lupio o beton. :mad:
 
^ako je bench drugar u pitanju, onda je ovaj post pre za temu prevare i losa iskustva na bench oglasima ;) :D
 
Nazalost moram i ja da se javim ovde :/
Pokvasio mi se telefon ceo,pada u baricu neku...Odmah sam ga stavio u pirinac,cele noci je bio tu,proradio je ujutru. Medjutim,po ekranu su se videli tragovi vode,tj ja sam mislio da je voda izmedju digitizera i samog ekrana,medjutim voda je ocigiledno unutar samog displeja,jer tacno vidi da su slova iznad te vode,tj iznad zatamnjenog dela ekrana.. Da li je moguce nekako ovu vodu izbaciti odavde ili mogu da se pozdravim sa telefonom?
P.S.Do pre 10 minuta telefon je radio sasvim normalno,medjutim pre 10 minuta se ugasio,ja probam da upalim,prodje boot,stigne do dela gde treba da izbaci desktop i tu se ugasi sam od sebe ?!:/
 
A sto si pozurio da ga ukljucis?
 
To pitanje i sam sebi postavljam ali nemam odgovor..Nije radio konstantno do malo pre,od juce popodne do jutros je bio ponovo u posudi sa pirincem i silica gel kuglicama...
 
Moze li mi neko reci samo,da li se voda manifestuje kao svetlije ili tamnije tackice po ekranu? Jer evo,posle 30+ sati koliko je stajao u kutiji sa silica gelom,boje na ekranu su se skoro skroz izjednacile,ostalo je jos samo 4-5 mesta sa po nekoliko sitnijih,SVETLIJIH tackica. Ako je ovo svetlije voda,onda proces susenja ide ok,ako nije,onda krastavac :) Sta vi mislite?
 
evo ga Silica Gel na delu:

img20130731111435.jpg


kompletno beskorisan ekran koji momentalno po boot-u pokrece ghost touch Silica gel je doveo do 99% ispravnog stanja gde krece da baguje tek kada se malo ekstenzivnije koristi jer se jos koji molekul vode nalazi ispod ekrana i ispod gumenih zastita. ovo sa slike je druga tura izvlacenja i poslednjeg molekula vode gde ne sumnjam da ce sve raditi 100%.

Ako neko oce da se izmaltretira do Ade vikendom, igram kosarku u Vanila klubu, moze od mene da dobije 10-15 kesica Silica Gel-a, ako mu treba i oce da se bakce sa popravkama. Silica Gel je kao tri pirinca :d
 
Meni se oporavio neki stari LG... Stajao je nedelju dana u pirinču dok sva voda nije izašla ispod ekrana. Slika na ekranu je sad bleda, ali fon radi.
 
Kako ja nisam pre video ovu temu!? Elem, prosle godine otisao u ribolov, stojim na obali jednog jezerca, strma obala a pod nogama mi pola metra dubine, nesto sam cackao i cujem kako brbori nesto meni pod nogama!? Pogledam i vidim my precious N82 kako se kupa u vodi a iz tastature samo pice mehurici!!
Telefon sam izvadio, rastavio, i stavio u prsluk, neki sat kasnije kad sam stigao kuci stavio sam sve to na uljani radijator i ukljucio, lagano a ne na "jaku vatru", telefon sam ostavio da prenoci i sutradan upalio, sve normalno radilo, radi i vise od godinu dana kasnije!

Fora sa pirincem je hidroskopnost istog koja je ako se dobro secam obuke iz vojske (zavrsio kuvarsku, mada se nisam tim bavio ostatak vojske ali nebitno) isti moze da upuje 7 svojih zapremina vode i voli vodu!
Zato se recimo stavlja u solar da se isti ne zapusi jer i so voli vodu, iz vazduha, a bar u kuhinjama ima pare, pa 10-ak zrna pirinca vise meseci cuva vas solar od zapusenja... A i mi ribolovci pojedini koristimo isti u kutujama sa varalicama, koje se obicno mokre stave u kutiju pa kutija lepo zatvori pa u torbu jos lepse zatvori, a onda verovatno i u gepek/spajz isto lepo zaptije, i udice zardjaju, ode dobra riba...

Inace postoji pirinac za sarmu i slicne stvari i za dezerte, MISLIM, nisam siguran bas, da onaj za dezerte, zdepasti, upija vise od duguljastog, ali i radijator/TEA pec preko noci zavrsavaju OK posao ako ne bi ceo telefon da rastavljate, ili ne umete, a nije neki skupoceni.
 
Poslednja izmena:
Mora da se pazi sa temperaturom jer iz iskustva kao amater-serviser tvrdim da lem-paste koje se koriste u modernoj industriji i navodno imaju 220 celzijusa melting point, u stvari oce da se otope na mnogo manjim temperaturama sto je smrt za procesor i ostale komponente zalemljene za plocu telefona. Radijator jeste okej za takve stvari.
 
Nema teorije da bude i petina tolike temperature, to cudo samo moze da dogreje sobu (uzeli kad mi cerkica bila mala bas za to), stavio sam ga izmedju rebara tako da ekran, a ni poledjina, nisu bili direktno na vrucem metalu, nego bokovi, mislim da se zato lepo i osusio...
 
Pricao mi je drugar da je ovako reshio problem..nisam mu verovao dok sada nisam procitao :D svaka cast na temi :D
 
Ljudi, poludeo sam, drugi put su mi slusalice zavrsile u ves masini, prvi put su oprane moje slusalice sto sam dobio uz S4, i stavio sam ih u pirinac i rade sada valjda normalno.
Ali sada su mi u ves masini zavrsile Razerove slusalice koje sam kupio i platio 40e, to je vec problem, one sma dobio pa mi nije bilo toliko krivo ali sada ako ne budu radile ima da se roknem :D

S obzirom da nemaju nikakvu bateriju unutra ili nesto sto moze da izazove kratki spoj trebalo bi da rade kao i pre samo sto ce mirisati na perwol?
Zaustavio sam masinu cim sam shvatio da su one tamo i izvadio ih i odma ih ugurao u ciniju pirinca.
Da li imate jos neko resenje za ovo?

I jos jedno pitanje s obzirom da one imaju garanciju da li one imaju nekakav marker kao telefoni koji se oboji kada dodje u dodir sa vodom?
U slucaju da crknu da znam da l da nosim na garanciju.
Hvala
 
Mene samo zanima kako ti slusalice zavrse u ves masini i to dva puta? :)

Ma nista u pirinac, pa ces da vidis. Sto se tice indikatora, hm kontam da ove jeftine nemaju, ali vec malo skuplje sluske... Mislim da stavljaju, jer bilo bi glupo da se kompanije ne osiguraju od toga... Mada sve je moguce. Ako ih odneses u servis, videces sta ce ti reci.
 
Prvi put sam ja kriv jer sam bacio na pranje u trenerci slusalice, a sada sam bio kod babe, dosao pravo s trcanja i samo sam skinuo trenerku i ostavio je na krevetu dok se tusiram, i posle u medjuvremenu dok sam rucao, baba uzela i gurnula na pranje trenerku sa sve slusalicama, a posto je u pitanju baba nisam mogao ni da se izderem ko covek :D

Ne znam, drzacu ovo do ponedeljka u pirincu za svaki slucaj, i onda ako ne rade cu nositi u servis, jedino me brine ako one nastave da rade a kvalitet zvuka bude losiji :(
 
Ako crknu (ne daj boze ALI) imaces valjda nauk da treci put to ne radis i prvo ostavis slusalice na sto, pa onda u kupatilo da ides :)
 
Nazad
Vrh Dno