Šta je novo?

Telefon ostecen vodom ili vlagom - Pirinac resenje

Garancija

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
27.04.2012
Poruke
434
Poena
169
Posto su majstori za mobilne telefone NEVEROVATNO bezobrazni, pogotovo u srbiji i pricaju neke price koje nemaju veze sa istinom, ja cu otvoriti dva thread-a koji bi mnogo mogli da vam pomognu da sacuvate i do 200 evra vredne popravke za najnovije uredjaje za koje majstori izmisljaju neke paprene i nepostojece cene za neke delove koji ne postoje i slicno.

Krenucemo sa opranim telefonom. Telefon kada se okvasi, jedina steta koja moze da nastane je da se neko strujno kolo/provodnik sprzi usled kratkog spoja, cak i Digitizer dobro osusen nema trajnu stetu usled vode.


Q: Telefon mi se oprao u vodi/okvasio sam ga/oprao u ves masini!!! sta da radim?!?

A: Prvo i najbitnije: Baterija treba da se izvadi iz telefona istog momenta. zamislite bukvalno da kada se telefon okvasi, u njemu krece da "varnici" jer baterija iako malog napona, u stanju je da napravi kratak spoj. zapravo je moguce baterijom izazvati i varnicu dovoljno jaku da upali plin, ili suseno lisce, tako da ako se ikada nadjete u prirodi, smrznuti, bez izgleda da cete se vratiti u civilizaciju u skorije vreme - spojite PLUS i MINUS telefona da upalite sebi vatricu za prezivljavanje :) samo paznja - imate jedan pokusaj, i nakon toga je baterija efektivno mrtva.

Kada je baterija izvadjena, miran si sa vremenom, bez zurbe i panike. Nije preporucljivo da voda stoji dugo u telefonu zbog oksidacije, ali nista znacajno nece da se desi istog sata i trenutka.

Q: Pa dal cu ikad moci da koristim telefon ponovo ?

A: Da, jer ako ne dodje do oksidacije, i ukloni se sva voda, telefon je bukvalno isti kao sto je bio pre ostecenja vodom.

Q: Kako da uklonim svu vlagu ?

A: PRVO - ide "velika" voda. blago otresti telefon tako da velike kapljice ispadnu, nakon toga mikrofiber da pokupi ostalu vodu, koja je na povrsini. Za uklanjanje ostalih velikih kapljica nedostupnih krpom, najbolje je ukloniti usisivacem. E onda ide ono glavno: "mala" voda, odnosno kapljice koje su u stanju da se usled raznih okolnih sila svedu na velicinu manju od zrna peska. Njih ni usisivac ne moze izvuci zbog Povrsinskog napona (Surface Tension). I stoga sledi najbitniji savet - NE KORISTITI FEN!!! Fen ce samo da "ugura" vodu dalje u delove telefona koji su jako sitni i sofisticirani i deluju kao kapilari.

Q: Igoritze, koji si ti baron! Zasto sam ja onda video u radnji za popravku da majstori koriste vazdusni pistolj ili fen da duvaju u telefon .. ?

A: Video si ali nisi lepo video :) Duvanje ima smisla, ali ne U TELEFON, nego PREKO telefona!

Q: A?

A: Postoji jedno svojstvo u oblasti dinamike fluida koje se zove Bernulijev princip. Bez da objasnjavam samu jednacinu, ovako glasi princip: Tamo gde fluid (gas, tecnost, plazma) prolazi BRZE, pritisak je MANJI. To je zapravo razlog zasto Avioni lete. profilni presek krila izgleda ovako:

untitled.jpg


Vazduh koji krilo isece na pola, sada prelazi preko A i preko B. sobzirom da je A duze od B vazduh mora da predje vecom brzinom preko A, samim time smanjuje pritisak, i kada pritisak iznad krila (preko A) postane manji od regularnog Atmosferskog pritiska, avion poleti :) zapravo to nije tacno, jednacina je: IF Pritisak A < Atmosferski pritisak minus Pritisak B THEN Airplane fly :)

Q: Ma nemoj da zajembavas! a to ce konkretno da mi pomogne da opravim telefon, kako .. ?

A: Duvanje vazduha preko telefona, povecava pritisak u samom telefonu, a voda ima tendencije da predje u stanje manjeg pritiska, a duvanje vrelog vazduha pomaze jos vise jer je onda vazduh suvlji (pa voda hoce da nadoknadi tu suvost i kondenzuje se i odlazi)

Q: Superiska! to je to, jel ?

A: Jock :) sada ide - Pirinac!!!

Q: To nije istina! citao sam na netu da pirinac ne pomaze i niko ga tako nije popravio!

A: Pirinac ima svojstvo koje se naziva Higroskopija. to zapravo znaci da pirinac izmedju svojih molekula uspeva da uhvati molekule vode i da ih tako drzi. Princip slican Kapilarnoj privlacnosti, ali ne isti, no rezultat je identican.

Q: Pa kako to onda pomaze, sobzirom da ja moram da stavim pirinac direktno na vodu da bi je privukla .. ?

A: Ne moras. Vazduh je mesavina gasova gde je jedan od gasova i vodena para. oduzimanje vodene pare iz vazduha natera obliznju vodu da ispari, te postaje jako mobilnija (gasovi se krecu uzasno brzo) i eventualno upada u zamku o Pirinca. Pirinac ce da pokupi vodu cak i ako nje u direktnom dodiru sa njom.

Q: A zasto onda ljudi kazu da ne radi fora sa pirincem ?

A: Zato sto pirinac nije magican, Higroskopske supstance zaista trebaju da budu BLIZU vode, da bi je uhvatili. Higroskopiju ispoljavaju jos brdo supstanci, koje ne koristimo jer su se vec "napile" ili su u tecnom stanju same:

dizel
secer
celuloza (papir, vuna)
med
so

Postoje zapravo dve jako efikasnije supstance od Pirinca, a to su: Sillica Gel (iz kutije cipela) koji nazalost ne mozemo da koristimo, jer su one kuglice vec ispunile svoj kapacitet absorpcije u 90% slucajeva. to se moze otkriti tako sto one zapravo menjaju boju - kada su providne, nemaju vodu, kada su bele, napile su se. Druga i zapravo najefikasnija supstanca je - Metaamfetamin! :d Ali njega necemo koristiti iz ociglednih razloga, osim eventualno ako neko poznaje Hajzenberga licno :d

I onda nastupa GLAVNA stvar kod same popravke, da bi ona uspela, ujedno i razlog zasto ljudi grese kada rade Pirinac metodu: Pirinac treba da se promesa!

Pirinac iako je odlican abzorber vode, ne saradjuje. u smislu da jedno zrno koje se napije, ne samo da nece da prebaci vodu na zrno pored, vec ce da svojim prisustvom blokira mogucnost drugog blizeg zrna da prihvati jos vode. Te je metoda popravke da se telefon otvori, do ploce, to sada svi mogu da urade, i jedini potreban alat je Torx T6 koji se moze kupiti kod kineza za 50 dinara i da se ploca telefona, i digitizer posebno umoce u pirinac. nakon toga je potrebno isti taj pirinac koji je popio vodu - skloniti iz gomile. Kada izvadite plocu i digitizer iz pirinca, primeticete da zrna pirinca koji su popili dosta vode, ostaju "zalepljeni" za delove telefona odakle su vukli vodu, zbog gorepomenutog povrsinskog napona. Ta zrna su odradila svoj posao, i na isto mesto bi u sledecem "umakanju u pirinac" trebalo da legnu nova zrna.

Better safe than sorry tehnikom bi mogli umociti plocu i digitizer u pirinac bar 5 puta, po minimum 4 sata, za najbolji efekat.

Q: Ekstra! moj telefon je sada popravljen! Hvala ti Igoritze, odo da update-ujem na iOS6

A: "ostri sekiricu" ...

:d



Salu na stranu, opisani proces je uvek uspesan ako nije doslo do oksidacije elemenata, apsolutno svaki telefon je popravljen nakon ovoga. Majstori ce da kazu kako moraju da "Zomfluju po ploci sa Modulatorom" sto nema blage sa istinom, i uzece vam nerealno veliku sumu novca za to.

Jedan bitan savet je da se ne koristi Alkohol koji mnogi preporucuju, jer neki od kompozitnih materijala u telefonu reaguju sa alkoholom na novijim uredjajima, pogotovo iPhone i Samsung telefoni koji imaju na digitizer-u coating osetljiv na alkohol. Ukoliko ste dovoljno strucni da rastavite ekran i plocu od maske telefona, popravka usled pokvasenog telefona je 100% izvodljiva u kucnoj radinosti
 
Poslednja izmena:
Very amusing. Svaka cast na trudu i inspiraciji.
 
Takodje, svaka cast i ne daj Boze da ce nam trebati. :)
 
Nadam se da ce sledeci thread ponuditi resenja za telefon koji je upao u vatru. :D
 
Samo Igoritze zaboravio si nesto vazno da napomenes u tvom upustvu:
Ako vam kojim slucajem phone upadne u more odnosno slanu vodu, izvadite bateriju i operite ga pod mlazom tekuce slatke vode. Koliko got vam se nesvidjalo da posle kupke u moru telefon jos perete u pitkoj vodi, njemu ce se posle svideti posto morska voda je veoma korozivna i ako ga neopere sa slatkom i samo osusite i primenite pirinac foru, posle mesec - dva telefon ce potpuno crci usled korodiranja od morske vode i soli.
 
*P*A*B*L*O* - da, hvala na korekciji teksta. telefon u morskoj vodi se mora oprati regularnom, u najboljem slucaju destilovanom vodom. i to temeljno, pod mlazom, da "udje" u sve pore telefona ne bi li isterala so, koliko god to sasavo zvucalo.
 
Odlican tutorial, hvala itza.
 
Jer mora pod mlaz ili moze da se ubaci&promucka u obicnoj/destilovanoj vodi? Inace hvala na tutorijalu, zlu netrebalo :)
 
Svaka čast.Meni je ovaj tutorijal mnogo značio kad mi je pre par godina erikson r320s upao u kazan dok sam topio čvarke.
Destilovana voda nije mogla da rastvori mast pa sam morao da podgrevam i vodu i telefon u njoj.
 
Jer mora pod mlaz ili moze da se ubaci&promucka u obicnoj/destilovanoj vodi? Inace hvala na tutorijalu, zlu netrebalo :)

Oba nacina su okej. samo da spere slanu vodu. zapravo, najvise treba strpljenja jer zamisli shock da ti upadne SGS3 ili Kristalni u vodu .. :) pa onda sve natenane, polako. Primera radi, poslednji koji sam osposobio ovako je bio Sensation XL, koji je popio vodu u sloj izmedju digitizer-a i gorile te je svaki dodir zaglavljivao telefon koji misli da ima 5+ dodira odjedanput. Pirinac je izvukao sve, ali tek posle 7-8 umakanja u pirinac, i jedno neuspelo sastavljanje (iako je pirinac popio, opet je brljavio)
 
Svaka čast.Meni je ovaj tutorijal mnogo značio kad mi je pre par godina erikson r320s upao u kazan dok sam topio čvarke.
Destilovana voda nije mogla da rastvori mast pa sam morao da podgrevam i vodu i telefon u njoj.

Mislim da si ti jedinstven slučaj, pa kud u čvarke crni ti :D
 
Šalu na stranu.Pirinač je odlično sredstvo za skupljanje suvišne vlage.,ali možda ne i najbolje.
Čitao sam negde pre par godina da silika gel može da se osuši u rerni(usput ispečeš koju grafičku ;) ).
Da li bi za istu namenu mogla da posluži i dečja pelena ako u nju umotaš poliven telefon?
 
Ovo nece pomoci da ne dodje do oksidacije, telefon ce raditi ali ce vrlo verovatno oksidirati nakon cega ce poceti da crkava (ekran prvi). Takodje, neki od telefona imaju posebne "senzore" koji su osetljivi na vlagu (ako se neko seca lakmus papira iz osnovne) i koji pokazuju da li je telefon bio u direktnom dodiru sa tecnoscu ili ne.
 
Da, noviji HTC imaju na sebi cak 7 indikatora kontakta sa vlagom, jedan se nalazi i na bateriji. Kada je beli, nije bilo kontakta sa vlagom a kada je crveni onda jeste.

sto se tice toga dal ce da prezivi ovo sto Kutija rece - mozda oce mozda ne. Da je sad veca verovatnoca da ce ubrzo da crkne - jeste, ali primera radi Mamin Wildfire koji sam sredio upravo pirincem, radi dan danas iako je pao pre vise od godinu ipo dana u kadu.
 
Po telefonu mi se slucajno prosulo malo crnog vina i sad ne znam sta da radim?
Dali da ga prvo pospem belim vinom da mi ne ostane flekav displej ili prvo u posudu sa pirincom?
 
utuqudan.jpg
 
E maheru, stvarno si maher. Da nasmejes masu. :D
 
Po telefonu mi se slucajno prosulo malo crnog vina i sad ne znam sta da radim?
Dali da ga prvo pospem belim vinom da mi ne ostane flekav displej ili prvo u posudu sa pirincom?

dakle, maher! :d obrati paznju -

Vino je druga prica. cak i ako ga bilo sta popije, ostace osusena materija (koja ne bi trebala da bude tolika steta, niti da smeta ali je valja ukloniti) . dakle sobzirom kakav si maheritza ja bih ti preporucio da ti to odneses u radnju. inace bi konkretan proces popravke bio da otvoris sve, ocistis sta se moze ocistiti, vidis gde je vino zapeklo to jes osusilo, i onda TO ocistis pa u pirinac. i onda kad pirinac isisa svu tecnost, onda ponovo ocistis ono sto je zapeklo, maksimalno moguce, eventualno kompresorom vazduha probas da ga "izbijes", a ako je bas bas zapeklo - ciljno operes i ponovo u pirinac.
 
Nemojte se spustati da odgovarate ljudima koji imaju humor na nivou Ivana Ivanovica.
Ako se prospe crno vino , da li da prospem belo ? Povlacim sta sam reko, ni Ivanovic nije toliko mizerno glup da ne moze da smisli nista bolje od toga.

Report pulena Ivana Ivanovica - dobije ban i resena stvar.
 
Po telefonu mi se slucajno prosulo malo crnog vina i sad ne znam sta da radim?
Dali da ga prvo pospem belim vinom da mi ne ostane flekav displej ili prvo u posudu sa pirincom?

Ne, ne, ne, ne mozes tako... Zaboravio si rose vino, pa onda belo, pa onda vodu, pa na kraju u pirinac... Ako ne uspe, bar si probao, ali ne zaboravi redosled.
 
Sto trolujete bezveze ??
Igoritze, svaka cast za trud. Konstruktivan tekst, nadam se da necu biti u situaciji da ga primenim, ikada :D
A lasica je lepo objasnio ;)
 
Ako je iPhone onda obavezno belo preko crnog vina :-devil-:

Salu na stranu , ovo mora da je neko iz Apple tema, i stvarno zasluzuje ban ako nista bar zbog ovako jeftinog smisla za humor :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
Mozda je Igoritza nalupao glu***ti, mada ima i malo istine, ali ismevanjem necete nista postici. Bolje je argumentovano izneti gde gresi i eventualo objasniti neke stvari. Dajte neki koristan savet. Npr, ljudima jako smeta kada odnesu telefon u servis u garantnom roku, a tamo im kazu da su izgubili garanciju jer se vide tragovi tecnosti iako telefon nikada nije pokvasen.
Crno vino, belo vino, cvarci, itd. ne pomazu diskusiji, vec teraju modove i admine da traze duple naloge pa da banuju.
 
Meni je telefon zaista upao u vrelu mast.I stvarno sam grejao destilovanu vodu da otopi mast.Da sam se tada setio da ga stavim u pirinač ili da sam imao kriglu silica gela možda ga ne bi sušio nedelju dana iznad kondenzatora od frižidera.
 
Izopropil-alkohol.
To koristite za ciscenje(cime god zalili fon).
Osim naravno po LCD i kameri.
 
Poslednja izmena:
Pa isto kad ugazis nogom u vodu lepo u pirinac nemoj da se izuvas.

Ovekve i slicne gluposti slusam svaki dan kupis zamrzivac i strpas par stotina telefona i dekodiras i sleper pirinca i popravljas.
Ne primenjujte ove budalastine to je veoma komplikovan posao i mnogo ozbiljniji nego ovo gore napisano.
Servisi i serviseri rade svoj posao.Specijalne vrste tecnosti ultrazvucna kada su samo mali deo procesa za ovakve slucajeve.
Neka svako radi svoj posao ne mozemo svi biti majstori za sve.

Gledaj Apple zilote, da ti pojasnim -

Prvo, sleperi i zamrzivaci nigde nisu pomenuti u mom postu. drugo - ono sto sam ja napisao, ti odgovaras sa "budalastine" bez ikakvog kontra argumenta iza prezentovane nauke iza procesa, sto samo moze da znaci da si klasican trol koji je bio maltretiran u detinjstvu pa se sad srdi na internetu - bez argumenata. Ujedno, dokazujes da ono sto sam napisao nisi u stanju da razumes ni na osnovnom nivou, jer nisi ni pokusao da kazes ZASTO je nesto budalastina, iako je sve jasno i lepo napisano. Dakle, fail u odrastanju i fail usled jako niskog intelekta.

tako da - slobodno, izvoli, nastavi da pises na ovoj temi, rado cu da ti odgovorim na sve sto ti nije jasno, mada vidim da je to poveca materija .. ;) dobrodosao si
 
Bas sam danas citao u 24sata (od pre par dana) slicnu stvar, ali ne ovako detaljno objasnjenu.
I da bi ljude jos vise zbunili, totalno su pomesali redosled stvari...

24sata.PNG
 
Odavno su IT sekcije u novinama prestale da budu iole korisne i pune kriticno losih tekstova i saveta. Mene zaista ponekad bude sramota kad procitam, pogotovo u blicu. Najverovatnije iz razloga sto posao u skoro svakoj novinskoj kuci za te manje bitne sekcije dobijaju ljudi preko veze.
 
Juce je moje spretno zence prosulo vodu po 3g modemu, jeste da je voda, ali sam ga svejedno ostavio u posudi sa pirincem, i danas naravno radi. Ok, nista ne dokazuje, ali bitno je da radi :D
 
Meni je telefon upao u wc solju, izvadio sam ga, susio 3 dana i radio je, ali izgleda da je ostala koja kap vode u njemu, te mi je ekran malo izbledeo. Ali ok, nista strasno, da nije skroz pobrljavio pre neki dan. Upalim ga, radi i odjednom prestane touchscreen da reaguje. Ili non stop pali i gasi power dugme. Posle pola sata rada, touch ne raguje uopste. Kapiram da je mozda korodirao negde. Nosio sam ga u Begram servirs, ali tamo cim vide custom rom, odmah menjaju plocu, koja je 15.000, inace skuplja od telefona trenutno. Kao "ovlasceni servis". Radnik tu mi je ustedeo hiljadu dinara za detekciju kvara i rekao mi da ga odnesem negde da ga pogledaju, ali kao da budem pazljiv kome ga dajem jer "ima onih koji ga vrate u gorem stanju". Ne znam sta da radim trenutno. Da li ima neko neki servris da mi preporuci? Inace da napomenem, telefon je HTC Wildfire S :)
 
Nazad
Vrh Dno