Šta je novo?

Motorola RAZRi - Powered by Intel

exefragment

Cenjen
Učlanjen(a)
16.09.2010
Poruke
147
Poena
169
Poslednja izmena:
Što mu linkuješ tu temu kada nije u pitanju isti telefon? :) Ovaj ima Intel Atom proc.
 
Moze moderator prebaci moj post u temu za Razr M . Naravno moze i da se obrise ;)
 
Da ne bih otvarao posebnu temu kao korisnicki opis, sto sam do sad nekoliko puta vec radio (ASUS N53, HTC Snap, RAZR HD vs. Galaxy Nexus) ovaj put cu novog ljubimca donekle predstaviti u "njegovoj" temi, relativno opsirno ali bez posebnog preterivanja - cisto da se stekne slika o ovom telefonu koji nisu bas mnogi Benchmarkovci koristili, a imajuci u vidu da je u pitanju redak i prilicno poseban model (u sustini, samo za takve sam ikada i pisao nesto vise; ne bi osobito neophodno bilo da pisem o S2 koji sam imao, kad se o njemu zna sve).

Prvo, o Androidu znam sve sto mi je ikada bilo potrebno, ako ne i vise. Imao sam redom:
Optimus One (pocetno upoznavanje sa sistemom);
Optimus 2X (prvi root i flash, a onda siilna cackanja, preterivanja, njakanja i nervoza jer se tel dok je jos bio kod mene nije makao sa 2.3);
Galaxy Nexus (sve funkcionalno i bez potrebe za cackanjem, uz prilicno ocajnu bateriju);
RAZR HD (sjajan, premium telefon, prodat zbog odlicne ponude i potrebe za kesom);
Optimus L7 II (pokusaj smirivanja na modelu nize klase - povukla me boolesna baterija, ali blagi nedostatak RAMa sa svega 768MB mi je smetao previse);
Galaxy S2 (u sustini, vrlo kvalitetan telefon, cijom sam kamerom islikao Evropu - sve kul, sem recimo baterije);
Nexus 4 (losija kamera od S2, sve ostalo sjajno);
I najzad RAZR i, koji sam uzeo iako mi se N4 nije menjao (jednog dana, isao bih na One) ali me Motorolina specificnost povukla, kombinovana sa strava cenom na oglasima.

Zasto sve ovo napisah u prethodnom pasusu: pa, dobro sam znao sta me ceka - koji su nedostaci Motorole u odnosu na prethodne telefone, a koje su prednosti, i sve to me nije drzalo stopostotno sigurnim da ce prelaz da mi "legne", ali odlucio sam da rizikujem. Pa, idemo redom...

Izrada RAZR i-a je fenomenalna. Forumovci koji me znaju licno (Djilkosh_NS, Chobby_NS, psyhound...) znaju koliko ne volim nikakve kejsove i gluposti da nosim na telefonu. Razumem njihovu vrednost i ulogu, ali sam najsrecniji kad telefon nije toliko krhk da kombinovano sa mojom paznjom pri upotrebi moram da se brinem hoce li stradati. Sto bi neki rekli - ne volim da mu robujem. Na N4 sam imao folije sa obe strane, i vec to me nerviralo (maste se vise od ekrana, i povecavaju refleksivnost) iako su sjajnog kvaliteta spram vecine. Na Motorolama ne mora NISTA da se nosi. RAZR HD mi je 5 meseci bio go i ni traga na njemu, i cini mi se da ce sa RAZR i biti ista prica. Pozadi je kevlar, oko kamere je staklo (ne znam da li je neko zastitno) ali blago spusteno (tipa, trecinu milimetra) u odnosu na plastiku koja cini straznji deo okvira, a sa strana se spaja sa metalnim okvirom prednje strane, koji je opet blago uzdignut u odnosu na ekran, sto je odlicno. Samo donji deo prednje strane je od plastike, posto su tu smestene antene. Sve u svemu, sjajni materijali i izrada. Apsolutno sam bez zamerki. I dizajn je odlican - ugasenog ekrana, telefon izgleda prilicno stealth, bezela skoro pa nema, a onaj sa donje strane izgleda mnogo krupnije na slikama, nego uzivo.

I kad pomenuh malopre antene, kao i kod prethodne Motorole, i pored potpuno drukcijeg cipseta, prijem signala, jacina WiFi-ja i slicno - fenomenalno. Nedostajalo mi je to. Nervira me sto nema opcije 3g-only, ali dobro, prezivecu. To me cak nagnalo da pocnem da koristim automatic mode stalno, jer je baterija odlicna, pa ne brinem za nju mnogo, a 3G ce uhvatiti KAD GOD je to moguce.

Upotreba telefona je pesmica. Tome sam se nekako najvise i radovao. Evo, malopre mi je u rukama bio Sony Xperia J, sa 4incnim ekranom, i po svim dimenzijama je veci od RAZR i-a. Nije sad neka ogromna razlika, ali postoji, a RAZR i ima veci ekran. Pritom, pored recimo S2 izgleda znacajno manje. Stvarno su ga upakovali odlicno. SVE se moze jednom rukom. Na Gnexu, RHD-u i N4 sam nekad izvodio akrobacije rukom, da recimo dohvatim gornji levi cosak, i pazio da mi tako fon ne ispadne. E pa neko vreme toga nece biti. :)

Evo i koje slike telefona, loseg kvaliteta jer su napravljene pomenutom Xperiom J:

dsc0037.jpg


dsc0038.jpg


dsc0040.jpg


dsc0041.jpg


dsc0042.jpg


dsc0043.jpg


Ekran je jedna od slabih tacaka telefona. Da se razumemo - nije los. Klasican AMOLED - sjajna crna boja, uglovi gledanja su nedefinisani jer ne postoji promena prikaza, boje su prilicno tople i verne. Ono sto ga kvari nije ni qHD rezolucija (960x540), nego PenTile subpixel raspored. "Iskrzanost" ivica se vidi pri vecem zumu ili pri citanju sitnijeg teksta sa ne prevelike udaljenosti. Na taj nedostatak sam se brzo navikao, jer je poznato da nisam jako zahtevan kad je ekran u pitanju, ali da se radi o necemu sto bi pojedine odbilo - radi se.

Zvuk je dobar! Zasto to isticem? Prosto, citajuci GSMArena.com sajt, tj. njihov review ovog telefona, strahovao sam da ce audio output biti bas los. Takvim su ga opisali nakon svojih strucnih merenja. Ne znam, nisam neki audiofil, iako koristim telefon kao muzicki player, no na RAZR i svakako nemam zamerki. Zvono cete cuti uvek jer je zvucnik jak, i kad se preko njega slusa neki YT snimak ili TuneIn radio da se ubije vreme, zvuk je sasvim korektan. Preko slusalica isto u rangu N4 kojeg sam do juce imao. Dakle - ili sam ja mentol, ili je to u sustini sve u domenu ocekivanog za jedan smartfon (osim HTC One-a, koji je tu klasa za sebe).
 
Poslednja izmena:
Kamera je bolja no sto sam mislio (opet, nisam neki reper ni na ovom polju). Tu je negde sa N4, cak mozda malo i bolja, iako ne dobra koliko i ona sa S2. Bas sam uporedjivao neke kadrove uslikane sa svim telefonima. Okacicu par slika da mozete da uporedite i sami. HDR mod je pravo iznenadjenje - ikonica istog treperi kad telefon prepozna situaciju u kojoj ga treba koristiti, i zaista slike ispadnu ZNACAJNO bolje sa njim. Blic radi svoj posao na par metara udaljenosti, a slike u slabo osvetljenim prostorijama a bez blica su najslabija tacka. U sustini, ocekivano. I na polju kamere je GSMArena naruzila RAZR i, mada bio je tad jos na staroj verziji Androida, pa su mozda nesto popravili. Za prost snapshoting je korektno upotrebljiv, posebno imajuci u vidu brzu pristupnost kamera aplikaciji - telefon ima dedicated camera button, na standardnoj poziciji, na ciji se pritisak bilo kad u toku upotrebe telefona pali camera app, osim sa Lockscreen-a ili kad je fon iskljucenog ekrana, kad je potreban long-press. I zaista, kako je to i reklamirano od strane Motorole i Intela - pritiskom na dugmence, zaista se momentalno pristupa kameri. Za moje potrebe - taman. Digitalac ostaje kod sestre.

Slabo osvetljenje, bez blica (sve slike su 16:9, dakle 6MP):

img20140213201008589.jpg


Blic sa metar i po, maksimum:

img20140214212902059.jpg


Nisam siguran da li je sa HDR-om:

img20140217132703220.jpg


Sve auto, prilicno oblacno:

img20140217132753819.jpg


HDR:

img20140217134628147.jpg


HDR, uzasno oblacno:

img20140219151618966.jpg


Kamkorder sam isprobao samo, snimao sam patkice u Dunavskom parku - radi dobro, stabilizacija nije losa, sve kako sam i ocekivao. Njega ipak necu kaciti. :D

Posle N4 bilo je iluzorno ocekivati da ce performanse i utisak u radu biti na istom nivou. I, naravno - nisu. Na moju srecu, nije da je RAZR i los, nego je prosto N4 bas dobar. :) Pomalo sam se brinuo i zbog RAMa, medjutim ima ga skoro 900MB slobodnih (891, da preciziram) a citao sam i nesto da Intel procesor omogucuje manju upotrebu RAMa od Qualcomm-ovih procesora - ne znam bas da li sam to dobro shvatio, nisam se udubljivao. U svakom slucaju, tel radi glatko, verovatno i jer nije pokriven nekim teskim UI-jem. Uz Motorolu fabricki dolazi blago modifikovani 4.1.2 stock Android (sumnjam da ce biti apdejtova, Motorola jos nije zvanicno izjavila da li ce biti 4.3 ili 4.4 za ovaj model - dakle, ni potvrdila ni odbacila svaku mogucnost; meni je naravno svejedno), sa par Motorolinih aplikacija, od kojih su neke solidne (SMART Actions je kao neki tasker, radi korektno i ima dosta opcija) a neke apsurdne (Guide Me, tutorial za upotrebu smartfona - koji k??) ili bezveze "izvadjene" iz sistema (kao recimo Mobile Hotspot, koja je izmestena iz Settings-a), plus su zamenjene pojedine ikonice (i stilski su lepo uradjene). Veci deo sistema je kao na Nexusu - stock galerija, stock browser + Chrome, stock kalendar, SMS app, stvarno je mnogo slicnosti. Sve u svemu, sistem uopste nije heavy bloated, i posto sam njime bio zadovoljan i na RHD-u, i ovde sam mislio da ga zadrzim, sa sve launcher-om, jos i pre nego sto sam video da je podrska za ovaj model slaba (mada za fabricki ROM dosta modova ima). Ono sto je bolje u odnosu na stock launcher je sto Motorola dozvoljava odredjen broj modifikacija na homescreen-ovima kojih na stock launcheru nema. Tako, sa leve i desne strane svih HS-ova imate Quick Settings i Page Settings. Pri prelasku na njih, vidan je stutter, i to je jedna od retkih, ali ipak prisutnih situacija gde telefon stucka - inace je Intelov procesor zaista sposoban, i tesko je poverovati da je u pitanju single core, iako podrzava Hyperthreading, posto se ponasa kao punokrvni DC. Dakle, performanse su radu su sasvim korektne - posebno browsing funkcionise odlicno! No, da se vrnem na UI. Page Settings dozvoljava dodavanje HS-ova, brisanje, ubaceni su i neki template-ovi, dok je Quick Settings (s leve strane) nesto upotrebljiviji. Motorola je tu smestila ono sto vecina proizvodjaca ubaci u Notification Bar - WiFi toggle, BT toggle, Sound toggle i slicno. Lose je sto to nije u NB-u, jer mu se ne moze uvek pristupiti, tj. do toga vas deli i jedan home-button-press i mozda koji swipe, a jos losije sto nije customizable... Ipak, ono sto meni nedostaje pored pomenutih toggle-ova, dodao sam Xposed+GravityBox kombinacijom, a to bi bili jos Torch toggle (koji sam podesio kao Recents long-press) i Go to sleep (Home long-press). Jedino 2G/3G toggle nemam, ali zivecu i bez njega.

Razlog za to je jednostavan - baterija izuva. Pored 4.3, Jelly Bean 4.1.2 pamtim kao jednu od vrlo battery friendly verzija Androida, do te mere da veci deo vremena koristim automatic mod mreze, bas zato sto ne razmisljam o bateriji. Na N4 je bila ok, i nisam se mnogo okupirao njome, ali ugasio mi se 2, 3 puta uvece pre dolaska kuci, i odredjen broj puta sam ga dopunjavao predvece. Sa Motorolom, toga nema, i mnogo je dobar osecaj... Na WiFi+2G kombinaciji izvukoh neki dan 5+ sati ekrana tokom dva dana (dakle, 40ak h), uz cak nekoliko sati na 3G mrezi, dok danas na automatic modu, od jutros, izvlacim 16i sat sa nepunih 5 sati ekrana (pritom, signal je dosta los na mestu gde sam bio oko 6h). Ovo je definitivno segment na kom je RAZR i sjajan, sto sam i ocekivao.

Ni sam ne znam sta bih vise rekao. :D Pitajte, ako uopste nekoga zanima ovaj sjajni telefon. :)
 
Poslednja izmena:
sjajan review kao i uvek :D

mozda bi bilo bolje da je ovaj telefon bio popularniji kada je izasao,ali mislim da ga je jaka cena na startu ubila. inace jedan od lepsih telefona
 
Hvala. :)

Jeste, prelep je, a pare za koje sam ga licno uzeo - paa, necu ni komentarisati... Ali se slazem svakako, cena je bila visoka na startu. Tu Motorola gresi jako, cenovnom politikom bi trebali da se vrate medju jake igrace.
 
Šta je sa programima? Atom je x86 procesor i puno aplikacija ne radi sa njim.
 
Ja nisam naišao na aplikaciju koja ne radi na x86. Možda je u početku bio problem, kada su se tek pojavili uređaji sa x86 procesorom, sada ne verujem da ima nekih problema oko podrške.

Ukusi su očigledno različiti, jer meni ovo nije lep telefon, već naprotiv. :)

Koliko si ga platio, Mironiko? Koliko je to povoljno?
 
Sa slanjem smo se dogovorili za 170e, u dinarima. Imajuci u vidu sta se za te pare moze uzeti, i koliko kostaju telefoni slicnih karakteristika, mislim da je to dosta povoljno.

A sve aplikacije koje ja koristim rade. Nisam mnogo ni pratio na xda, valjda samo pojedine igre ne rade, a to me apsolutno ne zanima.

I ti si ima ovaj fon, Corvuse..? :)
 
Sa slanjem smo se dogovorili za 170e, u dinarima. Imajuci u vidu sta se za te pare moze uzeti, i koliko kostaju telefoni slicnih karakteristika, mislim da je to dosta povoljno.
moram da pitam - šta je ovde specijalno od karakteristika?
 
Izrada je meni sama dosta, a i da vidis kako przi ovaj Intelov jednojezgrac, shvatio bi. Ne bih rekao da ima vidne razlike izmedju njega i RAZR HD, sa DC Krait procesorom. Nexus je vec brzi.
 
Nisam imao taj model telefona, ali sam imao par uređaja sa tim SoC-om (Asus Fonepad i Prestigio 5430) i novijim Z2580. Nikakvih problema sa aplikacijama nisam imao.

U zdravlju da te služi! Najbitnije je da si ti zadovoljan. :)
 
'Fala. :)

U sustini, nisam jako zahtevan korisnik, mada se pokazalo da umem da ne mogu da trpim nesto sto mi ne odgovara. Sa ovim zmajicem jos nisam naleteo na takve situacije, tako da jesam zadovoljan. Pa sad - videcemo...
 
Cisto da zaokruzim pricu o svom iskustvu sa koriscenjem RAZR i-a, pa necu vise spamovati ovu temu - mislim da je 3G bilo mozda pola sata, sve ostalo 2G i/ili WiFi:

vyjygume.jpg


dy6yqepu.jpg


gabujeme.jpg
 
Nije lose, samo sto ti je bio na 2G sve vreme. Da je bio 3G druga bi prica bila.
Sve u svemu, za te pare...
 
Naravno, na 3G sve vreme bi bilo recimo 4h ekrana. No, kao sto kazes - sve je to kul... :)
 
Ja nisam naišao na aplikaciju koja ne radi na x86. Možda je u početku bio problem, kada su se tek pojavili uređaji sa x86 procesorom, sada ne verujem da ima nekih problema oko podrške.
Nije baš tako. BusyBox je tek u najnovijoj verziji, 11.0, doneo podršku za Intelove procesore, isto kao i Archos Video Player i još neki programi koji su se nedavno osvežili.
 
Hehe, BusyBox sam prvo instalirao. :)

@OWERKLOKER
Rodjendan mi je sredinom maja, do tad sigurno necu menjati... :D
 
Nije baš tako. BusyBox je tek u najnovijoj verziji, 11.0, doneo podršku za Intelove procesore, isto kao i Archos Video Player i još neki programi koji su se nedavno osvežili.

Moguće je da je bio problem sa nekim retkim aplikacijama (čitao sam da je bilo). Ali ja nikada nisam naleteo na takvu. :) Sada verujem da su svi problemi rešeni.
 
Hmmm... Pa sto da ne, bas bih voleo. :)
 
Nazad
Vrh Dno