Šta je novo?

AMD Radeon Rx serija

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
Evo, danas je Techpowerup objavio prve glasine, e sad da li su pouzdane videćemo u nedeljama i mesecima koji slede.

http://www.techpowerup.com/172312/AMD-quot-Oland-quot-Radeon-HD-8800-Series-SKUs-Unveiled.html


Apparently, launch of AMD's Radeon HD 8800 series is close enough for some sources to come up with specifications. The HD 8800 series, according to one source, is based on a new silicon codenamed "Oland," which is built on the 28 nm process, packing 3.4 billion transistors with around 270 mm² die-area. According to the source, the two HD 8800 series models, the HD 8870 "Oland XT" will up performance per Watt and cost-performance ratios over current HD 7800 series, while maintaining current process technologies.

The Radeon HD 8870, according to numbers provided by the source, could offer performance comparable to today's high-end GPUs. The HD 8870 is clocked at 1050 MHz with 1100 MHz PowerTune Boost frequency; while the HD 8850 is clocked at 925 MHz with 975 MHz boost frequency. The memory of both SKUs is clocked at 6.00 GHz, yielding 192 GB/s memory bandwidth. The chips hence have 256-bit wide memory interfaces.

Key details such as stream processor, TMU, and ROP counts are excluded, though the source mentions that the HD 8870 provides up to 75% higher single-precision floating point and up to 60% higher double-precision floating point performance over its prdecessor, the HD 7870. The texture fill-rate is up by 65%. The Radeon HD 8850 offers similar increases over its predecessor, the HD 7850. Find them tabled above.

Doduše, nema podataka za kompletnu HD8000 seriju, nedostaju podaci o HD8970 i HD8950 kao i o HD8770 i HD8750.
 

Prilozi

  • 78a.jpg
    78a.jpg
    105.5 KB · Pregleda: 1,029
Poslednja izmena od urednika:
Procitah negdje da ce nadmasiti performansam HD7970GHz edition i GTX680, znaci HD8970 i HD8950 bice znatno jaci od sadasnji high end graficki kartica.
 
U svakom slučaju, da upumpaju dodatne tranzistore uglavnom u SP performanse, čip od ~300mm^2 mora biti bolji u igrama od 7900/6800.
 
U svakom slucaju i 6850 je puna kapa za sadasnju generaciju igara (konzola). Kontam da i next gen konzole po snazi nece nadmasiti sadasnje prosecne racunare stoga ne vidim razlog za stalnim upgrade-om.
Doduse dobra stvar je price war trenutni pa i kad/ako zafali corbe moze da se za male pare pazari graficka.
Mene je uvek vise zanimao srednji segment, a ako se ova slika preslika i na srednju klasu, sedma serija ce brzo u penziju.
 
U 2013 izlaze novi Crysis, Metro, Company of Heroes 2... Tako da cu ja sacekati, nadam se da ce ponuditi po ovako povoljnim cenama karte ove jacine...
 
Ma sigurno kad izadju HD8870 i HD8850 bice skupe isto kao sto su HD7870 i HD7850 bile skupe jer nisu imale konkurencije, izgleda da ce opet amd-e izbacit kartice prija na trziste - cjena ce biti visoka zgrnut lovu dok konkurencija nesto ponudi.
Tek je prija nesto dana nvidia prestavila GK106 chip koji parira HD7870 i HD7850 karticama.
Cjena HD8870 i HD8850 zavisit ce prija svega od konkurencije a kakao nvidia kasni sa razvojem vjerovatno ce biti visoka cjena od strane AMD-a.
 
Sa tabele, TDP i SP GLOPS za 7870 nisu tacni.

Ovo mi lici na ono sto je Ati uradio kad je presao sa 3000 na 4000 seriju - znatno povecanje SP jedinica.
Medjutim, kad bi predstavili takvu kartu po toj ceni, sta bi bilo sa prodajom 7800 i 7900 karti dok ne izadju ostale karte ?

A za nVidia-u sam gotovo siguran da ce predstaviti GK110 kao high end, a GK104 ce spustiti u mid range i to je to za sledecu godinu.
 
Sto se pre pojavi 8xxx to je bolje po nas, kapiram da ce 7870 2Gb kostati 160e, naklokuje se i nema sanse da bude slaba za 1080p i max podesavanja.
 
Sa tabele, TDP i SP GLOPS za 7870 nisu tacni.

Ovo mi lici na ono sto je Ati uradio kad je presao sa 3000 na 4000 seriju - znatno povecanje SP jedinica.
Medjutim, kad bi predstavili takvu kartu po toj ceni, sta bi bilo sa prodajom 7800 i 7900 karti dok ne izadju ostale karte ?
Tahiti se ukida, zamenjuje ga Oland, Pitcairn se rebranduje i ide dole gde mu je i mesto.
Ne verujem da će Oland imati skok od 75% u odnosu na Pitcairn pre očekujem slične performanse Tahitiju, uz smanjenje troškova, nešto poput prelaska sa serije 5000 na seriju 6000.
 
Ljudi, polako, ovo je tek prva glasina. Možda se pokaže da ova tabela i nije najtačnija...ali sam okačio vest jer je to neki prvi znak da je Oland na vidiku.

Pretpostavljam da će predstavljanje biti na samom kraju decembra, baš kao što je bilo i prošle godine sa Tahiti čipom.

A i čudno je što nisu prvo objavljene informacije o najsnažnijem modelima, HD8970 i HD8950. Zato sam oprezan i ne uzimam ovu vest zdravo za gotovo.
 
Poslednja izmena:
200$ za 8850, pa super ako bude tako :)
 
A i čudno je što nisu prvo objavljene informacije o najsnažnijem modelima, HD8970 i HD8950. Zato sam oprezan i ne uzimam ovu vest zdravo za gotovo.

Mozda nece ni da izbacuju 8900 u singl cip varujanti, mozda se vrate na strategiju iz 5000 serije, odnosno buduci 8970 ce biti 2x8870.....
 
200$ za 8850, pa super ako bude tako :)

Iskreno, ne verujem, mislim da je ta cena koju su stavili veoma nerealna...mislim, daj Bože da bude ta cena ali ne verujem. Sudeći po primeru koliko nas je AMD ODRAO na HD7xxx seriji kartica ne verujem da će se sada, kad im se osladilo, vratiti na pređašnje cene iz vreme pojavljivanja HD6800 i HD6900 serije kartica.

Pre će biti da će 8870 koštati oko 350 dolara a njegov slabiji brat, 8850, oko 300 dolara. Da ne pominjem da očekujem cenu od 500 dolara za HD8970...
 
200$ za 8850, pa super ako bude tako

Ako bude ovakav raspored cena, onda cu verovatno svoju 6870 zameniti nekim Letecim Olandjaninom :D Nista pre toga :)
 
Razlika izmedju Pitcairn-a i Tahitija je oko 20% u grubo (7870 vs 7970) *gaming* tako da napredni Tahiti (VENUS XTX) ce biti upravo up to 20% u odnosu na stari!
Licno ne ocekujem vise,nebi me cudio scenario kao i sa Cypress vs Cayman.Doduse ovde je GCN i dalje mada je to mozda i gora varijanta bar sto se tice
izvlacenja performansi u istom nm procesu..Prosirenje chipa donosi i vecu potrosnju,grejanje itd..Videcemo kako ce da ih iztweakuju ;)
Cene ne verujem da ce biti takve koliko god mi to zeleli AMD ce opet prvi da izleti sa novom serijom i verujem da ce cene biti slicne kao i u prethodnoj seriji uz male varijacije..


http://videocardz.com/34981/amd-radeon-hd-8870-and-hd-8850-specifiation-leaked
 
Poslednja izmena:
Svaka cast ako im uspe da u istom procesu sa 27% vecim cipom imaju 9% manju potrosnju... jos plus vece performanse
 
Razlika izmedju Pitcairn-a i Tahitija je oko 20% u grubo (7870 vs 7970) *gaming* tako da napredni Tahiti (VENUS XTX) ce biti upravo up to 20% u odnosu na stari!

Bitno je kako će utrošiti tranzistore, a samo 60% poboljšanja u DPFP performansama i kaže kako (to je i dalje manje od Tahitija).
Drugo, da je 7900 bio samo skalirani 7800, ti nebi imao o čemu pričati u Kepler temi zadnjih godinu dana :).
Iskreno se nadam da neće popustiti te da će Tahiti 2 biti GPGPU čudovište.
 
Poslednja izmena:
Cimajte modove da isprave ime threada, Oland ce biti samo 88xx serija [al ne spomenu da je to deo Sea Islands-a]

Inace, Venus zvuci da ce biti prava zver. 5.1 milijarda tranzistora na 420mm2... Koliki bi to bio otprilike napredak u odnosu na 7970ghz ed?
 
Poslednja izmena:
Kljucna recenica iz tog artikla : "AMD believes that the “modest” 21% transistor count increase will make the 3.4 billion transistors “Oland” faster than a 4.3 billion transistors “Tahiti” GPU or a GTX 680 for that matter."

Kaze stara izreka misliti u ovom slucaju verovati i cvece brati .. ;)
Tesko da mogu tolike performanse da se izvuku u istom nm procesu pogotovu da mainstream karta sa drasticno manje tranzistora bude
osetno brza od prethodne generacije iz visoke klase i to sve u okviru iste arhitekture..
Sve mi to lici na onaj stari marketing i Tresla se gora ,rodio se... Videcemo kad se pojave sta se izrodilo :)
 
Sigurno da baš ne mogu da prestignu Taxiti 7970, ali mogu da se opasno približe, to je već verovatnije.

Ovo je sve još uvek na nivou prvih glasina, do kraja novembra-početka decembra trebalo bi već da znamo dosta više.
 
We'll see, znacemo vise kada oni odluce da treba da znamo vise.

Sto se tice toga sta je moguce a sta ne, ne zaboravljajte da je Tahiti pre svega GPGPU cip, a tek sekundarno gaming cip. Setite se prelaska sa Cypress-a na Barts.

1120 prema 1600 SP, identicna arhitektura (5-way), identican proizvodni proces (40nm), identicna memorijska magistrala (256bit), ~25% manja povrsina cipa, ~400 miliona manje tranzistora, u globalu nize performanse (~do 10%) ali bolja oprimizacija za novije igre (unapredjen teselator).

Ako se ne varam, Oland ce u odnosu na Pitcairn biti veci za nekih ~25%, i imace ~25% vise tranzistora. Imajuci u vidu da je recimo Tahiti nekih ~25-30% brzi od 7870, te performanse bi i mogle biti dostizne. Da li to mogu dosticu uz snizavanje potrosnje je sasvim drugo pitanje (licno ne verujem da mogu).
 
glasine su glasine dok ja to uzivo ne vidim mozete da cvrkucete koliko hocete :)
 
Po svemu sudeci AMD-e ce izbaciti 30% brzu karticu od najbrezeg singl gpu-a danasnjice.
Na istom proizvodnom procesu tesko je ocekivati vise, dobro ce biti ako uspiju rjesiti potrosnju, jer ako ne rjese potrosnju nece uspjeti napraviti karticu koja ce biti 30% brza od najbrze singl gpu grafe iz HD7xxx serije
 
Nazad
Vrh Dno