Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Ako ćemo da budemo maksimalno precizni, G znači da objektiv nema ručnu kontrolu blende preko manuelnog prsten, kao i da objektiv daje aparatu informacije o distanci, a AF-S znači da objektiv ima motor u sebi. Ali obično G i AF-S idu zajedno :)... AF-S ujedno znači i "tihi" objektiv.
 
Poslednja izmena:
AF-S su takodje i "voleo bih da budem Canon USM koji postoji vec 28 godina" objektivi :d:d
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima :)
mislim da cu vas smoriti pitanjem, i verujem da je vec izodgovarano na temi 1000 puta, ali sta sad:

1) prilicno me je zainteresovala forografija zadnjih meseci
2) zivim na prilicno zanimljivom mestu

hteo bih da se obradujem neki dslr-om i polako krenem sa skljocanjem. E tu je (kao i obicno problem):

1) koje telo i objektiv predlazete za apsolutnog pocetnika. Slikao bih uglavnom napolju pri prilicno jakom suncu (Dubai)
2) o fotografiji i aparatima nema preveliko znanje. Koju knjigu bi mi predlozili za pocetak?

svi predlozi su dobrodosli :)

poz
 
1) koje telo i objektiv predlazete za apsolutnog pocetnika. Slikao bih uglavnom napolju pri prilicno jakom suncu (Dubai)
Neko telo koje ima senzor sa većim dinamičkim rasponom, tipa 5200, 5300, D7000...
Kad god sam slikao po suncu, značilo mi je da mogu da izvučem senke kasnije. Sa novijim Nikonima to će ići malo lakše kada ti bude zatrebalo.
 
Aman više za izvlačenjem senki :D. Je l toliko ne znate da namestite ekspoziciju? :) Šta ćemo sa izvlačenjem pregorelih delova i generalno hajlajtima gde je Canon bolji. Šta ćemo sa dual-iso opcijom na Canonima koju je (uz malo truda) moguće namestiti i dobiti još bolje rezultate. To što je neko telo bolje za izvlačenje senki, kao što jeste, ne znači da se na drugim telima te senke ne mogu srediti, pogotovo ako se to radi u granicama normale... ili će amater odmah rezultate slati na bilbord :).


Kao i svaki put za pitanje šta da kupim kao početnički aparat - nema odgovora. Jer je sve to jedno te isto. Evo da pokušam da dam neki savet. Zamisli sebe za 5-10 godina i imaš 10ak hiljada evra opreme - koju bi opremu imao. Ne koju bi želeo da imaš ovako napamet na osnovu cene i izgleda, nego prosto uzmi gledaj testove i detalje veoma skupe opreme i opredeli se za brend. Pogledaj testove 70-200mm f2.8 objektiva, bliceva iz gornje klase, skupih finskih objektiva i razmisli gde sebe vidiš jednog dana. Nije sramota vezati se za neki brend, ali da to znaš zašto si uradio. Pošto u rangu početničkih aparata sve je isto (osim što se sa Canonom daleko lakše snima video, ali nije da ni Nikon nema pojedine bolje elemente), ali makar nije loše da se u startu opredeliš za sistem koji želiš da imaš, učiš ga, navikavaš se i postaješ prirodniji sa njim, jer se mnoge stvari prostiru od najjeftinije do najskuplje opreme u vertikali kod boljih (stabilnijih) brendova. Gledam nemali broj ljudi koji imaju gomilu nekih bezveznih tela i objektiva i stalno nešto menjaju sisteme, umesto da uzmu nešto i da rade.
 
Poslednja izmena:
Nije fora da obesmisliš jedan savet kako bi istakao važnost svog. I to zato jer će neko ko danas ne zna šta je blenda, za 15 godina uštedeti hiljade evra u opremi? To je sve na dugom štapu, moj savet je bio više praktičan.

@Maksim Gorki
Mislim da je najbolje da imaš neku polaznu tačku na osnovu koje bi napravio izbor pri kupovini. Ja sam skoro kupio aparat i svoj izbor sam načinio na osnovu svojih očekivanja od aparata ovog trenutka, ne za 15 godina. Jednostavno, nisam hteo da budem rob nekom "sistemu" ili marki, gledao sam šta daje najbolji kvalitet slike kod novih aparata ispod 1000 dolara. Lako bih uzeo i mali Soni A6000 da ga je bilo. Jednostavno, oslobodi se zamke koja marka/sistem su bolji i kupi sebi aparat koji će ti praviti najbolje slike u ovom trenutku. Jer kao početnik, ti još uvek ne znaš šta je tvoj stil, da li ćeš se baviti fotografijom za 15 godina, šta zapravo hoćeš od aparata, itd.
Moj savet je uzeo u obzir kvalitet senzora u telu, naravno imaš tu još parametara koje možeš da gledaš, ali kao što reče Bane u rangu početničkih aparata sve je isto (osim što Nikon ima mnogo bolje senzore :) ).
 
Poslednja izmena:
Pošto sam zainteresovan za fotografiju, gledao sam tutorijale i još ih gledam. Trenutno slike pravim sa LG G2, ali vreme je da zamenim DSLR koje već odavno imam nameru da kupim. Razmišljam se o D3200, gledao sam i slike i testove po meni daje bolji kvalitet slike nego Canon dok Canon je bolji za video-zapise (meni to i nije bitno jer neću da snimam, a i da snimam verujem D3200 bi bio dovoljan za to jer ne bih ništa profesionalno). Da li je zaista D3200 dobar za njegov cenovni rang ? Koje objektive uzeti ?
 
To je mnogo komplikovanije od "Nikon pravi bolje fotke a Canon bolji video", i to ces sam videti za neko vreme kada nakupis iskustva i zeznes se vise puta :) Sto je najgore, Nikon technicki na papiru mozda pravi i bolji video, ali u realnom svetu Canon je za klasu bolji, zato se ocene na osnovu slabog iskustva i testova ne mogu izvlaciti, samo praksa praksa praksa, teorija stvarno ne znachi ni 10% fotografije/videa. "That said", Canon sistem je bolji, ali nemoj da kazes nikom :d
 
Poslednja izmena:
Ne kapiram kako neko ko ne koristi DSLR može da zaključi da jedan sistem ima bolje senzore. Na osnovu broja Mpix, većeg kontrasta/oštrine na JPEG iz aparata?
Da je jedan sistem bolji od svih drugih, ne bi se prodavalo ništa sem tog jednog sistema.

Ako vam treba silovanje fotke i izvlačenje ne znam čega iz senki, onda definitivno nešto ne radite kako treba. Lepo reče Bane, eksponirajte pravilno i nema tih problema. Ako baš hoćete detalje u senkama i hajlajtima, koristite exposure bracketing.

Suma sumarum, bilo koji aparat je dobar za početnika a vremenom će naučiti šta su mu želje, potrebe i mogućnosti pa će u skladu sa tim i da napreduje ili neće, i to je OK.

@Mrljesana
Moja preporuka uz taj aparat, ako se odlučiš za njega, je 24-105 i 35 f1.8 za početak.
 
Da je jedan sistem bolji od svih drugih, ne bi se prodavalo ništa sem tog jednog sistema.
Pa upravo tako, zato sam i pomenuo da postoji još nešto osim Kenona na ovom forumu :)
Slikanje zalaska sunca bez višestrukih ekspozicija nije silovanje već normalno korišćenje. Sa dobrom dinamikom ima se mnogo više prostora za "otvaranje" slike.
Ne radi se o promašenoj ekspoziciji nego o sceni sa velikom svetlosnom dinamikom. Baš me interesuje kako se pravilno eksponira zalazak sunca. Bez tamnih delova slike i bez pregorelog neba.

Interesantno je kako za jedan predlog koji ja dajem trećoj strani neki žele da se upuštaju u čitavu polemiku o sistemima i hiljadama evra uloženim u fotografiju.
Čovek samo hoće fotoaparat. Ja mu kažem zašto taj i taj, ti mu kažeš zašto neki drugi i lepo se raziđemo. Ali napadanje jednog stila slikanja kao neispravnog zaista ne stoji.
 
Ne kapiram kako neko ko ne koristi DSLR može da zaključi da jedan sistem ima bolje senzore. Na osnovu broja Mpix, većeg kontrasta/oštrine na JPEG iz aparata?
Da je jedan sistem bolji od svih drugih, ne bi se prodavalo ništa sem tog jednog sistema.

Ako vam treba silovanje fotke i izvlačenje ne znam čega iz senki, onda definitivno nešto ne radite kako treba. Lepo reče Bane, eksponirajte pravilno i nema tih problema. Ako baš hoćete detalje u senkama i hajlajtima, koristite exposure bracketing.

Suma sumarum, bilo koji aparat je dobar za početnika a vremenom će naučiti šta su mu želje, potrebe i mogućnosti pa će u skladu sa tim i da napreduje ili neće, i to je OK.

@Mrljesana
Moja preporuka uz taj aparat, ako se odlučiš za njega, je 24-105 i 35 f1.8 za početak.

Mislim da Nikon nema 24-105 u ponudi. Pored toga, to je objektiv za ff, nije bas za entry level dslr.
Mozda 16-85mm za pocetak, a posle neki jeftini prajm, 35mm ili 50mm.
 
moj savet je bio više praktičan.
Kako bre praktičan, osakatio si mu izbor fotoaparata zbog stvari koja je prenaduvana na netu i koja ti u praksi jedva kad treba, a i kad ti treba, više treba iz nekih tehničkih razloga, jer dobru fotografiju tom prilikom nećeš napraviti

Moj savet je uzeo u obzir kvalitet senzora u telu, naravno imaš tu još parametara koje možeš da gledaš, ali kao što reče Bane u rangu početničkih aparata sve je isto (osim što Nikon ima mnogo bolje senzore :) ).
Nije problem što početnici postavljaju pitanja, nego što i daju savete :). Ovde su ljudi previše fokusirani na telo i senzore, ali okreću glavu od toga da fotografiju zapravo pravi objektiv. I naravno da okreću, jer su objektivi značajno skuplji od tela. Vide pošto su, smuči im se život, ne interesuju se za njih, ne informišu se, ne pričaju i onda se sve završi na telu, koje je vrlo često nebitno. Čak i da je neki senzor bolji, a u praksi zapravo i nije, to tokom realnog korišćenja ne znači ništa ili ćeš razlike morati da tražiš lupom ili namerno da siliš fajl da bi sebi nešto dokazao.

Ja ne vidim smisao kupovine DSLR-a i kita da bi se na tome ostalo. Onda bolje ne kupovati. Ako ćeš da uzimaš DSLR, moraš da smisliš kako će ti oprema rasti, pa samim tim odakle ćeš početi. Ne kad te zadesi sedmica na lotou da kupiš Ferari vezanih očiju, a da nisi proverio da li taj auto valja ili je krš, nego si ga kupio jer si ga video u igrici™ i na wallpaperu.

Je l stvarno mislite da svi konzumiraju određene brendove zato što su izašli sa stadiona, pa su navijačku atmosferu preneli i na kupovinu i forume. Ili možda nekome jednostavno leži kako određena kompanija pravi neke stvari ili ste još u sirotinjskom elementu da su to sve zle korporacije.

Dobro je rano odlučiti se Canon ili Nikon, ali čisto da znate da se priča sa korisnicima Nikona obično završava na tome da su nešto uzeli zato što je jeftino i da im je to jedini parametar u životu. Reč kvalitet nemaju u rečniku, a isto je i sa izborom automobila, telefona ili laptopova. Jednostavno drugi mentalitet, pa nek bira kome je šta bitno, a većini u Srbiji i jeste da kupe nešto jeftinije.

Samo što smo mi loši ekonomisti, pa još uvek ne razumemo zbog čega je jeftinije voziti auto na benzin, nego na dizel. Zbog čega je jeftinije kupiti japanski auto 10 godina star za 5000€, nego italijanski/francuski auto 6 godina star za 3500€. Zbog čega je jeftinije kupiti MacBook od 600€, nego Asus od 300€ ili iPhone za 500€ u poređenju sa Galaxyem za 300€. Kada bi to shvatili, onda bi razumeli da Nikon nije jeftiniji.
 
Poslednja izmena:
^
Mudro zboris kao i uvek... Zato nisam zalio pare za objektiove, mada ni na telu nisam bas stedeo :p ali fokus mi je bio na objektivima jos sa 7D kada sam poceo...
 
Pa ništa, hajde onda svi mi koji možda hoćemo da se jednog dana zovemo fotografi, da uzmemo po jedan Kenon i da završimo priču. Ne vidim zdravu atmosferu za diskusiju ako se grupa Kenonista obruši na jednog, jadnog koji se drznuo da kupi Nikona. Ne daj bože da sam uzeo Soni, to bi bio nivo vrtića u odnosu na Kenon fakultet.

I to se sa takvom pasijom govori o izboru, kao da ja vređam nečiji izbor time što dajem jednu preporuku koju neko može i ne mora da uzme u obzir. Senzori su automatski tabu tema, pričajmo koji sistem ima bolji izbor objektiva. Valjda se može prozboriti o jednom aspektu fotoaparata a da se ne razvija pita o sistemima i dugogodišnjim ulaganjima u opremu.

Sveže fotografe bi trebalo ohrabrivati da aktivno učestvuju u diskusijama a ne da ponizno čitaju komentare i ukore. Ako samo sebi dajete za pravo da imate stav onda vam novi članovi svakako nisu potrebni osim da povremenim banalnim pitanjima inicijalizuju neku kapislu za vašu međusobnu raspravu.


Zbog čega je jeftinije kupiti japanski auto 10 godina star za 5000€, nego italijanski/francuski auto 6 godina star za 3500€. Zbog čega je jeftinije kupiti MacBook od 600€, nego Asus od 300€ ili iPhone za 500€ u poređenju sa Galaxyem za 300€. Kada bi to shvatili, onda bi razumeli da Nikon nije jeftiniji.
Vidiš, to je srž nerazumavanja među nama. Ovo je odlična ilustracija zašto se ne možemo složiti. A to je zato što se nikako ne možeš naterati da budeš u koži onoga ko će kupiti Asus umesto Meka ili Galaksi umesto Ajfona. Ja bih izabrao i Asus i Galaksiju a možda i neki Pežo čak :)

Sama činjenica da postoje stotine miliona ljudi koji nalaze sebe i u jednom i u drugom proizvodu, više govori o njihovim potrebama i navikama nego o tome da su jedni gluplji i neracionalni a drugi pametniji. Ja razumem zašto neko kupuje Ajfon koji ja ne volim ni malo, tj. koristeći ajfon mogu da razumem šta taj vidi u tom telefonu. I ne osuđujem ga zbog toga. Samo taj Ajfon ne odgovara mojim potrebama i očekivanjima od jednog pametnog telefona. Sad zamisli da sam pričao o Kenonu i Nikonu :D
 
^pusti C ložače. Kupi aparat i pucaj fotografije.
 
Ti uopste nisi shvatio sta je BaneR hteo da ti kaze. Ti u svemu vidis te neko nagovara da kupis Canon. Ostani brate na Nikonu ali tvoji razlozi zasto si kupio Nikon i zasto ga preporucujes drugom nisu valjani.
 
Ne bih se složio da nisam razumeo ali možda nisi najbolje shvatio poentu mog izlaganja.
Stvar je potrebe šta će neko izabrati a ne dogme koju smo izabrali da pratimo. U ovom slučaju, senzor aparata se dovodi do same margine bitnosti za fotografiju zato što smo se odlučili da su nam neke druge stvari preče.
I to je validan stav dok god se ne počne osporavati da neko drugi može vrednovati ovaj parametar više. U tom slučaju prelazi u nametanje svog subjektivnog doživljaja fotografskog zanata.

Ja ni u jednom svom zaključku nisam naveo da su svi drugi aspekti fotoaparata manje bitni od senzora, već da se u pojedinim situacijama lakše manipuliše slikama zahvaljujući vitalnijem senzoru. Shodno tome, nekome se može dati preporuka da kupi aparat na osnovu specifičnih očekivanja koje ima. To je bila samo jedna misao u kom pravcu može da se razmišlja pri kupovini.
Budimo realni, ni jedan od dva najveća sistema ne može biti toliko loš da će kupac koji još nema definisanih očekivanja od fotografije, pogrešiti ako se odluči za neki od njih.

Ne može se reći da je jedan savet promašaj na osnovu merila koja su samo nama bitna.
Pri tom, ovde mi nije namera da osporim ničije iskustvo već da ukažem na malo krutu atmosferu koja se stvara.
 
Pozdrav svima :)
mislim da cu vas smoriti pitanjem, i verujem da je vec izodgovarano na temi 1000 puta, ali sta sad:

1) prilicno me je zainteresovala forografija zadnjih meseci
2) zivim na prilicno zanimljivom mestu

hteo bih da se obradujem neki dslr-om i polako krenem sa skljocanjem. E tu je (kao i obicno problem):

1) koje telo i objektiv predlazete za apsolutnog pocetnika. Slikao bih uglavnom napolju pri prilicno jakom suncu (Dubai)
2) o fotografiji i aparatima nema preveliko znanje. Koju knjigu bi mi predlozili za pocetak?

svi predlozi su dobrodosli :)

poz

obzirom da zivis na veoma zanimljivom mestu, pretpostavljam da pare nisu tako veliki problem da se zarade kao kod malo manje zanimljivih mesta.

1.do 550 evra canon 700d sa kitom 18-55is stm.

2.do 800e Nikon d5300 sa kitom18-140.

3.do 1000e Nikon d7100 sa 18-140 a malo kasnije ili odma I neki prajm 35mm 1.8 ili 50mm 1.8 ( g ako imas malko vise para D ako ne)

ako si za FF varijantu a pare nisu problem Nikon d750 ili canon 5D mark3.

ja bih vrlo rado uzeo Nikon d7100 u nekoj varijanti, a posto vidim da se okuplja veliki broj strucnjaka da li mozda neko zna ocekuje li se skoro pad cena istog obzirom da je izasao d7200 ?

p.s.
obzirom da u Dubaiju mozes naleteti na neku odlicnu akciju prati malo stvari preko neta pa uzmi nesto tipa Nikon d7100 I ako ne budes zadovoljan, vrlo lako ces ga prodati nekome jer se radi o odlicnom aparatu.
:laugh:
 
Ako zivi u Dubai pretpostavljam da hoce i arhitekture nesto da fotka, a 18mm na crop nije bas bajno za takve stvari... Ne znam kakvo je stanje tamo, ali ja bih definitivno pre kupio polovno telo nego novo. Isto vazi i za objektive...
 
Vidiš, to je srž nerazumavanja među nama. Ovo je odlična ilustracija zašto se ne možemo složiti. A to je zato što se nikako ne možeš naterati da budeš u koži onoga ko će kupiti Asus umesto Meka ili Galaksi umesto Ajfona. Ja bih izabrao i Asus i Galaksiju a možda i neki Pežo čak :)

Pa upravo je Bane i opisao ljude koji su mnogobrojni a razmishljaju kao ti, jer ne razumeju da se priozvodi iste klase i godista drasticno razlikuju, a da je najjeftiniji proizvod ujedno uvek i najgori, i sva tri koje si odabrao su bas taj primer :d

Sama činjenica da postoje stotine miliona ljudi koji nalaze sebe i u jednom i u drugom proizvodu, više govori o njihovim potrebama i navikama nego o tome da su jedni gluplji i neracionalni a drugi pametniji.

I ovo je potpuno ista stvar, ljudi pogresno gledaju na sve stvari koje kupuju, iPhone nije neki telefon koji ima te i te opcije i mogucnosti, iPhone je najbolji ekosistem u kombinaciji sa drugim IOS/OSX uredjajima, i zato je on najbolji, ne zato sto ima najbrzi procesor ili najvise opcija u settings :d

Zasto postoji gomila drugih stvari ? Jednostavno, vecina ljudi ovo kao i ti ne razume, i zato kupuje Pezoe dizele najmladje godiste, nekako u njihovoj glavi taj auto je najbolji, iako je samo najjeftiniji u trenutku kupovine i nista vise :d
 
Poslednja izmena:
3.do 1000e Nikon d7100 sa 18-140 a malo kasnije ili odma I neki prajm 35mm 1.8 ili 50mm 1.8 ( g ako imas malko vise para D ako ne)

Polako bre. Lako je trošiti tuđe pare. Ne znači da treba da kupiš opremu onoliko koliko imaš para, nego ono koliko ima smisla. D7100 i 18-140mm sigurno nema smisla za 1000€, pogotovo ako si početnik.

Neka on nama prvo kaže šta planira da radi, osim što je ušao u fazu da mu fotografija kao posao ili hobi deluje romantično u ovom trenutku. Šta znači živim u Dubajiu i tamo sija sunce. Ništa :D. Ekspozicije su manje više svuda iste kada sija sunce - štaviše, jače su na nekoj planini (kada je sunčano), jer je vazduh čistiji, proređeniji i, na kraju krajeva, bliže si suncu :). Ali opet, praktiče razlike ne postoje. Takođe to sa suncem - apsolutno ništa ne govori, bolje neka prvo nauči šta se sa suncem radi u fotografiji i da se takve stvari iz decenije u deceniju menjaju.

Dati 1000€ za prosečno (za današnje standarde) i matoro telo i još prosečniji objektiv, a da pri tome ne znaš šta ćeš da radiš, je previše. Ne treba uvek dati sve pare koje imaš. Nekada treba štedeti. Pogotovo što je taj jaz između 400€ i 4000€ opreme značajan, a između je sve nešto mlako, pa je tako bolje prištedeti, nego kupovati nešto po svaku cenu.
 
Poslednja izmena:
delimicno se slazemo,

jos da si predlozio neka novija tela, modernije objektive i kvalitetnije sisteme u navedenim cenovnim kategorijama bio bih sklon da se 100% slozim sa tobom.

a sunce ko sunce, nekad blize nekad dalje, recimo zimi je blize sunce nego leti, neverovatno zar ne .
:)
 
Poslednja izmena:
Šta da mu predložim, kad ne znam šta čoveku treba :). Što se tiče "novijeg tela i modernijeg objektiva," i dok kod tela stvarno noviji datum znači i bolje telo, opet treba uzeti u obzir koliko 700D nudi prednosti u odnosu na 600D, za razliku u ceni. Opet bih rekao nedovoljno. A što se tiče modernijeg objektiva, šta da ti kažem, jedan od najboljih objektiva u istoriji je napravljen 1996. godine (i dalje se prodaje, ali 19 godina ništa nije menjano) i je l znaš šta, uprkos tome što je najbolji objektiv koji imam, najmanje ga koristim, baš zato što mi trebaju drugi za druge namene. Tako da ovako napamet ništa ne možemo da pomognemo.
 
Cenzura na delu, ako se kaže nešto protiv Bogom danih post bude obrisan. Bravo administratori.
Živeo Canon, Honda i Iphone, dole sirotinja raja!
 
Poslednja izmena:
Očigledno je da su prisvojili forum i odlučili da propagiraju samo svoje mišljenje.
Ako ćeš da brišeš kulturne replike onda obriši i ono šta ih je izazvalo. Ovako ispada si podržao jednu opciju.
Ja kao dugogodišnji moderator na više domaćih foruma znam da se to ne radi tako.
 
Poslednja izmena:
Evo me da probam da odgovorim i dopunim.
O fotografiji znam samo osnove, i to sto fotkam obicnim telefonom. Svi se slazemo da je to nista :(
sto se tice stvari kojih bi ja fotografisao, to su: priroda (ma sta ljudi ovde mislili, postoje apsolutno magicni delovi Arabijskog poluostrva- googlajte Musadam npr.), deo oko Indijskog okeana, planine, itd (arhitektura, pogotovo ova odavde mi je apsolutno na dnu prioriteta). A pored svega toga, skoro sam dobio i sina, pa bi hteo barem te fotke da imam u hi-res. Obecavam, sta god da se desi da nikada ali nikada necu kaciti detetove slike na FB (mala digresija, svi smo suoceni sa ovom pojavom);
Sto se tice kupovine tela i objektiva, vidim da su mi predlozene stvari u povelikom okviru. Nije problem da potrosim tih 1000 evrica za basic setup, ali mi je pitanje da li mi to treba? Jos nisam ni 100 % siguran ni koliko cu da se primim na fotkanje, ni koliko bih u prvo vreme mogao da izvucem iz tog setupa.
Znam da nisam mnogo dodefinisao, ali nadam se pomoci

Hvala svima i iz Canon i iz Nikon tabora:-devil-:
 
Postove vam je obrisao moderator koji sigurno ne podnosi iPhone i Hondu, još manje ljude koji vole dotične brendove, a za Canon nisam siguran :)... I samo je radio svoj posao.
 
Poslednja izmena:
Pošto za 1000 evra nema da se kupi Nov Full frame aparat, a polovni su mačka u džaku ako su van garantnog roka, moj skromni predlog (nisam na nivou prethodnih govornika) ti je da biraš između, zamisli Sony a6000, Canon 70D i Nikon d7100, apsolutno sam ubeđen da ćeš veoma lepe i oku ugodne fotografije svega gore navedenog i naravno najvažnije, fotografije sina, dobiti sa bilo kojim od navedenih aparata pa čak i sa objektivima u kit varijanti. Naravno sa autofokusom na Sony-ju i Canonu dobićeš i odlične video zapise (moj glas u ovom slučaju ide Canonu 70D), sa Nikonom d7100 fokus će malo da ti luta ako je na AF, a za manuelni ti treba prakse koju složićeš se nećeš sticati tako što ćeš upropastiti zabeležene prve reči i korake naslednika. Čestitke za sina i da ima masu lepih fotografija, i ako Bog da, da ima Iphone i da vozi Hondu.

P.S. Molio bih Vas Bane, da mi kažete šta je u tom mom obrisanom postu bilo neprimereno (ako je bilo) ili koga sam uvredio svojim postom. Kulturno sam obrazložio svoje neslaganje sa arogantnim istupima pojedinih članova, što bi verujem podržala ogromna većina čitalaca ove teme. Bespredmetno je komentarisati išta ako se uvek pojavi Vrhovni Komandant sa poklapanjem naših komentara da sve što nije Full frame,Canon, Iphon i Honda ne valja i da onaj ko to kaže je glup i neznalica i da baca svoje pare (pare su moje, nije ih zaradio ni, na primer, Bane R ni Driver pa mogu da ih trošim kako hoću i na šta hoću). Mislio sam da pristupanjem nekom forumu stupam u zajednicu širokoumnih i slobodnih ljudi koji mogu da istrpe nešto što se ne slaže sa njihovim, pa makar bili i ispravni, stavovima. Ne želim da ovo preraste u polemiku samo izražavam svoje neadovoljstvo smerom kojim se kreće fotografski forum. Nije teško biti fin.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno