Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

I sta da radi sa 50mm? Za fotkanje onog sto je naveo 70-200 mu najvise odgovara...
 
On je gore napisao da može da uzme 5300, a za razliku 50mm. Slažem se da mu ne treba za to što mu treba :)
 
Hvala na odgovorima, Velbon ima dobru cenu. Ako je dosta bolji od ovih Hama, 80 evra neće biti previše.



Po kvalitetu slike su bukvalno isti. Čak ako odeš na dxomark gde imaš sintetičke testove, naćićeš da D5300 daje za nijansu oštrije (jasnije) slike sa kvalitetnim objektivima. Sa D7100 dobio bi komande na dohvat ruke, motor za fokusiranje (bitno za starije objektive koji nemaju motor), a izgubio bi vajfaj, gps, rotirajući ekran koje ima D5300.
Ako te interesuje da za manje para imaš isti kvalitet fotografije kao D7100 i ne smeta ti da parametre menjaš ulaskom u brzi meni umesto da ih imaš pod prstima, uzmi D5300 plus objektiv.
D7100 je svakako bolji aparat, ima i dodatni lcd ekran i dve memorijske kartice, i jedini razlog zašto nisam uzeo njega je što nisam imao nameru da profesionalno škljocam a i bio sam pasent sa parama. Jedva čekam da vidim kakav će biti D7200. Sad u februaru bi trebali da ga predstave ako se ne varam.

Od objektiva možeš da pogledaš i ove jer daju oštriju sliku od standardnog 18-55mm koji dolazi uz aparat:
AF-S DX NIKKOR 35mm f1.8G - za uličnu fotografiju i pejzaže donekle. Objektiv je dosta bolji od kit objektiva, i punu oštrinu dostiže tek negde posle f2,8. Na 1,8 nije toliko oštar ali to je uvek tako. Autofokus motor je veoma tih. Cena je oko 200 dolara.

AF-S DX Micro-NIKKOR 40mm f2.8G - Univerzalnija verzija od prethodnog 35mm jer dopušta i makro slikanje. Manji otvor blende ga čini manje atraktivnim za kreiranje mutne pozadine a veća fokalna dužina malo više atraktivnim za portrete. Ovaj objektiv je primetno oštriji od prethodnog 35mm i po obodu i u centru. Približna cena kod nas je 260e.

Njih sam ja razmatrao kao jeftinije varijante, ali najviše bih voleo Sigmu 18-35mm f/1.8. Veoma oštru sliku daje, bolju od prethodna dva objektiva i ima otvor blende 1.8 na svim fokalnim dužinama. Samo reči hvale sam pronašao za njega. Cena je malo veća (oko 90000), to je problem :)

Najveca razlika koju ima D7100 u odnosu na D5300 je fokusni sistem koji je neuporedivo bolji i precizniji, a to je i poenta svega! Samo za to se isplati dati vise para, takodje sto je bar meni jako bitno, ima prizmu a ne ogledala na viewfinderu i veci je i svetliji zbog prizme, kao i 100% prikaz za razliku od 95% ili koliko vec ima 5300, znaci ono sto vidis i ufotkas, a ne da se doda neki deo ! KAo i shutter od 1/8000 koji sumnjam da ima 5300, ostalo je manje vise nebitno, ne znam iskreno ni koji senzor ima d5300, mozda ima i isti ali vidi da li ima aa filter ispred, sto je opet bolje kod D7100 ako ga ima ;)

Opet da ponovim, vredi vise nego sto je skuplji, takodje, bolja izrada, i to dosta, komande su bolje i ima dodatni ekran odozgo i ne zanemaruj koriscenje objektiva koji nemaju u sebi motor, koji su dosta jeftiniji a jednako dobri... I kupovina sigme za FF 18-35 koju spominjes je glup potez, i za FF je muljava Sigma, a kamoli za krop koji ti planiras, bolje uzmi kit 18-55mm dobices iste ako ne i bolje rezultate ;)

EDIT: Izvinjavam se, sad sam video da mislis na Sigmu 18-35 1.8, sto sam prevideo... U svakom slucaju sto Drajver ovde non stop prica, uvek je bolji objektiv od istog proizvodjaca nego Sigma, Tamron i slicno... to je uvek kompromis, i dok ga ne kupis, ne mozes da razumes o cemu se tu radi, dzaba njemu ako je ostar koliko god, ako ce da masi fokus!
Ili mozes SIgma Tamron do neke razumne cifre, po meni do 300 evra !

Naravno da ima nekih jako dobrih objektiva od tih firmi, ali ja sam dobro iskustvo imao iskljucivo sa Tamronom !
 
Poslednja izmena:
Decko hoce da fotka kendo! Njemu ne trabaju ni vifi, ni rotirajuci ekran, ni gps i ostale gluposti.
Treba mu brz AF, veliki bafer, brze kartice i 200mm 2.8 u bilo kakvom izdanju. Kakav bre crni d5300, one poteze jedva pro masine mogu da navataju a vi coveka savetujete da baca pare na plastikanere sa kit objektivima!
Sve savete je dobio, na njemu je da se odluci...
 
Ja sam lepo predlozio polovan 7D ili D7000 + polovan 70-200 2.8 (tamron, sigma - pogledaj koji mislis da je bolji) i mislim da bolje ne mozes uklopiti u budzet za istu namenu.
Sve slabije od 2.8 i napatices se sa crop senzorom.
 
Decko hoce da fotka kendo! Njemu ne trabaju ni vifi, ni rotirajuci ekran, ni gps i ostale gluposti.
Treba mu brz AF, veliki bafer, brze kartice i 200mm 2.8 u bilo kakvom izdanju. Kakav bre crni d5300, one poteze jedva pro masine mogu da navataju a vi coveka savetujete da baca pare na plastikanere sa kit objektivima!
Sve savete je dobio, na njemu je da se odluci...

Čovek je lepo rekao da je odustao od slikanja sportskih stvari. Moj savet je uzeo u obzir tu okolnost.
D7100 nema veći bafer a D5300 je autofokus nasledio sa D7000. Ekran koji se odvaja postoji i na D750. Pitam se što takvu glupost stavljaju na ozbiljan aparat... Ili je možda samo rotirajući ekran glupost a odvajajući nije.

To što obezvređuješ ono što si prerastao ne znači da to ne valja nego nisi investirao vremena da pogledaš kako to radi.
Kao kad dođe ful frejmaš i kaže ovom što slika sa krop senzorom: to tvoje je igračkica, idi u pesak da se igraš. To su ti fazoni.

Ne žele svi da budu posvećeni fotografi. Ko neće da investira puno vremena u fotografiju, a kupi aparat sa dosta opcija jer misli da tako dobija mnogo dobre slike, neretko ne iskoristi ni pola tih opcija.

I niko ovde nije pogrešio sa preporukama, složili smo se koji aparat je profesionalniji i skuplji. Ali treba da zna da može i za manje para da napravi isto tako dobre slike.
 
Rekao je da je odustao jer ste ga ubedili da je neizvodljivo sa tim budzetom. Ako kupi ono sto smo marti i ja pominjali izvodljivo je... Btw. Dal driver pomenu blic? U kom sportu je dozvoljeno ga koristiti prilikom fotkanja (nije sarkazam, ozb pitam da li je bilo gde dozvoljeno)?
 
To što obezvređuješ ono što si prerastao ne znači da to ne valja nego nisi investirao vremena da pogledaš kako to radi.
Kao kad dođe ful frejmaš i kaže ovom što slika sa krop senzorom: to tvoje je igračkica, idi u pesak da se igraš. To su ti fazoni.
Nista ne obezvredjujem, samo govorim sta moze a sta ne moze, daleko da je krop los, u kuci imam pored ff i 3 krop tela, milc i dslr i dobro znam sta koji moze. Svi su dobri a rdjavom penisu svaka dlaka smeta, lepo kaze narod. Za predlozeni budzet moze da dobaci do varijante koja mu zavrsava posao ali nije gadljiv, a ne bi trebao da bude gadljiv na polovno.
Nisam video da je odustao ali ako jeste, svaka dalja rasprava je bespredmetna, sve ce mu zavrsiti bilo kakav dslr u poslednjih 5-6 godina, kit objektivi i pesma.
 
Čovek je lepo rekao da je odustao od slikanja sportskih stvari. Moj savet je uzeo u obzir tu okolnost.
D7100 nema veći bafer a D5300 je autofokus nasledio sa D7000. Ekran koji se odvaja postoji i na D750. Pitam se što takvu glupost stavljaju na ozbiljan aparat... Ili je možda samo rotirajući ekran glupost a odvajajući nije.

To što obezvređuješ ono što si prerastao ne znači da to ne valja nego nisi investirao vremena da pogledaš kako to radi.
Kao kad dođe ful frejmaš i kaže ovom što slika sa krop senzorom: to tvoje je igračkica, idi u pesak da se igraš. To su ti fazoni.

Ne žele svi da budu posvećeni fotografi. Ko neće da investira puno vremena u fotografiju, a kupi aparat sa dosta opcija jer misli da tako dobija mnogo dobre slike, neretko ne iskoristi ni pola tih opcija.

I niko ovde nije pogrešio sa preporukama, složili smo se koji aparat je profesionalniji i skuplji. Ali treba da zna da može i za manje para da napravi isto tako dobre slike.

Ja se nisam puno udubio u temu, da se razumemo on moze slike da napravi i sad dobrim mobilnim, ali nisam siguran da je to bilo pitanje.

Tuzan je ovaj forum jer se sve svodi na nepotrebne rasprave i napusavanja. A vecinom su ovde filozofi koji su sva znanja stekli citajuci tekstove, sto naravno i sam radim, ali verujte mi, drugacije je u praksi i bitnije je misljenje nekog ko je zapravo koristio neki od tih aparata i ima iskustva.

Ovde savete deli neko ko nikad nije ni imao aparat ili ga je kupio pre mesec dana, neko ko ima jedan jedini aparat kao prvi dslr, pa svaku vodu navodi na svoju vodenicu, "ovaj je najbolji dslr" ....

Isto ona tema sa fotografijama, kada krenu da kace fotke, kao da je ovo facebook, pa cela ta ekipa sama sebi lupa lajkove, pa se upecas i das neki savet, onda ide borba, visecasovno prepucavanje i objasnjavanje zasto i kako sam to rekao, pa onda objasnjavanje osnova i gde gresi... ima ona stara poslovica, "Ne bacaj bisere pred svinje!"

Sto se teme tice, D5300 je odlican aparat, ali zavisi za sta ga koristis, i opet da ponovim jer niko ne slusa, AF sistem je jako bitan, da ne bi bilo jaooo ovaj objektiv je mekan sirom otvoren, uglavno je omasen fokus, a ljudi to ni ne znaju. A D7100 ima pored svega sto sam gore nabrojao, neuporedivo bolji af sistem, makar slikao mrtvu prirodu ili zivu, bolje je uzeti bolji sistem, jer tih 200 evra nije neka razlika, ako jeste, kupi jeftiniji aparat od D5300, tipa D3200 ili D5100 ! Senzor je svakako iste velicine i pravice odlicne fotke, koje zapravo najvise zavise od dobrog objektiva, vise nego od tela koje stavis...

Sto se tice pokretnog ekrana, nije ti argument da je to dobro ako su ga stavili na "ozbiljan D750" zapravo su od njega napravili neozbiljan aparat.... Ako se bavis video zapisom, kontam da ti treba, ako se bavis fotografijom, ekran sluzi da pogledas sta si uradio, ne da ga koristis kao live view.. Ne pada mi na pramet da ulazim u diskusiju oko toga, ali zna se kako se koristi aparat dslr!
A video zapis, osim ako ne znas da ga radis kako treba, kao Drajver sto radi, uzmi mobilni i snimaj, jer i on ima istu rezoluciju, full hd, kao i taj dslr.
 
Poslednja izmena:
Poenta nije bila da je lošiji aparat bolji nego da lošiji za jednog okaljenog fotografa može biti odličan za početnika entuzijastu po pristupačnijoj ceni i istom ili približnom kvalitetu fotografije.


Primetio sam da okaljeni fotografi ne dozvoljavaju upliv drugačijeg pogleda na svet fotografije od onog koji su oni izgradili u svojoj karijeri. A to su upravo ti primeri gde im ne treba pomerajući ekran jer se aparat tako ne koristi, gde im ne treba 4k video jer se zna zašta dslr služi (kome treba video nek kupi kameru).
Pa onda rasprave gde se s gnušanjem odbija dati šansa mirorles sistemima jer poznato je da je jedini pravi aparat - dslr aparat. Ili gde plastično telo aparata (a nije reč o plastičnoj igrački) automatski znači loš aparat od kojeg treba bežati...

Da je tema o bavljenju profesionalnom fotografijom tu ne bi imalo smisla previše pričati entri level aparatima ali ovo je ipak kupovina prvog aparata i ima raznih želja i očekivanja korisnika od uređaja. A budžet ljudi koji kupuju prvi aparat je često veoma ograničen i često ni oni ne znaju šta hoće od fotografije.

Pa otkrijmo ljudima da nije uvek skuplji i funkcijama bogatiji aparat automatski najbolje rešenje za njih i da se bolji rezultati često mogu postići kupovinom jeftinijeg tela i dobrog objektiva umesto skupljeg tela sa kit objektvom. Predočimo prednosti i mane svakog aparata ali ne omalovažavajmo ih zato što nemaju ono što mi očekujemo od aparata ili imaju ono što mi ne koristimo.

Ja vaše znanje i iskustvo u bavljenju fotografijom poštujem, samo je pitanje stava. Uostalom, ja ću ubuduće od vas možda tražiti neki savet i nadam se da ćemo uvek moći lepo da prodiskutujemo neku temu.
 
Za pocetnika je d5300 sa kitom + 50mm 1.8 daleko bolja opcija od d7100 samo sa kit objektivom, dobice mnogo vise. Ni jednim ni drugim nece slikati sport u zatvorenom, za sve drugo AF i kod d5300 za pocetnika je vise nego dobar.
d7100 je odlican aparat, ali za nekog kome je to prvi i ko nema optiku, suludo je da ceo budzet potrosi na telo...



P.S. Nitro, da li si ti probao ista od tih tamrona/sigmi sto preporucujes? Znam da imas 17-50, jesi li probao nesto drugo?
Ja jos nisam naleteo na neki upotrebljiv, pod tim mislim na neki koji nece omasiti fokus na svakoj drugoj fotki...
 
Poslednja izmena:
Poenta nije bila da je lošiji aparat bolji nego da lošiji za jednog okaljenog fotografa može biti odličan za početnika entuzijastu po pristupačnijoj ceni i istom ili približnom kvalitetu fotografije.


Primetio sam da okaljeni fotografi ne dozvoljavaju upliv drugačijeg pogleda na svet fotografije od onog koji su oni izgradili u svojoj karijeri. A to su upravo ti primeri gde im ne treba pomerajući ekran jer se aparat tako ne koristi, gde im ne treba 4k video jer se zna zašta dslr služi (kome treba video nek kupi kameru).
Pa onda rasprave gde se s gnušanjem odbija dati šansa mirorles sistemima jer poznato je da je jedini pravi aparat - dslr aparat. Ili gde plastično telo aparata (a nije reč o plastičnoj igrački) automatski znači loš aparat od kojeg treba bežati...

Da je tema o bavljenju profesionalnom fotografijom tu ne bi imalo smisla previše pričati entri level aparatima ali ovo je ipak kupovina prvog aparata i ima raznih želja i očekivanja korisnika od uređaja. A budžet ljudi koji kupuju prvi aparat je često veoma ograničen i često ni oni ne znaju šta hoće od fotografije.

Pa otkrijmo ljudima da nije uvek skuplji i funkcijama bogatiji aparat automatski najbolje rešenje za njih i da se bolji rezultati često mogu postići kupovinom jeftinijeg tela i dobrog objektiva umesto skupljeg tela sa kit objektvom. Predočimo prednosti i mane svakog aparata ali ne omalovažavajmo ih zato što nemaju ono što mi očekujemo od aparata ili imaju ono što mi ne koristimo.

Ja vaše znanje i iskustvo u bavljenju fotografijom poštujem, samo je pitanje stava. Uostalom, ja ću ubuduće od vas možda tražiti neki savet i nadam se da ćemo uvek moći lepo da prodiskutujemo neku temu.

Slazem se, a sto se tice mirrorless aparata, ja sam bas pristalica toga i zaista mislim da je to buducnost :D I Marti voli i hvali mirrorless gde god stigne !
Ja sam dobio na koriscenje jedan kratak period Sony A7, Boze koliko je to dobar aparat !! I jos sa onim "kit" objektivom koji svi pljuju,mogu da zamislim kako radi sa nekim ozbiljnijim objektivom!
A ja planiram prvom prilikom ako i kada skupim pare, da kupim ili A7 ili Fuji x100s, mada vise naginjem ka Fuji, to je tek ludilo, samo je mngo skup ! :D

Pozdrav!

A sto se tice pocetnika, neka kupi polovan i dobro ocuvan neki, koji ce moci posle da proda za slicnu cenu, ja bih isao na Canon 600D ili Nikon D3200 npr i ok objektiv, opet polovan da moze da ga zameni a ne izgubi mnogo... A sta fali, neka okine jednu fotku u sekudni, pa ce se skoncentrisati da ta jedna bude dobra, kako su ranije ljudi fotkali sport sa film aparatima i super su fotke bile !
 
Ja jos nisam naleteo na neki upotrebljiv, pod tim mislim na neki koji nece omasiti fokus na svakoj drugoj fotki...
Ja ne kazem da su neupotrebljivi, ali sam se isto tako uverio da L objektivi na raznim full-frame-ovima i crop-ovima isto omase fokus, pogotovo u nekim situacijama. Takodje masenje fokusa isto u mnogome zavisi od tela koje imas, kao i podesavanja istog (kod nekih tela imas podesavanja ubrzavanja i sl.). Da li ce omasiti na svakoj drugoj fotki, ne znam bas, zavisi od uslova i sta se fotka, ali meni iskreno da omasi na svakoj drugoj fotki u tim uslovima bi bio jos nekako ok rezultat, obzirom da ako uzmes u obzir da 70-200 2.8 cesto budu po 300-350 eur, da za crop imas samo 55-250 IS II koji je 4-5.6 i koji je jos gori sa fokusiranjem (uzasno spor i zna da omasi samo tako, a da pratis nesto jos gore), ali je jeftiniji, imas 70-200 f4 koji je polovan oko 450 uglavnom, ali je f4, sto je odmah duplo manje svetla, i imas 70-200 2.8L koji kosta kao bubreg. Njemu se 70-200 2.8 tamron/sigma uklapaju u budzet i uz 7D/D7000 bi mu ok radili za te uslove. Naravno da ce bolje rezultate da dobije sa 1DX i 70-200 2.8L, ali ovde pricamo o odredjenoj sumi novca i da li moze dobiti ista korisno od toga. Alternativa bi bila da uzme sta? Skoro duplo skuplje telo koje ima za nijansu bolji fokus i iso, sa sto kaze marti ekranom koji se rotira (i to naplate dodatno u cenu tela) i da kupi kit koji ce otvoriti na 5.6 i jos gore ubadati fokus?

Jel ima negde bar u radnjama da se pogleda A7 ili jel ga ima neko sa foruma? Nikad ga nisam probao (pa makar to bilo u radnji)... :(
Inace danas sam prvi put uzeo u ruke (u radnji) D800 - jel se tripujem ili mu je trazilo manje od 6D i mnogo mracnije? I odmah da napomenem da nije do objektiva :d
 
Poslednja izmena:
A7 ima itekako dobar AF, mnooogo bolji od 5D2, nije kao u 5D3, ali tim poslovima nije ni namenjen. Za sta je osmisljen, radi jako dobro, kako sa FE tako i sa E (aps-c) staklima.
 
Eh, jesi probao? Ima Sony lepe objektive, za mene bar na papiru, nisam bio u prilici da ih prbam, ali ono jako lepo sve izgleda, treba cuti necije iskustvo...
Probacu ja da se dokopam necega pa da probam !
Je l stvarno vodimo ovu diskusiju? :D Na svetu postoji 6 (šest) autofokus objektiva za A7. f2.8 zumovi ne postoje. f4 zumovi koštaju kao kod drugih f2.8. 55 f1.8, iako odličan, košta 1000 dolara, toliko sam ja platio 50 f1.2.
 
Nije diskusija koliko kostaju, naprosto oni koji imaju AF rade jako lepo i to je to! Trenutno ih je sest, za mesec dva ce biti 10, do kraja godine prica se 15. Jeste, skuplji su od Canon/Nikon ekvivalenata, ali i sistem je na svom pocetku, tako da i nije za poredjenje sa sistemima koji postoje vise decenija i koji su R&D svojih objektiva isplatili pre mnogo godina. Naravno govorimo o FE objektivima, svi E objektivi jako lepo rade u crop modu na svakom A7 modelu, a E 10-18 radi u rasonu 13-18mm i na FF telu jako lepo.
 
Ja ne kazem da su neupotrebljivi, ali sam se isto tako uverio da L objektivi na raznim full-frame-ovima i crop-ovima isto omase fokus, pogotovo u nekim situacijama. Takodje masenje fokusa isto u mnogome zavisi od tela koje imas, kao i podesavanja istog (kod nekih tela imas podesavanja ubrzavanja i sl.). Da li ce omasiti na svakoj drugoj fotki, ne znam bas, zavisi od uslova i sta se fotka, ali meni iskreno da omasi na svakoj drugoj fotki u tim uslovima bi bio jos nekako ok rezultat, obzirom da ako uzmes u obzir da 70-200 2.8 cesto budu po 300-350 eur, da za crop imas samo 55-250 IS II koji je 4-5.6 i koji je jos gori sa fokusiranjem (uzasno spor i zna da omasi samo tako, a da pratis nesto jos gore), ali je jeftiniji, imas 70-200 f4 koji je polovan oko 450 uglavnom, ali je f4, sto je odmah duplo manje svetla, i imas 70-200 2.8L koji kosta kao bubreg. Njemu se 70-200 2.8 tamron/sigma uklapaju u budzet i uz 7D/D7000 bi mu ok radili za te uslove. Naravno da ce bolje rezultate da dobije sa 1DX i 70-200 2.8L, ali ovde pricamo o odredjenoj sumi novca i da li moze dobiti ista korisno od toga. Alternativa bi bila da uzme sta? Skoro duplo skuplje telo koje ima za nijansu bolji fokus i iso, sa sto kaze marti ekranom koji se rotira (i to naplate dodatno u cenu tela) i da kupi kit koji ce otvoriti na 5.6 i jos gore ubadati fokus?

Nema tu mudrosti, sport u zatvorenom je medju najzahtevnijim (finansijski) stvarima za slikanje. Tamroni i Sigme tu ne rade posao. Kao sto Marti lepo rece, tu se koristi 70-200 (Canon/Nikon) ili neki dobar prajm, 200mm 2.8 pri cemu bih ja dodao i 135mm f2. Znamo da su blenda i AF (kako aparata tako i objektiva) tu najbitniji. Tamroni i Sigme (pogotovo ti za 350e) pored toga sto imaju prilicno nepouzdan fokus, imaju i spor fokus, pa sve to u situacijama sa nedovoljno svetla i mozes da zakljucis sta ces da dobijes. Ti objektivi jednostavno nisu pouzdani ni u idealnim uslovima a ne u zahtevnim situacijama...

Alternative nema, ili ces da kupis ono sto radi posao, ili neces dobiti dobre rezultate. Preporucivanje necega samo zato sto se uklapa u budzet ne znaci da je to dobra preporuka. Imas i sigmu 50-150 2.8 za crop aparate, ocenjena na testovima odlicno, ostra kad pogodi fokus a po danu malo malo pa ga promasi...
S druge strane, ne znam kad mi je neki L omasio fokus. Znam kad sam ja omasio, ali objektiv reeetko...

Jedino od 3rd party objektiva sto bih nekome preporucio su ti tamroni/sigme 17-50, samo zato sto za ~250e nema nista slicno tih karakteristika i sto za tu klasu aparata i pocetnike je potpuno nebitno da li ce svaku trecu omasiti fokus...
 
Mislim da masis poentu - covek voli Kendo i voleo bi da fotka isti. On nije rekao da hoce profesionalno time da se bavi. Ja isto tako volim drugaricu da fotkam kada igraju rukomet, a najbolje sto imam za tu priliku je 1100D + Sigma 17-50 2.8 + ne mogu uci dole nego moram sa ruba tribina. I sta radim? 3200 ISO na uzasnom telu, podeksponirano za 1 blendu(shadows budu uzas, ali moram tako da bi dobio bar 1/500) i onda u post process pokusam da izvucem nesto od fotke + sto sam daleko pa moram crop na 1/4 originala. Da li je fotka za hvalisanje po netu? Ne. Da li je fotka sto bi vecina obrisala? Da. Da li fotka meni i njoj znaci kao uspomena? Da. E to je ono sto je bitno. Evo primer fotke:
179.jpg


Sad zamisli koliko bi izvukao vise da sam imao 70-200 2.8 + bolje telo. Em sto ne bi crop-ovao na 1/4 zbog zoom-a, em bi samim tim sum bio manje primetan, em bolje telo ima bolje ISO performanse. Dakle - nista mu ne bi falilo ako ne planira profesionalno time da se bavi da ide na 7D/D7000 + 70-200 2.8 varijantu.
 
Poslednja izmena:
Rukomet je jedan od najtezih sportova za fotkanje i lepo je videti da znas kako da zaobidjes ogranicenja svoje opreme da bi dobio uspomene, koje su u sustini i najbitnije.
E sad, kendo je sasvim druga prica, rekao bih da je brzina kljucnih desavanja u tom sportu takva da rukomet deluje kao slow motion, uz duzno postovanje prema rukometu. Moze on da fotka cime hoce, ali pitanje je sta ce dobiti, osim razmazanih poteza, tesko ista vise, rekao bih cak ni uspomene. Posedovanje 70-200 2.8 te ne cini profesionalcem, jednostavno to je alat koji treba da ti, uz pravilnu tehniku, pruzi upotrebljive rezultate. Fotografija je skup hobi, to momcima koji dolaze sa hardversko/gejmersko/mobilnomasturbatorske strane foruma, jako tesko pada, plus da ne govorimo koje znanje i tehnicke vestine su potrebne, plus plus da treba gojazno dupe od kokishke i milke dici iz fotelje i izaci u real life.
Salu na stranu, recimo ovako, ako ima mogucnosti od nekoga da pozajmi 85 1.8 i da proba kako to izgleda, tj da mu neko objasni sta i kako da radi sa tim objektivom i telom koje ce da kupi, to bi mooozda bio prvi korak.
 
Je l stvarno vodimo ovu diskusiju? :D Na svetu postoji 6 (šest) autofokus objektiva za A7. f2.8 zumovi ne postoje. f4 zumovi koštaju kao kod drugih f2.8. 55 f1.8, iako odličan, košta 1000 dolara, toliko sam ja platio 50 f1.2.

Sto rece Marti koliko ih ima ili ce ih biti ... Meni se dopada sto ne prave jeftine objektve, kao sto i sam znas, Canon ili Nikon imaju hiljade objektvia, od kojih je desetak odlicnih, ovi ostali su manje vise bezveze. Tako i ovaj Sony, tek se razvija, a ima, za sad samo odlicne objektive u ponudi... Meni se dopada sto je jako mali i kompaktan, a opet je metalan, dobra mu je izrada, a daje rezultate kao veliki :D
 
Kada tako napišeš post, neko bi pomislio da je loše što neko nudi pristupačne objektive. Neko bi pomislio da je loše što Canon nudi objektive boljih karakteristika za manje pare. Neko bi pomislio da je sasvim normalno u ruci držati a7 i 70-200 f2.8 objektiv, koji btw mora da radi preko adaptera kada autofokus skoro da ne postoji. Neko bi pomislio da a7 može da prati subjekte u fokusu pri veoma plitkom DOF-u. Neko bi pomislio da a7 odmah prazni bafer kada se u njega stavi 1000x + kartica, čak i posle serije RAW fotki. Neko bi pomislio da a7 u trenutku može da fokusira trepavicu koju želiš sa f1.2 objektivom. Neko bi pomislio da tamo negde u močvari do kolena stoji čovek i sa 600mm f4 objektivom i 2x tconom fotografiše ptice. Neko bi pomislio da na a7 možeš da staviš kontroler za bliceve koji može radio vezom da okida petnaest bliceva, do pet grupa, od kojih svaka po želji može da bude TTL ili M.

Neko bi pomislio da a7 stvarno daje rezultate kao veliki aparati kako ti kažeš.

Super je što a7 serija postoji, ali čim ti aparati napuste prikaze na YouTubeu i kroče u realan svet, nađu se pred problemima.

Primena a7 fotoaparata, bilo da je to a7R za jedne stvari ili a7S za druge stvari je veoma ograničena.
 
Kako rece F.Zappa - Um je kao padobran, jedino je koristan kad je otvoren...
Najvece ogranicenje u fotografiji je zatvoreni um "fotografa"...
 
Ne vidim zasto i kako si izvukao te zakljucke sta bi neko pomislio iz moje izjave iznad ?!
I ne znam kada si ti fotkao u mocvari sa 600m f4 ptice ? o_O Ako jesi alal ti vera ;)

Sve je to super sto ti pricas, ali ko zapravo to radi? I taj ko to radi, kupuje aparat koji je za to najbolji, zna se za sta je sta!

Ne vidim zasto bi kacio 70-200 2.8 sa adapterom na taj mali aparat ? Izgubio bi smisao kompaktnosti !
Meni licno taj bafer nema nikakvu upotrebnu vrednost, ja okinem manje od jedne fotke u sekundi, a opet ne poredim sve aparate prema sopstvenim potrebama kao ti sto radis :) A7 moze da fokusira trepavicu jako lepo, i ne fokusira se trepavica samo sa 1.2 objektivom ;)

Vecina ljudi koristi aparat sa svoju satisfakciju, da li street fotke, da li neke portrete i slicno, kontam da ako imas petnaest bliceva, i kontroler za iste, kupio si ih jer ti trebaju za nesto konkretno, ja nisam ni upoznao nekog ko ima i koristi petnaest bliceva, ali svakako sumnjam da je on ciljna grupa Sony A7 aparata, takodje ne znam koliko procentualno ima takvih ljudi ? 0.05% u odnosu na sve koji poseduju dslr ?

Ja sam koristio A7 nedelju dana u realnom svetu, sto po meni ne podrazumeva fotografisanje svadbi ili snimanje istih, i prezadovoljan sam sto radom sto rezultatima,
Skoro pa perfektan aparat ! Mali je, lagan, mozes da ga nosis skoro pa svuda, ima FF senzor, koji razbija i ozbiljne objektive, koji su skupi, ali rade fantasticno, isto tako postoji Leica, ali je daleko skuplja :D
 
Ima ovde previše hipstera i filozofa za jedan tehnički forum :D
 
Skoro pa perfektan aparat ! Mali je, lagan, mozes da ga nosis skoro pa svuda, ima FF senzor, koji razbija i ozbiljne objektive, koji su skupi, ali rade fantasticno, isto tako postoji Leica, ali je daleko skuplja :D

Mali i lagan FF aparat je sve samo ne pozitivna stvar, jer objektivi su identicni kao oni na najvecem telu, pa ne samo da moras da nosis tesko, vec sa A7 imas najgori balans na svetu pa je sa tim teze fotkati nego sa 1Dx :)

To je samo jedan od razloga zasto to niko ne koristi za ozbiljne stvari, sve se svodi na testiranja kojih je pun net pa deluje kao da neko radi sa tim :) Pored toga, ne samo da je izbor Sonijevih objektiva mali i da su im cene vece, nego su oni i losiji od Canona. Zato ja ne znam u kom univerzumu je to dobra kupovina, ja recimo cekam A7s II zbog videa, uzecu ga samo zbog nekoliko stvari koje mi trebaju, ali on nikako ni za video ne moze da mi zameni 5D3, on samo moze da bude dopuna DSLRu, drugo telo, za fotke ili video, a ti sad vidi ko moze da priusti to osim onih koji zaradjuju sa njim. Zato takvi aparati nikada nece moci da zamene DSLR, osim ako se fizika ne promeni :)
 
Mali i lagan FF aparat je sve samo ne pozitivna stvar, jer objektivi su identicni kao oni na najvecem telu, pa ne samo da moras da nosis tesko, vec sa A7 imas najgori balans na svetu pa je sa tim teze fotkati nego sa 1Dx :)

To je samo jedan od razloga zasto to niko ne koristi za ozbiljne stvari, sve se svodi na testiranja kojih je pun net pa deluje kao da neko radi sa tim :) Pored toga, ne samo da je izbor Sonijevih objektiva mali i da su im cene vece, nego su oni i losiji od Canona. Zato ja ne znam u kom univerzumu je to dobra kupovina, ja recimo cekam A7s II zbog videa, uzecu ga samo zbog nekoliko stvari koje mi trebaju, ali on nikako ni za video ne moze da mi zameni 5D3, on samo moze da bude dopuna DSLRu, drugo telo, za fotke ili video, a ti sad vidi ko moze da priusti to osim onih koji zaradjuju sa njim. Zato takvi aparati nikada nece moci da zamene DSLR, osim ako se fizika ne promeni :)

Meni ovo totalno prazna prica, ne znam gde ste se vas dvojica nasli prozvani i gde sam ja to spomenuo da A7 moze da zameni DSLR? A nisam ni pljunuo po Canonu ili slicno, samo je Bane uzeo da me zeza jer sam napisao da mi se jako dopao A7 i da sam ga koristio sa najjeftinijim objektivom a ko zna kako radi sa nekim skupljim i ozbiljnijim ?
Bilo vam dosadno, pa ajde reko da udarimo po nekom da mu objasnimo kako je Canon mk3 bolji :D

EDIT: I daj posalji Micku one fotke iz studija, gde smo poredili CAnon 5Dmk3 sa 50mm 1.2 sa Nikon D800 sa 50mm 1.8D, takodje smo okinuli posle sa Mickovim 6D i onim manuelcom 50mm pa da pogadjaju ljudi koja je cija fotka !
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno