Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Prvo i osnovno, proveris kakvo je stanje tela koje kupujes, ima li ogrebotina, ne daj boze "lomova" po telu, da li su sve gume na mestu, fizicki utisak, ima li mesta koja su izlizana od upotrebe, smrdi li na duvan ili neke telesne tecnosti, papucha za eksterni blic - da li je izlizana, rabljena, zaprljana, kakav je ekran - ima li ogrebotina, zaglavljenih piksela, pogledaj bajonet - vidi koliko je "istrosen", kako reaguje na komande, da li su komande na telu u dobrom stanju, vratanca za bateriju i memorijsku karticu - kako se zatvaraju, da li baterija lepo ulazi u slot ili ne, da li memorisjka kartica glavi ili ne, pogledaj navoj za stativ u kom je stanju, i jos mnogo toga.
Najbitnije je da znas od koga kupujes, sta je radio sa sokocalom.
Ako imas da povedes nekoga ko vec zna nesto o sokocalima, to je najbolja prevencija. Koji broj okidanja je ok zavisi o kom dslr se radi.
 
Ocu da predjem sa 600d na fujifilm x100 dali vredi doplatit 200e za x100s
 
Ako si zadovaljan sa ekv. 35mm, i svestan si ograničenja sa fiksnim objektivom, da, vredi.
 
Sad se dvoumim bas, nasao sam 600D i D3200 za pristojnu cenu i svi ce mi reci Canon ali ja vas pitam, zasto bas Canon ?
 
Apsolutno ti je svejedno koje ces telo uzeti. Bitno je koje ces objektive uzeti. Prema tome formiras sistem. Objektivi za Canon su generalno jeftiniji i to je znacajna prednost
 
Molio bih preporuku za prijateljicu koja zeli da slika landscape i portrete, sa akcentom na portrete, ukupna suma je 1000 eura, moze bilo koja kombinacija jedini uslov je da je novo.

moze iz radnje a moze i od madjara, mozda recimo za pocetak kvalitetnije telo i jedan objektiv za portrete, sve da bude do 1000 eura a kasnije neka dokupi objektiv za landscape.

Moze jos neki predlog?
 
Lako je potrošiti 1000€, ali je pitanje da li ima smisla (za neke stvari). Reci mi da li će portreti biti u zatvorenom ili na otvorenom?
 
moram da je pitam, ako moze predlog za obe varijante pa cu joj preneti.
 
Kratko pitanje. Zasto D90 drzi cenu ovakvu kao polovnjak? wtf? Mislim ne razmatram Nikona, osim mozda eventualno d7000 polovan ali ovo mi upalo u oci?
 
Ni Canon 50D nista nije bolji sa cenom, oba su bila tela vise klase u crop segmentu, pa otuda i cena. To sto ih je danas vreme pregazilo... ali i dalje su odlicni aparati za ulazak u dslr vode i ucenje na istim.
 
Za portrete u zatvorenom bez blica ispod f2 ne razmisljaj. Ako ce koristiti blic moze i kit objektivi. 50mm 1.8 za crop obavezan ili 35mm ako nema prostora takodje f1.8 ili f2. Racunaj da crop do iso 1600 moze da svari preko toga peglanje do besvesti i LR. U nekoj normalno osvetljenoj prostoriji na f1.8 i ss 1/60 iso ce biti od 640 pa nadanje na f3.5 i vise sa kit objektivom bice uvek preko iso 3200. A to je za crop previse. Zato ili blic ili prime 35mm,50mm 1.8
 
To ti je kao golf. Uvek na ceni u srbistanu.

Ajde da ne pricamo napamet, na ebayu su stari aparati bar iste cene, ako ne i skuplji nego ovde. Ima mnogo drugih stvari koji su kao prica sa Golfom i kladim se da gomilu njih ti koristis.
 
Poslednja izmena:
Ajde jedno skakljivo pitanje. Stalno se kaze i istina je, do neke granice, ne obracaj sad mnogo paznju na telo, kupi prvo objektive koje zelis pa posle ces bolje telo. E sad, ja od objektiva zelim 10-18, 50mm 1.8, neki oko 30mm, i na kraju neki 100mm. To je nesto s cim bih ja bio kao amater zadovoljan. Sad recimo da sam kupio prva dva sa liste, hipotetički. Koje je nejaftinije staro Canon telo koje bi ste vi sebi dozvolili da se tako izrazim. Sigurno ima neko telo za koje ste u fazonu, ok bolje ne kupuj ništa nego to, sačekaj. Koji bi bio vaš minimum? 500D? 40D? ili neki nov 1000D, 1100D?
 
Tako sam i mislio, zahvaljujem.
 
600D ima primetno bolji AF od 550D a razlika je mala u ceni pa bih isao na njega minimum...
 
Da. 600d imas cak sa ispod 10.000 okidanja bukvano novih. 550d je vec debelo mator.
 
Ja bih ti od cropa preporucio 60D polovan ako nadjes za ok pare, ali isto tako ako ti je video nebitan razmotri i 5D mk1 (samo zaboravi onda na 10-18 posto je on za crop tela).
 
600D ima primetno bolji AF od 550D a razlika je mala u ceni pa bih isao na njega minimum...

Gde si to primetio?
AF sistem je kod oba ta aparata identican. 650d ima bolji AF sistem, sa svih 9 krstastih tacaka. Kod 550D i 600D je sistem sa samo centralnom krstastom.
Imao sam oba aparata i nisam primetio da je 600D ni malo bolji .
 
Pa fotkao sam sa oba u losim uslovima sa velikim blendama (1.2 i 1.4) i 550D mi je gadjao jedva 50%, 600D ako je imao 5% omasenih, i jos sam bio na servo fokusu sto dodatno povecava rizik.
 
Ako bi neko bio ljubazan da preporuči neki dSLR-a (nikon, canon) za početnika. Moja sestra, koja je u SAD, planira da kupi neki dslr. Ako imate i neku preporuku gde najbolje kupovati takvu opremu u SAD, napišite.
Konkretno, gledala je neki bundle tj. dva (oba umaju istu cenu 650$):

D3300 Camera Body
AF-S DX NIKKOR 18-55MM F/3.5-5.6G VR II Lens
AF-S DX VR ZOOM-NIKKOR 55-200MM F/4-5.6G Lens
SanDisk 32GB Class 10 SD Card
Nikon Charcoal Faux Leather Trim Camera Bag
WU-1A Adaptor
EN-EL14a Rechargeable Li-ion Battery
MH-24 Battery Charger
UC-E17 USB Cable
EG-CP14 Audio/Video Cable
DK-25 Rubber Eyecup
AN-DC3 Camera Strap
BF-1B Body Cap
Nikon School DVD Better Pictures in 5 Min
NikonView NX2 CD ROM

i ovaj
EOS Rebel SL1 Body
EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM lens
EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM Lens
Canon Camera Case
16 GB SD Card
Eyecup Ef (not shown)
Battery Pack LP-E12
Battery Charger LC-E12
Wide Strap EW-300D
USB Interface Cable IFC-130U
EOS Digital Solution Disc & Software
Instruction Manual CD
Camera Instruction Manual

Ako može i neka jeftinija kombinacija, dajte predlog. Unapred hvala :)
 
Meni D3300 deluje bolje nego Canon 100D tj. Rebel SL1 mu je ima na US trzistu. Ima bolji kvalitet slike, manji noise na vecem ISO i moze da snima u 60fps. IMHO, D3300 je bolji.
 
Ok, hvala.
Za te pare, da li je OK bundle?
 
Nazad
Vrh Dno