Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

@TozABG
Poslusaj martija dobro te je posavetova, ali ipak ako u tebi cuci nesto vise entuzijazma nego sto si pomenuo a nemas nameru da menjas telo u skorije vreme onda je za tebe samo FF kao sto je 6D imas ga i za 1100e u oglasima malo koriscen... Tako sam se ja "zeznu" sa 7D ali sam brzo ispravio tu gresku, mada je to vise zbog toga sto ja uvek volim full pricu ako me nesto zanima. Daleko bitnija stavka sto se tice hardvera su objektivi.

Nemoj da bezis od obrade, tako sam i ja mislio da necu itd, ali kada sam video koliko to moze bolje da izgleda kada uzmes stvar u svoje ruke, brzo sam napistio ideju koriscenja jpg fotki iz aparat, mnogo je zanimljiva igrarija sa LR i PS :) Sve ovo sto sam ti napisao uzmi sa rezervom, posto je iskljucivo zasnovano na nekom mom skromnom iskustvu i nekim mojim do skorasnjim razmisljanjima o opremi ;)
 
Ja uzeo 700d i za sada sam prezadovoljan. Ima i live view gde pri manuelnom podesavanju vidi 99% gotovu fotku :) Odlicno za početnike.
Planiram da kupim sledeci objektiv 50mm/1.8 - 95eur, naravno kad usavrsim kit 18-55. Šta mislite o 50/1.8 objektivu i da li postoji jos nesto povoljno za pocetnika? Thx.
 
Nije ti bitna a mislim da ti je i 70d overkill. Sad da uzimam prvi dslr, uzeo bih 650d/700d ili 100d i Canon 35/2 i 55-250 IS USM.
Covek hoce sto bolje fotke, ja sam samo rekao u tom cenovnom rangu za telo. Sto se tice toga moze i MILC kao sto marti rece, a za objektive mislim da pomenu da ce da slika i grad a 35mm/2 je malo usko na crop za to. Pretpostavljam da si mislio kit isto da ima. Za 55-250 je isto best buy, i stvarno je super objektiv za te pare, ali je svetlosno mnogo slab nazalost.
 
Za 55-250 je isto best buy, i stvarno je super objektiv za te pare, ali je svetlosno mnogo slab nazalost.

Pa dobro sad "mnogo slab"... ima li neki svetlosno jaci, a da nije jedno 6-7x skuplji (i da ostaje u Canonu)?

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ne znam sta mislis pod ostaje u canonu ali ima nesto cca 3x skuplje kod Tamrona i Sigme.
 
Nikon D90 za pocetnika je, vec sam pitao al niko je odgovorio
Da li je dobar za pocetnika :)
 
Kad smo kod MILC aparata, kao interesantne opcije za početnika, koliko vas ima iskustva sa Sony a6000?
Deluje mi kao optimalna opcija za nekoga ko hoće pristojan kvalitet, a želi i relativno mali i lagan aparat koji može stalno da nosi sa sobom.
 
Pitaj mene sta hoces, imam ga skoro godinu dana...
 
Nikon D90 za pocetnika je, vec sam pitao al niko je odgovorio
Da li je dobar za pocetnika
 
Jeste dobro je telo, cak je nesto skuplji a stariji je model, jedino sto ima manji broj mxp, mada to nije presudno, ali nema ni wifi controlorer, sve zavisi sta zelis da slikas.
Ako smo sada u 2015, mozda je bzv kupovati telo koje je staro 7-8 godina, ali samo telo nije lose i meni su ga preporucivali ali sam ja imala neke svoje razloge zbog cega nisam htela. :D
 
A sta je sa D3100, Canon 550D nasuprot D90 ili ako znate neki dobar DSLR do 200-250E? :)
 
A sta je sa D3100, Canon 550D nasuprot D90 ili ako znate neki dobar DSLR do 200-250E? :)
Ne treba tebi DSLR jer da ti treba i da te interesuje, mogao si da procitas u ovoj temi sve sto te zanima, svi odgovori su tu. DSLR je za tebe ultraoverkill, kupi kompakt od 100e i cepaj!
 
Pitaj mene sta hoces, imam ga skoro godinu dana...
Kako ti deluje autofokus na Sony a6000 u odnosu na DSLR-ove iz te klase? Vidim da postoje oprečna mišljenja na netu povodom toga.
Takođe, malo me odbija relativno mali kapacitet baterije. Navikao sam da na mom Canon-u 70D mogu sa jednom baterijom da ispucam preko 2000 slika ili snimim oko 2 sata videa. Ovde mi deluje da je za takav poduhvat neophodno uzeti battery grip ili nešto slično.
Btw, koliko je teško naći dodatnu opremu za Sony-eve aparate kod nas?
 
1. Fokus ubada jako lepo, ja ne fotkam neke brzopokretne objekte, meni je to sve ok za amaterske potrebe.
2. Ako hoces ovako mali a mocan aparat, navikni se da nosis nekoliko baterija jer milc je stalno u live view modu u sustini. Seti se koliko live view jede bateriju i na dslr-ovima, plus baterija je fizicku duplo manja od vece brace. Ja sam to resio nabavkom nekoliko kopija i mir.
3. Za A6000 nema OEM grip, imaju neke smesne PRC varijante.
4. Sve sam nabavio u USA/Swiss, mada cujem da u poslednje vreme i nase madjarske varijante po porudzbini donose Sonu opremu. Takodje, sve je moguce poruciti i u Sony Store u Uscu ali cene su primetno vece nego napolju...
5. Uz 5D2, A6000 mi je najbolja investicija u digitalnoj fotgrafiji ikada. Lagan, mocan, dva tri stakla, sve zajedno oko 1 kg i mene ledja vise ne bole! :d
 
Poslednja izmena:
Kul, sviđa mi se sve što čujem :) (osim eventualno te baterije, al' krastavac, nikada ništa nije skroz savršeno)
Koje objektive koristiš uz a6000? Sony E mount ili neke druge preko adaptera?
 
E mount - 10-18, 35 1.8, kit i 55-210
Probao sam i razne Minolta MD i Canon FD staklice, sve to jako lepo radi jer fokus peeking je anfakabl stvar za manuelni fokus koji uopste nije nikakav problem, nedelju dana vezbe!
 
A sta je sa D3100, Canon 550D nasuprot D90 ili ako znate neki dobar DSLR do 200-250E? :)

Kod nas za taj novac nema nigde da se kupi samo telo, a da je novo. Ispod 350 e nema ni prosecno telo, a ako kupujes jos uz to i objektiv, karticu i torbicu, bez 550 e, tesko da bi se naslo nesto.
Videla sam da je jedna devojka uzela Canon Eos 1200 D, on je medju jeftinijim, deluje ok, mada je kod nas vise popularniji Canon Eos 600 D, sta znam meni je Nikon drazi :D
 
Imaš 1100D, a pošto vidim da ti se ne daje novac na DSLR mislim da je super zato što Canon ima jeftiniju opremu. 1100D pravi odlične fotografije, sad treba naučiti kako praviti slike nije sve u aparatu, treba ti i umeće. Kao npr. vic kako je fotograf otišao na večeru. Otišao on na večeru kod prijatelja i oni ga dočekali sve lepo i započnu priču. Kaže mu prijateljica: "Ti imaš dobar fotoaparat mora da praviš dobre slike." Fotograf se nasmeja i na kraju kaže: "Hvala na večeri sigurno imate dobar šporet kad pravite ovako hranu."

Valjda si me razumeo šta sam hteo reći, ako si zainteresovan za fotografiju pogledaj 1100D ili 1200D da nadješ, ako te interesuje samo da slikaš gde si bio, tvoje događaje iliti ništa specijalno tj. ne profesionalno onda uzmi neki kompakt.
 
Ja sam nasao i D3100 I EOS 550D I D90 sve za 250E :D tako da ne znam sta da kupim... Cini mi se d90 najbolji ali sta znam :D
 
Canon 550D je izbor za tebe i da zavrsimo tu pricu vise.
 
Molio bih preporuku za prijateljicu koja zeli da slika landscape i portrete, sa akcentom na portrete, ukupna suma je 1000 eura, moze bilo koja kombinacija jedini uslov je da je novo.
 
Novo iz Big Banga ili novo od ovih što uvoze iz Mađarske sa kupujemprodajem?
 
To iz Madjarske je sve macka u dzaku.
 
Zasto ne polovni 60D (zbog tilt screen) + generalno telo je bolje od 600D, to je 400eur. 85 1.8 je 320eur, mada moze biti uzan za crop pogotovo indoor. Zajedno 720eur. 10-18 je bio oko 220 u big bang ne znam koliko je sada (mislim da je poskupeo). To bi bilo 940. I 50eur ili manje (u zavisnosti od stanja) za 18-55 IS II.
 
moze iz radnje a moze i od madjara, mozda recimo za pocetak kvalitetnije telo i jedan objektiv za portrete, sve da bude do 1000 eura a kasnije neka dokupi objektiv za landscape.
 
Na šta da obratim pažnju ukoliko kupujem polovan ? Koliki je ono OK shutter count?
 
Zavisi od tela koje uzimas. Isto tako gledas stanje u kakvom je - od samog tela, preko dugmica, a mozes da virnes i unutra. Takodje bilo bi dobro i opaliti koju fotku da bar vidis jel ok okida i kakav je fokus. Mozes i proveriti senzor da li je prasnjav ili mozda zagreban nepravilnim ciscenjem - vedro nebo, smanjis iso, zavrnes blendu - velik broj da te ne zbunim, evalutive/matrix metering i manuelno defokusiraj ga totalno - mozes isto postici sa belim papirom, ali obavezno sve isto - beli papir na blizinu fokus na beskonacno, nebo ako fotkas fokus na najblize sto moze. Ako ima ostecenja ili prasine videces kad zumiras fotku...
 
Nazad
Vrh Dno