Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Sta znam, meni se svidja bundle, mislim da kupis samo aparat sa ova 2 objektiva pojedinacno izadje te vise a ovako dobijes sve ok stvari.
 
Uhh..pored toliko dobrih mirrorlessa, sada ne bi kupio entry lvl dslr ni za dzabe :) ako bas mora dslr radije bi uzeo polovno telo vise klase..Konkretno od canona bukvalno bilo sta dvocifreno..
 
Kupi sta ti je jeftinije, ionako pocetnik nece godinama izvuci ni 5% od te opreme tako da je svejedno.
 
Ne treba tako potcjenjivati novajlije. Svako koga fotografija zanima može za pola godine, a možda i manje napraviti ogroman napredak i savladati sigurno 80% mogućnosti DSLR aparata.
To što poznajete i koristite 100% mogućnosti aparata nikako ne znači da ćete praviti vrhunske fotografije.
 
Da, i ja sam primetio da ima puno potcenjivanja. Čitam temu od početka, pošto planiram uskoro da pazarim DSLR i jako često se savetuje kompakt iako je tražen savet za DSLR.

Ovo za 5% mogućnosti je stvarno potcenjivanje. Pogotovo za entry model. Da je pitao za savet za opremu od 3000 eur, a prvi dslr, pa da se kaže nešto slično....ma čak i tada bi bilo preterano.
 
Da dodam, možda nekome bude od koristi. Canon 1200D + EFS 18-55 IS je na akciji u Rodi, rsd 45K što ga čini nešto jeftinijim nego kod naših madjara.

Po meni nije dobra kupovina, tj bolje je uzeti D3300, ali je ovo prilično povoljno ako nekome znače pika rate, tj 12x3750 i domaća garancija.
 
Poslednja izmena:
Ako bi neko bio ljubazan da preporuči neki dSLR-a (nikon, canon) za početnika...

Ono sto Canon 100D (iliti SL1 na US trzistu) izdvaja od ostalih DSLRova jesu gabariti, koji su manji od "standardnih" DSLRova u ovoj klasi (sto neizbezno povlaci i losiju ergonomiju).
Da li ce se odluciti za 100D zavisi iskljucivo od toga koliko su gabariti/tezina aparata bitna stavka, jer Nikon nema takvog "compact-entry-level" aparata. Ukoliko nisu, ne vidim mnogo smisla uzimati ga.
 
Uhh..pored toliko dobrih mirrorlessa, sada ne bi kupio entry lvl dslr ni za dzabe :) ako bas mora dslr radije bi uzeo polovno telo vise klase..Konkretno od canona bukvalno bilo sta dvocifreno..

U temi "Kupovina prvog DSLR-a?" daš odgovor koji blage veze sa temom nema. Ako hoćeš da budeš od pomoći, napiši barem konkretno: "Taj i taj mirrorless je za te i te pare bolja kupovina od tog i tog dslr-a", drugačije nema smisla.

Kupi sta ti je jeftinije, ionako pocetnik nece godinama izvuci ni 5% od te opreme tako da je svejedno.

Napisao sam druže da je ista cena. Ispada da početnik ne treba ništa da kupuje i da je najbolje da ostane početnik...

Hvala svima koji su bili konkretni. Takodje smatram da je nikon d3300 bolja kupovina (čisto moje laičko mišljenje).
 
Oko milc-a ja imam EosM i obzirom da sam početnik i rekreativac u svetu dslr i fotografije...u ovom trenutku ne pada mi na pamet da prelazim na veće telo.Generalno osim tražila nema nikakve razlike u odnosu na gore pomenute dslr aparate.Sa druge strane portabilnost na putu je ooogromna u korist milc-a.Sa stativom i sijasetom objektiva sjajna stvar.Nema vukljanja budže od aparata....

Definitivno za početnika je bolja varijanta milc...ali svako ima svoje razloge za i protiv.
 
Sta ste svi sujetni, sve ste pogresno razumeli na sta je mislio covek...
Poenta je da je sve jedno sta uzmes, jer danas svaki toliko dobar, samo ce od tebe zavisiti sta ces da uradis sa njim ;) a dok ne provalis kako sve to radi, nema potrebe da kupujes bilo sta skuplje, jer neces napraviti gotovo nikakve bolje rezultate ;)

I nemojte pljuvati ljude koji se trude da vam pomognu, nije lepo. Niko ovde nije duzan da vam daje odgovore na pitanja, jer se svaka skola placa, a da je neko bio samo malo vredniji, mogao je da sazna sve na sajtu, jer su ove teme obradjene milion puta ovde :)
 
@mickk Ne možeš biti početnik u DSLR svijetu ako nemaš DSLR aparat.

Što se mobilnosti tiče, da li si probao mobilni telefon? Portabilnost na putu je ogromna u korist mobilnog telefona. Mnogo ga je lakše "vukljati" od milc aparata, a uz to dobijaš i mogućnost telefonskog poziva, pa čak i pisanja postova na forumu, što sam ti upravo i demonstrirao ;)
 
Poslednja izmena:
Oko milc-a ja imam EosM i obzirom da sam početnik i rekreativac u svetu dslr i fotografije...u ovom trenutku ne pada mi na pamet da prelazim na veće telo.Generalno osim tražila nema nikakve razlike u odnosu na gore pomenute dslr aparate.Sa druge strane portabilnost na putu je ooogromna u korist milc-a.Sa stativom i sijasetom objektiva sjajna stvar.Nema vukljanja budže od aparata....

Definitivno za početnika je bolja varijanta milc...ali svako ima svoje razloge za i protiv.

Mikk, nemoj da slusas trolove, nije sramota ne znati, sramota je zezati ljude ako ne znaju ...

Ovako ide, MILC je "mirrorless interchangeble lens camera" ili samo mirrorless, a DSLR ti dodje "digital single-lens reflex" e sad mozes malo da procitas o svakom sistemu na netu, lakse je nego ja nesto da piskaram ovde :)

Takodje, taj eosM sto imas, ima sjajan senzor, a poenta je u senzoru i naravno kvalitetnom objektivu. Ali sve ti se svodi na to da je kvalitet fotke srazmeran velicini senzora, naravno imas jos sto nekih parametara, ali u odnosu na kompaktne aparate ili mobilne, ne moze da se poredi, i super je sto fotkas! Kaci slobodno neke fotke u temu za to :)
 
@mickk Ne možeš biti početnik u DSLR svijetu ako nemaš DSLR aparat.

Što se mobilnosti tiče, da li si probao mobilni telefon? Portabilnost na putu je ogromna u korist mobilnog telefona. Mnogo ga je lakše "vukljati" od milc aparata, a uz to dobijaš i mogućnost telefonskog poziva, pa čak i pisanja postova na forumu, što sam ti upravo i demonstrirao ;)

Aaaala ti lupaš...hajde molim te objasni mi suštinsku razliku između Canon eos M i 1100 ili 1200D??? Ovde se priča o dslr aparatima a ne o mobilnim telefonima,ne mešaj babe i žabe...
 
Mikk, nemoj da slusas trolove, nije sramota ne znati, sramota je zezati ljude ako ne znaju ...

Ovako ide, MILC je "mirrorless interchangeble lens camera" ili samo mirrorless, a DSLR ti dodje "digital single-lens reflex" e sad mozes malo da procitas o svakom sistemu na netu, lakse je nego ja nesto da piskaram ovde :)

Takodje, taj eosM sto imas, ima sjajan senzor, a poenta je u senzoru i naravno kvalitetnom objektivu. Ali sve ti se svodi na to da je kvalitet fotke srazmeran velicini senzora, naravno imas jos sto nekih parametara, ali u odnosu na kompaktne aparate ili mobilne, ne moze da se poredi, i super je sto fotkas! Kaci slobodno neke fotke u temu za to :)

Ma sve ok Deus...vidim da čovek dolazi na temu zbog rasprave bez osnovnog predznanja,a to je saslušaj "starije" članove foruma,informiši se pre postavljanja pitanja i davanja odgovora na nepoznatu temu...
 
Aaaala ti lupaš...hajde molim te objasni mi suštinsku razliku između Canon eos M i 1100 ili 1200D??? Ovde se priča o dslr aparatima a ne o mobilnim telefonima,ne mešaj babe i žabe...
Dobro je da si shvatio suštinu: ovdje se priča o DSLR aparatima, a ne o nekim drugim uređajima.
 
Illion & Marko... Nije nikakvo potcenjivanje, to je suva životna faktografija. Figurativno sam napisao 5% a u stvarnosti neka je i 10-15%, u suštini je isto. Poenta je da ima mnoooogo da se uči, čita i radi. Jel to vama proradio neki kreativni ego ili možda ste okorrli hardverasi pa smatratr da tehnika je pis of kejk za vas!? To kako tumačite neke stvari ovdr napisane je smešno u najmanju ruku. Ko i gde je napisao da početnici ne treba da kupe ništa, iz kog to posanija može čak i posredno da se zaključi!!??
Kupujte ono za šta imate pare, ovde nema potcrnjivanja ali se ne lozite na neku svoju tehničku potkovanost u bilo čemu, fotografija je kreativni proces u kome je rezultat u obrnutoj proporciji sa egom. I da ponovim, prvih par godina posedovanja dslr sokocala, 99% vlasnika ne ume da iskoristi ni delić kreativnih potencijala koje dslr ima. Svaka čast ako me ubedite u suprotno...
 
Nemam nameru da te ubedjujem u bilo šta.
Ne žele svi da budu profesionalni fotografi, valjda je moguće amaterski baviti se fotografijom?

Ko koliko zna ili ne zna, ako hoće naučiće ako ne...
Malo preterujete sa podcenjivanjem drugih, niko se nije rodio sa dslr aparatom. Niti je stvar ega, niti tehničke potkovanosti, niti stepena iskorišćenja mogućnosti aparata, niti imam nameru da ga "merim" ovde na forumu.

Jednostavno pitanje sam postavio u nadi da ću da dobijem jednostavan odgovor. Najlepše hvala. Sad su mi mnoge stvari jasnije...
 
Dobro je da si shvatio suštinu: ovdje se priča o DSLR aparatima, a ne o nekim drugim uređajima.

A razlika između EOS M i EOS 1200D je? EOS M je uporediv sa sledećom klasom, trocifrenom - 650D, ili 700D. Razlika je u tome što nema ogledalo, ali suštinski je isto što i DSLR po funkcionalnosti. Troluješ da bi trolovao i to je to, a ja te još i hranim...
 
Da, i ja sam primetio da ima puno potcenjivanja. Čitam temu od početka, pošto planiram uskoro da pazarim DSLR i jako često se savetuje kompakt iako je tražen savet za DSLR. Ovo za 5% mogućnosti je stvarno potcenjivanje. Pogotovo za entry model. Da je pitao za savet za opremu od 3000 eur, a prvi dslr, pa da se kaže nešto slično....ma čak i tada bi bilo preterano.
Nemas dslr, nemas iskustva, ali zato umes iskusno da procenis da li je potcenjivanje ili nije. Jel ti umes da vidis neku logicku nekonzistentnost izmedju onoga sta pises, ne!? Da si malo duze, kao sto nisi, na ovom forumu, umeo bi da procenis da ovde nikad niko nikoga nije potcenjivao. Moze neciji rad da mi se svidja ili ne svidja ili da neko nema pojma ali zeli da nauci i sve je to OK. medjutim ti apriori imas stav o svemu. Nemas nikakvog iskustva sa dslr-ovima ali ti ne smeta da drugima delis savete sta je bolje? Na osnovu cega? Liste specifikacije, pixelmasturbacije, chartova, test sajtova!?? Nemoj da kupujes dslr i bacas pare, ostani kod ovih tvojih mobilnih seksualnih pomagala, istavi fotografiju nekome ko RAZUME da je dslr samo alat za KREATIVNOST. Ovde vam govorim o kreativnim potencijalima i iskoriscavanju a ne o klokovanju, hebavanju sa rezolucijama i ostalim tehnomasturbacijama, oh tako slatkim svima koji kreativnost posmatraju kroz prizmu karakteristika ili jos gore, cene opreme.

Nemam nameru da te ubedjujem u bilo šta. Ne žele svi da budu profesionalni fotografi, valjda je moguće amaterski baviti se fotografijom?
Ko koliko zna ili ne zna, ako hoće naučiće ako ne... Malo preterujete sa podcenjivanjem drugih, niko se nije rodio sa dslr aparatom. Niti je stvar ega, niti tehničke potkovanosti, niti stepena iskorišćenja mogućnosti aparata, niti imam nameru da ga "merim" ovde na forumu. Jednostavno pitanje sam postavio u nadi da ću da dobijem jednostavan odgovor. Najlepše hvala. Sad su mi mnoge stvari jasnije...
Ubi te ego i kompleksi al' **** ga, sta da se radi. Sve dobre odgovore si dobio, niko te ne potcenjuje (ne pise se poDcenjuje) ali ti jednostavno ne umes da citas sta ti drugi pisu. Ovde niko nije pro vec smo svi amateri, sa odredjenim razlikama. Oprema ne igra toliku ulogu ako ti sive celije rade kako treba, naravno govorimo o amaterskoj upotrebi. Za ostatak procitaj prethodni odgovor.

Pa sta cete vas dvojica da radite kad pocnete da kacite svoje prve radove ovde, koji ce naravno biti djubre (kao i svima nama kad smo pocinjali). Hocete umeti da istrpite kritiku? :d
 
Nemas dslr, nemas iskustva, ali zato umes iskusno da procenis da li je potcenjivanje ili nije. Jel ti umes da vidis neku logicku nekonzistentnost izmedju onoga sta pises, ne!? Da si malo duze, kao sto nisi, na ovom forumu, umeo bi da procenis da ovde nikad niko nikoga nije potcenjivao. Moze neciji rad da mi se svidja ili ne svidja ili da neko nema pojma ali zeli da nauci i sve je to OK. medjutim ti apriori imas stav o svemu. Nemas nikakvog iskustva sa dslr-ovima ali ti ne smeta da drugima delis savete sta je bolje? Na osnovu cega? Liste specifikacije, pixelmasturbacije, chartova, test sajtova!?? Nemoj da kupujes dslr i bacas pare, ostani kod ovih tvojih mobilnih seksualnih pomagala, istavi fotografiju nekome ko RAZUME da je dslr samo alat za KREATIVNOST. Ovde vam govorim o kreativnim potencijalima i iskoriscavanju a ne o klokovanju, hebavanju sa rezolucijama i ostalim tehnomasturbacijama, oh tako slatkim svima koji kreativnost posmatraju kroz prizmu karakteristika ili jos gore, cene opreme.


Ubi te ego i kompleksi al' **** ga, sta da se radi. Sve dobre odgovore si dobio, niko te ne potcenjuje (ne pise se poDcenjuje) ali ti jednostavno ne umes da citas sta ti drugi pisu. Ovde niko nije pro vec smo svi amateri, sa odredjenim razlikama. Oprema ne igra toliku ulogu ako ti sive celije rade kako treba, naravno govorimo o amaterskoj upotrebi. Za ostatak procitaj prethodni odgovor.

Pa sta cete vas dvojica da radite kad pocnete da kacite svoje prve radove ovde, koji ce naravno biti djubre (kao i svima nama kad smo pocinjali). Hocete umeti da istrpite kritiku? :d

Jel ti dobro? [emoji15] [emoji1]
Lupio si i ostao živ. Ako ti je dosadno, izadji napolje i napravi neku lepu fotografiju. Nemoj započinjati kavgu na forumu da bi ublažio tugu, prazninu i nezadovoljstvo koju osećaš.

Rekao sam svoje mišljenje, i kao takvo ga izneo... Dakle, napisao sam po mom mišljenju. Hoćeš reći da nemam pravo da iznesem sopstveno mišljenje?

A ti, ako si stručan za fotografiju koliko tvrdiš da jesi (u šta sada veoma sumnjam) , navedi molim te razloge zbog čega je 1200d bolja kupovina od d3300.
Prosvetli nas. [emoji6]
 
Poslednja izmena:
Na osnovu kog iskustva ti tvrdis da je jedan bolji od drugog? Na osnovu nultog iskustva? Smesno!
Nemoralno je savetovati druge kako da trose svoje pare na osnovu nultog iskustva. Svoje pare trosis kako ti hoces a druge savetuj kako da ih trose kad budes nesto stvarno znao o tome a ne samo "iznosio svoje misljenje jer eto imas prava na njega".
Gde sam ja napisao koji je bolji? Sta sam tacno napisao? Bilo koji je dobar za nekoga ko ne zna nista o tome.
 
Poslednja izmena:
Mislim da preteruješ. Mislim da ti je pisanje suviše agresivno i obeshrabrujuće za bilo koga ko želi da kupi dslr.

Takvo pisanje i takvi stavovi mogu biti jedino opravdani u temama gde se raspravlja o profesionalnom angažovanju i možda u temama gde se postavljaju fotografije i gde se na osnovu iznešenih kritika mogu ispraviti greške.

Ova tema se zove kupovina prvog dslr-a pa takvom ponašanju ovde nema mesta, tj odgovaranju ljudi od nabavke istog.

Ja kupujem dslr jer sam davno prevazišao kompakt, i zato što nema smisla da kupim drugi kompakt.

Oba aparata ću koristiti za porodičnu fotografiju, izlete i letovanja, okupljanja.
Kao igračku.... Nemam nameru da radim svadbe, i da na bilo koji način da zaradjujem od fotografije tako da bilo kakvo tvoje, ili bilo čije konstatovanje da sam trebao kupiti i
kompakt, da ću praviti djubre od fotografija, da mi ne treba dslr, i da ću koristiti 5% njegovih mogućnosti predstavlja zlonamerno komentarisanje i od takvih komentara nema nikakve koristi.

Elem, odlučio sam se za sledeću nabavku:

Nikon D3300
18-55 vr II i 55-300 vr
64gb sdxc sandisk ultra (40 MB/s)
Rezervna originalna baterija
 
Poslednja izmena:
Decko ajde sjashi malo sa tom demagogijom.
Gde sam ja napisao da ljudi ne treba da kupuju dslr? Koga ja to obeshrabrujem? U kom si ti to tripu?
Ne citas sta pisem i opet pises bs! NIKO ovde nije pro, ali ovde ima dovoljno pametnih i iskusnih amatera od kojih bi mogao da naucis mnogo, ako bi ti tvoj tehnoego to dozvolio.
Koje crno zlonamerno pisanje, o cemu ti pricas, koliko ti imas godinica kad tako poimas svet oko sebe? Na ovom forumu su zlonamerni odavno poslati u vecna lovista, ali ti kao novajlija i mazitelj mobilnih to teskod a mozes i da znas.
Pa fakat je da ne znas nista o fotografiji i da ne znas nista o dslr aparatima i to je crni fakat, nazalost tako neprijatan tvom egu. Realno je da neces umeti da koristis 5-10-15% njegovih mogucnosti prvih godina posedovanja jer casual fotkanje, travel, porodicna okupljanja i zajebancija se moze odraditi i kompaktom/milc-om jednako dobro kao i dslr-om. Posto ti neces korisitit dslr za nista izazovnije, zahtevnije od pomenutog, ta brojka od 5-10-15% mogucnosti ce verovatno biti realna. Nema sta tu sad da ti je povredjena sujeta, jer ti ni ne znas u koji svet fotografije i fotografske tehnike ulazis. Realno ne znas a za sebe mozes da mislis sta hoces. Pre tebe je mnogo njih, ukljucujem i sebe u tu grupu, proslo isti put i niko se ne nalazi uvredjen sto mu neko kaze da nema veze sa fotografijom, jer realno na pocetku nema niko. Namena nema nikakve veze sa time, sve su to snepovi u prvih 4-5k okidanja, ono bas losi snepovi i tu NHF. Ni ti rodjace neces biti nista bolji pa da si samom Kapi iz oka ispao! Iskustvo je iskustvo a drljanje po telefonima i citanje sajtova je cesto uriniranje uz vetar.
 
Bezobrazan si. Nije ni važno, ni najmanje me ne dotiče tvoje prostačko ponašanje.
Ne znam da li vredi trošiti i bilo kakve reči. Neće dopreti do tebe.

Ajde da probam, zašto si kupio računar? Ne koristiš ni 5% njegovih mogućnosti.
Pitanje je bilo retoričko. Ne moraš se mučiti da smisliš odgovor. Neću ulaziti u dalje rasprave sa tobom. Nema smisla i poente.
 
Onaj koga neciji post na forumu obeshrabri ds kupi dslr i ne treba da kupuje dslr ;)
Steta sto ne razumete uopste sta Marti prica.
Koga zanima fotografija treba dosta da uci i puno prakse da ima, hiljade i hiljade fotki koje nece sluziti nicemu. Za to i ne treba dslr uopste. Bar 90% ljudi odustane u nekom trenutku od dslr-a iz nekog razloga. Ili ih smori da vuljaju aparat, ili skontaju koliko je skup sport kupovanja opreme, ili jednostavno nikada nece napraviti ijednu korisnu fotku. Sasvim je ok reci ljudima da se ne zalecu u to. Ne kapiram zbog cega vas to vredja? Ako jako zelis nesto teraces do kraja ma sta ti drugi pricali. Ako zelis bas jako isplatice se. Ako ne, onda ce videti koliko su bili dobri saveti koje si na pocetku dobio od ljudi za koje si mislio da su drkosi.
 
Bezobrazan si. Nije ni važno, ni najmanje me ne dotiče tvoje prostačko ponašanje.
Ne znam da li vredi trošiti i bilo kakve reči. Neće dopreti do tebe.

Ajde da probam, zašto si kupio računar? Ne koristiš ni 5% njegovih mogućnosti.
Pitanje je bilo retoričko. Ne moraš se mučiti da smisliš odgovor. Neću ulaziti u dalje rasprave sa tobom. Nema smisla i poente.
Ajde posto sam prevodio driver-a milion puta, da prevedem i Martija (koji je u pravu).
Marti nije rekao da ne kupujes ni jedan DSLR, vec ce ti biti isto kupio jedan ili drugi u pocetku, jer ces jednako dobro biti u mogucnosti da naucis koji god uzeo. To sto se malo razlikuju u karakteristikama ne daje ni jednom ni drugom neku znacajnu prednost u entry level, a to ces shvatiti malo kasnije kada budes koristio neki DSLR.
Druga stvar, ti prvi napadnes coveka jer ti je realno nesto napisao (s' tim da ga uopste nisi razumeo) i onda mu jos kazes da je bezobrazan, a pri tom taj isti clan ti zeli pomoci time sto je napisao, e to bas i nema nikakve logike. Onda nakon toga ni ne citas sta ti pise vec samo teras po svome. Iskreno ako ces takav pristup imati prema fotografiji kada uzmes DSLR(da ne slusas savete iskusnijih), onda bolje da batalis u startu, iako ti je to hobi i neces zaradjivati od toga, kao sto ni 90% nas ovde (ili vise) ne zaradjuje od toga.
 
Ja nisam tražio savet koji dslr da kupim, nego sam čitao dugo i ovu temu i recenzije po netu i shvatio šta mi je potrebno i zašto kupujem baš taj model koji kupujem. To je drugi član tražio savet za sestru.

Perfidno vredjanje, izgovoreno uz po neki dobar savet, potpuno poništava kredibilitet bilo kakvog saveta.

Ja nisam pitao ni koji dlsr da kupim, niti da li će mi slike biti dobre ili djubre posle 1 dan ili posle 5 godina.

Cela kavga je počela posle molbe člana koji dslr bundle da izabere njegova sestra.

Može da daje dobrih saveta koliko hoće, da bude toliko "dobronameran" da njegovim rečima treba prevodjenje sa srpskog na srpski, ja neću trpeti ponižavanje i uvrede, prostačko ponašnje i ostale uvrede uvijene razne forme koje koristi u svom pisanju.
 
zajebancija se moze odraditi i kompaktom/milc-om jednako dobro kao i dslr-om.

Meni je ova rečenica upala u oči... Čini mi se da ono "/" ispada kao neki znak jednakosti između kompakta i milc aparata, a da se dslr diže na neku višu stepenicu. Pošto pod dslr, nadam se, ne podrazumevamo odmah 1DX ili 5DS, onda ova tvrdnja nikako ne stoji. Izvinjavam se ako nisam dobro razumeo.
 
Naravno da nije znak jednakosti vec vise niz navodjenja! MILC/DSLR danas su liga za sebe ali kontekst je bio sta covek zeli da fotka...
 
Nazad
Vrh Dno