Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Kad već pominješ 970, po onim testovima 970 je ispod 480, a u dx12 verujem da će razlika biti još veća. Ako ga puste po 250$ biće sigurno zainteresovanih kupaca.
 
Opet gluposti cuj koga interesuje? a koga interesuju karte od 1000€ dajte kanite se gluposti po tome ne bi trebalo nista izbacati ispod GTX 980ti/Fury-x.
 
Kad već pominješ 970, po onim testovima 970 je ispod 480, a u dx12 verujem da će razlika biti još veća. Ako ga puste po 250$ biće sigurno zainteresovanih kupaca.
Znači nije ni 100$ razlike za kojih se skoro dve čitave godine opušteno moglo igrati na max na 1080p. Ušteda od $80 za dve godine čekanja, 10-tak procenata više i koji W niže pošto ni 970 nije tražila bog zna kakva napajanja.... Nema šta, prava revolucija.

Sada performanse tog nivoa, tj. za nijansu više, polako ali sigurno prestaju biti dovoljne , a tek neće biti kada taj nivo postane standard za nove konzole krajem godine. Pogotovo što 1080p/60hz idu u laganu penziju...
 
Poslednja izmena:
Mislim da preteruješ al' ajde. Kome nije dovoljno ima i ove skuplje i brže.
 
Bice 250$ MSRP za 480

Mene napade covek (zlatni) kada rekoh da ne vredi vise od 250 evra. Mene ne brinu performanse, to mi je okej za te pare. Nego sto se u glasinama pominje mali potrosac a ovaj lik i njegovi insajderi tvrde da cip nije energetski efikasan vec upravo suprotno.
 
Nije AMD toliko u raspadu koliko je zapravo nVidia određeni niz godina jednostavno bolji izbor.
AMD jedino i uspeva na tržištima zemalja Trećeg sveta (poput našeg) jer ima niže cene od nVidia-e, ali i srazmerno lošije performanse.
Osim toga, nVidia je uložila ogroman novac u razvijanje tehnologija dok AMD jednostavno nije mogao da potroši sličnu količinu novca za to.
I za kraj, nVidia ima daleko bolju podršku za drajvere, takođe već određen niz godina, dok je AMD tu katastrofa.
Ruku na srce, nije nVidia savršena i idealna, daleko od toga, al kad se upoređuje sa AMD-om, nebo i zemlja.
 
Zavisi šta se očekuje od kartice. U nekim stvarima je AMD neuporedivo bolji.
 
Ukratko za one koji kao @goldi ne znaju engleski u clanku pise kako se Raja Koduri, vodja Radeon grupe, okrenuo protiv vodjstva AMDa i forsira otcepljenje Radeon tima iz AMDa i pripajanje Intelu. Takodje pise da ce Polaris biti flop na nivou 2900XT (ko se seca) i da komunikacija izmedju CPU i GPU grupe inzenjera unutar kompanije vise ne postoji. Autor clanka tvrdi da je lansiranje Polaris arhitekture u Macau dimna zavesa i praksa "celavog" (vodja AMD marketinga) u slucaju inferiornog proizvoda da predstavljanje odradi na egzoticnoj lokaciji. Takodje pise da ce AMD spin masina i njihovi placeni pipci po internetu uraditi sve da fejl zvani Polaris predstave u sto boljem svetlu tako sto ce izbegavati poredjenje sa Pascal arhitekturom i porediti sa Havajima (ovo se vec neko vreme desava na ovom forumu od strane AMD fanboja, mozda cak i placenika). Posto je izgleda Fury preveliki zalogaj za Polaris. Bice interesantno u narednom periodu :)
Kurir "novinarstvo". Bar da je pratio rad RTG-a i video šta je sve dobro donelo odvajanje grafičkog odeljenja i šta im je cilj. Ovako, nema smisla ni komentarisati

AMD jedino i uspeva na tržištima zemalja Trećeg sveta (poput našeg) jer ima niže cene od nVidia-e, ali i srazmerno lošije performanse.
Osim toga, nVidia je uložila ogroman novac u razvijanje tehnologija dok AMD jednostavno nije mogao da potroši sličnu količinu novca za to.
I za kraj, nVidia ima daleko bolju podršku za drajvere, takođe već određen niz godina, dok je AMD tu katastrofa.
Ruku na srce, nije nVidia savršena i idealna, daleko od toga, al kad se upoređuje sa AMD-om, nebo i zemlja.
Mogu da se kladim da je 95% prodatih Fury (X, Nano) modela završilo u USA i EU :) A ovo za drajvere ima smisla jedino ako si bio u hibernaciji u poslednje 2 godine. Evo počeli su i oni da izdaju nove drajvere pre izlaska igara. Za novi Total War je nVidia kasnila :) Da se razumemo, smatram da je "game ready" crapware loša praksa, ali tako su igrači hteli :d Ja nove drajvere (i radeon i geforce) instaliram tek nakon nekog vremena, i izbegavam te bete i game ready gluposti. Više iz principa nego što mislim da će se nešto loše desiti.

Polaris je jedno veliko presipanje iz šupljeg u prazno. Koga interesuju performanse na nivou gotovo dve godine matore gtx 970, tih $100 razlike sigurno vredi dve godine igranja po tim performansama...
Interesuju sve ljude koji ne planiraju da daju više od 300$ na grafičku kartu, a to je prema podacima o prodatim kartama u poslednje 2 godine oko 85% ukupnog broja. Interesuje i skoro sve vlasnike Kepler, GCN 1.0 i starijih serija, pa i neke vlasnike novijih. Evo mene npr. interesuje manji čip, Polaris 11, koji bi mogao da ima duplo bolje performanse od moje R7 260X za ~150$. Interesuje i 95% vlasnika monitora, pošto igraju u 1080p/60Hz i manjim rezolucijama.
 
Poslednja izmena:
Mene napade covek (zlatni) kada rekoh da ne vredi vise od 250 evra. Mene ne brinu performanse, to mi je okej za te pare. Nego sto se u glasinama pominje mali potrosac a ovaj lik i njegovi insajderi tvrde da cip nije energetski efikasan vec upravo suprotno.

Nisam ja tebe napao zbog toga, nego zbog lazi koje siris po forumu!!!

@Space +1
 
Nije AMD toliko u raspadu koliko je zapravo nVidia određeni niz godina jednostavno bolji izbor.
AMD jedino i uspeva na tržištima zemalja Trećeg sveta (poput našeg) jer ima niže cene od nVidia-e, ali i srazmerno lošije performanse.
Osim toga, nVidia je uložila ogroman novac u razvijanje tehnologija dok AMD jednostavno nije mogao da potroši sličnu količinu novca za to.
I za kraj, nVidia ima daleko bolju podršku za drajvere, takođe već određen niz godina, dok je AMD tu katastrofa.
Ruku na srce, nije nVidia savršena i idealna, daleko od toga, al kad se upoređuje sa AMD-om, nebo i zemlja.

Koji vremenski period gledaš? A što se tiče drajvera to je toliko stara vest da nema nikakve veze već godinama s istinom.
 
Taj link je od pre dva meseca. Ovde se na forumu o tome priča još od otvaranja polaris teme, da prvo ide niža i srednja klasa, a tek sa vega ide viša klasa sa HBM2 memorijom. Sad što je Kimins i zeljko level ekipa to tek sad ukapirala to je druga stvar.

To što Uruk i Tron ne mogu da svare zašto se tema zove Polaris, a ne Vega i kad se počelo pričati da Polaris nije top klasa nije moj problem. HBM2 memorija je vezivana za Polaris, malo prelistaj temu pa prozivaj, a možda i ukapiraš o čemu pričamo i zašto taj tekst ne zvuči toliko nerealno ;)
 
Pogotovo sto su sve te informacije nezvanicne, iz fud izvora.
 
Kurir "novinarstvo"...

Peca ti je vec odgovorio na ovo, ali da isteramo stvar do kraja. Nekad su bili popularni Fuad Fudo Abazovic i njegov sajt Fudzilla. Kao i Inquirer za koji je radio Charlie Demerjian (kreator SemiAccurate). To su bili glavni izvori neproverenih glasina i na tome su gradili svoju reputaciju i popularnost. Posle su i drugi krenuli tim putem, nekada slavni sajtovi poput Guru3D i TechPowerUp su poceli da sire neproverene vesti poput Fudzille. Danas imamo ove wfctech ili kako se vec zovu gde neki Indusi 90% vremena pisu gluposti ali su im se izvori izdobrili pa su u poslednje vreme solidan izvor informacija. To ne menja cinjenicu da su poceli kao najgori FUD sajt.

HardOCP je uvek bio specifican sajt, usko specijalizovan koji je radio testove kakve niko drugi nije. Imaju visegodisnju tradiciju kvalitetnog testiranja komponenti bez prenosenja senzacionalistickih vesti. Ovaj lik konkretno sto je pisao tekst nije neki levat vec covek koji je u proslosti saradjivao sa AMD-om. Tacno je da su ih stavili na crnu listu ali ne mislim da je ovo plasiranje cistog FUDa iz osvete jer bi time u potpunosti srozali kredibilitet sajta koji nije poznat kao FUD centrala. Bilo bi suvise glupo izmisliti ovoliko lazi i plasirati ih u vidu clanka za jedan, ipak jos uvek eminentni sajt. To nema nikakvog smisla. Osim ako ono sto pise nije tacno i zbog toga ga bas briga sta misli AMD jer ih uskoro nece biti.
 
Poslednja izmena:
Slažem se da su mu testovi grafičkih bolji od većine, pre svega jer ne testira gluposti (tipa RotTR na 750Ti u 4K), ali to ne znači da je kompetentan da piše o tako velikim stvarima, koje nikada do sada nisu imale podlogu (odvajanje RTG-a, kupuje ih intel i sl.). Čak je i sam AMD prestao da demantuje te glasine o kupovini (bilo cele kompanije, bilo RTG-a), jer se stalno ponavljaju. Jasni su mi motivi fud sajtova, ali znamo za jadac i ne uzimamo ih za ozbiljno. Ako neko hoće da ga i dalje smatramo profesionalcem, onda mora tako i da se ponaša. Npr. čovek piše kako je Polaris propast jer nije konkurencija GP104 čipu !? Pa šta je radio i gde je bio poslednjih nekoliko meseci? Praktično sve što je napisao je toliko besmisleno da ni čak fud sajtovi nisu preneli "vest"
 
Ne, on je napisao da je Polaris propast jer nije ni blizu energetski efikasan kao sto se prica.
 
Energetska efikasnost im je glavni adut još od predstavljanja polarisa.
 
@ G@W
What HardOCP knows from sources inside and outside the company, AMD has a problem on its hands, as both these products have come up significantly short of where these were supposed to land. But that is OK for AMD, it will simply send Chris Hook out to fall on the sword and tell a story of that was the plan all along....to produce brand new parts much slower than its last high end GPUs. In the simplest terms AMD has created a product that runs hotter and slower than its competition's new architecture by a potentially significant margin. Let the internal finger-pointing begin! The NVIDIA GeForce GTX 1080 and 1070 launch was a surprise to AMD and it simply does not have a harpoon for Moby Dick this time...again. One could go as far as saying that the potential exists for another R600 moment. Now, I am sure AMD will take every step possible to mitigate this gap but the simple reality of the situation as it stands today is that AMD has a loser on its hands and are going to have to pull every trick in the book to spit-shine the turds, and the fact of the matter is pricing is how you do that. All is definitely not fine in Radeon-land these days.
Ovde se valjda jasno vidi šta pisac hoće da kaže. S druge strane imamo zvaničnu prezentaciju AMD-a od pre 5 meseci i njihov test malog čipa (120 mm^2 po proceni novinara :d ) koji je je znatno efikasniji od GM206. Možemo sad da pričamo da su njihovi testovi uvek malo pristrasni, ali razlika u efikasnosti je dovoljna da vidi da je to stvarno znatno bolje od trenutnog čipa u tom rangu (R7 370 ili R9 380). Kasnije (CES) je prikazan i drugi čip, mada tu je malo šta bilo poznato (Hitman u 1440p). Doduše, tu je procurila informacija da su radili na čipu od 232mm^2. Činjenica je da već nekoliko meseci imaju funkcionalne čipove, ali i da nijedan on njih neće (i ne može) biti zamena za trenutne high-end modele jer su jednostavno znanto manji (naravno uzimajući u obzir i proizvodni proces) i imaju drugu ciljnu grupu. A što se efikasnosti tiče, čak i da nisu menjali ništa u arhitekturi, sam proizvodni proces bi im doneo bolji odnos potrošnja/performanse, sasvim dovoljno za marketing.

I stalno čitamo "vesti" - polaris ne može preko 850MHz, pa primećen polaris na 1300 MHz, pa jeste efikasan, pa nije efikasan, itd. I to je sve ok, bolje da pričamo o takvim glasinama nego o politici :D Ali ne može se na osnovu glasina tvrditi da će neka kompanija propasti za koji mesec, ili da će im akcije skočiti 10 puta u narednom periodu. Mislim može, ali nema nikakvu težinu
 
Npr. čovek piše kako je Polaris propast jer nije konkurencija GP104 čipu !? Pa šta je radio i gde je bio poslednjih nekoliko meseci? Praktično sve što je napisao je toliko besmisleno da ni čak fud sajtovi nisu preneli "vest"

Ili ipak ima smisli ako je Polaris trebao da bude konkurent GP104 pa sad kasne jer ga seckaju na manji čip za nižu klasu? Jesi razmišljao o tome jer razvoj ne traje par meseci?
Zašto AMD kasni ako je sve po planu kad za tu klasu kartica svakako ne ide ni HBM2 ni GDDR5X?!?

Druga stvar zar stvarno misliš da je Intel odustao od mobilnog tržišta? Oni od nekog MORAJU kupiti GPU tehnologiju jer dok je sami ne razviju biće u velikom problemu.
Nova firma bi mogla biti zanimljiva za par kupaca i eto prilike da se jako dobro zaradi ako se odvoje, sad ne vrede ništa. Komplet AMD ne vredi ništa.

Besmisleno je krenuti novu generaciju sa nižom/srednjom klasom.

p.s. niko ovde nije verovao ni da će AMD kupiti ATI pa se desilo ;)
 
Ili ipak ima smisli ako je Polaris trebao da bude konkurent GP104 pa sad kasne jer ga seckaju na manji čip za nižu klasu? Jesi razmišljao o tome jer razvoj ne traje par meseci?
Zašto AMD kasni ako je sve po planu kad za tu klasu kartica svakako ne ide ni HBM2 ni GDDR5X?!?
Ja se opet vraćam na to da kada je polaris prestavljen pre pola godine jasno je naglašeno da je to low-end čip i koje su mu namene. Kasnije je prikazan čip iz srednjeg segmenta i nikada nije bilo reči da će AMD ove godine izbaciti high end kartu. I upravo je možda dostupnost HBM2 i GDDR5X memorije jedan od glavnih razloga za takvu odluku. Bilo bi bezveze da prethodna high-end generacija (Fury) ima HBM, a nova GDDR5(X) memoriju, zar ne? Drugi može biti proizvodni proces i da AMD čeka GF 14HP, umesto 14 LPP. S druge strane TSMC ima 16 FF+, koji je HP proces za GP100 od 300W. I tu je glavna prednost nVidia-e - činjenica da može da pravi ogroman čip u novom procesu koji može da proda po ceni znatno većoj od proizvodne i time nadomesti visoku cenu novog procesa.

I kako kasne kad je pre 5 meseci rečeno da će se karte pojaviti na tžištu sredinom godine. Sredina godine je za mesec dana. A jedino što su obećali je da će biti u prodaju za back-to-school period, što može biti početak jula, ali i kraj avgusta. Jedino ako mislite da je kašnjenje to što je Pascal izbačen ranije, ali ne vidim da je iko ikada izašao i rekao mi ćemo novi proizvod izbaciti pre konkurencije, iako ne znamo u kom je stadijumu konkurencija ?!

IDruga stvar zar stvarno misliš da je Intel odustao od mobilnog tržišta? Oni od nekog MORAJU kupiti GPU tehnologiju jer dok je sami ne razviju biće u velikom problemu.
Nova firma bi mogla biti zanimljiva za par kupaca i eto prilike da se jako dobro zaradi ako se odvoje, sad ne vrede ništa. Komplet AMD ne vredi ništa.
Što se tiče Intela, i to je više dosadilo i bogu i ljudima. Koji će im đavo GPU? Ne stvarno, zašto bi ulazili na to tržište (na stranu što je zapravo intel najveći proizvođač grafičkih čipova, tj. IGP-a)? Šta bi uopšte dobili time? Pri tom i jesu znatno napredovali na tom polju (sa eDRAM-om preskaču AMD-ov APU i dostižu GTX 750). Zna se gde se zarađuju pare. Za HPC i servere koriste drugi pristup (Xeon i Xeon Phi) i sve se više približavaju nVidia-i
Besmisleno je krenuti novu generaciju sa nižom/srednjom klasom.
Kako besmisleno? Pa već bilo takvih slučajeva. Zapravo i ima više smisla, jer novi proces je skuplji i u početku ima više škarta. Iz istog vafera se može dobiti otprilike 40% više Polaris 10 čipova nego GP104.

S moje tačke gledišta sve izlgeda savršeno smisleno, i teško mi je da poverujem u bilo kakve zavere i glasnie :D
 
Performanse 970 za 200$ je odlican potez. Svi oni kojima se jos uvek igraju na 7870 i slabijim ce preci - sada je i pravi trenutak jer pomenuta generacija gubi na snazi. I to je najveci deo trzista. Polaris nikako nece biti 2900XT niti 290X koji je pratio ovu po potrosnji i zagrevanju a ni po performansama nije bio najbolji u tom trenutku.
 
Nazalost poceo je nvidija marketing, pokusava se na svaki nacin skrenuti paznja sa polarisa to samo znaci da je proizvod odlican.
Ono sto se sada zna vrhunski efikasan chip uz izuzetan performance/price za taj segement. Ono sto ja sada znam( performance- cjena-potrosnja) potpuno je razumno da je krenuo spin.
 
nadam se samo momci da vas sve zajedno plaćaju za ovo, jer inače cela rasprava nema ama baš nikakvog smisla.
 
U perf/w ne verujem da će biti bolji od pascal kartica, ali se nadam da će uspeti da spuste perf. 390 na 150w. Nije ni to malo, 390 troši 250-300W.
 
Poslednja izmena:
1. Ja se opet vraćam na to da kada je polaris prestavljen pre pola godine jasno je naglašeno da je to low-end čip i koje su mu namene. Kasnije je prikazan čip iz srednjeg segmenta i nikada nije bilo reči da će AMD ove godine izbaciti high end kartu. I upravo je možda dostupnost HBM2 i GDDR5X memorije jedan od glavnih razloga za takvu odluku. Bilo bi bezveze da prethodna high-end generacija (Fury) ima HBM, a nova GDDR5(X) memoriju, zar ne? Drugi može biti proizvodni proces i da AMD čeka GF 14HP, umesto 14 LPP. S druge strane TSMC ima 16 FF+, koji je HP proces za GP100 od 300W. I tu je glavna prednost nVidia-e - činjenica da može da pravi ogroman čip u novom procesu koji može da proda po ceni znatno većoj od proizvodne i time nadomesti visoku cenu novog procesa.

I kako kasne kad je pre 5 meseci rečeno da će se karte pojaviti na tžištu sredinom godine. Sredina godine je za mesec dana. A jedino što su obećali je da će biti u prodaju za back-to-school period, što može biti početak jula, ali i kraj avgusta. Jedino ako mislite da je kašnjenje to što je Pascal izbačen ranije, ali ne vidim da je iko ikada izašao i rekao mi ćemo novi proizvod izbaciti pre konkurencije, iako ne znamo u kom je stadijumu konkurencija ?!


2. Što se tiče Intela, i to je više dosadilo i bogu i ljudima. Koji će im đavo GPU? Ne stvarno, zašto bi ulazili na to tržište (na stranu što je zapravo intel najveći proizvođač grafičkih čipova, tj. IGP-a)? Šta bi uopšte dobili time? Pri tom i jesu znatno napredovali na tom polju (sa eDRAM-om preskaču AMD-ov APU i dostižu GTX 750). Zna se gde se zarađuju pare. Za HPC i servere koriste drugi pristup (Xeon i Xeon Phi) i sve se više približavaju nVidia-i

3. Kako besmisleno? Pa već bilo takvih slučajeva. Zapravo i ima više smisla, jer novi proces je skuplji i u početku ima više škarta. Iz istog vafera se može dobiti otprilike 40% više Polaris 10 čipova nego GP104.

S moje tačke gledišta sve izlgeda savršeno smisleno, i teško mi je da poverujem u bilo kakve zavere i glasnie :D

1. Kad su predstavili taj mali Polaris svi su bili iznenađeni što nije veći čip. Samim tim ako ove godine ne izbace top klasu je problem, opet su prepustili konkurenciji celo tržište.
I šta sad od jednom AMD ne može da proizvodi kod TSMC-a? Kasne jer ih je nVidia iznenadila sa velikim čipom, a oni ni mali nemaju spreman. Dok se smisle biće tu i GP106 pa ti opet reci da ne kasne.

2. Jeste dosadila priča o Intelu i GPU za desktop, od toga nema ništa već im treba GPU za mobilni SoC. Potrošili su 10 milijardi u pokušaju da uđu na to tržište i nema ih nigde.
Qualcomm je uspeo jer je kupio deo Radeon grupe i tu nema tajne. Ne vidim šta je tu čudno što Intelu treba GPU tehnologija.

3. Besmisleno je jer će sa 250$ kartom da poklope sve svoje iz prošle generacije do 400$ i šta će onda partneri sa tim starim karticama. Jedan bitan igrač je propao baš zbog lošeg odnosa sa OEM-ima.

Da beleže dobre rezultate pa ajde ali ovako sve je toliko savršeno smisleno da sve više propadaju.
 
Necu nista da komentarisem, samo cu da podsetim kakva je bila atmosfera od pre 3,4 meseca:

Vidis da sam bio u pravu i da je prva predstavila!?

@serious note
zlzlzlzlzl pogresi covek :D
 
Postoji mogućnost da je tačno da je promašaj, u šta sumnjam.

Takođe postoji mogućnost da baš po tajmingu hoće nVidia da sebi obezbedi prodaju i da niko ne čeka da vidi jer je promašaj.

U krajnjem slučaju može i sam AMD da širi dezinformacije, jer hoće da bude veći bum kad predstave, što će i dići cenu akcija.
 
Nazad
Vrh Dno