Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Ma da evo i ja sam odustao od AMD-a, nikako da sa A8 7650K odigram na ultra Far Cry 4 , mada i nemam neku grafiku Radeon HD 7850 - 256 bita, jedva tu negde oko 50 frejma ,mada zna da pada i na 40-45.
Dok sa I7 50-60 frejma.
 
Našao si šta da podrediš A8 od 100€ i i7 od 300€ :D

Inače, ne vidim da je intel spuštao cene prelaskom na niži proces :D Pri tom, kada se tek počne sa novim procesom, potrebno je otplatiti troškove razvoja proizvodnje (koje AMD nema, ali TSMC i GloFo traže veću cenu). Siguran sam da je danas najjeftinije praviti čipove u 28nm, pošto je to najrasprostranjeniji proces. I po svim poslovnim pravilima za 3 godine su morali da otplate troškove razvoja Bulldozer-a, tako da sad mogu i da ga daju po ceni malo većoj od proizvodne, tj. FX 83xx bi mogao da ide od 100$, ali onda niko ne bi uzimao APU. A kad smo kod 32nm, ne vidim da su ljudi rasprodali svoje 4 godine stare 2500K/2600K procesore da bi prešli na nešto novije :)

AMD propada jer se debelo zeznuo sa CPU arhitekturom, zbog koje su ispali ne samo sa high-end PC tržišta, već i sa, što je mnogo bitnije, workstation/serverskog. Jedini način s kojim su mogli da prođu je da su se pre 5-6 godina udružili sa velikim softverskim kompanijama (Microsoft, Apple, Adobe, Autodesk...) da naredne verzije softvera budu optimizovane za više-jezgarne procesore i da implementiraju openCL/openGL gde god je moguće. Malo je bezveze videti da neki dokoni likovi iz opensource zajednice više brinu o tome (Calc, Gimp, Blender...) nego firme sa praktično neograničenim resursima. Ali to je sad neka druga priča
 
Nisu Microsoft i Intel dzabe krsteni Wintel. To ti je citava mafija na celu sa MS i Intelom, tu su jos i Adobe, Autodesk i ostali veliki proizvodjaci softvera. Valjda cu docekati dan kada ce Windows biti nepopularan OS a Intel imati konkurenciju u onome sto rade. U stvari oni vec ne samo da imaju konkurenciju nego sami nisu konkurentni na Android trzistu. Zato se toliko drze Microsofta jer znaju da ako bude masovne migracije na Linux kao sto se desilo sa Androidom, njihovi proizvodi nece biti dominantni jer nece moci da forsiraju svoje kompajlere, podmecu nogu drugima u saradnji sa Microsoftom.
 
Ja bih voleo da čujem od vrsnih stručnjaka za CPU šta je to AMD trebao da uradi a da "ne zezne sa CPU arhitekturom" :)

Ceo CPU portfolio im je baziran na toj promasenoj arhitekturi, pa me baš interesuje šta je to moglo da ih spase i (naravno) stavi ispred intela po performansama a upola cene :D
 
^
bolji proizvodni proces ;)


onda bi i g0vn0 mogli da upakuju da bude samo sareno i mirisaljvo i niko ne bi pitao sta je unutra. :party: :wc:


salu na stranu, procitajte blog Dareka iz mog prethodnog posta i videcete kakvo smece od koda prave kompjaleri danas ali isto tako i gde je buducnost.
btw zao mi je sto audiofreak nije vise na forumu pa da moze da napise nesto pametno na temu...
 
Poslednja izmena:
Otići ću korak dalje i reći da je moje mišljenje da AMDu najveći problem uopšte nije u proizvodnom procesu ili isplativosti vafera...

AMD ima problem sa partnerima. Da li je to nesposobnost partnera, da li je to nezainteresovanost partnera, da li je to odgovornost AMD-a koji bi morao više da radi na tom polju i/ili da uloži mnogo više u marketing (a nema odakle)...Ili od svega pomalo. Verovatno od svega pomalo.

Ljudi pretpostavljaju da su zaposleni u tehnološkoj industriji ljudi koji poznaju tehniku, karakteristike, uređaje...To je teška greška. Ključni ljudi pojma nemaju o tome. Primera radi, kapiram da AMD ima ozbiljnih problema da dokaže ljudima iz HP-a, Della, Lenova, Asusa, da njihov APU može komotno da se stavlja u kombinaciji sa 1080p ekranima jer su ovi automatski podešeni da ih stavljaju u uber-jeftine laptopove. Da moraju da se bore da se njihovim čipovima uopšte da šansa. Verovatno čupaju kosu kada vide u kakve kompove partneri stave njihov hardver, pa potom kada vide sa kojom cenom se takvi kompovi zapravo prodaju na tržištu.

Naravno, moguće je da grešim, ali jednostavno imam takav utisak. Da AMD nije u stanju - iz objektivnih ili kojih već razloga - da efikasno ubedi što partnere što obične korisnike u mogućnosti svog hardvera. Ne govorim ovde o nama koji pratimo tehničke stvari, mi smo teeeeeška manjina, potrebno je da oni koji prate Blic, B92, Mondo ili šta već dobiju tu informaciju, a da im pri tome ona ne deluje kao običan PR. Razumem probleme sa kojima se susreće AMD. To je pomalo kao što Benchmark odradi review, video, članke, ovo, ono, i na kraju ispada da je nekome bitnije da se objave 2 rečenice na nekom šatro čitanom portalu.

Tek nakon toga dolaze na red stvari kao isplativost izrade, arhitektura, kompajleri i slično. Namet na kijamet AMDu jeste što zbog slabih performansi jednostavno nema odakle da pokrene marketinšku kampanju koja bi tako duboko prodirala. Tu je potrebna čitava uberteška mašinerija, koju oni nemaju.


Naravno, ovo je moje mišljenje. Ne mora biti da sam u pravu.
 
Poslednja izmena:
Kada se analizira AMD,meni odmah padne na pamet kako ima tu dosta nelogicnosti pocevsi od banalnih, kao npr sto je Phenom II dolazio CM-om hladnjakom(sasvim solidnog,kada se na njega stavi 30-es din.skuplji vent umesto onog nesretnog parceta plastike koje dolazi uz njega),a ipak sa tom zvizdalicom prodavan do zadnjega dana...pa sve do FX-eva. Matori thuban X6 spusten na 32nm bi ih pojeo.
Nista da nisu dirali ni "izmišljali",a imali bi bolji cpu ??! :smack:
 
Stvari su malo komplikovanije. Danas svi znaju zasto je intel omanuo sa Pentium 4 i zasto je AMD bio ultra popularan sa Athlon procesorima.
Dobar hint sta ce se desavati u buducnosti je www.emulators.com pa izaberite "no execute" link.

Ako jos neko ima link koji nije poput anandtecha ili sl. sranja ("Drzim stopericu u ruci i zato sam MEGACAR") vec zdravo-logicno-tehnicki-potkovano razmisljanje slobodno ga postavite! Rado cu ga procitati.

Ovo je extra link. Konačno nešto malo drugačije gde može malo više tehničkih detalja da se dobije. Tnx for sharing!!

P.S. Iako ne mislim da je anandtech ******, već naprotiv, u svom domenu (štoperica i vaga) jako dobro rade posao.
 
^
@F.L.C.X. hvalana postu; drago mi je da jos nekoga interesuju tehnicke stvari.
slazem se da je Anand najbolji u domenu stoperice i vage ali je ipak u _tom_ domenu.
:wave:
 
Poslednja izmena:
Meni je zanimljiv ovaj dio gdje su slagali korisnike da kupuju 8 core procesore a u stvari su to 4 core. Ovakav vid marketinga ce im doci glave.
 
Nebih baš rekao kako AMD odumire.
PowerColor taking PC gamers to hell with Devil 13 Dual Core AMD R9 390 16GB GDDR5

AMD is on fire lately. The company's latest family of 300 series graphics cards have the gaming community excited. The Fury X is a top-of-the-line card, while the R9 Nano is a diminutive marvel of engineering.

Today, PowerColor announces an AMD-powered card that is so insane the company has given it the 'Devil 13' moniker. This demonic masterpiece is essentially dual R9 390 cards in a 3-PCI case slot configuration. It only utilizes a single pci-e 16x card slot, however. Not only is it a powerhouse, but it looks beautifully evil too.

http://betanews.com/2015/09/04/powe...ith-devil-13-dual-core-amd-r9-390-16gb-gddr5/
 
To što su pali ispod 20% tržišnog udela nije bitno nego je bitna tamo neka dual gpu kartica koju niko neće ni videti :S:
Ne da odumire nego nestaje krupnim koracima.
 
Kako mogu da odumiru, kad se nalaze u sve tri trenutno aktuelne konzole?

Sjebali su ugovaranje i imaju generalno "malu" zaradu na tome. Prava lova je u serverskom delu, zato Intel sa Xeonima i nVidija sa Teslama mlate lovu.
Njima je poslednja slamka spasa povratak Jim Kellera coveka koji je upravljao stvaranjem prvog Athlona i Appleovih procesora :)
 
Ne mogu malo da zaradjuju od svih mogucih konzola :) Tek se razmahuju sa novom linijom grafika, plus su bukvalo napravili DX12, to je Microsoftu trebalo vise nego ista za lansiranje novog os-a.
Sad ostaje samo da vidimo dal' su kompanija za obrotvorne svrhe ili 'casni' kapitalisti :D
 
Zarada od konzola je nedovoljna da bi to predstavljalo bilo kakvu slamku spasa, već sam pisao o tome... Po procenama oni će u čitavoj ovoj konzolnoj generaciji, tj. nekom periodu od 8 godina, zaraditi otprilike da se pokriju troškove za tri, eventualno četiri R&D kvartala i to ovaj od skora skresani R&D. To su za njih lepe pare, ali ne nešto od čega mogu da preživljavaju.

Zbog malih margina u Intelu su još tokom prošle generacije konzola rekli da ih to tržište apsolutno ne zanima, već da će ulagati tamo gde su profiti veći. A i nvidia je išla tvrdo išla na Sony i M$, tj. praktično im dala ultimatim u vezi margina.

http://www.extremetech.com/gaming/150892-nvidia-gave-amd-ps4-because-console-margins-are-terrible

Uostalom sve to se vidi i na finansijskim izveštajima AMD-a, malo su živnuli tokom prva dva konzolna kvartala, potom su opet pali na istorijske minimume.
 
Poslednja izmena:
Razvoj čipova za konzole su naplatili ili su sami uložili pa sad kroz prodaju tih čipova treba da nadoknade i to? Razmišlja li neko o tome kad gleda zaradu na konzolama. Kao da je razvoj bio džabe.
I da tu je tolika zarada da će je komplernu istopiti u par kvartala.
 
Ko je rekao da je džabe? Sve košta, pa i to, stim što ovo uopšte nije malo tržište, Xbox one, Ps4, Nintendo...
Plus šta bi sa grafikama koje su prošle na rudarenje, nisu mogli da proizvedu dovoljno, naravno da su imali tu dosta reklamacija, i da je to mač sa dve oštrice, ali opet veliko je.
 
Izvuce amd sigurno 30 do 35% do kraja godine, imali su nezgodnih 6 mjeseci u ovoj godini, kasnili su sa izbacivanjem nove serije pa je i dobit izostala, fury karte se fino prodaju, cak mislim da ne mogu da proizvedu dovoljno jer je bas velika potraznja, a i DX12 vise odgovara amd-u tako da ne vidim razlog za brigu.
A sto se tice generalno stanja u kompaniji i nedostatka kapitala za razvoj, ako su uopste tacne ove price ostrascenih nvidia botova :D to se uvijek moze srediti dokapitalizaciom, mnogi jedva cekaju da udju u AMD jer je to ipak institucija i profit je zagarantovan.

A ovu temu su moderatori vjerovatno zaboravili da lokuju tamo 2012. 2013. godine kad je AMD briso patos sa nvidiom :d
 
Izvuce amd sigurno 30 do 35% do kraja godine, imali su nezgodnih 6 mjeseci u ovoj godini, kasnili su sa izbacivanjem nove serije pa je i dobit izostala, fury karte se fino prodaju, cak mislim da ne mogu da proizvedu dovoljno jer je bas velika potraznja, a i DX12 vise odgovara amd-u tako da ne vidim razlog za brigu.

Koliko se dobro prodaju pokazuje pad trzisnog udela sa 23% na 18%! Tek od sledece godine i sledece generacije mozda bi moglo nesto da se promeni.
Veoma neosnovana tvrdnja u vezi DX12. Sacekajmo prve igre i prave optimizacije.

A sto se tice generalno stanja u kompaniji i nedostatka kapitala za razvoj, ako su uopste tacne ove price ostrascenih nvidia botova :D to se uvijek moze srediti dokapitalizaciom, mnogi jedva cekaju da udju u AMD jer je to ipak institucija i profit je zagarantovan.

A ovu temu su moderatori vjerovatno zaboravili da lokuju tamo 2012. 2013. godine kad je AMD briso patos sa nvidiom :d

U to vreme AMD se vrteo oko 30-40% trzisnog udela, 2012-2013, tj. zapravo samo su u drugom kvartalu godine 2012-te imali najveci skok od 40% i u drugom kvartalu 2013-te blizu 40%, sve ostalo je pad na oko 30% i nesto.
Ja bih pre rekao da AMD polira parket po kom envidija gazi :p
 
^^^
Sort of...Ipsos Stratedzik Marketing.
Ko kad statisticari nabodu izborne prognoze i trendove u Srbiji :d:d
Tema je zesci tabloidni prepuc, al' ajde, citana je, verovatno, pa ostaje, piplmetar samo obrce ;)
 
AMD su sami sebe upucali onog momenta kada su prodali fabrike. Bolje da su propali kao prava hardverska kompanija nego sto se razvlace godinama kao fabless dizajner cipova. Mada sumnjam da bi propali. Ko god ih je savetovao da to urade taj ih je ukopao. Sve sto dobro urade hardverasi sto rade za AMD uspropaste oni sto te proizvode reklamiraju i prodaju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno