Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

TSMC ce navodno poceti da koristi 10nm proces pre intela...

intel tradicionalno ima najbolje fabrike i prvi je vec decenijama u pomeranju granica litografije tako da bi ovo stvarno bio sok da TSMC prestigne intel.


btw i intel je imao zlatnu koku: kad je kupio Compaq dobio je StrongARM procesorem nrapvio Xcale naslenika, ali je prodao ceo biznis... zaboravio sam kome :/ sve u nadi da ce x86 istisnuti ARM.
 
Poslednja izmena:
Ma navijam za ove Ruse i Kineze da se ukljuce u trku sa Intelom i AMD-om! :d
 
Елбрус procesor FTW!
 
Intel confirms tick-tock-shattering Kaby Lake processor as Moore’s Law falters | Ars Technica http://arstechnica.com/gadgets/2015...ng-kaby-lake-processor-as-moores-law-falters/

AMD će barem godinu dana imati na raspolaganju isti proizvodni proces kao intel ali opet to neće biti dovoljno. Ne znam ni za jednu firmu u gradu od ovih ozbiljnijih da ima nešto od AMD proizvoda u svojim mašinama. Procesor je isključivo intel, a ako treba grafička onda samo nV.
AMD pored dobrog proizvoda treba i nekako da gurne isti kupcima u facu jer ljudi su inertni i neće biti dovoljan test na tamo nekom sajtu.
 
Intel confirms tick-tock-shattering Kaby Lake processor as Moore’s Law falters | Ars Technica http://arstechnica.com/gadgets/2015...ng-kaby-lake-processor-as-moores-law-falters/

AMD će barem godinu dana imati na raspolaganju isti proizvodni proces kao intel ali opet to neće biti dovoljno. Ne znam ni za jednu firmu u gradu od ovih ozbiljnijih da ima nešto od AMD proizvoda u svojim mašinama. Procesor je isključivo intel, a ako treba grafička onda samo nV.
AMD pored dobrog proizvoda treba i nekako da gurne isti kupcima u facu jer ljudi su inertni i neće biti dovoljan test na tamo nekom sajtu.

Ja sam na praksi u jednoj stranoj firmu koja koristi laptopove samo sa AMD procesorima, prica se o brojki od ~1000+ laptopova. AMD koriste jer su jeftiniji, i pruzaju performanse koje su sasvim dovoljne MS Office potrebe i druge light potrebe.
 
Intel ima bolji 14nm process nego TSMC. TSMC-ov 10nm ce parirati Intelovom 14nm po gustini tranzistora, potrosnji...
 
Poslednja izmena:
Opa!
AMD Reveals the Monsterous ‘Exascale Heterogeneous Processor’ (EHP) with 32 x86 Zen Cores and Greenland HBM2 Graphics on a 2.5D Interposer

Nije da će iko od nas biti zainteresovan za kupovinu ovog čudovišta, ali govori o arhitekturi budućih CPU i GPU proizvoda
UwijW88.jpg
:d
 
4x više jezgara nego na mom telefonu, to će da jede decu :p
 
Trebalo bi da jede djecu, ali, nazalost, softver je daleko iza hardvera. I to sto imas 8 jezgara u fonu, samo znaci da imas cetiri jezgra vise nego li ti treba.
 
Stara priča. Amd patentira, intel ispolira i extra profitira.

...i to (gle čuda) taman kad stigne odg. Softver...
 
Realno gledano, AMD je u velikom* zaostatku u odnosu na Intel i nVidia-u kada ja HPC u pitanju. Intelov Knights Landing XeonPhi bi trebalo da izađe krajem godine, a ovaj APU ima sličnu arhitekturu. Iako na papiru izgleda dosta moćnije, videćemo kako će se pokazati u praksi. Jedno što će stići bar godinu dana kasnije. S druge strane nVidia planira da sa NVLink-om prevaziće usko glro CPU-GPU komunikacije. Videćemo šta će se pokazati boljim rešenjem.

*Možda i ne toliko tehnološkom, jer je FirePro S serija sasvim dobra u poređenju sa trenutnim Tesla i XeonPhi kartama, ali im je tržišni udeo zanemarljiv
 
Znaju ljudi šta valja. :)
 
Uf, nVidia Confidential? :d Sigurno je baš tako, isto kao i kad AMD izbaci svoje sličice s vremena na vreme. :)
 
Pa obzirom da se odnos prodatih GPUova još pre X meseci popeo preko 75-25 u korist Nvidije prema neutralnim izvorima, ovi podaci me ne bi nimalo začudili. Još na rano proleće se išlo ka 80-20.
 
Pa. postavljao sam neke rezultate prodaje grafika, evo za juli mesec http://store.steampowered.com/hwsurvey/directx/?sort=pct.
GTX 970 ima 6%, prevedeno u prodane jedinice:D iznosi 7,5 miliona.
GTX 980 ima 1.5%, tj. prodano 1.875 miliona jedinica.:sceptic:
R 9 200 serija od AMD ima ukupno 1.70% prodanih kartica, tj. nesto malo vise samo od gtx 980 kartice koja je dosta skuplja od najskuplje R 9 kartice, pa se ipak 980 dobro prodaje.
I to je tih nekih 80-20% razlike u korist NV.
Mozda nesto promeni DX12, ipak je ovaj prvi Benchmark dao neku nadu za AMD, ili ce mozda biti da se prvi macici ba.... u vodu.;)
 
Onih 80-20 ili 75-25, ako hoćete validne izvore od ranije, odnose se isključivo na diskretne grafičke karte, a na steam-ovoj statistici su uračunate i integruše/APU rešenja. :)
 
Poslednja izmena:
Cak i pre izlaska FuryX znao sam da jedna karta ne moze promeniti stanje na trzistu pogotovu sto je to karta iz najvise klase.
Posle testova sve je bilo jos jasnije. Nadao se jesam da ce mozda performanse biti vece, delom zato sto se digla tolika prasina a delom jer je Envidija preterala sa cenama kartica u najvisem segmentu, tacnije sa Titan serijom pa sam mislio da bi bio odlican kontra udar ali od toga nazalost nista.
Rebrend je doprineo dodatnom razocarenju, i dok su neki govorili kako ce to da se slegne i da ce narod poceti da kupuje karte ja sam tvrdio da ce mnogi korisnici preci na Envidiju sto se posle nekog vremena na kraju i ostvarilo.

Nakon zabelezenih 76% trzisnog udela ocekivan je dodatni skok tako da krajnji rezultat od 82% uopste nije nelogican .
Situacija postaje alaramanta jer i ovih 82% moze da preraste u vecu brojku a do izlaska Paskala to ce se najverovatnije promeniti.
Zaista ne znam kakvu je AMD strategiju pripremio i sta ce dalje da radi ali ovo nije uopste dobro i u skorijoj buducnosti mirise na kraj.

Evo sta forbes kaze.

http://www.forbes.com/sites/jasonev...e-again-despite-multiple-amd-radeon-releases/
 
10g sahranjujete AMD hahah jos niste uspjeli ccc
 
Oni su sami sebe sahranili time sto nemaju proizvod koji bi zeleo da kupim. To sto odredjeni broj ljudi kupuje njihove proizvode me ne zanima. Mozda se to promeni sledece godine ali u ovom momentu AMD nema proizvod koji meni odgovara. Sto je steta jer su mi oduvek bili daleko omiljeniji od Intela i nVidije.
 
Stvari su malo komplikovanije. Danas svi znaju zasto je intel omanuo sa Pentium 4 i zasto je AMD bio ultra popularan sa Athlon procesorima.
Dobar hint sta ce se desavati u buducnosti je www.emulators.com pa izaberite "no execute" link.

Ako jos neko ima link koji nije poput anandtecha ili sl. sranja ("Drzim stopericu u ruci i zato sam MEGACAR") vec zdravo-logicno-tehnicki-potkovano razmisljanje slobodno ga postavite! Rado cu ga procitati.
 
Poslednja izmena:
Njihov najveci problem je sto nemaju nista sto bi pokrilo segment od 150+ EUR bez da je vestacki tamo postavljeno. FX9000 serija je bila fabricki OC, tesko binovanje cipova. Veliki deo problem lezi u tome sto pokusavaju da pariraju procesorom izradjenim u 32nm konkurentu koji je ocigledno osvojio 14nm proces, a vec 2+ godine "fura" 22nm. Naprosto tesko je tome konkurisati. Imate veliki i prilicno skup cip koji morate prodavati po nesto nizoj ceni. Da je FX 8350 izradjen u 22nm vec bi to dosta drugacije izgledalo. Isti ta cip bi mogli prodavati i za 100eur i imati pristojnu zaradu. Poznato je da je povrsina cipa u direktnoj proporciji sa cenom, veci cip=skuplji cip. Moraju naci izlaz u finijem procesu izrade+uraditi optimizaciju (navodno vec 3+ godina razvijaju naslednika) kako bi se vratili na staro mesto.
 
Što se procesora tiče, zeznuli su se sa arhitekturom, tako da im ni niži proizvodni proces ne bi pomogao.

Što se Rx 300 serije tiče, zeznuli su se sa Pitcairn/Curacao čipovima (370/370X). I sa 8GB na 390/390X modelima. Be potrebe su podigli cenu karata za 30-ak € i tako se izjendačili sa 970 i približili 980. Da su spustili početnu cenu 380 na 170-180€ (4GB za 200), i izbacili 380X za 240-250 imali bi mnogo privlačniju ponudu u segmentu od 300€. Možda bi zarađivali manje po karti, ali bi imali veću prodaju.

I na kraju, umesto da su nasvirali Bonaire XT, oni uzeli da prave rebrand Pro čipa (R7 360)
 
Poslednja izmena:
Što se procesora tiče, zeznuli su se sa arhitekturom, tako da im ni niži proizvodni proces ne bi pomogao.

Kada su sirove performanse u pitanju, ali je poenta bila u nizoj ceni/vecoj prodaji jer bi i troskovi jednostavno bili nizi zbog manje povrsine cipa.
 
Džabe dobra arhitektura ako ne možeš da je proizvedeš i na njoj zaradiš. Proizvodni proces je jednako bitan i čak dozvoljava neke greške.
 
Nazad
Vrh Dno