Šta je novo?

Pisanje na tabletu, rukopis u karaktere, hvatanje beleski, mogucnosti?

DuleFman

Slavan
Učlanjen(a)
11.11.2007
Poruke
326
Poena
319
Nemam iskustvo sa tabletima, a planiram kupovinu uskoro.
Znam da telefoni i tableti imaju mogucnost unosa putem prepoznavanja rukopisa, ali me interesuje koliko to radi brzo i da li je moguce vezivati slova, tj ispisavti reci, i na taj nacin unositi citave fajlove, a ne samo sms npr.

Ovo bi mi pomoglo pri odluci za kupovinu, a u slucaju da to moze neki jaci model, verovatno bih bio spreman da izdvojim nesto vise para za kvalitetnu mogucnost pisanja i konverzije u tekst.

Naranvo uz to bih kupio neku olovku, svega par tableta idu sa stilusom, ali verovatno moze da se kupi od tih par kao dodatna oprema i koristi uz bilo koji.

Molim vas za misljenja i savete, ako ima neki primer na youtube, ja sam trazio, ali nista konkretno nisam nasao.
 
Koliko sam video i isprobavao, Samsung Note bi ti bio verovatno dobar izbor mada je on 5" hibrid telefona i tableta :)

Ima poseban digitizer rađen u saradnji sa Wacom-om, predviđen je za pisanje sa olovčicom i to super radi.

Pitaću i kolegu koji ima HTC Flyer, on takođe ima svoju olovčicu, tj. predviđen je za takvo hvatanje beleški kakva su mu iskustva.

A obični tableti, pa kako koji. Probao sam sa iPad2 i nekom olovčicom za njega kod drugara, baš to za beleške, pa OK, mada mi nije to to. Mada se nisam previše bavio ovim, jedino mi na Note-u bilo zanimljivo da se igram.
 
HTC Flayer je stizao sa olovkom i veoma lepo radi, imao sam ga kad se pojavio jedno vreme.IPAD lepo radi sa olovkom, ima dosta programa za beleske.
 
Note i Flyer dolaze sa svojim olovčicama, predviđenim za rad s tim tabletima i tu ne bi trebalo da ima problema. Jedino što je Flyer već mator tablet, al možda možeš da ga nađeš za male pare zbog toga :)

Ovo za iPad2 sam govorio iz svog iskustva s nekom jeftinom olovčicom, koja je za mene nekako bila predebela i neprecizna. Moguće da bi sa drugim tipom olovke bilo bolje, treba ujuriti neku koja je dobra za to.
 
Na te modele sam mislio kada sam rekao da neki dolaze sa olovcicom. Super ako je tako, ali nisam potpuno siguran da ste dali odgovor na moje pitanje?

Nigde na youtube nisam video snimak, niti na stranicama aplikacija koje ste pomenuli da ih je puno za hvatanje beleski, nisam video da su beleske kao "kucane".

Hocu reci, meni je potrebno da mi tekst bude ovakav, kao u ovoj poruci, znaci klasicni pc karakteri, font po zelji, samo da se unose "rukopisom".

Btw sta je digitajzer?
 
Na te modele sam mislio kada sam rekao da neki dolaze sa olovcicom. Super ako je tako, ali nisam potpuno siguran da ste dali odgovor na moje pitanje?

Nigde na youtube nisam video snimak, niti na stranicama aplikacija koje ste pomenuli da ih je puno za hvatanje beleski, nisam video da su beleske kao "kucane".

Hocu reci, meni je potrebno da mi tekst bude ovakav, kao u ovoj poruci, znaci klasicni pc karakteri, font po zelji, samo da se unose "rukopisom".

Btw sta je digitajzer?

Digitajzer je otprlike (bez gledanja u Wikipediju :D) tehnologija prenšenja pristiska sa ekrana (ili druge el.podloge) u digitalnu sliku, s tim što svaki taktilni ekran omogućava to, ali samo pojedine firme kao što je Wacom, to posebno usavršavaju i implementiraju značajno preciznije u pojedine uređaje kao što su njihove table za crtanje, ili HTCFlayer ili Galaxy Note (oba uređaja koriste Wacm tehnologiju).

Pošto sam dosta vremena proveo tražeći najbolje rešenje za ono što tebi treba, a to je digitalizacija rukopisa, i u tu svrhu pazario i Genius tablu Gnote 7000, pa Ipad2 sa stylusom, pa HTC Flyer, pa Galaxy Note, i konačno sam se zadržao na Livescribe Echo olovci. Da i ti ne bi trošio i vreme i pare, predlažem ti da dobro proučiš rešenje na kome sam se ja zadržao u kombinaciji sa myscript programčićem, imaš i temu koju sam otvorio ovde na benchu o tome:

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=281247

E, sad. vodi računa da ta varijanta za sada funkcioniše samo na engleskom, što je meni ok, jer i radim u firmi u kojoj je 80% komunikacije na tom jeziku. S druge strane, da bi program za digitalizaciju rukopisa imao veliku tačnost, on ne može samo da prepoznaje slovo po slovo, već treba i cele reči a upoređuje sa rečima u rečniku, te je to jedan od razloga što to još uvek ne radi na srpskom jeziku, odnosno, verovatno još nema dovoljno interesovanja da bi to bilo komercijalno isplativo...

Ako baš budeš insistirao na tabletu, (čisto da znaš da ja nisam našao nijedan iole uspešan program za digitalizaciju rukopisa) izaberi Flayer ( pošto Galaxy Note ima isuviše mali ekran za pisanje), ili sačekaj Galaxy note 10.1 koji izlazi uskoro.

Što se ipada tiče, iako je ekran odličan i postoji veliki izbor olovčica, ipak, zbog nepostojanja posebne tehnologije kao što je Wacom-ova, preskoči ga, jer je preciznosz značajno manja nego na gore pomenutim rešenjima....

To je to otprilike, nadam se da će ti ovo pomoći u potrazi za najboljim rešenjem...
 
Poslednja izmena:
Hvala! Izuzetno si mi pomogao, sad znam o cemu se radi i sta treba da gledam.

Posto mi nije toliko hitno, videcu da odlozim malo kupovinu, mozda se nesto i na tom polju promeni, tj. da se sadasnji unaprede ili pojave i novi dodatno.

Planirao sam kupoivnu asus transformera, kada izadje win8, jer mi se cinilo da donosi mnogo vise, ali posto mi je ova funkcija zaista potrebna, verovatno cu se odlucuiti za modele koje si naveo.

Radi se o tome, da kao prvo ne volim da pisem, zatim mnogo mi je lakse da ucim iz stampanih tj. kucanih izvora, a plus sto kada uzmem tablet, necu imati potrebe za cimanjem svega i svacega, vec samo njega da nosim.

Druga stvar je sto drzim sajt, koji zahteva prekucavanje pisanog sadrzaja, sto kao prvo oduzima dosta vremena iako izuzetno brzo kucam, a kao drugo smara :)
Ovime bih resio problem, da sve ispisano samo prebacim na komp, editujem po potrebi i podignem na sajt.

Problem je samo sto mi bas treba na srpskom jeziku, i to sa sve žćč, ali opet mi je lakse da to editujem neko prekucavam. Dobro cu razmisliti, videti da li negde mogu da testiram uredjaj pa odluciti.
Ako sam te dobro razumeo, zavisi od fonda reci, sto znaci iako nema nasih slova, tablet nece dobro reagovati na rec npr. sundjer koju bih napisao bas tako, a ne sunđer?

Hvala jos jednom!
 
Hvala! Izuzetno si mi pomogao, sad znam o cemu se radi i sta treba da gledam.

Posto mi nije toliko hitno, videcu da odlozim malo kupovinu, mozda se nesto i na tom polju promeni, tj. da se sadasnji unaprede ili pojave i novi dodatno.

Planirao sam kupoivnu asus transformera, kada izadje win8, jer mi se cinilo da donosi mnogo vise, ali posto mi je ova funkcija zaista potrebna, verovatno cu se odlucuiti za modele koje si naveo.

Radi se o tome, da kao prvo ne volim da pisem, zatim mnogo mi je lakse da ucim iz stampanih tj. kucanih izvora, a plus sto kada uzmem tablet, necu imati potrebe za cimanjem svega i svacega, vec samo njega da nosim.

Druga stvar je sto drzim sajt, koji zahteva prekucavanje pisanog sadrzaja, sto kao prvo oduzima dosta vremena iako izuzetno brzo kucam, a kao drugo smara :)
Ovime bih resio problem, da sve ispisano samo prebacim na komp, editujem po potrebi i podignem na sajt.

Problem je samo sto mi bas treba na srpskom jeziku, i to sa sve žćč, ali opet mi je lakse da to editujem neko prekucavam. Dobro cu razmisliti, videti da li negde mogu da testiram uredjaj pa odluciti.
Ako sam te dobro razumeo, zavisi od fonda reci, sto znaci iako nema nasih slova, tablet nece dobro reagovati na rec npr. sundjer koju bih napisao bas tako, a ne sunđer?

Hvala jos jednom!

Iskreno, nisam probao nijedan program koji bi prepoznavao naše reči, ali pretpostavljam da ima programa koji bi došli sa praznim rečnikom koji bi ti kasnije punio našim rečima, što bi uz kombinaciju prepoznavanja naših zakona moglo da uspe. Ali, kao potop rekoh, tako nešto još nisam probao...

Možda neko od kolega zna više...

Inače, imam transformer TF300TG i prilično sam zadovoljan njime, tako da ako rešiš njega da pazariš, nećeš pogrešiti...
 
Poslednja izmena:
Kapiram, hvala :)

Drago mi je da cujem ovo za transfomer, takav sam utisak i stekao gledanjem svih tekstova i review, nego ne volim bas android, planiram kasnije da zaokruzim win8 na svim platformama, pa taman cekam do tad da vidim sta ce biti.
Taman da vidim i oko pisanja do tad. Pisanje po transformeru nema simsla? :/
 
Kapiram, hvala :)

Drago mi je da cujem ovo za transfomer, takav sam utisak i stekao gledanjem svih tekstova i review, nego ne volim bas android, planiram kasnije da zaokruzim win8 na svim platformama, pa taman cekam do tad da vidim sta ce biti.
Taman da vidim i oko pisanja do tad. Pisanje po transformeru nema simsla? :/

slično kao i na ipadu
 
Google translate? Nisam unosio nase reci, ali za engleski ovo jako dobro radi. Ponudi nekad i vise od deset reci pa birate..
 
Druga stvar je sto drzim sajt, koji zahteva prekucavanje pisanog sadrzaja, sto kao prvo oduzima dosta vremena iako izuzetno brzo kucam, a kao drugo smara :)
Ovime bih resio problem, da sve ispisano samo prebacim na komp, editujem po potrebi i podignem na sajt.

OCR?
 
OCR?

edit: sad nadjoh sta je, zanimljivo, al sumnjam da bi radilo posao.
Potrazicu malo aplikacije i testirati kad nadjem vremena, pa ako se pokaze dobro za kvalitetnije rukopise, makar deo moze da odradi. Tnx na ideji.
 
Poslednja izmena:
OCR?

edit: sad nadjoh sta je, zanimljivo, al sumnjam da bi radilo posao.
Potrazicu malo aplikacije i testirati kad nadjem vremena, pa ako se pokaze dobro za kvalitetnije rukopise, makar deo moze da odradi. Tnx na ideji.

Skeniras, imas online OCR tool-ove, stampani tekst odradi super, e sada ako je pisan tekst rukom tu vec moras da testiras.

Online OCR:

http://www.onlineocr.net/

Nema na cemu i drugi put :).
 
Aha, onda tesko, ja sam mislio da ti bas na rukopis i mislis, posto je tema o tome, za staman tekst znam.
U svakom slucaju cu potraziti i tu varijantu.
 
Elem kao vlasnik FS ST5112, HTC Flyer-a i na kraju Galaxy Note-a uređaja koji svi imaju, jelte, "nativnu" olovku moje iskustvo je, ne komentarišući kvalitet prepoznavanja teksta, da je sve to mnogo sporije nego klasična tastatura. Na stranu što dimenzije uređaja manje od A4 nisu pogodne za duži unos pisanog teksta.
Moj razlog za uzimanje uređaja sa aktivnom olovkom je pre svega hvatanje beleški, ovlašno crtanje kao i anotiranje PDF i Office dokumenata. Takođe i rad olovkom, na neki način, podstiče odgovarajuće misaone procese :).
Procena kvaliteta digitizer-a je, prema mom iskustvu, sledeća: 1. ST 5112 2. Galaxy Note 3. HTC Flyer.
Posebna priča je što još uvek nisam našao program koji bi na pravi način iskoristio olovku. OneNote je blizu tome ali, za ono što je meni bitno, još uvek nije dovoljno dobar. Corel je svojevremeno napravio Grafigo koji je imao interesantnu koncepciju ali su, iz nekog razloga, prestali dalji razvoj (na stranu cena od 99$).
Tako da ukratko još uvek tragam za idealnim prenosnim uređajem. Nadam se da će poplava Windows 8 tableta izbaciti neki dobar model sa olovkom i. još važnije, da će se pojaviti program koji na pravi način može da iskoristi digitalnu olovku.

PS

Za masovno pisanje gore je pomenut LIghtScribe. To mi se čini kao interesantno rešenje (naravno uz ograničenja koja postoje).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno