Šta je novo?

Uporedjivanje modela, plazma vs LCD vs LCD LED

dadosp

Slavan
Učlanjen(a)
15.03.2007
Poruke
32
Poena
304
Hteo bi ta pazarim TV, ali nekako se bojim uzimatu plazmu.. Toliko tekstova pise o plazmi da jako greje, da ostavlja logo od programa, neko vreme prilagodjavanja, da u osvetljenim soboma ne daje dobru sliku i da je bolja po noci, da sam od plazma odustao i iskreno sam sebe ubedio da ona ne valja. I odlucio se za LED i LCD... E sad kod LED-a su mi opet govorili da ne uzimam jer probija svetlost daje neke mrlje itd... Jel to znaci da na svim je takav i Samsung, LG , Sony, Philips ... ili kod nekih marki nema tih probijanja? i moze ravnomerno da se rasprsi svetlost? Ili je ipak bolje uzeti LCD sa CCFL osvetljenjem.. Kako sam citao LED daje mnogo lepsu i jasniju sliku od LCD-a sa CCFL osvetljenjem, jel to istina? Nisu u istom cenovnom rangu ali ce mi dosta pomoci da se odlucim koliko para da se pruzim :) Znaci bitno mi je da cita za USB-a skinuti film sa neta, da mogu da nakacim komp i koristio bi ga za gledanje filmova, kablovskog programa.. 3D mi i nije bas nesto primamljiv a kod SMART-a ni sam ne znam sta ima od mogucnosti, ali jedino sto mi zapalo za oko je youtube.. Jer zena mi non stop prekida rad na racunaru zbog njega :) Nesto sam gledao modele pa ako mozete da kazete nesto o njima...

Na primer ovaj Sony je LED.. Sta mislite o ovom modelu?
Sony KDL-42EX410 Full HD LED TV

Ili bi se mozda pre ipak odlucili za ovaj model
Sony KDL-40BX440B Full HD LCD koji je mislim CCFL

Jedino sto ne znam da li citaju mkv i DTS zvuk....

Ili na primer ovaj Samsung, koji je LED i 3D i pored toga je jos i 200Hz .. ovo mi se cini kao super cena, ali ocigledno mu nesto fali kad je ovako dobra cena.. mozda ne cita mkv i dts.. ili ima los panel?
Samsung UE40EH6030 3D Full HD LED

A svidja mi se i ovaj SAMSUNG UE-40EH5450

Od LG- a su mi zapali za oko ova dva modela... Ali ne znam da li citaju mkv i DTS.. mislim da ni jedan ni drugi nisu smart.. ali nisam siguran.. jedino sto prvi ima 400Hz a drugi 200 Hz.. Oba su LED stim sto je 611S i 3D i to dinamicki koji je bolji.. ali ionako mi 3D ne igra ulogu... Ne verujem da cu uopste da ga i koristim... Bitno mi je da nema probijanja svetlosti i tih mrlja.. A mislim da su oba Edge LED...

LG 37LM611S 3D Full HD LED MPEG4
LG 42LS570S Full HD LED TV MPEG4

Eto ako mozete da mi kazete koji Sony bi izabrali i da li vredi neki Sony uzimati u izbor pored dobrih ovogodisnjih LG-ijeva i Samsunga... Koji Samsung od ova dva.. Oba mi se cine kao dobri.. I na kraju koji LG, jeste da nisu iz iste serije ali su im dimenzije drugacije, pa je tu nadjen neki kompromis...

Mislim da svi oni imaju sve potrebne prikljucke, modove slika, podesavanja, jedino sto ne znam kakvi su im media player-i.. Da li svi oni citaju mkv i DTS... I da li svi imaju dobre panele? I koje panele treba da se izbegavaju... I za kraj ako moze neko strucan da kaze.. Koji modeli imaju najmanje tih mrlja i probijanja ko LED televizora za Edge osvetljenjem ili svi imaju problema sa tim.. I bolje da se uzme klasican LCD sa CCFL osvetljenjem iako mi se cini da ta tehnologija izumire.. I da dolazi LED na tron.. Pa je ipak mozda bolje da pratim tu tehnologiju, mada opet sa druge strane zasto bi to cinio kad LCD sa CCFL daje bolju sliku od svih LED modela sa Edge osvetljenjem.. odnosno nisam siguran da bas daje bolju sliku ali bar nema tih mrlja, ili stvarno daje bolju sliku? A za plazmu zaista ni sam nisam siguran.. da li je bolje uzeti LCD ili Plazma.. ? Ako ce se televizor koristiti za pregled filmova, programa i ako ima smart onda youtube..

Puno hvala na svim odgovorima, unapred!
 
Imaš druže moj na googlu da pretražiš dosta sajtova na ovu temu. Sve ima svoje-najjasnije boje,vreme odziva i frekv. osvežavanja idu u prilog plazmi-plus ako koristiš tv kao monitor za igre i sl,ali zato i potrošnja-oko 240-300w kada radi u fulu. Led troši dosta manje,manje se zagreva ali je dosta dobar izbor. Ako kupuješ led kupi iz Mađarske jer je duplo jeftiniji nego ovge kod naših cepidlaka,sve u svemu,izguglaj vezano za sve tri tehnologije,za i protiv pa odluči. Led samsung 40d6000 ili noviji 40d6710 su interesantni,vidi koliko koštaju iz mađarske-dosta ih uvoze i preprodaju. Za plazmu,ja lično,samo panasonik.
 
Ma znam.. vec 5 dana samo citam o tome.. i moram da ti priznam sto vise citam vise sam zbunjen.. na primer receno mi je da gledam ovogodisnje modele.. I kazu da je Samsung EH5300 ili EH5000 sasvim dobar.. Za ovaj Samsung 40EH5450 jako malo detalja mogu da nadjem .. kao i za UE40EH6030.. ne znam zasto mu je cena tako niska... I evo na primer zasto bi uzimao 40d6000 iz stare serije kad ima 40EH5450.. Jel d6000 bolji... 3D mi uopste ne treba, necu igrati nikakve igrice.. vec samo za filmove, kablovsku, kacio komp na net zbog filmova... Ako je smart onda youtube... Da daje lepu sliku... da ima siguran i dobar panel.. da TV ne bude spor... Soba je svetlija gde ce biti... Eto ako neko zna model koji ce mi dobro doci neka kaze.. Ja vise nisam pametan...
 
ljudi molim vas jel ima neko odgovor na par postova iznad??? Pogotovo vezano za Samsung koji je na ekstra akciji u Osijeku, a radi se o Samsungu 6 serije.. koji je LED i 3D, snizili su ga za nekih 2000 kuna.. a iskreno zagrejao sam se za njega, ali me strah da nije nesto u redu sa njim.. mora da ima neku manu kad mu je cena toliko pala?? Ipak je to Samsung 6 serije, ovogodisnji i 40" ???

Samsung UE40EH6030 3D Full HD LED
http://www.emmezeta.hr/multimedija/...6525/samsung-ue40eh6030-3d-full-hd-led-mpeg4/
 
Ja sam druže moj kupio foxov 40" fullhd za nakih 400evrica i prezadovoljan sam-znaci ima najosnovnije. Nećeš se sigurno prevariti da kupiš bilo koji samsung serije 6, čak i osnovni model serije 6000 je odličan-ima sve što ti treba. Ne verujem da ćeš zažaliti bilo šta da kupiš! :)
 
Ja već godinu i kusur imam LG 50PK350. U pitanju je osnovni model Full HD plazme od 50". Ne znam da li se u međuvremenu pojavila neka druga plazma, koja ima bolji odnos cena/kvalitet, ali ovo kada sam uzimao razbila je. I dan danas se oduševim kakvu sliku ima. Dovučena je iz Mađarske za 700e, ne znam koja je cena kod nas. Pretpostavljam da u tom rangu ima šta da se dovuče iz Mađarske.

Kupovina kod nas, mislim da još uvek nije mudro.

Šta sam naučio višemesečnom kupovinom LCD-a, pa sam na kraju uzeo plazmu, pre svega zbog dobrog odnosa cena/kvalitet:
- Sada kada bih kupovao, prvo bih gledao plazme, ne LCD iz prostog razloga što na televizoru najviše volim da gledam full HD sportske programe, a tu da bi LCD bio egal sa ovom jeftinom plazmom mora da košta bože me sačuvaj
- Ostajanje tragova na ekranu može da se vidi samo ako ih tražiš. U normalnoj upotrebi toga nema, a sa vremenom se smanjuje (zove se Image Retention - IR). Nekad su probleme plazme imale sa tim, ali sada je to zanemarivo
- Burn in je ono kada ostane trajni otisak slike. Čitao sam review iz 2010 godine gde su nekih 10 dana držali statičnu sliku na mnogim aktuelnim plazmama i nisu uspeli da ih trajno upropaste. Trebalo je par dana da se vrte raznoliki sadržaji da se televizor unormali, ali trajnih posledica nije bilo. Prema tome, ovaj problem može se reći da ne postoji.
- Pregrevanje - ništa strašno. Ova plazma troši nešto preko 200w kada je pun gas, što nije kritično, ko 3 sijalice. Dobra stvar je što ima senzor za svetlo, pa veći deo dana zapravo ne radi preko 80%, noću 50% snage. Sve to sama izračunava i podešava, tako da nema brige oko toga. Prvi put sve lepo namestiš i onda više ne diraš.

I tako... Jedinu manu joj pronalazim što nije bar 60", a druga stvarna mana je što crna nije toliko crna koliko sam se nadao. Bolja je od većine LCD/LED u svakom slučaju. Problem se vidi samo u mrklom mraku bez i najmanjeg svetla (sem TV-a). Čim u sobi ima malo svetla, crna je vrlo crna. :) Ako minimalno osvetliš zid iza tevea biće sigurno crna da crnje ne može biti. :)

A najveća prednost, ne znam šta drugo postoji za te pare u toj dijagonali, a da baš ovoliko valja. U to vreme je najpribližniji LCD ovim karakteristikama bio neki samsung od 170 hiljada na nekom popustu. Dapače, čak i taj od 170k ne bi ovako dobro prikazivao sport i pokret kao ova plazma.

Prema tome, nema razloga da bežiš od plazme, još manje od nekog dobrog LED, ako imaš keša. Gledaj samo da uzmeš dobar televizor, nije važno koje je tehnologije.
 
da mislim da bi od plazme samo panasonik i gledao... a mozda sam se i previse upustio u svu tu pricu oko odabira TV.. Sta da se radi kad je tehnologija toliko napredovala.. da sad kad odes da kupis TV boli te glava od svih tih informacija i specifikacija.. raznih brojki, osvezenja i svega i svacega.. a u sustini kad sednem da gledam TV i samo da mi da dobru sliku o ostalom necu ni razmisljati.. O TV-u se stvarno malo razumem.. i samo me zanima sta radi prosecan gradjanin koji jos ni internet nije savladao, kako se on snalazi u kupovini ovakiv uredjaja :)
 
ode u prodavnicu, svidi mu se slika i dizajn na nekom modelu koji se uklopi u budzet, prodavac ga jos malo ubedi (najbolje se prodaje bas taj) i to je to... oni se sigurno nece ni nervirati zbog mana i sta bi bolje mogli da dobiju za te pare.

moj savet je samsung lcd, ima skoro sve sto trazis a zgodno je imati i 3d... iako ces ga gledati deset posto vremena apsolutno vredi jer vise nije neka razlika u ceni u odnosu na teve bez tridea. ima i odlican usb plejer, manje se kvari nego lg, jeftiniji je nego sony i ostali brendovi i uopste najbolji je izbor za kupce koji ne traze nesto specificno i dlaku u jajetu.

smart ce ti biti potpuno beskoristan ako prikacis tv na pc. nemoj ni slucajno plazmu ako planiras da prikacis na komp ili koristis bilo sta sa staticnim interfejsom ili logotipom (igranje na konzoli...)
 
Poslednja izmena:
Što ne plazma za konzolu? Ja već skoro tri godine koristim plazmu samsungove b serije za xbox i nikada nikakav problem nisam imao, IR postoji, ali vrlo brzo nestaje, a ovo je ipak nešto starija plazma. Priča o grejanju je glupost, pa nije to radijator.
 
I meni je zanimljiv taj 5450 od 40" a između ostalog ima i DVB-T2. 3D mi ne igra neku ulogu. Imam Samsung plazmu iz 2009. i skroz sam zadovoljan sa njom ali deca narasla pa moram da se ponavljam. Inače kad vidim kako mi je kolega prošao sa LG plazmom ( burn in ) posle 2 meseca i sada se prepucava sa Rodom i ovlašćenim servisima rešio sam uzeti LCD.
 
Što ne plazma za konzolu? Ja već skoro tri godine koristim plazmu samsungove b serije za xbox i nikada nikakav problem nisam imao

Ja jesam sa plazmom i xboxom, zato i ne preporucujem. Doduse, bila je stara plazma, ali kog zmija jednom ujede...
 
Neznam sta si kupio ali cu ti reci par reci.Ja imam d6000 ,i tv je izuzetan sad kakva je ta varijanta 6030 ,neznam ,dizajn je fantastican ,obicna kablovska neverovatno dobra,a o hd -u da i ne govorim.D6000 ,je za klasu bolji od 5450,koji je po meni takodje odlican tv,i drugar ga je kupio i stvarno je odlican ,i ima 100hz u odnosu na varijante 5000,i 5300.Jedina prednost 5450 u odnosu na d6000 ,je to sto ima web pretrazivac celog neta ,a 6000 ,ovara samo smart aplikacije,ukoliko ti to igra neku ulogu.Ali u svakom slucaju javi sta si kupio.
 
Posto sam gledao sve modele kao i navedene pa cu reci po nesto.. 6030 je dobar TV sa pravih 100 Hz... Nijue smart ali ima wireless ali ne i adapter.. od aplikacija ima allshare.. Ali ne i pretrazivac... 3D ali aktivni... Ima odlicnu crnu i odlican panel.. Jedino sto je mislim EH a ne ES.. sto znaci da je deblji i softver mu je sporiji i mozda za nijansu losija slika neko kod ES modela.. Sto se tice prikljucaka malo je osakacen jer ima samo jedan USB i valjda 2 HDMI.. za neke je to i dosta... U svakom slucaju ko ne trazi smart, ko hoce samsung sa pravih 100 Hz, i ko ima zelu za 3D mislim da je super kupovina... Ja sam isto gledao EH5450 i ES5500.. i nekako mi se vise svidja ES5500 jer je tanki i bolje je izradjen nego EH5450... A za D6000 sam razmisljao i mnogi kazu da je to i ove godine dobar model bez obzira sto je stariji.. E sad iskreno ne znam koliko je on losiji ili bolji naspram na primer modela EH5450 ili ES5500? JEl ako jeste onda se sigurno isplati uzeti D6000... Pozzz
 
Ja sam prelomio i naručio Panasonic TX-42ST50E. Gledao sam razne modele, LCD, LED , upoređivao i nakraju se odlučio za ovu plazmu kao najbolji odnos kvalitet/cena. Sad treba samo sačekati sledeću nedelju kada bi trebao da mi stigne TV.
 
uzet es5500 .. 40 incha.. kablovska televizija prikopcana sa analognim signalom.. i moram da vam priznam.. da sam znao da ce ovaka slika da bude, sa svim tim sumovima, kockicama, loptica na teniskom mecu odjednom nestane.. uzas.. nikada, nikada ne bi kupovao LCD televizor.. ovo je takoreci blagi uzas! Moj crt tv star 20 godina daje 100 puta bolji sliku! pa sta je ovo ljudi.. pa zar niko nije mogao da kaze da jos nije vreme LCD televizora.. Da je kod nas sve to jos smece.. 550 evra dao u madjarskoj.. bolje da sam za te pare kupio super CRT TV i poveo celu familiju i drustvo na veceru u najbolji restoran u gradu! Evo verujem vazi i za plazme!
 
Imas tu samo jedan problem: ne postoji vise u prodaji super crt tv. ;-)
Ima vox i slicnih krseva jos u prodaji ali ja vec nekoliko godina nisam video krsten crt tv u radnjama. Da ne pricam o tome da i to sto ima je do velicine 55cm.

Jedino resenje ti je da ako imas mogucnosti se nakacis na digitalnu kablovsku (ikom mozes za dz - ostalima moras da doplatis nesto za risiver).
 
Poslednja izmena:
dadosp je napisao(la):
uzet es5500 .. 40 incha.. kablovska televizija prikopcana sa analognim signalom.. i moram da vam priznam.. da sam znao da ce ovaka slika da bude, sa svim tim sumovima, kockicama, loptica na teniskom mecu odjednom nestane.. uzas.. nikada, nikada ne bi kupovao LCD televizor.. ovo je takoreci blagi uzas! Moj crt tv star 20 godina daje 100 puta bolji sliku! pa sta je ovo ljudi.. pa zar niko nije mogao da kaze da jos nije vreme LCD televizora.. Da je kod nas sve to jos smece.. 550 evra dao u madjarskoj.. bolje da sam za te pare kupio super CRT TV i poveo celu familiju i drustvo na veceru u najbolji restoran u gradu! Evo verujem vazi i za plazme!

Ha, kakav si ti lik. Sad ti ne valja LCD televizor. Sigurno je taj tvoj CRT 100x bolji. TV nije smece vec je apsolutno smece taj signal koji imas. Skini neki HD film pa vidi kakva je slika. Ako imas mogucnost uzmi HD risiver uz manju mesecnu pretplatu pa se iseci i gledaj ko covek a ne da kukas bezveze.
 
Ha, kakav si ti lik. Sad ti ne valja LCD televizor. Sigurno je taj tvoj CRT 100x bolji. TV nije smece vec je apsolutno smece taj signal koji imas. Skini neki HD film pa vidi kakva je slika. Ako imas mogucnost uzmi HD risiver uz manju mesecnu pretplatu pa se iseci i gledaj ko covek a ne da kukas bezveze.

Nece to bas mnogo popraviti stvari, ponuda Hd kanala je uzasna i skupi su, a ostale kanale prenose digitalno ali u sustini na izvoru hvataju analogno tako da dobijes kvazi-digitalne kanale, da ne pricam da su ti risiveri uzas zivi, i jos moras da se patis sa 2 daljinska ako ti ne daju samo karticu, a nece. Ako ima bilo kakav prekid i smetnje manifestovace se kockicama preko celog ekrana, jos gore od snega kod analogne.

To jeste mozda najbolje resenje u datoj situaciji, ali ja sam odavno otkazao pretplatu za digitalnu i HD kanale. Cinjenica je da CRT televizori daju bolju sliku, jer je vecina kanala 4:3 i izgledaju losije na vecoj dijagonali, i da je kupovina takvog televizora samo radi TV-a u sustini jedan veliki fail... u srbiji. Ljudi kupe veliki samsung televizor da se sija u dnevnoj sobi i onda gledaju farmu debelih (koji izgledaju jos deblje zbog razvucenog 4:3) i veliki razmrljani pink logo...
 
Nece to bas mnogo popraviti stvari, ponuda Hd kanala je uzasna i skupi su, a ostale kanale prenose digitalno ali u sustini na izvoru hvataju analogno tako da dobijes kvazi-digitalne kanale, da ne pricam da su ti risiveri uzas zivi, i jos moras da se patis sa 2 daljinska ako ti ne daju samo karticu, a nece. Ako ima bilo kakav prekid i smetnje manifestovace se kockicama preko celog ekrana, jos gore od snega kod analogne.

To jeste mozda najbolje resenje u datoj situaciji, ali ja sam odavno otkazao pretplatu za digitalnu i HD kanale. Cinjenica je da CRT televizori daju bolju sliku, jer je vecina kanala 4:3 i izgledaju losije na vecoj dijagonali, i da je kupovina takvog televizora samo radi TV-a u sustini jedan veliki fail... u srbiji. Ljudi kupe veliki samsung televizor da se sija u dnevnoj sobi i onda gledaju farmu debelih (koji izgledaju jos deblje zbog razvucenog 4:3) i veliki razmrljani pink logo...

Ne slazem se sa tobom ,kada je u pitanju,16/9,proporcija ,naravno ne izgleda kao 4/3 kanali ,ali je daleko od toga da nije gledljivo,i ako ti je ok signal ,izgledaju cak odlicno/ja sam uzeo dvr,od sbb-a/.Njegovo resenje je ,da prvo pozove tehnicare iz svoje kablovske,da provere signal,a pre toga da sam proveri da li je sve ok povezano.Ako je sve ok slobodno moze da uzme neki digitalni paket i da uziva u svom jako dobrom tv-u.
 
Kod mene je operater AVcom i pri prelasku na digitalni signal netreba resiver a koriscenje kartica za C+ slota najavljeno tek za kraj godine. Ja se razmisljam za neki Dreambox i Cardshering. A prvi pik mi je Panasonic 42ST50.
 
Poslednja izmena:
E ajde da se ja ponovo ukljucim... Sto se tice samog TV-a sad sam vec zadovoljniji.. sliku sam morao podesavati, i staviti nase kanale na 4:3 i slika je mnogo bolja.. ono sto sam ja bio gledao je slika po fabrickim podesavanjima koja je uzasna.. ali ankon ispravki sad vec izgleda mnogo bolje i ajde da kazem da se moze lepo gledati ko nije nesto preterano zahtevan... Filmove ionako gledam skinute sa neta ne pamtim kad sam zadnji put cekao neki film sa programa da pogledam... I sad ganjam wirelles adapter... :) Jedino je stvarno ugao gledanja dosta mali.. misli da se vec na 20 - 30 stepeni vidi poprilicna razlika, cuo sam da je LG tu bolji ali koliko ne znam.. verujem da nije puno bolji...

Sto se tice "[SAJ]ber Kurajber" i "dijabolik" i komentara, mogu slobodno da kazem da otkacite.. TV sam platio dosta para i za te pare sam ocekivao i dobru sliku.. ajde da sam neki mudonja sa dubokim dzepom pa i da se za****m uzo bi TV i bacio bi ga kroz prozor.. a ovako kad ti svaki dinar znaci doce ti da skocis kroz prozor... Druga stvar je ta, da nisam profesionalac sto se ovih stvari tice, i nije mi palo na pamet da ce me zezati glupavi praistorijski analogni signal nase glupe zaostale zemlje a da je sam TV u stvari ekstra!... Da sam to znao uopste se ne bi cimao i nervirao.. vec samo podesio sliku i to je to.. Ono sto sad daje analogni signal je podnosljivo.. HD filmovi su ekstra.. Smart je super.. nakacio sam se na net i pici youtube, facebook, blic, vremenska prognoza :)

"[SAJ]ber Kurajber" kakav si ti lik, a zamisli ja nemam mogucnost digitalnog signala.. moj kablovski provajder nema i ne salje digitalni signal vec samo analogni.. ali eto da sam to znao pre.. krastavac.. opet kazem uopste o tome nisam razmisljao jer se ne razumem oko tih stvari.. ali sad sam naucio.. ali svakako bi uzeo ovaj TV i da sam to znao, samo eto ne bi se toliko razocarao...

"dijabolik" ne funkcionise u svim gradovima tako kao u krusevcu, beogradu, novom sadu.. jel ti nije palo na pamet mozda da na forumu ima ljudi iz manjih mesta.. gde je do pre nesto malo vise od 5 godina bio samo dial up internet ... E pa jedva da imamo kablovsku sada u gradu koja salje sugavi alalogni signal, a gde je jos digitalni od nas.. Ono sto kod nas kablovski tehnicari znaju jeste samo da izmere signal jel mozes vise od 3 TV da ukopcas :) razmisljam da predjem na IPTV, Digi ili Total TV... Za Digi i total TV ne znam da li mogu, za IPTV sam cuo da se kod nas ceka poprilicno dugo.. evo kolega ceka vec godinu dana da ga prikljuce.. i za sada je na kablovskoj...
 
Nazad
Vrh Dno