Šta je novo?

trend: Microsoft’s Downfall

Odlicna ideja, steta sto ju je Microsoft realizovao.
 
Nakon poslednjeg dogadjaja posvecenom Mac-ovima, ova tema slobodno moze da se nazove Apple's Downfall.
 
Tesko, pored ovakvog W10. MacOS je dovoljno dobar, W10 ne bas. Taj touch bar mozes da ignorises, polupan OS se teze ignorise.
 
I ja bih se slozio da je W10 (subjektivno meni) miles beyond macOS. Uradio je MS sjajnu stvar sa Surface Studio, jos da srede OS i na konju su.
Malo je samo razocaravajuce sto je najbrzi port na Studiu USB 3.0 [emoji19]

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Microsoft ovim novim potezom usro Apple. Win 10 jeste losiji od Mac OS-a ali nije da nije upotrebljiv i ok za koriscenje. Skidam kapu za muda, nadam se da ce im se isplatiti :)
 
Ja se nadam da Apple sprema neki odgovor, jer ipak vise volim thunderbolt i usb-c brzine, a i windows ima solidan put da predje da zadovolji potrebe developera(cak i ako izuzmemo potrebe za iOS dev).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja se nadam da Apple sprema neki odgovor, jer ipak vise volim thunderbolt i usb-c brzine, a i windows ima solidan put da predje da zadovolji potrebe developera(cak i ako izuzmemo potrebe za iOS dev).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Da pogotovo je usran za developere. Sada su ubacili bash u win10, aj mi je i dalje Linux majka za development :) Sa MacOs-om do duse nisam imao kontakta.
 
Kakve veze ima Bourne-again shell sa razvojem, pa ono, bilo cega?
 
Da pogotovo je usran za developere. Sada su ubacili bash u win10, aj mi je i dalje Linux majka za development :) Sa MacOs-om do duse nisam imao kontakta.

cekaj, vise ti ne treba cygwin na swinjdowsu kako bi koristio ono sto koristi sav normalan svet? :D

...kuda ide ovaj "novi" microsoft:

STRANPUTICOM! :d
 
Poslednja izmena:

Da li je Grandle typo ili se lik sprda?

Edit: Kapiram poentu na koju se nadogradjuje gikovski humor, medjutim trulo je sve to. Lakse je napisati jednostavan program u Borlandovom Pascalu nego u Javi ali kada imas slozene aplikacije biva obrnuto. Mislim, moze da se cuketa i u proceduralnom jeziku svasta pa da se svuda trpa boilerplate (pretpostavimo programera ne narocite umesnosti) ali moze to i efikasnije. Nije svaki alat namenjen svakom zadatku ;)

Edit2: Ne kazem da je Java vrh, jer nije. Slazem se sa sprdnjom na racun enkapsulacije. Medjutim Java je bolje resenje od basha za mnoge stvari. Ima i drugih jezika koji mogu isto sto i Java da postignu ali daleko elegantnije. Ali znas kako to ide, svi idu gde ima najvise dokumentacije i gde su najbolji alati. Zato su C#, Java i C++ toliko popularni jezici.
 
Poslednja izmena:
Isto kao i Google, Apple, Facebook, Dropbox, Amazon, Yahoo i svaka druga američka kompanija koja sadrži tone podataka o korisnicima. Kome je do privatnosti neka se isključi sa njihovih servisa, bar pod svojim imenom. I neka se pridržava saveta o provatnosti (VPN, Tor, Bitcoin i ostalo)
 
I naravno, kad god se pomene ovako nešto, kreće klasično razvodnjavanje.

How unusual. :)
 
Na kraju bude isto ali ne salju svi iste poruke. Microsoft je srecan sto saradjuje sa NSA dok drugi to nerado cine. Govori o tome kakvi ljudi cine taj Microsoft.
 
^
^^
^^^

zajebane su to stvari...

sve te kompanije zajedno imaju toliko podataka da ti vise ne trebaju ni trziste, ni monetarni sistem kao posrednici za uredjivanje drustva

("znaju kojom rukom drkas i koliko dugo")
 
cekaj, vise ti ne treba cygwin na swinjdowsu kako bi koristio ono sto koristi sav normalan svet? :D

...kuda ide ovaj "novi" microsoft:

STRANPUTICOM! :d

Davno me nije bilo na forumu, steta sto sam propustio istorijski trenutak tvoje transformacije od persone koja se tresla od anksioznosti kada se pomene shell do ovoga danas aka 'koristio ono sto koristi sav normalan svet' :)

....

A koliko vidim nakotilo se tu i hvalospeva o OSX-u, bas steta sto nemam vremena k'o nekada pa da krenem da ga cerecim i nanovo pokazujem i dokazujem njegovu govnjivu prirodu :)
 
Prosvetli nas [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrlo ukratko:
- jezivi fajl sistem
- bangavi kernel
- katastrofalno spor graficki podsistem
- ima jos, ali vise nego dosta za pocetak obzirom da su ove tri stvari manje-vise osnova svakog OS-a.

Pricali smo mi podosta na forumu o svakoj od ovih stavki pre jedno 3 ili 4 godine, a zalosno je to sto se za svo to vreme u OSX-u prakticno nije promenilo nista.

Btw ovo sto sam gore nabrojao nije nikakva posebna tajna i ima na netu materijala ihahaj, cim se zaviri malo dublje od 'jao bas mi OSX izgleda cool' mantre.
 
Pa ako neces da pises o tome, bar daj link ka tim postovima. Ovako ovo sto si napisao meni licno nema smisla [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Evo ti search pa trazi, sta da ti kazem
 
Fajl sistem je sledeci na redu za zamenu. Smem da se kladim da ce za par godina biti stabilniji nego vecita beta btrfs.
 
Evo ti search pa trazi, sta da ti kazem

Znaci da kucam to u search i onda kada mi izbaci 100 tema da redom listam u svakoj po 50 stranica - izvini, ali nemam toliko vremena... Tebi koji tacno znas u kojoj je to temi, tesko je da ostavis link do iste? Pa vise vremena si izgubio da napises post.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
odakle ti ideja da znam koja je tema i gde se nalazi, obzirom da smo o tome pisali pre jedno 3-4 godine? :) Ja i ne znam ko si ti, a ni ti ko sam ja, odakle bi valjda trebalo da ti bude jasno da ja forum ne posecujem redono.

Sta bi ti sada, da ja umesto tebe searchujem benchmark i google? Toliko zaludan ipak nisam :)

Ovi sto se muvaju po topicu, ukljucujuci tu G@Wa i kovaca znaju o cemu se radi, i to ne govorim samo o forumu vec i o internalijama OSX-a.

Ako te sve ovo zaista interesuje do sada si mogao da procesljas net i obavestis se umesto sto se, bozemioprosti, duris.
 
Koliko se secam u toj temi se uglavnom kukalo na HFS+, potpuno opravdano. Medjutim i to je doslo na red za zamenu:
A ZFS developer’s analysis of the good and bad in Apple’s new APFS file system
https://developer.apple.com/library...ual/APFS_Guide/Introduction/Introduction.html
https://developer.apple.com/videos/play/wwdc2016/701/
http://dtrace.org/blogs/ahl/2016/06/19/apfs-part1/

Deluje neverovatno, ali Apple ce pre Microsofta kreirati COW fajl sistem.

Sto se grafickog podsistema tice, pretpostavljas da mislis na Apple drajvere za graficku i njihovu cuvenu OpenGL podrsku? Tu nece biti vecih promena jer je sada tu novi API, Metal.

Sto se kernela tice, tu se slabo razumem na sta si mislio. Zar nije BSD kernel baza macOS-a?

Kul je sto su Swift jezik u verziji dva objavili kao FOSS, mada meni taj jezik nije interesantan. Na sva usta su tvrdili da je sintaksa lako citljiva i da je zbog toga jezik prilagodjen pocetnicima. Jeste bolja situacija nego sa ObjectiveC (katastrofa po tom pitanju) i dizajniran je da minimizuje potencijalne za**** sa kojima se programeri srecu ali ne vidim zasto bi se neko time bakcao, osim ako ne razvija za Apple. Ko vec hoce da uci neki nov jezik koji je slabo koriscen, bolje od Rust ce tesko naci. Sintaksa maltene ko Python, izuzetno performantan kod, dizajniran da se izvrsava na modernim kompjuterima i klasterima, cini mi se da je pitanju najjednostavniji funkcionalni jezik. Doduse tu je i Scala.
 
Nazad
Vrh Dno