Šta je novo?

Opera 12 final, diskusija i iskustva

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
Poštovani drugovi i drugarice !

Pre nekih sat ili dva, od momenta kada sam ovo pisao u 3:40 ujutru, pojavila se zvanična finalna verzija Opera 12.

Trenutno se može skinuti odavde:

http://get-tsw-1.opera.com/pub/opera/win/1200/int/Opera_1200_int_Setup.exe

http://get-tsw-1.opera.com/pub/opera/win/1200/int/Opera_1200_int_Setup_x64.exe


Testirajte obe verzije, i 32-bitnu i 64-bitnu


Šta kažete na stabilnost, da li su rešeni problemi pucanja u ranijim beta verzijama i kako se ponaša sa flash sadržajem ?
 
Koristim 12 icu od alpha verzije jos. Mnoge stvari koje su jos u alpha verziji radile dobro, pokvarene su u prvim betama pa posle popravljene (nedavno). Sa flashom se snalazi dobro. Testirao sam sve pod linuxom. Stara verzija 11.64 je radila dobro samo sa flash playerom 10.3 dok 12ica radi i sa poslednjim 11.3 dobro. Flash je zapravo zaustavljen projekat pa ce sada Opera konacno moci da stigne komkurenciju po tom pitanju. HTML5 radi dobro ali jos uvek koristi dosta resursa, sto je slucaj i sa ostalim browserima. Popravljene su mnoge nekompatibilnosti sa razl internet stranicama. Sve ekstenzije koje su radile ranije rade i sada. Ima jos par bugova pod linuxom i flash sadrzajem ali nista od toga nije bas ozbiljno. Na windowsu je situacija verovatno jos bolja. mail klijent radi kao i ranije stabilno.
 
Poslednja izmena:
Pretekoste me. Ja taman krenuo da stavim da je izasla final verzije. :)
Za pocetak, ne svidja mi se nova ikonica za closed tabs :( ima li sanse da se vrati na staro to?
 
Ne radi battlelog u x64 verziji
 
Sa uključenom hardverskom akceleracijom, slova na ovoj stranici izgledaju lošije, a možda i na ostalim. Najviše su umekšana u fajerfoksu.
 
Instalirao, probao i sad ce da ide u kantu! U poslednje vreme sa ovim novijim verzijama Opere imam problema, najvise me iritira povremeno zabadanje koje se najvise oseti dok kucam neke poruke na forumu. Jednostavno se Opera zamrzne i ne moze nista da se radi par sekundi. Zamislite nasta lici pokusaj kucanja. Pokusao sam da se ukljicim na ovu temu iz Opere 12 ali 3 minuta sam kucao jednu recenicu!!! Blago je reci da sam poludeo.
Do malopre sam koristio Operu 11.64 a koju sam unapredio na verizju 12 a trenutno ovo kucam iz 9.52 koja radi kao zmaj u odnosu na 12.
Zbog sve vise bagova,zabadanja,pucanja i ostalog se sve vise razmisljam da je vise ni ne koristim ali nekako sam se navikao na taj izgled pa mi je je malo bzv neki drugi browser.
Zadnjih par meseci uporedo koristim i Firefox koji u odnosu na Operu radi extra ali nije to to :(
 
Instalirao, probao i sad ce da ide u kantu! U poslednje vreme sa ovim novijim verzijama Opere imam problema, najvise me iritira povremeno zabadanje koje se najvise oseti dok kucam neke poruke na forumu. Jednostavno se Opera zamrzne i ne moze nista da se radi par sekundi. Zamislite nasta lici pokusaj kucanja. Pokusao sam da se ukljicim na ovu temu iz Opere 12 ali 3 minuta sam kucao jednu recenicu!!! Blago je reci da sam poludeo.
Do malopre sam koristio Operu 11.64 a koju sam unapredio na verizju 12 a trenutno ovo kucam iz 9.52 koja radi kao zmaj u odnosu na 12.
Zbog sve vise bagova,zabadanja,pucanja i ostalog se sve vise razmisljam da je vise ni ne koristim ali nekako sam se navikao na taj izgled pa mi je je malo bzv neki drugi browser.
Zadnjih par meseci uporedo koristim i Firefox koji u odnosu na Operu radi extra ali nije to to :(
Bag sa zamrzavanjem je resen pre dve tri beta verzije. Uradi cistu instalaciju Opere i nece biti smrzavanja. I mene je nerviralo to u nekim beta verzijama - alpha verzije su radile bez ikakvog smrzavanja.
 
A i Bench oglasi gore u vrhu ubijaju CPU... Nikako da se administracija nakani i ukloni ih.
 
Ja za sada nisam imao nekih većih problema sa finalnom Operom 12, ali iskreno rečeno nisam ni stigao previše da je testiram. Ovo sada kucam iz Google Chrome-a, a detaljnije ću danas da testiram finalnu Operu 12.

Da pitam eksperte: kako se uključuje hardverska akceleracija u Opera 12 browseru, to nisam uspeo da uradim nikako. I da li uopšte ima neke koristi od nje, tj. koji je cilj toga ?
 
Ja za sada nisam imao nekih većih problema sa finalnom Operom 12, ali iskreno rečeno nisam ni stigao previše da je testiram. Ovo sada kucam iz Google Chrome-a, a detaljnije ću danas da testiram finalnu Operu 12.

Da pitam eksperte: kako se uključuje hardverska akceleracija u Opera 12 browseru, to nisam uspeo da uradim nikako. I da li uopšte ima neke koristi od nje, tj. koji je cilj toga ?

about:config i trazi Enable Hardware Acceleration, setuj na 1, ali onda text izgleda lose ;\
 
Poslednja izmena:
Hvala, probaću sa tim pa javljam utiske kako funkcioniše. Ali znam da, pošto na ovom kompu imam samo integrisanu Nvidia 8200 grafiku, teško da može biti dobro...na mom normalnom kompu iz potpisa bi sigurno to radilo daleko bolje.
 
@Virke - I meni je zabo na otvaranju novog tab-a, freezovala se i odbagovala posle 5 sekundi :D
Toliko o Operi. Koristio sam je od verzije 7 medjutim od 10.50 jednostavno je postala ocajna....
 
Ovako, utisci o radu su sledeći: zaista brže otvara stvanice, to stoji, ali jedonstavno ne mogu da svarim neke bagove, pogotovo onaj sa skrolovanjem stranice.

Evo npr. dok ovo kucam i skrolujem bilo na gore bilo na dole, tokom skrolovanja se ukoči na nekih pola sekunde pa nastavi.

Da li je ovo normalno i da li se i vama to dešava ? Napominjem da sam uradio malopre instalaciju od nule i svaki trag prethodne Opere 11.64 sam očistio.
 
"Hardverska akceleracija" ekvivalentno "1080p video na 386 SX".
 
Evo i ja instalirao Operu 12. Cini mi se da je brza od 11.64. Nemam nikakvih problema, stranice se brzo otvaraju, ne koci nista.

Pre instalacije, obavezno deinstalirajte kompletno stariju verziju (stiklirajte opciju na dnu pri deinstalaciji).
 
"Hardverska akceleracija" ekvivalentno "1080p video na 386 SX".

Da, ja sam je uključio i katastrofa je, barem na ovoj ženinoj mašini...Nvidia 8200 čipset je u pitanju sa integrisanom grafikom. Iscrtava kao puž kada se uključi hardverska akceleracija, katastrofa.
 
Hardverska akceleracija je prezahtevna za integrisane grafičke. Ja ima zasebnu Nvidia 9500GT i opterećenje GPU-a ide i do 50-60% kada brzo skrolujem stranicu. Ali mi zato CPU (AMD Athlon X2 2,1GHz) ne prelazi 25%.
 
Da, i ja sam primetio da HW Accel menja izgled fontova. Ali osim toga, O12 radi odlicno.
 
Ja sam se vratio na 11.64, ovaj wrapper plugin mi ubi procesor!
 
Da, i ja sam primetio da HW Accel menja izgled fontova. Ali osim toga, O12 radi odlicno.

Da li neko zna razlog zbog čega fontovi izgledaju tako drukčije kad se uključi hardverska akceleracija, da li je to do nedovršene i neispolirane hardverske akceleracije ili do drajvera ? Uostalom, malopre sam čitao na sajtu Opere da je hardverska akceleracija još uvek EKSPERIMENTALNA...a dokle će imati taj status izgleda da ni oni sami to ne znaju.
 
Moze li da se iskljuci ova opcija da selektujes text i onda da ga drag&dropujes? [volim da gnjavim text misem dok citam :D ]
 
Ja imam problem sa flashom. Kad gledam neki video dešava se da se zamrzne slika, što me strašno iritira.

Probaću sutra da uradim clean install, sad me mrzi da se cimam sa backup-om bookmarkova :(
 
A gde ukljucujete ta hardverska akseleracija ja nikako da nadjem
 
A gde ukljucujete ta hardverska akseleracija ja nikako da nadjem

ukucaš u Operi ovo: opera:config#UserPrefs|EnableHardwareAcceleration i staviš vrednost 1. Posle restartuj browser da bi se promene primenile.

Ako ne radi kod tebe to kako treba, a mnogima ne radi, uradi isto ovo i vrednost vrati na 0 i opet restartuj browser.
 
Hvala Kosta ovo radi kod mene na starom komp.sa 4670 grafiku ide GPU Usege od 10-25% kad skrolujem brzo
 
A kakvo ti je iscrtavanje komplikovanih stranica poput nba.com i facebook sajta ? testiraj to i javi utiske.

Šta je sa fontom, da li drukčije sada izgleda ?
 
Font izgleda isto nema neke razlike ali facebook,nba i neke strane sa mnogo flesh sadrzaje znaju kociti pomalo kad skrolujes e sad to je mozda i do procesor single core athlon 64 3800+ i plus jos nije mi jasno kako se moze proveriti dali je uklucena ta hardverska akseleracija kad se uradi restart
 
History ne može da se izbriše. WTF?
 
Font izgleda isto nema neke razlike ali facebook,nba i neke strane sa mnogo flesh sadrzaje znaju kociti pomalo kad skrolujes e sad to je mozda i do procesor single core athlon 64 3800+ i plus jos nije mi jasno kako se moze proveriti dali je uklucena ta hardverska akseleracija kad se uradi restart

sa HWA, font ne moze da izgleda isto :) pogledaj malo bolje :p
 
Nazad
Vrh Dno