Šta je novo?

Koji CPU kuler je trenutno najbolji ?

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
Poslednja izmena:
TRUE (modovan) > Megahalems > Noctua D14/TR Silver Arrow > Phanteks

Rekao bih da otprilike tim nekim redosledom idu ovi provereni. Ovi sa linkova su nesto noviji i manje zastupljeni/popularni modeli, mozda je po koji u rangu sa ovima, a mozda i nije - ko ga zna ...nema potrebe da se igras, idi na neki od ovih proverenih.
 
Pogresio si u kom smeru idu strelice, tj TRUE je najslabiji a Phanteks najjaci.
Od ovih Xigmatek-a nijedan nije vredan razmatranja, sem eventualno ovaj zadnji.

Od ostalih u prvom postu su Thermaltake FRIOCK i ZALMAN za malcice gori od Thermalright Silver Arrow-a, stim sto je FRIOCK glasniji.
Ja kad bih uzimao uzeo bih Zalman cisto zbog estetike jer smatram da je hladnjak prelep.

EDIT:
Greska je moja, taj Zalman koji si ti postavio ne valja nizasta, ali zato ovaj
http://www.amazon.de/Zalman-CNPS12X...1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1334589586&sr=1-1
 
Poslednja izmena:
TT Frio je previse glasan da bi bio u konkurenciji, njegova 2 venta na 2500 rpm mu daju tako dobre rezultate. Na 1200rpm je malo bolji od proseka, od prilike kao H50
 
Poslednja izmena:
Ljudi, hvala puno na savetima, videću za koji ću se na kraju odlučiti. Ali ja nikada nisam čuo dosad za ovaj kuler Phanteks koji košta oko 85 evra ovde u De, pa ako neko zna nešto o njemu pouzdano nek mi kaže.

Drugo, dopada mi se Thermalright SilverArrow SB-E, izuzetno lepo izgleda i težak je čak 1120 g zajedno sa dva kulera. E sad, da li postoji neki tweak da nateram ventove da se konstantno vrte na maksimalnim obrtajima, dakle neću da se spušta do 500 a da nekad ide na 1500 ili koliko već, već hoću da konstantno ide na maksimum.

U međuvremenu, našao sam da je najnovija zver ovaj Thermaltake Frio Extreme, sa dva venta od 140 mm koji se vrte od 1200-1800 rpm. Pogledajte: http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001826


Nisam video da ima nekih testova ova dva modela, Thermalright SilverArrow SB-E i Phanteksa, ili sam ja bio previše umoran da pronađem testove. Ako neko zna nek mi da linkove, molim vas.


edit: A Cooler Master 612S, kako se on pokazao, isto vidim da ima dva kulera ?
 
Poslednja izmena:
Kakve dezinformacije, preporucujete coveku Silver Arrow koji je losiji od Noctue NH-D14...
Jedino je zerogravity bio u pravu. :)

TOP 3 vazdusna kulera idu ovako...

Silver Arrow SB-E
Phanteks
Noctua NH-D14

@Solesoslav (bem te u nick) :D
Taj Zalman CNPS12X je losiji od Noctue NH-D14, ali je lepsi, sad, ko sta vise voli...
 
Poslednja izmena:
@Kosta 10
za koji cpu ti treba kuler i za koje klokove, posto pitas za Cooler Master 612S? Meni hladi i7 920 na 4.3GHz ht off 1.33V, temperatura u prajmu ne prelazi 85C posle 8-9h, ali je sobna temperatura niska, tipa 12-14C; takodje je vrlo dobar primerak procesora, trazi malu voltazu za visoke klokove. Kuler je dobar, 5-7C bolji od 212+ u full loadu, i tisi. Ali je losiji od npr Noctue za nekih 7-9C sto nije malo, to je nekih 100-200mhz kloka, zavisi od platforme.
 
Hvala Bobi4ever :smoke:

Ja jos uvek nisam nasao test za ovaj novi silverarrow sb-e,verovatno posto je sad izasao..Slazem se sa Bobi4ever da je NH-D14 bolji od silverarrowa,ima i test Overclocker3D.net koji je bas verodostojan i detaljan totalno..

Za SB-E je cena 89$ sto mislim da je trenutno best buy za tebe kosta10..
 
Pa nadam se da će se pojaviti test SB-E kulera uskoro, jer bih baš voleo da ga pročitam, žarko. :)

@ Bobi4ever

Ti se izgleda baš razumeš u kulere, takav utisak mi odaješ. Hvala na informacijama, Bobi4ever, videću da se odlučim uskoro za neki od ta tri modela, ukoliko se u međuvremenu ne pojavi neki njihov još moćniji naslednik.


@ fingon82

Pa trenutno planiram da kupim Ivy Bridge 3770K zajedno sa nekom ultra kvalitetnom Asus Maximus V Formula pločom, ili ASRock Z77 Extreme9 pločom, čekam testove ovih ploča kada se najzad pojave na tržištu, jer ih još uvek nema nigde. Za taj Cooler Master sam pitao onako, tek da znam u kom je rangu.


@ zerogravity

Hvala na preporuci, svakako da 'u je uyeti u obyir. Trenutni favoriti su mi upravo taj SB-E i Phanteks.


P.S. Našao sam dobar test Phanteks kulera, na nemačkom je pa ko hoće nek prevede sajt: http://www.gamezoom.net/artikel/Phanteks_PH_TC14PE_Prozessork_hler_Test_Review-24299
 
Poslednja izmena:
@ garson

Kao na primer?

Ako se neko bavi overklokom ali mislim do krajnjih granica,onda itekako vredi tih 40$ razlike..

Evo recimo moj primer: Imao sam CM 212,TRUE i sada IFX 14..Placeni su po redu 20e,30e i 40e..razlika izmedju 212 i IFX-a je ogromna..to znaci da sa 212kom nisam mogao da drzim proc na 4GHz,sa TRUEom sam imao 4.1 ali se pregrevao,a sada ga vozim na 4.3 i temperature su u granicama normale..

To ti je 20e razlike izmedju 212 i IFX-a,a recimo sa tim Silverarrow-om SB-E cu mozda moci da idem na 4.4 s tim da cu imati temperature par stepeni nize nego sada..po meni vredi doplatiti tih ~40$
 
Poslednja izmena:
@zerogravity
Best buy i OC do krajnjih granica ne idu bas u istoj recenici. A drugo, pokretac teme ne vidim da je pominjao divljacki overklok do krajnjih granica.

Da se razumemo, nemam ja nista protiv tih kulera, ali ako se ne ide do kraja, skoro duplo jeftinije resenje slabije za 1-2 stepena je logicnije resenje.

Takodje mi ne smeta ako mislis da 100Mhz vredi 40$. Kako kome odgovara. ;) Ja bih pre tih 40$ usmerio u kupovinu SSDa, da se zameni drljavi hard disk, to je nesto sto se oseti, za razliku od 100Mhz i 1-2 stepena manje. ;)

:wave:
 
Ne ne druze nisi razumeo..Tema je: Koji CPU cooler je trenutno najbolji?

Drugo,neki su spominjali druge coolere tipa TT Frio, Xigmatek,Phanteks a ja samo kazem da je SB-E best buy za te pare a ujedno i ultimativno resenje..Uostalom cucemo sta kosta10 ima da kaze..
 
Poslednja izmena:
+1
Da, posle neke granice ne isplati se ulagati u skuplji kuler, sto se isplativosti ulozeno/dobijeno tice a ne entuzijazma. Ali posto smo svi ovde entuzijasti, pitanje je koliko je to validan argument :)
 
Ne mogu da pronadjem deo koji bi citirao ...

No, ovako ...ja sam uradio prelazak sa IFX-14 na Megashadow. i5 750 4GHz 1.275v, oba hladnjaka osmirglana, push pull sa istim fanovima (1000RPM i 1800RPM isprobano) 2-3c prednosti za IFX-14. Odprilike da kazem najtoplije jezgro 75c vs 72-73c, par stepeni ispod toga pri 1800RPM, ista razlika.

Da li su Phanteks i Noctua u identicnim uslovima (ista ambientalna temp. isti fanovi, isti RPM) bolji od IFX-14 i SR-ova ? Moguce za koju nijansu. Ali ako neko ocekuje da ce npr. Phanteks biti u istim uslovima do 5-6c bolji od IFX-a, poprilicno sam siguran da se vara. Ne moze vazdusno hladjenje kakvo sada poznajemo da napreduje u nedogled. Nece se za 2god. sigurno pojaviti neki hladnjak koji ce biti nesto vredno pomena bolji od svih ovih trenutnih, barem nece ukoliko bude koristio isti headpipe sistem itd.

Mislim da ljudi trebaju da ukapiraju da kade se kaze da je ovaj ili onaj bolji, da to ne znaci da je razlika Reno i Audi, vec Audi i BMW. Megahalems je bruka hladnjak, twin-tower resenja ce biti za do 5-6c bolja u ekstreminijm uslovima i to je to. Veca razlika je skoro pa nemoguca. Kada neko gleda 90% internet review-a i uoci razliku od po maltene 10c i to izmedju slicnih hladnjaka (twin tower), treba da mu bude jasno da ti hladnjaci nisu testirani u identicnoj ambientalnoj temperaturi (sto je uzasno bitno) i nisu testirani sa istim fanovima. I da se cak fanovi i na jednom i drugom hladnjaku vrte na npr. 1200RPM, to opet nije isto. Ne pomera svaki fan na 1200RPM istu kolicinu vazduha.
 
No, ovako ...ja sam uradio prelazak sa IFX-14 na Megashadow. i5 750 4GHz 1.275v, oba hladnjaka osmirglana, push pull sa istim fanovima (1000RPM i 1800RPM isprobano) 2-3c prednosti za IFX-14.

E sad i ako je SilverArow SB-E bolji od IFX za 2-3 stepena,to mu dodje na je SB-E bolji 4-6c od Megashadow-a.A koliko Megashadow kosta? A koliko SilverArrow kosta? I Mega nema kacenje za AMD..

O cemu ti garson pricas?

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss...w+sb-e&x=0&y=0&sprefix=silverarro%2Caps%2C398

Cak je i bolji izbor od ND-H14 za manje para..
 
Poslednja izmena:
20E je skuplji SB-E, i u tom slucaju bih rekao da se svakako isplati uzeti ga. Mozemo samo da nagadjamo neku tacnu cifru, ali do 4-5c prednosti sigurno se moze dati SB-E.

Megashadow je identican Megahalems-u, samo je obojen. Megahalems je ~45E, ali dolazi bez fanova. Dobri fanovi i kostaju do 20E tako da mu cena dodje na manje-vise isto. Ja sam presao na Megashadow zbog problema sa memorijom kod twin-tower resenja. Da nije do toga, verovatno bih i sam uzeo neku od poznate trojke (Noctua, Phanteks, TR).
 
Poslednja izmena:
:happy:

Hvala OCz na razumevanju..Eeee nista mi ne govori o visokim hladnjacima za memoriju:)

Namucio sam se sa Kingstonom T1 i na kraju sam menjao za low profile.. :D

I jos nesto Phanteks kosta 89e, tj ne vredi dati dodatnih 24e bar dok se ne pojave testovi..
 
Poslednja izmena:
Rekao si kakav je to best buy za 90$..upravo sam napisao da imas SB-E za te pare dok je Phanteks 24eura skuplji..pa zar nije best buy onda?:)

Opusteno garson,postujem tvoje misljenje i vise nego sto mislis ;)
 
Po mom misljenju :D best buy bi bio CM 612S ali PWM verzija, ne ova koju ja imam...par stepeni losija od D14 ali dosta glasnija. I duplo jeftinija. Ne isplati se dati skoro duplo vise novca za par C i mozda 100mhz kloka vise. Mada bih ja najvise voleo Zalman CNPS 12X kako god hladio
 
Ne ne druze nisi razumeo..Tema je: Koji CPU cooler je trenutno najbolji?

Drugo,neki su spominjali druge coolere tipa TT Frio, Xigmatek,Phanteks a ja samo kazem da je SB-E best buy za te pare a ujedno i ultimativno resenje..Uostalom cucemo sta kosta10 ima da kaze..

Pa da, ja hoću apsolutno najbolji mogući CPU kuler koji postoji na tržištu, dakle išao bih do maksimalnog mogućeg overkloka na vazduhu, dakle maksimalno me interesuje. Dobro si me shvatio, svaka čast.


Kaš što rekoh, Phanteks je za sada nekako najbolji izbor, jer daje najniže temperature. Ali, ima tu ali, pošto ja mašinu planiram da kupim negde početkom jeseni, možda se do tada pojavi još neki bolji naslednik Phanteks kulera koji će biti još bolji.


Ljudi polako, nemate potrebe da se prepirete, niste me možda svi podjednako dobro razumeli kao što me je član zerogravity razumeo.


E sad, nadam se da neću imati problema sa montažom memorije sa Phanteks, ili SB-E kulerom...


P.S. Ako neko zna neki skorašnji test koji uključuje sve nabrojane kulere, rado bih pročitao link koji neko od vas postavi.
 
Poslednja izmena:
Hvala kosta10..Tu sam kad zatreba..;)

Kod oba kulera imas opciju da prednji ventilator koji se montira iznad memorije pomeris na gore tako da ti ostaje dovoljno mesta za memoriju sa visokim hladnjacima..

Gledao sam to na youtube-u ali da me ubijes ne mogu da nadjem :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno