Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Znam za Lynda.com, ali sam hteo da pitam ovde da li postoji neka skola koje moze nesto da me nauci ovako u praksi.
Verujem da ljudi sa iskustvom znaju bolje od google i da mogu bolje da me usmere od cega i kako da pocnem.
 
Citajuci ovu temu zakljucio sam da mi je za neki osnovni rad potrebno znanje PHP, HTML i CSS. Da li sam dobro shvatio ili mozda gresim?
^ i na to dodaj SQL ☺

Moderne web tehnologije su dosta uznapredovale unazad nekoliko godina, postale su kompleksnije, komplikovanije i teže za savladavanje. Više nema te podele na frontend i backend jer ni to maltene više nije dovoljno. Sada stvarno moraš da se specijalizuješ za jednu oblast i da je se držiš ako hoćeš da postaneš dobar u svom poslu.

Frontend npr:
Dizajner - PSD, AI, SVG, tipografija, pravljenje pixel perfect web-font ikonica + UI / UX + okvirno poznavanje dva procesa ispod
Frontend Frontenda - HTML & CSS (SASS / LESS) + poznavanje korišćenja Node.js i Glup / Grunt procesa + okvirno poznavanje svega iznad i ispod
Backend Frontenda - Javascript + node.js + okvirno poznavanje svega iznad + poznavanje osnovnih stvari u backendu

Za backend ne smem ni da pomišljam šta je sve potrebno danas pored onog osnovnovnog - dinamički jezik + baza podataka.

Odavno je prošlo vreme kada smo mogli da znamo i da se bavimo svime.

Ali ako tek počinješ, najisplativija budućnost je definitivno u node.js i javascriptu.
 
Poslednja izmena:
Bas zbog toga sam pitao za misljenje jer moram od necega da krenem, a ne da pocnem sve po malo i na kraju da ispadne da ne znam nista kako treba. Razmisljam da je bolje da jednu stvar naucim kako treba nego vise stvari da znam polovicno, tj da ih ne znam
E sad, da li da pocnem malo sam da istrazujem, gledam tutoriale ili odmah da upisem kurs?
Hteo sam da volontiram negde ali nisam mogao nista da nadjem vezano za programiranje
 
Poslednja izmena:
veruj mi,kursevi su bacanje novca,probaj da zaboravis tu pricu
ja sam upisao IT akademiju saznao sam jako malo i taj novac koji sam dao, mogao sam da upotrebim da zivim godinu dana,da ne radim nigde i samo da ucim HTML/css..
skole su ovde uglavnom jajarenje i skupe su..u njima rade neostvareni dizajneri i programeri koji bolje nisu mogli da nadju ili im je to posao sa strane

Lynda.com je sve sto ti treba za pocetak..

imaju mnogo dobar apdejtovan kurs za pocetnike

http://kickass.so/lynda-web-design-fundamentals-t9924489.html

Topics include:
What is web design?
What is a web designer?
Learning to code
Choosing a web host
Working with a CMS
Exploring how websites are structured
Choosing your framework or software
Designing with standards and accessibility in mind
Learning HTML, CSS, and javascript


pocni odavde i nemoj da se plasis sto nemas zivog coveka pored sebe da ti objasni..
zaista tako mislim..
jos bolje ako imas para,postani premijum korisnik Lynda.com,mozes da ih pitas sta hoces
ako te interesuje jos nesto,pisi mi na PM,nisam neki guru ali cu ti pomoci koliko znam..

i ne postoji tema danas na koju gugl nema odgovor..

forumi Stackoverflow i Sitepoint su mesta na kojima mozes da nadjes gotovo sve sto te interesuje..
 
Ja kapiram ipak da je ovo:
HTF_characters.png


Elem, koliko ja iskustva imam, ljudima nije cak ni problem odakle uce vec sledece 3 stavke:
1. engleski
2. strucni engleski
3. razumevanje i koncentracija (jednostavno ljudi pokusavaju da nauce napamet programiranje iz nekog razloga, umesto da gledaju logicku stranu toga)

Ove 3 stvari kada nisu problem, skoro i nije bitno odakle se uci - naravno negde je za klasu bolje, negde losije, ali svuda moze da se nauci.
 
Posto vec neko vreme radim u javasciptu zelja mi je da za mesec,dva krenem da trazim posao kao junior. Jel moze neko da mi napise sta ce se sve zahtevati od mene da znam kao junior da bi upao na neki posao ? Pitanje je samo za javascript ne vezano za ceo front end :)
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran da postoje takvi poslovi u Srbiji da radis samo javascript. Moj savet ti je ako se vec tako usko specijalizujes probaj specijalizovane freelance mreze - mogu ti poslati na pp par primera...
 
Nisam dobro napisao, dostojno znam html i css. I tu znam sta se ocekuje mene da znam. A za javascript nisam siguran sta mi je od znanja sve neophodno :D
 
Neophodno je da znas da ispises svoj js file from the scratch, da odradis projekat pixel perfect po PSD, da su ti poznate js easing funkcije.
I da radis asap, naravno. Najvaznije mozda od svega je da umes da podneses pritisak zavrsavanja projekata u vremenskom roku koji ce ti stvarati klijenti.
Timski igrac, spreman da se usavrsavas u slobodno vreme, da imas neke radove iza sebe - moze a i ne mora.

Nadam se da sam ti pomogao, pozdrav.
 
Hvala na odgovoru. Sada mi je definitivno malo jasnije :)
 
Ima na udemy popusta jos danas - skoro sve po 10 dolara sa nekim kuponom...
 
Mali savet ako ikad planirate da se bavite na bilo kom nivou WP-om. Batalite bilo koje škole / online kurseve / sertifikovane obuke.
Reverse engineering postojećih rešenja uz obilato korišćenje kodeksa i čitanje koda samog WP Core-a.
 
I onda dobijes 50 linija koda da neko proveri neku banalnu stvar - tipa da li je user ulogovan. Online kursevi, tutoriali i slicno nisu losa stvar, cak mislim da su jako korisni. Korisnik prodje kroz njega i odradi sve sto tamo treba, a onda posle toga na dokumentaciju i praksu... Jel mi ti mozes reci koje si ti to kurseve gledao - paid strane kurseve od npr. 200 dolara koji ukupno traju oko 10 sati pa da mozes da kazes ovako nesto? Ja sam poceo sa dev-om oko 99. ako se dobro secam i mislim licno da ako je odlican predavac u pitanju kurs je pravi pogodak za pocetak.
 
Lako je reci "sedi i procitaj Codex, brljaj po WP Core-u" i naucices WP, a ovamo ljudi ne znaju neke osnovne stvari, nemaju razradjenu programersku (ili bilo kakvu) logiku... Ne ide to tako lako bas, cak i nama seniorima to citanje nekad ne ide od ruke :)
Neke stvari ne mogu na parce.
 
Lako je reci "sedi i procitaj Codex, brljaj po WP Core-u" i naucices WP, a ovamo ljudi ne znaju neke osnovne stvari, nemaju razradjenu programersku (ili bilo kakvu) logiku...

Ako neko nema razrađenu (bilo kakvu) logiku, onda mu džaba svi kursevi sveta

Ne ide to tako lako bas, cak i nama seniorima to citanje nekad ne ide od ruke :)
Neke stvari ne mogu na parce.

Niti će ikad moći na parče, ali tek nikad neće moći da se postane dev za 45 dana "intenzivnog kursa" :)
 
http://devops.rs/topic/1/devops-v2-dobrodošli

Devops je vracen u zivot, kompletno preradjen i reorganizovan. Na to sam se odlucio nakon jaaaako velikog broja poruka koje sam primio od svih vas sa pitanjem sta se desava sa ovim projektom i da li i dalje zivi. Ovaj put, projektu ce se posvetiti nekoliko ljudi i bice vrlo aktivno promovisan, a vec pregovaram i sa nekim grupama i pojedincima koji bi svakako dodatno podigli kvalitet zajednice.

Stoga - imate pitanje? Devops.rs moze biti mesto na kojem cete naci odgovor :)
 
Nadam se da cu za koju nedelju imati vise vremena da ucestvujem u diskusijama, ali join-ovao sam se u svakom slucaju. Dizajn mi sa moba izgleda super sem bljestave boje na team management i loseg kontrasta na PHP. Nadam se takodje da ce biti i dobrih developera, a i pocetnika koje ce neki od nas vrebati da zaposle. U svakom slucaju win-win za sve. :)
 
Boje cemo da popravimo, ta PHP nijansa jeste uzas.
 
I ikonice da sredite :p
 
Još jedan problemčić: "Raleway" font izgleda da ne podržava naša slova.
 
Da, primeceno je i to. Promenicu font na nesto sto podrzava Latin Extended vrlo brzo.
 
Da bi se postao dobar programer bitna je i komunikacija.
Verovatno svi mi znamo engleski veoma dobro jer sve citamo na engleskom i trazimo probleme na engleskom, ali ima nas (recimo ja) kome je problem komunikacija sa klijentom. Nisam dugo zaposlen kao programer ali doslo je vreme za razgovore sa klijentima i imam problem da brzo sastavim pravilnu recenicu jer sam uvek nekako izbegavao razgovore na engleskom iako sam ga ucio vise godina u skoli i na fakultetu. Cak na prvom razgovoru sa klijentom sam se toliko uplasio da mi se glas produbio, dlanovi se znoje i sve je zvucalo mnogo mnogo gore.

Pa da pitam iskusne programere (verovatno ce pocetnicima koristiti):
Kako ste savladali dobru komunikaciju na engleskom?
Da li je najbolje ici na privatne casove?
(i naravno jer programeri bi sve uradili putem kompjutera) Da li postoji neki online servis za razgovor sa ljudima iz sveta i takav nacin vezbanja?

Hvala unapred :)
 
Konverzacija, konverzacija i konverzacija!
Najbitnije ti je da izbegnes "prazan prostor" u glavi izmedju formiranja recenice i izgovaranja iste, ne znam da li zamisljas recenicu na srpskom pa prevodis na engleski (sto mnogi rade), ali to kada prevazidjes bice ti daleko lakse.
Ja recimo govorim odlican engleski bez ili sa jako slabim akcentom, a imao sam i dosta prakse kroz filmove (audiabilno) i kroz online interakciju sa ljudima drugih govornih podrucja, a na kraju krajeva su nas i nastavnica u OS a i prof. u SS terale da se sluzimo iskljucivo engleskim u ucionici.
Trenutno radim kao konobar :S: i skoro svakodnevno moram da se sluzim engleskim i mogu reci da sam primetio preksinoc da derem upravni odbor Vojvodjanske banke sa kvalitetom govora (sto naglasakom, sto bogatstvom recnika :d).
Ima ona fora da dajes casove engleskog preko Skype-a Japancima, pa kontam da ti tako nesto moze znaciti podosta, a pri tom se jos i placa. Pogledacu kod ovih prijatelja koji to rade za neke informacije, pa cu ti proslediti na pm.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno