Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Iako mislim da je Node ok izbor za back end vidim da gomila nije jos iz nekog razloga usla u Swift vode. Swift sada ima i server side frameworks - dva najpoznatija su Perfect i Vapor i fantasticno rade. Vec u startu su po performansama iznad node-a, a kako vreme bude prolazilo ja ocekujem da ce totalno da pregaze isti sto se tice performansi. Pravo je pitanje samo koliko ce zajednice stati iza toga i da li ce biti i bar priblizno 3rd party packages kao sto node ima.

Ono sto ja mogu reci je:
- jos nisu skroz gde treba da budu - svaki ima neke svoje mane (fali nesto), ali dev zajednica se povecava i polako dodaje te stvari.
- brzina - jako brzo radi, ali svaka izmena mora da se compile i build, sto jeste drawback, ali opet bas zbog toga su performanse dobre...
- kod - Swift je jednostavno mnogo citljiviji od Javascript. Mozemo se prepucavati koliko hocemo, ali to je cinjenica.

Pitanje je onda - kada Swift ima prednost, a kada node. Ako se nikad niste susreli sa Swift a vec znate javascript node mozete lakse savladati. Isto tako razvoj web app-ova je laksi sa tipa MEAN stack ako vec znate javascript - javascript front, javascript back.

Ako pravite iOS/OS X native app logican izbor bi bio Swift, jer opet - client side je swift, server side je swift. Takodje, postoji sansa da ce uskoro biti moguc native dev android aplikacija sa Swift-om (fingers crossed).

Ako pisete API a da vam ne treba nesto od 3rd party kompleksno - opet Swift (zbog brzine).

Ukratko, to je to, posto kucam sa moba [emoji4]

Ako nekoga zanima nesto opsirnije neka pita...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Iako mislim da je Node ok izbor za back end vidim da gomila nije jos iz nekog razloga usla u Swift vode. Swift sada ima i server side frameworks - dva najpoznatija su Perfect i Vapor i fantasticno rade. Vec u startu su po performansama iznad node-a, a kako vreme bude prolazilo ja ocekujem da ce totalno da pregaze isti sto se tice performansi. Pravo je pitanje samo koliko ce zajednice stati iza toga i da li ce biti i bar priblizno 3rd party packages kao sto node ima.

Ono sto ja mogu reci je:
- jos nisu skroz gde treba da budu - svaki ima neke svoje mane (fali nesto), ali dev zajednica se povecava i polako dodaje te stvari.
- brzina - jako brzo radi, ali svaka izmena mora da se compile i build, sto jeste drawback, ali opet bas zbog toga su performanse dobre...
- kod - Swift je jednostavno mnogo citljiviji od Javascript. Mozemo se prepucavati koliko hocemo, ali to je cinjenica.

Pitanje je onda - kada Swift ima prednost, a kada node. Ako se nikad niste susreli sa Swift a vec znate javascript node mozete lakse savladati. Isto tako razvoj web app-ova je laksi sa tipa MEAN stack ako vec znate javascript - javascript front, javascript back.

Ako pravite iOS/OS X native app logican izbor bi bio Swift, jer opet - client side je swift, server side je swift. Takodje, postoji sansa da ce uskoro biti moguc native dev android aplikacija sa Swift-om (fingers crossed).

Ako pisete API a da vam ne treba nesto od 3rd party kompleksno - opet Swift (zbog brzine).

Ukratko, to je to, posto kucam sa moba [emoji4]

Ako nekoga zanima nesto opsirnije neka pita...


Sent from my iPhone using Tapatalk

jel je još uvek ograničen na mac ili postoji windows IDE?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znam da mozes preko Linuxa, to su izbacili na njihovom sajtu.
Cini mi se da postoji caka i da se preko Windowsa radi, ali nije to oficijelno nista jos uvek.
 
Za linux jeste zvanično, ali samo jezik. Mislim da IDE i nije u planu. Nisu valjda ludi da portuju Xcode ;-)
 
Na jezik sam i mislio, Xcode ce biti samo na osx-u :)
 
A u čemu se onda radi swift na linuxu, noob sam za to, ne znam, mislim u čemu moze


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne znam zasto, ali tapatalk mi nije postovao odgovor. Vapor moze da radi na bilo kom Linux distro na kome radi Swift 3.0. Za sada zvanicno moze na 14.04 i 15.10 - https://vapor.github.io/documentation/getting-started/install-swift-3-ubuntu.html
Mozes i na Windowsu da ga isprobas ako instaliras tipa neki VM Box i Vagrant i za distribuciju stavi 'ubuntu/trusty64'.

Sto se tice editora - mozes da koristis i notepad, nema nikakve veze, jer se kod compile-uje iz terminala/shella, a mozes i da koristis npr. Atom i imas gomilu packages za Swift.
Ono sto ja mislim da si ti mozda pomesao je ovaj Swift server side sa iOS/OS X developmentom, a to ne mozes (koliko ja znam) za sada na Linuxu.
 
Ili jednostavno kupis Mac i zavrsis posao :)
 
Pa ako hoce da procacka malo web dev Swift i upozna se sa jezikom - nema potrebe, ali svakako Xcode-ov playgrounds a i iOS playgrounds je najbolji nacin da se savladaju osnove samog jezika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Deluje mi da bi bilo pravednije poređenje react vs jquery. Angular me nekako podseća na bootstrap.

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
React i jQuery su dve totalno razlicite stvari. I pogledajte VueJS, fantastican fw.
 
Poslusajte kutiju :D
 
Pozvala me je jedna firma i poslala mi online test da uradim za UI developera. Imam rok 5 dana da uradim test i da im posaljem. Ali jednom kada udjem na link testa imam samo 60 minuta. Da li neko zna kakva su otprilike pitanja? Voleo bih da budem sto spremniji za njih.

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Kako znas da su pitanja, a ne neki mini projekat?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zato sto imam 60 minuta vremensko ograničenje. I napisali su da treba da kucam odgovore, tako da pretpostavljam da je u pitanju neki mini test iz svih potrrbnih oblasti.

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Pa dobro, vrlo moguce, ali nemoj iskljuciti mogucnost da je nesto tipa jsfiddle ili codepen.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobar clanak. Pogotovo mi je simpatican ovaj deo na pocetku:

Puzzles and riddles
Whiteboard code tests
Big O notation quizzes
Detailed quizzes about the mystery corners of the language

Klasican intervju, jos ako ga odrzava neki HR (psiholog) onda budu i nekakvi testovi licnosti, inteligencije i slicne gluposti. Ali da se zadrzimo na tehnickom delu. Ovaj strip to najbolje komentarise:

B64WFyuCIAAjq3u.png:large
 
Osoba koja hoce da se bavi front-end development-om mora da zna HTML+CSS+JS+ JS framework.

Meni jedna stvar nije jasna.Koliki nivo znanja je potreban da bih mogao da napravim jedan kvalitetan sajt ili da se zaposlim kao junior?

Kad odem na w3schools i odaberem HTML ili CSS ili JS na levoj strani se pojavi prilicno dugacka lista.
Da li treba znati (skoro) sve ili kako?
Znam da se u nekom trenutku svako vraca na literaturu da se podseti/pogleda, ali nisam siguran koliki je to deo.
 
Osoba koja hoce da se bavi front-end development-om mora da zna HTML+CSS+JS+ JS framework.

Meni jedna stvar nije jasna.Koliki nivo znanja je potreban da bih mogao da napravim jedan kvalitetan sajt ili da se zaposlim kao junior?

Kad odem na w3schools i odaberem HTML ili CSS ili JS na levoj strani se pojavi prilicno dugacka lista.
Da li treba znati (skoro) sve ili kako?
Znam da se u nekom trenutku svako vraca na literaturu da se podseti/pogleda, ali nisam siguran koliki je to deo.
Pa jednostavno vezbaj kod i napravices kvalitetan sajt. Niko ne moze da ti kaze koliko tacno znanja ti treba za neki sajt,ni ti sam neces znati koliko tacno znanja imas, jednostavno ces znati da li mozes ili ne mozes da napravis odredjeni sajt. Ne mozes sve ni drzati u glavi, zato je ta online literatura uvek tu, da na brzaka bacis pogled.

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Kvalitetan sajt je opet opsirna tema....jer moze neko i da zna sve a da sajt koji napravi ne liči ni nasta a i obrnuto


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kvalitetan sajt je pre svega spoj dobrog UI/UC dizajna i ideje, a potom i kodiranja istog. Iza moze biti i krs kod koji radi posao sto se toga tice, ali posetioci to ne vide niti ih zanima...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pre svega mora da se znaju mogućnosti web tehnologija a potom treba znanje da se sve to sastavi u neku celinu. Smatram da nije potrebno znati sve html tagove u sitna crevca, jer uvek možeš da se podsetiš kad zatreba. 2-3x se podsetiš i posle si zapamtio.
Potrebno je razumeti protok podataka, requesti, input polja, kako postaviti arhitekturu strane, itd.
Dalje, šta se podrazumeva pod sajt? Da li su potrebne admin strane ili ne? Da li su strane dinamičke?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nisam se lepo izrazio.Pod kvalitetan sajt sam mislio da bude iskodirano kako treba.Npr sad sam na jednom sajtu video gresku u navigacionom delu.Kad hocu da klinknem na "product" navigacija se izgubi.
Dosta stvari koje mogu da se urade pomocu HTML-a nisam nigde primetio.
Nadao sam se da ima neko ko se bavi front dev. da mi kaze neko njegovo misljenje/iskustvo.
Skoro sam slusao predavanje gde predavac kaze da se HTML+CSS uci za 10-ak dana max sto mi nikako nije jasno ako uzmem u obzir da ima dosta stvari da se savlada.A to manje vise pise na bilo kom sajtu posvecenom web developmentu.

Hvala na odgovorima, nastavicu da ucim kao do sad.
 
Bitno ti je da razumes osnove, tagove i kako to funkcionise. Kasnije kroz posao i projekte ces uci u detalje. I posle vise godina desavace se da naletis na stvari na koje nikad nisi naleteo i za koje moras naci resenje [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno