Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Mislim da od toga nece imati neke vajde. Ako si mladji i imas neki hobi ili cepas igrice, nadji nekog iz tipa engleske/usa ili ko prica ok engleski i na skype i uzivajte. Najlakse za pocetak da pricas o necemu opustenom sto ti je hobi i nema veze sa poslom, tako ces se lakse osloboditi.
 
Вероватно немаш довољан фонд речи да би лагано комуницирао са клијентелом али то ће доћи са праксом. Акценат немој много да те брине јер га сви имају. Ретки су феномени без али то толико није ни битно. Кад сам учио француски гледам ове наше изломише језик да би копирали французе хахаха уместо да ко људи причају и изговарају како знају са акцентом. Немој много да обраћаш пажњу на то. Више се сконцентриши на фонд речи и структуру реченица. Читај, причај, гледај филмове, тв, итд. Само ће доћи.
 
@Borgof
Ne zamisljam prvo na srpskom, mislim da bi mi tad trebalo previse vremena za odgovor, ali zbog toga sto odmah krecem sa odgovorom ne sastavim pravilnu recenicu.
Vazi, javi mi ako nadjes tako nesto pa cu da razmislim da li cu to ili privatno.

@n1tr0
Mlad sam, igram malo cs:go pa bi mozda mogao da nadjem nekoga da popricamo.
I ja mislim da je lakse pricati o necemu opustenom, a mislim i kada budem prosao deseti call sa klijentom recimo da mi nece biti tolika frka pricati sa njim ;)

@Thierry Henry
I ja mislim da nemam jos dovoljan fond za neki dobar razgovor. Ali primetio sam i kada neki drugi kolega ima call da on vodi dobar razgovor i da ja znam te reci sto koristi ali ih neupotrebljavam.
Mogao bih malo filmove bez prevoda da gledam, a i citam dosta. Kontam i ja da ce doci, nego sam imao taj call pa sam se malo uprpio a nisam na vreme mislio da poradim na tome, svakako sam znao da ce doci dan kada necu moci izbegavati razgovor ;)

U osnovnoj preblaga nastavnica, u srednjoj promene 3 profesora/profesorice engleskog koji nisu mogli izaci na kraj sa nama a na faxu standardno testove uradio i upisao ocenu bez finalnog razgovora jer je nosio samo deset bodova ;)

Hvala jos jednom svima :)
 
@blastoise - pa eto imas gomilu CS:GO gamer-a od svuda. Samo nemoj racunati ingame kao neku pricu, jer ono bice flash, smoke, rush A/B, catwalk i tako to... Nego sta znam, idite na skype, gledajte neki turnir ako pratis pro scenu, komentarisite jw-a, olof-ov pixelwalk, virtus.pro i tako to. Gledajte i pricajte :d
Sto se tice klijenata - kada shvatis da nemas sta da izgubis, vec samo da dobijes ako se opustis totalno, to ce biti to... :)
 
Hvala svima na svetima. Mnogo su mi pomogle informacije koje se nalaze u ovom topiku :) Poceo sam da se bavim front end-om pre jedno sest meseci i uspeo sam da uradim par projekata i da ih okacim online pa bih vas zamolio mozda za neki strucni komentar/misljenje/savet. Hvala unapred :)

www.milann17.com/bootstrap/marsit.html
www.milann17.com/bootstrap/jupiterit.html

Super rezultat posle 6 meseci učenja. Na duge staze gledaj razviješ svoj dizajnerski stil.
 
Gordon Freeman-u kod mene pre footer-a u oba imas veliki blank space koji je visak. Takodje prevelik je delay kada ucitava sadrzaj - ucita ga kada skoro prodjem sa skrolom (nemam vremena da testiram u ostalim browserima, sada sam u Safari). Ono sto jos vidim na prvi pogled je da bi mogao malo da sredis tu tipografiju u meniju, a mozda i kod nekih naslova.
 
Gordon Freeman-u kod mene pre footer-a u oba imas veliki blank space koji je visak. Takodje prevelik je delay kada ucitava sadrzaj - ucita ga kada skoro prodjem sa skrolom (nemam vremena da testiram u ostalim browserima, sada sam u Safari). Ono sto jos vidim na prvi pogled je da bi mogao malo da sredis tu tipografiju u meniju, a mozda i kod nekih naslova.
Fala na odgovoru :)
E tamo gde je prazno treba preko jquery-ja da ulete kontakti, sada moguce da je do safarija meni u firefoxu radi :D Slike su velike pa zato puno ucitava, moracu malo da ih smanjim tu si u pravu i da ostaje da deo sa tipografijom gde sam totalni noob no probacu nesto da izmajmunisem da lici na nesto :D
 
Gordon Freeman-u kod mene pre footer-a u oba imas veliki blank space koji je visak. Takodje prevelik je delay kada ucitava sadrzaj - ucita ga kada skoro prodjem sa skrolom (nemam vremena da testiram u ostalim browserima, sada sam u Safari). Ono sto jos vidim na prvi pogled je da bi mogao malo da sredis tu tipografiju u meniju, a mozda i kod nekih naslova.

Za nekog ko je tek krenuo, ovo je odlično i zaslužuje pohvalu. Nema potrebe za kritikama na ovom stadijumu.
 
Nije da napadam coveka - kritikujem ga da zna sta jos moze da popravi. Svako mu moze napisati svaka cast i sve, ali mislim da on zeli da nauci vise i da mu neko kaze sta ne valja. Dakle, sve sto sam rekao je dobronamerno...
 
E opusteno ljudi meni svaki komentar dobro dodje. I kritika da znam sta da popravim i pohvala da se malo sokolim da nastavim dalje punom parom :D
 
E opusteno ljudi meni svaki komentar dobro dodje. I kritika da znam sta da popravim i pohvala da se malo sokolim da nastavim dalje punom parom :D
Ne bih da budem zakeralo, ali mislim da bi bilo dobro da pokušaš da napraviš svoj dizajn, a ne da prepravljaš tuđe, postojeće. Prepravkom tuđih čovek takođe može nauči dosta, ali mislim da si to trebao da naglasiš kad si okačio linkove, jer imam utisak da većina nije skapirala da se radilo o template-u.
 
Poslednja izmena:
Ne bih da budem zakeralo, ali mislim da bi bilo dobro da pokušaš da napraviš svoj dizajn, a ne da prepravljaš tuđe, postojeće. Prepravkom tuđih čovek takođe može nauči dosta, ali mislim da si to trebao da naglasiš kad si okačio linkove, jer imam utisak da većina nije skapirala da se radilo o template-u.

To jeste drugi je u sustini veliki redizajn gde sam pokupio samo boje i jedan deo koji je vezan za portfolio koji nije dovoljno promenjen a koji nameravam
ovih dana skorz da promenim a da ostane neka slicna funkcionalnost, moja greska :) A prvi je stvarno radjen od nule sto se tice svega :)
 
Poslednja izmena:
Hteo bih da upisem kurs za PHP web programiranje.Posto zivim u Nisu, uspeo sam da nadjem 2 skole: itcentrar i akademija oxford.Zanima me da li je neko od vas prosao obuku, da li mu je to pomoglo da nadje posao i da li se uopste vrednuju ove diplome(sertifikati)?
Da napomenem da php ucim oko godinu dana (kod kuce, razni tutorijali, lynda, razne knjige).Takodje, ucio sam i web dizajn(html, css, javascript, photoshop, wordpress) kao i javu.Dosta toga razumem, recimo znam da napravim prostiji sajt(prostiji mislim da nije nesto vizuelno dobar, posto bolje poznajem php&mysql).Ovaj kurs mi je najvise bitan zbog toga da bih imao neki dokaz o poznavanju php-a (diplomu),kao i da upoznam ljude koji se bave time, posto ne poznajem licno nikog ko je php programer, a zbog toga je vrlo tesko naci posao...
Izvinjavam se unapred ako je bilo slicno pitanje, gledao sam poslednje 5 strane i nisam nasao nista.
 
Prvo odluči šta te više zanima da radiš - web dizajn (PS, AI, UI, UX), frontend development (HTML, CSS, JS...) ili backend development (HTML, JS, PHP, MySQL...) i onda se fokusiraj samo na to. Čak postoje podele unutar svake od ovih glavnih kategorija i očekujem još veće podele ubuduće. Nemoj da se rasplinjuješ, fokus na jedno samo.

Niko ozbiljan ne gleda koje si kurseve završio i da li imaš diplomu fakulteta, to može da bude samo minorna prednost u odnosu na kandidate koji imaju isti stepen znanja kao i ti. Poslodavcima je važno da si stručnjak za svoju oblast i da znaš da rešiš probleme sa kojima se oni suočavaju.

Za kurseve pogledaj www.udemy.com, registruj se i obrati pažnju kada daju popuste. Često možeš da nađeš jako dobar kurs kom je cena spuštena sa 500$ na 10$.
 
Hvala za odg.Najvise mi odgovara backend.Meni je najveci problem sto ja uopste ne znam sta poslodavac ocekuje od nekoga ko se javi na oglas.Recimo kad traze programera, ne traze iskustvo, ali kazu "poznavanje php".Sta to znaci?Ja recimo nijednom do sad se nisam prijavio, posto ne znam sta se sve pod tim podrazumeva, ne bih da ispadnem smesan, ali opet ne mogu da kazem da ne znam recimo php.Presao sam dosta knjiga, najvise sam se fokusirao na "PHP&MySQL novice to ninja", presao sam je jedno 5 puta.Tu se krene od trivijalnih stvari i na kraju je rezultat projekat slican IMDB-u, samo sto su ovde vicevi(ono ko je autor, kategorija itd).Tako nesto slicno rade i na ovim kursevima...
E sad, da li je to dovoljno da bi se za nekog bez radnog iskustva reklo da poznaje materiju?
 
Sad ti očigledno fali iskustvo. Pokušaj da pronađeš praksu u nekoj softverskoj firmi i situacija će početi da ti se kristalizuje vremenom. Još bolje - pokreni neki svoj projekat. ;)
 
Mozda jedno glupo pitanje. Hocu da okacim svoje projekte na moju glavnu stranu. A to cu da uradim da izgleda profi sve sa slikama projekata na desktop,tablet i mobile screen-u. Jel ima neko tutorijal ili koristan link kako da uspem da uradim to. Ako neko mozda nije shvatio sta sam hteo da kazem neka pogleda sliku ispod, unapred zahvalan :)

http://codeboxr.com/wp-content/uploads/2013/05/GDP-demo.png
 
Nema glupih pitanja kada dolaze od početnika ;)

Potraži na netu termine [google]RWD[/google] ili [google]Responsive web design[/google], kao i [google]CSS media query[/google]. Kreni odatle, biće ti jasnije.

Kada to savladaš, za početak mogu da ti pomognu [google]Bootstrap framework[/google] i [google]Foundation framework[/google] (ovaj drugi mi je draži)
 
Poslednja izmena:
Nisam dobro objasnio :)
Projekti su vec gotovi svi su u bootstrapu. Ja treba samo da napravim tu sliku fizicki, samo umesto nekog to random sajta da stoje moji projekti. U sustini photoshop skill :D
 
Nisam dobro objasnio :)
Projekti su vec gotovi svi su u bootstrapu. Ja treba samo da napravim tu sliku fizicki, samo umesto nekog to random sajta da stoje moji projekti. U sustini photoshop skill :D

Ti zapravo hoces da portfolio item predstavlja prikaz tog projekta u desktop, tablet i phone varijanti?
Pa mozes da iskoristis ovu sliku koji si okacio ili nadji na dribbble neki freebie framework image i samo 'nalepi' screenshotove tvog projekta.
 
Hteo bih da upisem kurs za PHP web programiranje.Posto zivim u Nisu, uspeo sam da nadjem 2 skole: itcentrar i akademija oxford.Zanima me da li je neko od vas prosao obuku, da li mu je to pomoglo da nadje posao i da li se uopste vrednuju ove diplome(sertifikati)?
Da napomenem da php ucim oko godinu dana (kod kuce, razni tutorijali, lynda, razne knjige).Takodje, ucio sam i web dizajn(html, css, javascript, photoshop, wordpress) kao i javu.Dosta toga razumem, recimo znam da napravim prostiji sajt(prostiji mislim da nije nesto vizuelno dobar, posto bolje poznajem php&mysql).Ovaj kurs mi je najvise bitan zbog toga da bih imao neki dokaz o poznavanju php-a (diplomu),kao i da upoznam ljude koji se bave time, posto ne poznajem licno nikog ko je php programer, a zbog toga je vrlo tesko naci posao...
Izvinjavam se unapred ako je bilo slicno pitanje, gledao sam poslednje 5 strane i nisam nasao nista.
Drugar završio u Level up školi web programiranje, sada trenutno je na praksi u simpliciti
 
@alphablue597

Prijavi se na Elance ili noviji Upwork i lovi manje poslove gde su zahtevi sto detaljnije napisani ili dovoljno detaljni da mozes da ukapiras sta ce se traziti u daljoj saradnji. To su odlicne platforme ako imas teoriju ali ne i praksu. Napomenucu da budes oprezan oko odabira posla i da ne zagrizes vise nego sto mozes da sazvaces. Neka ti praksa i ucenje bude primarni cilje a zarada sekundarni, bar u pocetku.


@freej

Odlican sajt bas za ono sto ti treba, imaju bogatu "free" sekciju http://www.pixeden.com/free-design-web-resources
 
Treba mi mali savet,

Programiranjem se bakcem od 5-og osnovne skole, ucili smo visual basic na inicijativu profesorke, vise mi je bilo kao hobi, iz tog hobija naucio sam i VBA i uspeo da prodam jednu aplikaciju za pristojnu svotu novca tad. 2011. godine sam zavrsio srednju skolu i nisam imao predstavu dalje, nasao neki traljavi kancelarijski posao i iz dosade seo i naucio html, css & js, jer volim to da radim, upisem fax i doceka me Java i naucim Javu da kazem core java i swing i malo ee tj. konkretno maven i hibernate, pored toga iz dosade takodje se pozabavim i sa angularom i jquery-jem i na kraju dobijem posao kao web inzenjer u jednoj firmi gde sam vise vremena provodio sredjujuci fajlove po serverima kroz terminal i popravljajuci css greske nego sto sam bilo sta korisnije radio. Sada, kada rezimiram sve, znam html,css,java script (jquery, angular) i Javu, sta ja da radim dalje kada saljem cv-je kao blesav i niko da me pozove,a npr podrazumeva se da poznajem terminal, linux, os x, svn, git, jira i sl...
 
Ja cu ti samo reci da se mnogo vise trazi tipa PHP i ako si dobar u bilo cemu nece ti biti problem naci posao. Samo se usavrsi jos i eventualno salji motivaciono pismo uz CV.
 
@reverseskydiver

Koliko dobro poznajes pomenuti - html,css,java script (jquery, angular) ? Imas li neke uradjene projekte?
 
Ja cu ti samo reci da se mnogo vise trazi tipa PHP i ako si dobar u bilo cemu nece ti biti problem naci posao. Samo se usavrsi jos i eventualno salji motivaciono pismo uz CV.

Kakvo bre crno motivaciono pismo, to je nebuloza.
 
Nazad
Vrh Dno