Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Vrijeme je da se odlučiš za neki PHP framework.
Laravel 5 ili Symfony 2, šta je preporuka?
 
@nikola1970 Koliko si zadovoljan do sada naucenim?

Sta mislis koliko je pristupacno za uzrast srednjoskolaca? Meni deluje i vise nego dobro, pogotovu ako mogu da rade u paru i tako uce kroz zajednicki rad
 
@nikola1970 Koliko si zadovoljan do sada naucenim?

Sta mislis koliko je pristupacno za uzrast srednjoskolaca? Meni deluje i vise nego dobro, pogotovu ako mogu da rade u paru i tako uce kroz zajednicki rad
Ok je, nije loše za početak da steknes osnovno znanje :) Preporuka.
 
Imam neko znanje iz PHP-a, e sad me zanima da li je moguce uz knjigu (PHP & MySQL - Razvoj aplikacija za Web 4 izdanje) usavrsiti i dobiti znanje za neko voloontiranje i napredovanje, za kasnije zaposlenje ili ipak treba znati jos nesto pored oblasti iz knjige (dalje usavrsavanje)?
Naravno pored toga HTML, CSS, JavaScript.
 
Ako savladaš tu knjigu sigurno ćeš imati neko osnovno znanje dovoljno da te neko, u slučaju da ima volju, zaposli kao početnika pa da se dalje usavršavaš.
 
Imam neko znanje iz PHP-a, e sad me zanima da li je moguce uz knjigu (PHP & MySQL - Razvoj aplikacija za Web 4 izdanje) usavrsiti i dobiti znanje za neko voloontiranje i napredovanje, za kasnije zaposlenje ili ipak treba znati jos nesto pored oblasti iz knjige (dalje usavrsavanje)?
Naravno pored toga HTML, CSS, JavaScript.

Odlicno upoznas knjigu, jedno dva projekta uradis i eto ti php juniora :D
I mislim da je uvek plus uz gore sto si naveo da znas da radis u nekoj Linux distribuciji.
To je neko moje vidjenje, ima ovde iskusnijih ljudi koji ce ti mozda bolje objasniti :)
 
Poslednja izmena:
Планирам да се отиснем у свет фронтенда, дакле ХТМЛ / ЦСС / Јаваскрипт. У потрази за литературом, нашао сам на сајту МикроКњиге следеће издање:
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-397-7
Наравно да не планирам да се задржим на само једној књизи и да се бусам "веб девелопер сам", планирао сам и онлајн курсеве али ми је потребна књига да поставим леп темељ па ћу после курсевима да зидам и декоришем :)
Програмирање ми није страно, имао сам од треће године средње школе Ц (ја једини радио Ц++ са професором док се ови мучили и са принтф и сцанф командама), на факсу две године радио са класама и мало нумерички Ц, доста тога сам и заборавио јер нисам имао прилике да професионално употребим стечено знање сем на испитима.
Нов сам у веб дизајну, контам да би ми књига као ова добродошла само ме занима савет од професионалца, ко је дуго у том послу да ми препоручи неку евентуално бољу, али ако има да се наручи код нас (да не узимам стране и скупе књиге, код нас ми најбоље, ем близу ем јефтиније).
Вероватно бих требао и књиге за Фотошоп и Илустратор да набавим, препоручивали су и да научим такве алате због природе саме материје.
 
@Voja Paunic
Planiras i da dizajniras sajtove ili samo da programiras?
 
Planirao sam frontend web development, kontam da je u prevodu dizajn + osnove programiranja ali možda imam pogrešnu sliku o tome.
Hajde neka bude dizajn i planiram javascript za svaki slučaj, ne može biti loše ako se zna tako kontam...
Iščitao sam ovu temu od početka, da ne bude zabune.
 
Poslednja izmena:
Za FE ti treba html, css, javascript i osnove photoshop-a. Ilustrator ti treba za dizajn i ne znam sta jos :)
Kao FE developer ti dobijas gotov dizajn u psd fajlovima, nemas ti sta da dizajniras.
 
Hvala vam na odgovorima, front end je ono što me zanima.
Nego, zanima me ova knjiga da je naručim : http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-397-7

Da li je dobra za početnika (imam i neke skripte sa ETF-a, drugar mi poslao), ali hteo bih i dodatni materijal pored Web tutorijala, kao što su codeacademy..
Ako znate nešto dobro, slobodno preporučite.

P.S. HTML5 i CSS3 su samo novi standardi ili potpuno nova stvar?
 
Za FE ti treba html, css, javascript i osnove photoshop-a. Ilustrator ti treba za dizajn i ne znam sta jos :)
Kao FE developer ti dobijas gotov dizajn u psd fajlovima, nemas ti sta da dizajniras.

Za dizajn sve zavisi - moze Illustrator, Photoshop, Sketch, Affinity,... Ili kombinacija vise njih...
 
Hvala vam na odgovorima, front end je ono što me zanima.
Nego, zanima me ova knjiga da je naručim : http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-397-7

Da li je dobra za početnika (imam i neke skripte sa ETF-a, drugar mi poslao), ali hteo bih i dodatni materijal pored Web tutorijala, kao što su codeacademy..
Ako znate nešto dobro, slobodno preporučite.

P.S. HTML5 i CSS3 su samo novi standardi ili potpuno nova stvar?

Ako si ok sa engleskim preporucio bih ti da skines neke knjige sa neta i da citas.
 
Vise nisu. Dizajner koji ne zna da programira frontend je poprilicno beskoristan danas.

Ne bih se slozio - dizajneri imaju posla preko glave, a te 2 stvari su poprilicno razlicite - jedna vise primenjuje logiku, dok druga vise primenjuje umetnicku stranu i poznavanje UX-a i UI-a. Jos nisam video ni jednog dizajnera koji zna i front end da moze da bude priblizno dobar kao pojedinci koji su talentovani i samo dizajn cepaju. I tu nije samo talenat, vec i efikasnost - primera radi - dizajner koji mi radi u firmi je u stanju da odradi nesto za 2 sata sto je svim ostalima koji su radili obe stvari trebalo po skoro 10 sati. Da ne pricam da uz to ima talenat i retko kad imam zamerki na njegov rad. Ima jos ovakvih dosta u Srbiji (a i napolju) i dosta su placeni. :)
 
Ne bih se slozio - dizajneri imaju posla preko glave, a te 2 stvari su poprilicno razlicite - jedna vise primenjuje logiku, dok druga vise primenjuje umetnicku stranu i poznavanje UX-a i UI-a. Jos nisam video ni jednog dizajnera koji zna i front end da moze da bude priblizno dobar kao pojedinci koji su talentovani i samo dizajn cepaju. I tu nije samo talenat, vec i efikasnost - primera radi - dizajner koji mi radi u firmi je u stanju da odradi nesto za 2 sata sto je svim ostalima koji su radili obe stvari trebalo po skoro 10 sati. Da ne pricam da uz to ima talenat i retko kad imam zamerki na njegov rad. Ima jos ovakvih dosta u Srbiji (a i napolju) i dosta su placeni. :)

Puki dizajner koji ne poznaje frontend osnovu i koji nema blagog pojma sta je moguce izvesti, a sta nije je vrlo beskoristan dizajner. Nema tu umetnicke strane, razvoj interfejsa je vrlo egzaktan posao i radi se na osnovu podataka koji su prikupljeni kroz istrazivanje. Dizajn se danas ne radi napamet.

I mozda mu treba dva sata da nacrta sve, ali za sta? Isto vazi i za tih 10 sati, za sta?
 
Puki dizajner koji ne poznaje frontend osnovu i koji nema blagog pojma sta je moguce izvesti, a sta nije je vrlo beskoristan dizajner. Nema tu umetnicke strane, razvoj interfejsa je vrlo egzaktan posao i radi se na osnovu podataka koji su prikupljeni kroz istrazivanje. Dizajn se danas ne radi napamet.

I mozda mu treba dva sata da nacrta sve, ali za sta? Isto vazi i za tih 10 sati, za sta?
To sto ne zna da kodira ne znaci da ne zna sta moze da se kodira. Svi oni pomno prate i UI i UX blogove i iscitali su gomile literature, i imaju gomilu projekata iza sebe.

Konkretno kod uporedjivanja tog za sate sam mislio na web site - home i jos par strana, ali isto je primenljivo i za mobile/desktop native apps.
 
Iz moje perspektive, vrlo je korisno ukoliko dizajner zna da kodira. Za pocetak moze mnogo bolje da ucestvuje u procesu razvoja i razume programere, ali i da im pomogne da se dostigne sto visi nivo kvaliteta interfejsa. Pored toga, u stanju su da urade prototipe koje dalje mogu da preuzmu programeri i da rade na njima. Izuzetno korisno ako se rade kompleksnije stvari (ne racunam tu prezentacione sajtove i ostale gluposti od 3.5 templejta).

Naravno, to moze i negativno da se odrazi na kvalitet dizajna jer se moze desiti da dizajner odluci da izbaci nesto jer, po njegovoj proceni, to nije lako izvesti. Zato mora postojati pripremni proces istrazivanja trzista, konkurencije, mora postojati ideja kakav sadrzaj se prezentuje, kome, ko ce to da cita i kako.... u sustini mora da se uradi ozbiljan assement kako bi sve to funkcionisalo kako trbea.
 
Treba mi neki savremeni izvor za ucenje OOP PHP-a. Prosao sam neke male tutorijale po netu ali gladan sam za jos znanja :D
 
Pa OOP u PHP se ne razlikuje od ostalih OO jezika. Ako si ranije radio neki OO jezik onda je potrebno samo sintaksu usvojiti, mada je i to sve slično.

Iskreno, savjet ti je da počneš sa nekim PHP frameworkom. Tada ćeš htio, ne htio morati raditi objektni PHP ;)
 
Nazad
Vrh Dno