Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Treba mi mali savet,

Programiranjem se bakcem od 5-og osnovne skole, ucili smo visual basic na inicijativu profesorke, vise mi je bilo kao hobi, iz tog hobija naucio sam i VBA i uspeo da prodam jednu aplikaciju za pristojnu svotu novca tad. 2011. godine sam zavrsio srednju skolu i nisam imao predstavu dalje, nasao neki traljavi kancelarijski posao i iz dosade seo i naucio html, css & js, jer volim to da radim, upisem fax i doceka me Java i naucim Javu da kazem core java i swing i malo ee tj. konkretno maven i hibernate, pored toga iz dosade takodje se pozabavim i sa angularom i jquery-jem i na kraju dobijem posao kao web inzenjer u jednoj firmi gde sam vise vremena provodio sredjujuci fajlove po serverima kroz terminal i popravljajuci css greske nego sto sam bilo sta korisnije radio. Sada, kada rezimiram sve, znam html,css,java script (jquery, angular) i Javu, sta ja da radim dalje kada saljem cv-je kao blesav i niko da me pozove,a npr podrazumeva se da poznajem terminal, linux, os x, svn, git, jira i sl...

Posalji mi CV na PM. Ja trazim nove programere pa eto mozda ti se posreci.
 
Možeš i meni poslati CV na PM ako bi radio u Novom Sadu.
 
Ja cu ti samo reci da se mnogo vise trazi tipa PHP i ako si dobar u bilo cemu nece ti biti problem naci posao. Samo se usavrsi jos i eventualno salji motivaciono pismo uz CV.

Zasto bih ucio PHP kada je Java mnogo bolja od njega, a ionako sam po sebi zastareva i gazi ga Java Script :)

Dibidus
@reverseskydiver

Koliko dobro poznajes pomenuti - html,css,java script (jquery, angular) ? Imas li neke uradjene projekte?

Da kazem da ima malo naprednije znanje, neki gotov projekat nemam, uglavnom sam radio reverse engeneering i prepravljao template-ove

@kUdtiHaEX @Neky, nazalost, iz Kragujevca sam :/ a imamo dosta IT firmi, mada dosta njih i praktikuje sprdnju sa platama i izrabljivanje radnika..
 
Zasto bih ucio PHP kada je Java mnogo bolja od njega, a ionako sam po sebi zastareva i gazi ga Java Script :)
Zanimljivo... Da li je Java bolja je uvek diskutabilno, ja sam ti samo rekao sta se trazi. A inace Javascript je client side, a PHP je server side tako da nisam siguran kako Javascript moze da gazi PHP... :d
 
@n1tr0 mislio sam konkretno na NodeJS, a Java se mozda sporije izvrsava, ali ima mnogo vise prednosti, mada generalno gledano, ukusi su razliciti i to je diskutabilno.

@Neky hvala puno :)

@sirNemanjapro zato sto gledam, pratim oglase, a i php mi je nekako robusan, tako da ga ne bih ucio u svakom slucaju. Dosta se trazi .net i slicnih koji su usko vezani za windows, moj veci problem je sto ja nisam radio kao developer, vec sam radio reverse engeneering i onda nemam portfolio iza sebe koji bih mogao da prilozim i smatram da sam na pocetnickom nivou.
 
@reverseskydiver Ti sa toliko malo iskustva vec znas da Java ima mnogo vise prednosti od PHP. Pa da meni dodjes u firmu i trazis posao i izjavis tako nesto (bez obzira sta kazes ko je bolji) pokazao bih ti samo prstom gde su vrata...
Trebas godinama da koristis oba da bi znao razliku i koje su cije prednosti, a ne da lupis tako nesto a nisi PHP koristio uopste (hello world i takve stvari se ne racunaju)...
 
Mislim da malo mašite poentu i da se diskusija povela u pogrešnom smeru. PHP za i protiv ili PHP vs Java ili šta god su verovatno teme o kojim našiorko može da se piše(ili već jeste).
Svakako su zanimljive teme za diskusiju i voleo bih da pročitam vaša mišljenja o tome ali nije ovo mesto. Bolje da idemo na Kutijin DevOps :)


Što se tiče @reverseskydiver mlad je lik i red je oprositi mu na tome što je isključiv. Sam je rekao da mu fali iskustva u branši.

@reverseskydiver moraš da razumeš da šta je bolje ili lošije nije tako jednostavno u poređenjima tehnologija koje se danas aktivno koriste. Ništa tu nije crno ili belo. Sve ima svoje...
Učićeš ono što se traži, jer ako se traži onda mora da postoji razlog zašto je to tako. Mada tvoja trenutna znanja (ako su istinita i nisu samo površna) su sasvim dovoljna da možeš da naplatiš svoj rad.
Nema potrebe da se vezuješ za Kragujevac osim ako nisi vezan nečim kao što je fax ili porodica. Ako nisi, juri posao u Bg-u ili NS. Ali ako svakako moraš da budeš tu onda juri neki remote posao,
full time ili (što je realnije s obzirom na nedostatak portfolia) freelance.

Ako ti nije hitno da zaradiš što više para što pre onda je Elance ili Upwork prava stvar za tebe. Uradi 2-3 posla tipa koje si radio i do sada, menjanje postojećih rešenja (tema ili template-a),
tu će ti biti bitnija ocena klijenta na kraju nego zarada. Odmah nakon toga juri 3-4 posla koja ćeš moći da staviš u portfolio.
U toku ili posle toga rada će ti biti jasno šta ćeš dalje. Sam ćeš ukapirati hoćeš li proširivati svoje znanje na druge jezike i hoćeš li nastaviti freelance ili ćeš upotpuniti svoje iskustvo radom u nekoj firmi.

Sve u svemu fali ti malo iskustva. Ali ništa što je nepremostivo, možda već do kraja godine budeš imao solidan broj urađenih projekata iza sebe ako to ozbiljno shvatiš. Bio bi i veliki plus ako bi stupio u
kontakt sa nekim senior developerom koji može da te povremeno uputi ili posavetuje. Imaš više znanja od mene i da sam u tvojoj koži nastavio bih da se usavršavam na polju JS-a. Angular, Node ili možda Meteor.
Mada u suštini to je neko moje subjektivno mišljenje i uzmi predloge sa rezervom. Npr. uopšte ne poznajem situaciju oko Jave ali kapiram i da kreneš da se baviš Android aplikacijama verovatno nećeš zažaliti.
Poenta je da čitaš dosta blogova i diskusija da bi "osetio" šta će ti najbolje ležati, gde fali developer-a i gde ti neće manjkati motivacije da se konstantno razvijaš. Quora je kul sajt za nešto tako.
Sve ovo što sam naveo u poslednjem pasusu je pod pretpostavkom da si se bacio na freelance. I savet, ako si u mogućnosti da biraš - izbegavaj lokalne klijente, juri nešto preko.
 
Poslednja izmena:
@n1tr0 sorry, moja izjava jeste bila krajnje "klinacka", ali u 3 jake firme koje sam posetio ovde kod mene, sve ukupno nemaju preko 5 Php developera, mozda je to sto su pretezno fokusirani na enterprise i mobilne aplikacije, pa me je to verovatno povelo na takav zakljucak, nisam mislio nista lose.

@Dibidus hvala na savetu, u jednom trenutku sam se osetio kao da sam stao i nisam znao gde dalje i to je i jedan od razloga mog pisanja ovde.
 
@reverseskydiver
Domaće firme dolaze u obzir samo ako si baš očajan i potrebno ti je neko privremeno rešenje. Malo para, a puno grindovanja sa dosadnim poslovima bez ikakve slobode. Ono znanje/iskustvo koje stekneš je površno, a često i pogrešno. Kada budeš našao pristojan posao, svejedno ćeš morati da preorijentišeš radnu etiku. Čast (malobrojnim) izuzecima, naravno.

BTW, jedan od najvećih problema sa PHP-om je što glupim ljudima dozvoljava da budu glupi.
 
Svaki jezik to dozvoljava, da se ne lazemo. ;)
 
Web Programer i Web Dizajner su dva razlicita zanimanja. Retke su osobe kojima podjednako dobro rade i leva i desna polovina mozga.
Ta dva zanimanja se cesto spajaju najcesce na stetu Web Dizajnera i time samog Web Dizajna pa danasnjim internetom preovladjuju funkcionalni sajtovi.
 
Naravno. Mislim da nisi dobro razumeo naziv teme. Ti si razumeo kao da pise Web programer - Web dizajner.
 
Kao developeri sta vise koristiti chrome ili firefox ? :)
 
Ja licno koristim Chrome. Ali to je sve stvar navike, za sta se opredelis u pocetku to ces i koristiti. Mada generalno od ~50 kolega znam jednog koji koristi Mozillu.
 
Mozillu zbog navike i add blocker-a ( jednom mi je znacilo jer je isti uklonio slike koje sam nazvao sponsor-1.png, sponsor-2.png :d ). Chrome uglavnom kada se radi resposnive zbog dopadljivog device mode-a. Na trecem mestu IE zbog provere i trazenja bugova.
 
Vise sam koristio Chrome jer sam navikao na njega, ali Firefox Developer Edition je takodje jako dobra alatka ;)

Da od skora sam bas na Developer Edition-u i deluje mi kao skroz fina stvar. Ne vidim neku chromovu prednost u odnosu na njega :)
 
Ukoliko je neko zainteresovan za upis IT akademije , smer PHP developer nek mi se javi :) 315e jeftinije ispada kurs :)
 
Iako ne gotivim IT akademiju, ne bih dao pare za te kurseve i kad god cujem to ime pali mi se lampica za bull***t alert. Zeleo bih da cujem i neko objektivno misljenje. Da li ima neko iskustva sa njima?
Mene asociraju na megatrend i taj tip biznisa.

Ako me neki pocetnik sutra pita da li da upise neki od njihovih kurseva sta bih trebao da mu kazem? Da li je bolja solucija kad vec hoce da krca pare da it trosi na kurseve sa Udemy-a?
 
Ja kao pocetik mogu da kazem da su bas detaljni, ima dosta materijala za rad i odmah se krece sa praxom. U principu kao kada sam ucis od kuce samo sto imas eto strucno lice koje ti pomaze u tome i to sto dobijas Zend sertifikat. Ja ne radim za njih niti vrbujem ljude da se upisuju, planiram da prebacim ugovor na drugog jer sam dobila bas ozbiljan posao, necu imati vremena za klince a kamoli da ucim PHP. :) Rata je 105e, tri su placene :)
 
@emaema
Ok, kako losa procena sa moje strane. Bio sam ubedjen da je reklama ili neki referal gde ti dobijas olaksice ako se neko upise preko tebe. Svaka cast!

Bolje juri nekog od prijatelja kome bu prepustila ugovor a ne nekog nepoznatog sa foruma :)
Mada kapiram da si to vec probala.


Anyway, moje pitanje iz prethodnog posta i dalje stoji ako ima jos neko sa iskustvom sa IT academy i prednosti i mane istog prema samostalnom ucenju uz pomoc online kurseva (besplatnih i placenih)
 
Odmah da se ogradim da direktnog iskustva nemam, ali po onome što sam video iz njihovih materijala koji su "procureli" na net, i na osnovu utisaka nekoliko ljudi koji su išli tamo, rekao bih da je to bacanje para...
 
Iako ne gotivim IT akademiju, ne bih dao pare za te kurseve i kad god cujem to ime pali mi se lampica za bull***t alert. Zeleo bih da cujem i neko objektivno misljenje. Da li ima neko iskustva sa njima?
Mene asociraju na megatrend i taj tip biznisa.

Ako me neki pocetnik sutra pita da li da upise neki od njihovih kurseva sta bih trebao da mu kazem? Da li je bolja solucija kad vec hoce da krca pare da it trosi na kurseve sa Udemy-a?

Ja sam mislim imao dvoje ljudi koji su mi se prijavili za developera u firmi - kada sam trazio da vidim sta znaju sve mi je bilo jasno. Mozda su bili izuzeci u pitanju, ali...
 
Nemam direktnog kontakta sa IT Akademijom, ali ovo je dovoljno: prijavio sam se na njihovu mail listu u septembru jer su davali "besplatni online početni kurs engleskog jezika" (za nekog drugog). Prijavio sam email adresu za takve stvari (skoro pa spam). Od tada se svaki dan javljaju i nude kurseve (mejlom), srećom nisam ostavio telefon. Onaj fazon "do kraja upisnog roka ostala su tri dana, većina odeljenja je popunjena, ostalo je još par mesta, požurite da ne ostanete bez kursa, naredni upis je sl. godine u ovo vreme", pa onda email svaki dan sa "odbrojavanjem" do kraja upisa.

Onda novi mail posle toga kako su "po odobrenju valjda Kejmbridža dobili dozvolu da produže upis", pa novi rok, i opet sugestivni, slatkorečivi mejlovi dan za danom. Pa u "poslednja" 24h po tri mejla. I onda još jedan "finalni" pružetak, gde poklanjaju i još jedan besplatni "doživotni kurs", neki popust, ali kažu da su verovatno puni i da nema mesta, ali "probajte". LOL. Nasrtljivi kao prodavci polovnih automobila u SAD. :) Laknulo mi je kad sam se odjavio sa email liste.

Mislim da je sve to što su slali (o popunjenosti, "produžecima" i sl.) -- laž, bljutava marketing fora, hoće još polaznika, posebno za daljnski (online) modul, gde su fine parice. Nekako ne volim da sarađujem s nekim gde je laž na samom početku.

Još jednom, ovo je utisak samo na osnovu mejlova. ;)
 
Nemam direktnog kontakta sa IT Akademijom, ali ovo je dovoljno: prijavio sam se na njihovu mail listu u septembru jer su davali "besplatni online početni kurs engleskog jezika" (za nekog drugog). Prijavio sam email adresu za takve stvari (skoro pa spam). Od tada se svaki dan javljaju i nude kurseve (mejlom), srećom nisam ostavio telefon. Onaj fazon "do kraja upisnog roka ostala su tri dana, većina odeljenja je popunjena, ostalo je još par mesta, požurite da ne ostanete bez kursa, naredni upis je sl. godine u ovo vreme", pa onda email svaki dan sa "odbrojavanjem" do kraja upisa.

Onda novi mail posle toga kako su "po odobrenju valjda Kejmbridža dobili dozvolu da produže upis", pa novi rok, i opet sugestivni, slatkorečivi mejlovi dan za danom. Pa u "poslednja" 24h po tri mejla. I onda još jedan "finalni" pružetak, gde poklanjaju i još jedan besplatni "doživotni kurs", neki popust, ali kažu da su verovatno puni i da nema mesta, ali "probajte". LOL. Nasrtljivi kao prodavci polovnih automobila u SAD. :) Laknulo mi je kad sam se odjavio sa email liste.

Mislim da je sve to što su slali (o popunjenosti, "produžecima" i sl.) -- laž, bljutava marketing fora, hoće još polaznika, posebno za daljnski (online) modul, gde su fine parice. Nekako ne volim da sarađujem s nekim gde je laž na samom početku.

Još jednom, ovo je utisak samo na osnovu mejlova. ;)
Ko zeli da nauci moze da nauci lagano bez tog kursa, decko iz moje okoline je upisao it akademiju u bgu, za godinu dana jedva su pokrili css html i samo neke najosnovnije delive php-a , neki dizajn smer mozda bolje ide. Programiranje je teski shit, ne kazem da su predavaci losi... deluje mi kad da dosta dobro zna, samo ne znam da li je sam zasluzan ili mu je kurs pomogao, mada jbt da radis html i css 2 meseca aktivno razbio bi ga kad je prelak.. a php je vecina copy paste + neko jadno objasnjenje.
 
Mislim da je najveci problem ljudi koji pohadjaju na it za programiranje taj sto ne vezbaju i ne posvecuju dovoljno vremena,predavanja svakako nisu dovoljna.Koliko god da su dobri predavaci potrebna je vezba,vezba i samo vezba :)
 
Nazad
Vrh Dno