Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

TS 251 je super, ja imam taj pa eto info iz prve ruke ;)

Poslato sa Surface Pro
 
Da li moze neki komentar za Qnap TS-453A?

Posle citanja 50+ strana i konsultovanja Synology i Qnap sajta suzio sam izbor na ovaj nas...

1. Da li je ovaj CPU dovoljno jak za virtuelizaciju, da li bi trebalo dodati jos rama (fabricki 4gb, max 8gb ili je moguce ugurati vise tipa 2x8). Gde se generalno javljaju zagusenja prouzrokovana memorijom?
2. Vidim da pise 2 x HDMI, up to 4K 2160P Ultra HD support, da li ima neko iskustva sa time?
3. Ima 4 lan porta, sto bi teoretski brzina trebala da bude oko 400, da li u tom slucaju mora da se poseduje smart swich ili samo u slucaju kada se pristupa sa 4 razlicita racunara da bi svako dobio po 1 gbit?
4. Da li i slucaju wifi pristupa putem TV treba imati neki bolji wifi ruter ili bi ta komunikacija radila ok?
5. Imam trenutno 2x2Tb WD Red diskove, da li je moguce ubaciti jos jedan od 4Tb koji bi sluzio za mirroring ova dva? Ili koja bi najbolja opcija bila za setup tih i buducih diskova.

Ovo mi je prvi nas pa mozda pitam besilice, ali treba mi za home+small office varijantu pa bih isao na neki malo perspektivniji i ozbiljniji setup.
TVS-682 mi deluje savrseno, ali je preskup. Mozda neka alternativa ovom 453?
 
Ok, aj da ti odgovorim.

1. Da. Ako imaš mogućnosti, više RAM-a je uvek poželjno, pogotovo ako govorimo o vitruelizaciji. Da li može 2x8? Ne znam, verovatno da. Zagušenja se javljaju baš kada rade virtuelne mašine u pozadini, a ti bi npr. da sa NAS-om odradiš neku akciju, ali da ne prekidaš njihov rad.

2. Ja nemam.

3. Zaboravi na ovaj feature ako pristupaš sa jednog računara, pa si mislio da uradiš agregaciju LAN protoka i tako povećaš brzinu. Ako pristupaš NAS-u sa više računara ideš preko rutera, svaki dobija po 1 GBit/s.

4. Preporuka je žica, pogotovo ako bi da puštaš bluray rip-ove sa visokim bitrate-om, imaćeš seckanja. I naravno, što bolji ruter, to manje šansi da nešto ne radi kako treba.

5. Da. Ova dva diska staviš u RAID0, pa kad ga napraviš ubaciš treći od 4TB i napraviš RAID1. Ipak, po meni, najbolja kombinacija za ovaj NAS je RAID5.


Alternativa ovom NAS-u? Hmmm... TS-653A? Imaš mesta da napraviš RAID6 ili RAID10 što je apsolutna sigurica, pogotovo što vidim da će tu da budu i poslovni podaci, vredi razmisliti. Razmisli i o TS-651, ne znam koja je cena u odnosu na TS-453A. Dual-Core je, ali za ono što ti treba, sa 8GB je i više nego dovoljan.

Eto, nadam se da sam ti bar malo pomogao. Inače, koliko vidim, opcija nisu NAS-ovi sa ARM CPU-ima, za šta imaš moju preporuku. Samo Intel CPU.
 
Hvala puno na odgovoru!

Skontao sam da bi trebalo gledati Intel Cpu... Tvoj NAS Pro koji si prodavao deluje mi kao najbolja opcija, ali taj model se ne pravi vise, a zamena ima samo 2 Lan porta...
Agregacija mi je bitna upravo zbog vise racunara, da se ne deli 1Gbt na 4 nego svaki da ima min 1 Gbt i to je ok, nije znacajno da jedan komp ima vise od 1Gbt mada na ploci imam 2 lan prikljucka...

TS-653A je dosta skuplji od 453A pa ne bih isao bas toliko daleko, ideja je da se vazni podaci backupuju na externi hdd tipa jednom nedeljno, video sam lepo opciju u software-u za to.
 
Za gregaciju moze i ne mora smart switch,posto QNAP ima opciju da on logicki deli opterecenje po karticama(sad nemam pristup QNAPu da ti tacnom kazem kako se zove ta opcija,ali ti je u tom odeljku za agregaciju). Preporuka za masinu je recimo 4x4tb u raid 10, ili naravno raid5. Zavisi koliko ti treba prostora. Za virtualizaciju bi trebao skoro uvek quad core, da ti ne bi bio opterecn sam NAS,odnosno racunanje parice ako odes u RAID5.
 
Ja imam setovan port trunking agregaciju ali racunaj da ti za to treba 8portni aktivni switch.
 
Razmisljam da uzmem neki NAS. Do sada nisam imao uradjaj tog tipa.
Namena je da bude centralni storage za jedan desktop,laptop i tablet eventualno.
Takodje tu je jedan smart LG tv, kao i WD TV live.
Dvoumim se izmedju QNAP 251 i 431 u koji bih za pocetak stavio 3TB WD red.
Sta preporucujete?


Sent from my iPhone using Tapatalk

I ja sam u jednom trenutku bio u dilemi kao ti, verovatno sto kupujem od tehnike i ono sto mi treba i sto mi ne treba. :) Ali nikako nisam mogao da nadjem razlog da kupim NAS. Jednostavno umesto u nasu, stoji mi HDD u racunaru i delim ga preko gigabitne mreze, klasicno umrezavanje preko Windows 7. Na svakom racunaru u kuci sam mapirao te hardove i pristupam im kao lokalnom hardu, cak i sa iPad-a. Bas ne kapiram poentu NAS-a, al aj sad. Neko ce da pomene backup...filmove nisam poludeo da backupujem, a sve ostalo mi se backupuje na besplatni cloud, imam oko 15GB nekih podataka koji su mi bitni. Sad, mozda ima nesto sto ja ne znam....
 
I ja sam u jednom trenutku bio u dilemi kao ti, verovatno sto kupujem od tehnike i ono sto mi treba i sto mi ne treba. :) Ali nikako nisam mogao da nadjem razlog da kupim NAS. Jednostavno umesto u nasu, stoji mi HDD u racunaru i

a da bi taj hdd u računaru bio vidljiv svima okolo računar mora da radi iliti da bude uključen...kao i za download...kao i za puštanje muzike...kad stignem kući automatski istovari sve slike sa mobilnog na nas, a i to je samo deo toga što može...a nas malo troši, napravljen je da stalno radi, tih je, itditditd...može da stoji i na tavanu...ili u podrumu, kako ko voli...ne znam jel to odgovor na tvoje pitanje :) meni je nas jedna od boljih kupovina..
 
Poslednja izmena:
To moze ako imas neki računar koji moze da stalno bude ukljucen. Ja nemam desktop racunar u kuci od 2000-te, samo laptopove. Na NAS-u drzim sve: filmove, muziku, fotografije... Svemu tome pristupam sa svih racunara, telefona, tableta, TV-a i muzickih uredjaja... A sam NAS stoji iza TV-a, nit se vidi, nit se cuje...
Pozdrav
 
Meni racunar radi 24/7 vec 120 godina unazad. Uglavnom zbog torrenta, a i mrzi me da ga palim gasim, tako da....A NAS koliko cu da platim, ima da placam struju jedno 3 godine koliko racunar bez monitora potrosi nocu. :)
 
Pa torente mozes da skidas i sa rpi zero od 5-10$, a trosi za godinu dana kao tvoj racunar za 1 dan, nas je drugo nesto druze, torrenti su samo jedna stavka bas kome treba pa da radi i to.

Poslato sa Surface Pro
 
Pa ja kazem da mi racunar radi pa radi nonstop. Kapiram ja da je nas nesto drugo, ali evo, objasni ti meni koja je prednost nasa u odnosu na moj racunar koji radi 24/7. A verujem da postoji velika gomila ljudi koji kao ja ne gase racunar nikad.
 
Meni racunar radi 24/7 vec 120 godina unazad. Uglavnom zbog torrenta, a i mrzi me da ga palim gasim, tako da....A NAS koliko cu da platim, ima da placam struju jedno 3 godine koliko racunar bez monitora potrosi nocu. :)

sad bi trebalo da te ubeđujemo kako je nas bolje rešenje? ako si našao dobitnu kombinaciju za sebe onda je to ok...meni su za nekoliko godina korišćenja računara 24/7 otišla 3-4 harda i 2-3 napajanja...a nisam kupovao najjeftinije komponente...sad će naravno da se jave mnogi kojima se računari ne gase već 20 godina i sve radi kao prvog dana, ali eto moje iskustvo je drugačije...pored toga, desktop mi je previše blizu jer mora tu da stoji i bučan je...za mene par dobrih razloga da ne želim desktop 24/7...
 
Nikad nisam rekao ubedite me, niti sam rekao da sam ja u pravu. Samo diskutujemo, i verovatno ce ova diskusija da pomogne nekome ko se kao ja nekada dvoumi da li da kupi NAS ili ne. Evo, ja verovatno gresim, neka bude tako. Samo sto ovi koji su u pravu otprilike nemaju nijedan argument zasto je NAS bolji od samog racunara. I da, za 20-30e si mogao da kupis par Noctua ventilatora i racunar bi ti bio necujan. Takodje, nevezano za ovo, mozda bi mogao da proveris elektricne instalacije ako ti je do sada otislo 2-3 napajanja i 3-4 harda, nesto nije u redu.
 
Cekaj, nikad nisi koristio NAS a ubjedjujes nas koji smo probali oba sistema da nije bolji ni u cemu?

Evo ja prvi kazem da je to, uz ssd kad se pojavio najbolji komad hardware-a ikad koji je usao u kucu.

I ne bih da ga dao ni za ne znam koliko tih mocan u veliki PC a pri tome imam entry level Synology kupljen polovan ovdje na Benchu....Da ne govorim o qnap i drugim jacim modelima koji se ovdje pominju.
 
Aj da ponovim ponovo, posto se ne cujemo dobro. Ne ubedjujem nikoga nista. Samo sam odgovorio decku koji je imao dilemu, koju sam i ja nekad imao, da to sto radi NAS, vrlo prosto radi i njegov racunar, sa par klikova misem. Takodje sam rekao da mozda postoji nesto sto ja ne znam i pozvao ostalo da kazu sta je to. Svi vi ste se uvredili, ali niko nije nista argumentovano rekao, ukljucujuci i tebe. Evo ja kazem da je varjaca nesto najbolje sto je uslo u moju kucu, i da je bolja od NAS-a. Evo, skoro isti argument kao tvoj. Ja pozivam i tebe i ostale da kazu po cemu je bolji NAS od obicnog PC-a, ako zaboravimo da manje trosi struje, jer 90% ljudi ionako drzi PC stalno ukljucen.
 
Iskreno,mnogo je lakse podesavanje svega,od redundanse,do zamene diskova,pa do instalacije dodatnih pluginova i komponenti. Cisto sumnjam da prosecni korisnik zna da podesi LACP,a ovde je to 1 klik bukvalno.
 
Ja razumem dvoumljenje... Nije lako odvojiti 500+ e za nesto sto mozda nije neophodno, ali sam poprilicno siguran da vredi...

U mom slucaju zelim centralizovan storage koji je dostupan sa vise strana (vise kompova) i to velikom brzinom, dostupan preko neta, siguran i dodatne opcije su samo ogroman plus, ne nesto presudno. Svakako je korisno imati multimediju tako organizovanu i smestenu za lak pristup preko svih uredjaja, a transcoding u letu je odlican feature.

Jos uvek imam sumnje u ugradjen cpu, da li je sposoban da se izbori sa vise zahteva, ali qnap je ozbiljna kompanija koja se nadam ne bi dozvolila sebi da nesto ne radi kako treba. Konkretno mislim na ts-453a model (quad core 1.6 ghz)...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
@Nabukodonosor

problem je što je već nabrojano dosta prednosti nas-a, ali ti te prednosti ignorišeš, sve je to kao nebitno, i onda se vrtimo u krug...manji, tiši, diskretniji, nebitno, manje troši, nebitno, ima odlične aplikacije za mobilne uređaje, nebitno, lako se vrše podešavanja, nebitno, dosta automatizovanih procesa uz pomoć mobilnih aplikacija, nebitno...mislim, kao da si rekao ja u grad idem samo kamionom, i meni je to super, ajd mi recite šta je prednost nekog manjeg prometala :)
 
Ja nisam uopste ignorisao te "prednosti". Ja sam tvrdim da nisu tolike prednosti kao sto vi tvrdite, to je sve. Kazem manji, tisi? Pa to bi bilo OK, ako bi ti racunar ZAMENIO za NAS, pa kazes uzeo sam nesto manje, ali ti to dodajes svom sistemu, znaci ne moze da bude nikako manje, vec imas dodatni uredjaj, znaci vece je. Za manje trosi sam vec rekao, vecini racunar trosi pa trosi. Cak i da trosi vise, izracunaj koliko struje ces da kupis za 500+ eura koliko ces da das za NAS. Lako se vrse podesavanja? Meni je trebalo bukvalno, ali bukvalno 5 minuta da serujem ceo drajv na svom racunaru, i da odem do laptopova i da ga mauntujem kao drajv. Ne znam jel moze lakse. Sto se mobilnih aplikacija tice, to priznajem, jer to ne koristim, verujem da je korisno. Iako imam neke aplikacije na mobilnom sa kojima pristupam fajlovima koje bekapujem.

Ne kapiram zasto se svi ovoliko srde, osim :HGT:-a, kao da sam im familiju uvredio. Samo diskutujemo, i razmenjujemo misljenja. Evo izvinjavam se sto ne mislim kao vi.
 
Konfiguracija može da zameni NAS, ali ne u potpunosti i do kraja.

Jeste jeftinija opcija, kada se sve stavi na papir, ali za nekoga ko ima izuzetno dobro znanje iz domena mreža i ko to zna da podesi kako treba u sitna crevca.

Ja nikada ne bih menjao NAS koji imam za adekvatnu konfiguraciju, taman da mi ostane para u džepu, zato što sa NAS-om sve mogu (a i više) brže i jednostavnije.
 
Konfiguracija može da zameni NAS, ali ne u potpunosti i do kraja.

Može pojašnjenje ovoga?

------------------------------

Meni se čini da se gore malo mešaju babe i kupleraj pun dvasetogodišnjakinja.
NAS je upravo to što je nabu uradio, ponudio ostalima u mreži servis čuvanja fajlova. Ništa više. DLNA, uPnP je drugi server, servis. Rezervne kopije, štampanje i skeniranje, sve su to dodatni servisi koje može a i ne mora da ima. I sve to MOŽE i sa običnog kompjutera sa sedmicom da ponudi. Na stranu što ima milion razloga da ne radi tako. A ako kaže da taj komp radi stvarno 24/7, šta će mu još jedan, pa ma koliko niska potrošnja bila? Kad konačno preseče pupčanu vrpcu sa desktop mašinom, pređe na mobilni, laptop i neki od mlatimudija uređaja, onda mođe da stavi prst na čelo. Da kupi gotovo, da koristi taj desktop kao FrankenNAS ili da proba sa nekim od FreeNAS, OMV i slični.
 
Ne kapiram zasto se svi ovoliko srde, osim :HGT:-a, kao da sam im familiju uvredio. Samo diskutujemo, i razmenjujemo misljenja. Evo izvinjavam se sto ne mislim kao vi.

haha, ma jok, kakva srdžba, nego si ekološki nezreo pa braniš to neodgovorno korišćenje desktop računara 24/7 :) desktop moram da imam pa moram, i naravno da nas ne može da ga zameni, ne znam odakle sad ta ideja? ali na kompu radim kad radim, kad završim gasim ga jer ne želim da mi ta ogromna kanta greje kuću i širi buku, a i ekološki sam svestan građanin...:) a tu onda uskače nas na kome je sva multimedija, fotke itd...

a s druge strane ti si se uhvatio nekog nas-a od 500+ evra, a ja pretpopstavljam da neko ko želi da uloži toliko u nas zna zašto to radi a ako ne zna onda mu nas verovatno i ne treba...ja imam običan qnap 1-bay i to je sada investicija reda nekog malo boljeg napajanja ili hlađenja ( onog kakvo neću da stavim u desktop jer neću da radi 24/7), plus hard koji mi je zapravo zamena za neki externi hard, a svakako bih morao da ga kupim u nekom trenutku jer se materijal stalno gomila...a takav nas je pretpostavljam dovoljan za više od 90% korisnika ovde...
 
Vec smo i rekli da ne mora da baci 500E na masinu,uvek moze od postojece da digne OMV i ubaci jedan hard kao storage.Qnap je naravno AIO, i stoga je namenjen ljudima koji ne zele da budze i podesavaju, bez obzira koliko je lako/tesko to sam uraditi.
 
Covek nije skapirao da je Software poenta cele price, da upaljen komp i laptop svi imamo u principu.

Poslato sa vremesnog Nexusa 4
 
Aj da ponovim ponovo, posto se ne cujemo dobro. Ne ubedjujem nikoga nista. Samo sam odgovorio decku koji je imao dilemu, koju sam i ja nekad imao, da to sto radi NAS, vrlo prosto radi i njegov racunar, sa par klikova misem. Takodje sam rekao da mozda postoji nesto sto ja ne znam i pozvao ostalo da kazu sta je to. Svi vi ste se uvredili, ali niko nije nista argumentovano rekao, ukljucujuci i tebe. Evo ja kazem da je varjaca nesto najbolje sto je uslo u moju kucu, i da je bolja od NAS

Mene isto duuugo svrbi zašto NAS, a ne PC/laptop? Pričam o kućnoj varijanti i video/muzika/foto na wi-fi TV-u. Trenutno koristim Serviio (radi do yaya), a zanosim se NAS-om jer je moderno :) Danke unapred!
 
Pa ne znam ni ja. Ali koliko sam do sada shvatio nece niko ni da ti kaze, svi ce samo da te napadnu, jer ih pitanje iz nekog razloga vredja. Ali ako sam dobro shvatio, zato sto trosi manje struje nego racunar. Sto nema nikakvog smisla, jer ni NAS ne koristis dok spavas, pa mozes ladno i da gasis racunar, nema razlike, al aj sad.
 
Ja sam ti naveo jedan od razloga: nemam desktop racunar, niti planiram da ga nabavim. NAS stoji iza TV-a, uglavnom u standby rezimu (HDD ne radi). Kad klijent pristupi NAS-u trazeci neki sadrzaj, uredjaj se budi i isporucuje sadrzaj. Sve je povezano LAN kablom (TV, NAS, AV receiver) tako da nemam problema oko velicine video materijala i propusne moci mreze.

A zasto umesto NAS-a ne koristim jedan od laptopova? Zato sto necu da palim laptop da bih gledao film, ili slusao muziku. Ili zato sto neko drugi koristi taj laptop u trecoj sobi, ili je odneo laptop na drugi kraj sveta. Ili zato sto sam ja na drugom kraju sveta i pristupam materijalu sa NAS-a u momentu kada nikog nema kod kuce, a ne volim da ostavljam ukljucen racunar u kuci koja ce biti prazna mesec dana...

Pozdrav
 
Aj da ponovim ponovo, posto se ne cujemo dobro. Ne ubedjujem nikoga nista. Samo sam odgovorio decku koji je imao dilemu, koju sam i ja nekad imao, da to sto radi NAS, vrlo prosto radi i njegov racunar, sa par klikova misem. Takodje sam rekao da mozda postoji nesto sto ja ne znam i pozvao ostalo da kazu sta je to. Svi vi ste se uvredili, ali niko nije nista argumentovano rekao, ukljucujuci i tebe. Evo ja kazem da je varjaca nesto najbolje sto je uslo u moju kucu, i da je bolja od NAS

Mene isto duuugo svrbi zašto NAS, a ne PC/laptop? Pričam o kućnoj varijanti i video/muzika/foto na wi-fi TV-u. Trenutno koristim Serviio (radi do yaya), a zanosim se NAS-om jer je moderno :) Danke unapred!

posmatraj nas više kao externi hard koji ima mrežu a manje kao zamenu za desktop/laptop ( što je ne znam kako postala tema za poređenje, tipa ako kupim nas jel mogu da bacim računar)...pretpostavljam da zbog multimedije razmišljaš o nekom externom hardu, pa tako opravdaj investiciju u nas hard, a sam nas i to dobre firme ne košta previše...dobićeš nešto što je predviđeno da radi 24/7, i što je odlično rešenje za multimediju, i rasteretićeš glavni računar šta god on bio desktop ili laptop...

a sve ostalo već spada u priču da li mi nešto zaista treba ili nešto jednostavno želim da imam (need/want dilema)...a malo je glupo da o tome raspravljamo na it forumu gde većina verovatno spada u want grupu :) znači, nije da desktop/računar ne mogu da urade razne stvari kao nas ali pitanje je procene i nečijih finansija da li hoće da uloži u nas...ni ja ne znam zašto neki ljudi nose tri privatna mobilna telefona, od kojih svaki košta daleko više od nas-a, ali eto ima i takvih...a nisu direktori koka kole...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno