Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Uzeh i ja TS-251, odlična cena u Mikroprincu, jeftinije nego kod Mađara. :) Intel NAS je potpuno druga dimenzija od ARMa, naravno.

Ako je neko od kolega sa foruma hoće moj stari Fujitsu Q700 (iliti TS-219), nek se javne, otarasio bih ga se za relativno male pare.
 
^odlican izbor kolega ;)
 
sklopio svoj NAS

Konačno sam sklopio svoj uradi-sam NAS koji planiram od prošle godine, doduše još uvek nemam diskove ali i to ću srediti jednog dana, pa rekoh da vam pokažem šta sam uradio, koliko koštalo itd. Cilj je bio sklopiti nešto na Skylake platformi po pravilima za FreeNAS, ovo je na kraju bilo izuzetno teško jer kod nas nema skoro ništa od serverskih delova a ono što ima je preskupo, ali na kraju sam sklopio najjeftiniju opciju koja mi radi posao. Koristiće se 24/7 kao share za Kodi HTPC i računar, torente, par Virtuelnih mašina, backup i cloud za mobilne i računare, i smisliću još nešto sigurno.

Za FreeNAS je uobičajeno koristiti Supermicro ploče, i na onom njihovom forumu nisam mogao ni da pisnem o ploči koju sam izabrao a da me ne napadaju zbog tog izbora. Ali razlozi su bili jasni, evo cene za Supermicro ploče u Srbiji od onog jedinog dobavljača: Supermicro X11SSL-F €270 X11SSM €295 X10SL7-F €350. X11 je Skylake, X10 Broadwell/Haswell. Cena moje ploče sa posebnim PCIe GPU jer nema integrisanu: €136, računica je dakle bila jasna.

Evo šta je sklopljeno:
  • Gigabyte GA-X150M-PRO ECC -- €96 sa KP-a
  • intel i3 6100 -- €106 sa KP-a
  • 2x 8GB Crucial DDR4-2400 ECC UDIMM (CT8G4WFS824A) -- €92 doneto iz nemačke
  • 128GB Samsung SM951-NVMe M.2 2280 PCIe 3.0 x4 32Gb/ MLC (MZVPV128HDGM) -- €76 doneto iz nemačke
  • 2048MB EVGA GeForce GT 710 2GB Passive -- €40 doneto iz nemačke
  • Corsair RM550x PSU -- €100 sa KP-a
  • Fractal Design Arc Mini -- €50 kupljeno ovde na oglasima
Ukupna cena (bez diskova naravno): €560

Ovo je malo skuplja varijanta cele priče i ubeđen sam da slično može da se sklopi za €400 ako ne i dosta manje sa drugačijim delovima, na primer Pentium G/Celeron umesto i3, 8Gb RAMa umesto 16Gb, bez M.2 SSDa nego npr običan SATA (ako nisu potrebni svih 6 SATA portova) ili čak operativni sistem sa USBa, neka polovna PCIe video kartica sa oglasa ili iz fioke, neko reciklirano kućište koje skuplja prašinu itd. Jedino na napajanju ne bih ni slučajno štedeo.

Ova ploča ima i neke zavrzlame, npr. M.2 SSD mora da bude PCIe jer ako je SATA onda se gupi jedan od 6 SATA portova. A kad je PCIe gubi se SATA Express koji mi ne treba. Ja sam ovu ploču uzeo zbog ECC podrške naravno, može sigurno da se nađe i nešto jeftinije ako ECC nije potreban.

Dalji plan je nabaviti 6x WD Red 4Tb i staviti ih u ZFS RAIDZ2, znači 2 diska idu na paritet, ostaje mi 16Tb prostora i redundansa da podaci mogu da prežive istovremenu smrt 2 HDDa.

U atačmentu i par fotki
 

Prilozi

  • nas1.jpg
    nas1.jpg
    795.8 KB · Pregleda: 148
  • nas2.jpg
    nas2.jpg
    574.9 KB · Pregleda: 159
Da ti nije ovo overkill? Moglo je sa mnogo slabijom mašinom sve da se izvede čini mi se, a i možda sa nekim QNAP/Synology uređajem.

Nevertheless, čestitam na mašini. :)
 
Da ti nije ovo overkill? Moglo je sa mnogo slabijom mašinom sve da se izvede čini mi se, a i možda sa nekim QNAP/Synology uređajem.

Nevertheless, čestitam na mašini. :)

Verovatno je moglo slabijom i naravno može to jeftinije kao što sam i rekao, ali eto hteo sam Skylake i najnoviju tehnologiju za sve i tako sam uzeo. A QNAP/Synology sa podrškom za 6 diskova za ove pare mislim da ne postoji? Znam da ima sa 5 diskova za otprilike koliko je i ovo koštalo ali snagom ne mogu da se porede. Slabo sam ih gledao realno jer hoću da furam VM i dosta nekih čuda kojima ipak treba više snage i RAMa, tj. da imam server koji je ujedno i NAS a ne samo NAS koji je samo NAS.
 
Uzeh i ja TS-251, odlična cena u Mikroprincu, jeftinije nego kod Mađara. :) Intel NAS je potpuno druga dimenzija od ARMa, naravno.

Ako je neko od kolega sa foruma hoće moj stari Fujitsu Q700 (iliti TS-219), nek se javne, otarasio bih ga se za relativno male pare.


Samo da potvrdim da je ovo jedan od najboljih ARM NAS-ova koji može da se uzme kao second hand, po meni, čak i sad je best buy, iako je solidno stara makina.
 
@sysninja, kako radi virtualna, probao ?

Poslato sa vremesnog Nexusa 4
 
Uzeh i ja TS-251, odlična cena u Mikroprincu, jeftinije nego kod Mađara. :) Intel NAS je potpuno druga dimenzija od ARMa, naravno.

Ako je neko od kolega sa foruma hoće moj stari Fujitsu Q700 (iliti TS-219), nek se javne, otarasio bih ga se za relativno male pare.
Javi se za taj q700 :)
 
Zdravo drugari, prvi put mi se javio problem u radu SYNOLOGY DiskStation DS115j, pa ne znam šta da radim. NAS je kupljen nov i od prvog dana radio je o.k. Juče mi se desilo da mi zamrzne slika na PC - iju, pred kraj filma. Posle toga nisam mogao da pristupim NAS u. Nisam mogao ni da ga resetujem na dugme. Stalno blinka plava lampica. Probao sam da ga isključim iz struje. Posle toga dešava se isto. Šta da radim ?
 
Po dokumentaciji plava dioda blinkce tokom Power Up or Shutdown procedure.

Ako si probao reset, iskljucivanje iz struje i slicno, i nista nije pomoglo, verovatno je vreme za servis. Pre toga, pokusaj da izvadis diskove i da vidis da li ce se nesto promeniti.

Pozdrav
 
Izvadio sam disk i vratio ga. Proradio je. Samo sam primetrio da se dosta sporije podiže. Za sada je sve o.k.
 
Bilo bi dobro ako bi mogao da testiras taj disk, pozeljno na drugom uredjaju/racunaru. Ako je disk OK, mozda sam NAS ima problem. Ili da ubacis drugi disk u NAS - testa radi.

Pozdrav
 
Na žalost nisam u prilici. Neka bude ovako za sada. Ako se nešto desi, reklamiraću.
 
Drugari,uzeo sam TS-251 i imam problem sa titlovima.
Iinstalirao sam Twonky,medjutim na tv-u (LG 42lb650v) oni ne rade. Tacnije, kod reprodukcije .mkv, opcija za odabir titla je iskljucena. Kod svih ostalih video formata,ta opcija je i ukljucena i titlovi bez problema rade.
Kod drugog tv-a koji nije smart i koji je povezan sa WD Live TV playerom titlovi ne rade ni kod jednog video formata.
Da li znate u cemu je problem?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Smanji naziv filma i naziv titla npr. ako se film zove A.Perfect.Guy.2015.1080p.bluray.X264-AMIABLE.mkv preimenuj naziv filma da bude dosta skraceniji i bez tacaka, crtica...tako se film zove npr A perfect guy.mkv Isto tako i naziv titla da bude.
Nakon toga restartuj twonky i titlovi ce se prikazati.
 
Zanima me jedna stvar...
da li neko koristi NAS kao DVR za IP kamere za video nadzor, da li tu postoje neke napredne opcije?
 
Smanji naziv filma i naziv titla npr. ako se film zove A.Perfect.Guy.2015.1080p.bluray.X264-AMIABLE.mkv preimenuj naziv filma da bude dosta skraceniji i bez tacaka, crtica...tako se film zove npr A perfect guy.mkv Isto tako i naziv titla da bude.
Nakon toga restartuj twonky i titlovi ce se prikazati.

JEEEEE! Hvala to je to! Ne mogu da verujem koja glupost! :) Jos samo da nadjem resenje da mi se titlovi prikazuju na WD Live.
 
Zanima me jedna stvar...
da li neko koristi NAS kao DVR za IP kamere za video nadzor, da li tu postoje neke napredne opcije?
Koristim ja. Imam jednu kameru prikačenu. Mislim da osnovna licenca dozvoljava dve kamere. Korektno radi, samo što je ekstremno spor eksport nekog vremenskog intervala, barem u mom slučaju.
Probao sam i da ne koristim Survilijans stejšn, već da NAS bude običan mrežni storidž u koji kamera sama snima. To nije radilo kako treba, ali ne znam da li zbog kamere ili NASa. Dešavalo se da su fajlovi za neke intervale oštećeni i nečitljivi.
Ne znam na koje napredne opcije misliš?
 
Meni je to radilo kako treba,eventualno je bio problem oko okidanja pokreta,ali mislim da je na kraju to bio problem do kamere. Malo mi je cudan eksport videa,gde si mogao jedino da ih gledas kroz SS ako se ne varam(mada je bila opcija da izvezes negde). Uglavnom, lepo radi besplatna verzija,ali su licence za dodatne kamere preskupe.
 
Prvi put kupujem NAS. Potreban mi je kako bih sav materijal drzao na jednom mestu a pristupao mu sa vise kompjutera u stanu. Planiram da ubacim 2x3TB diskove u raid 1. Nista zahtevno, samo storage za moje desktop/laptop kompjutere, kako ne bih razmisljao sta mi se od slika/muzike/... nalazi gde. Kapiram da to moze svaki nas, ali mi je potrebna preporuka sta je neki best buy. Video sam Qnap 002-Bay NAS TS-212P za nekih 17000, ima li sta sto je jeftinije/bolje za te pare?

Hvala unapred
 
Ima, polovan Fujitsu/QNAP TS-209II, 80 EUR (ovo je okay cena), radi bolje nego originalni model :)
Inače, u pitanju je crossflash-ovani Fujitsu 2bay NAS, ARM CPU, koji ima sjajan hardver, a može da se "pretvori" u QNAP TS-209II. Imaš u ovoj temi, pisalo se o ovom NAS-u, ja sam ga imao solidno vreme, em radi bolje nego original, em lepše izgleda.
Jedina mana je što najverovatnije neće raditi najnoviji firmware (v4.2.2), a i ako bude radio neće još dugo primati update.

Prava stvar je neki Intel 2bay NAS, ali koliko vidim tebi je mnogo i 150 EUR, tako da neću da te zamlaćujem pričama "Intel one & only".
 
Jedno pitanje. Imam trenutno synology 115 sa jednim 3tb hdd. Planiram da predjem na qnap sa dva mesta za hdd pa me zanima sta ciniti. Sta se desava podacima kad se prebaci disk iz synology u qnap. Hoce li ga on uopste prepoznati?
 
Uradiš bekap na komp pa prebacis diskove, podesis sve i kopiras nazad
 
Jedno pitanje. Imam trenutno synology 115 sa jednim 3tb hdd. Planiram da predjem na qnap sa dva mesta za hdd pa me zanima sta ciniti. Sta se desava podacima kad se prebaci disk iz synology u qnap. Hoce li ga on uopste prepoznati?


Uzmeš još jedan isti disk od 3TB, taj ubaciš na poziciju 1, podigneš sistem, pa onda ubaciš disk iz Synology-a na poziciju 2, QNAP će da ga prepozna, pošto je u pitanju EXT file system i videće ti sve podatke (zajedno sa sistemskim fajlovima Synology OS-a). Prebaciš podatke sa tog drugog diska na prvi, formatiraš drugi disk i onda već praviš RAID ili ostaviš ih u single varijanti, kao zasebne diskove.
 
Nazad
Vrh Dno