Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Da li neko može da proveri u svom NAS-u da li ima aplikaciju rTorrent? Ja je na DS115j nisam imao a ne bih sledeći put da kupim DS215j ili sličnog cenovnog ranga QNAP... pa da opet nema?
 
Mislim da to druze ima veze sa arhitekturom procesora u nasu, rtorrent je za intel instrukcije, sto znaci da taj program ne postoji za download za arm armiju procesora. Mada koliko se secam na qnap forumu pricase da ce kompajlirati mozda za arm ako se pusti SC, za synology nisam pratio.
 
Da li koristite UPS za NAS i koji (ako koristite)?
 
APC je odlican, imam neki slabiji i stariji ali baterije drze kao prvog dana. Dobri su im i produzni kablovi sa uticnicama i zastitama.
 
Drugari, da li neko koristi win10?
Instalirao sam na laptop i ne mogu da dodam synology kao mrežni drajv. Na kompu sa 8.1 i 7 i androidu radi normalno. I pre win 10 je radio sa tog laptopa.
Browse ga ne nalazi, a kada ga gađam preko IP ili imena kaže da nemam pristup.

Pitao sam u temi za win10, ali koliko se prepucavaju, ne verujem da će iko pomoći. :D

Za svaki slučaj sam MS-u podigao i error ticket.
 
Da li mozda nije do samog nas uredjaja to jest servisa za sambu ili tako nešto ? Probaj restart nasa pa vidi šta se dešava, kod mene synology vidi najnormalnije sa 10ke, protokoli su zadrzani onakvi kakvi su bili, jedino ako zeza drajver za mrezu na tom bildu ili neka druga podesavanja F-Walla ili nesto treće..
 
Do FW nije, sada sam ga gasio da probam. NAS sam resetovao i juče i danas da probam, ali nije.
Sada sam još malo googlao i brdo ljudi ima problem da nakači win 10 na servere preko smb.
Kod mene je dvojka, ali vidim da se i sa trojkom žale, mada probaću i nju.
 
Zaboravih da javim.
Ovaj problem je do windowsa, obviously. U nekom buildu su odlučili da isključe Netbios u podešavanjima mreže.
Ko je radio upgrade sa starijih koje su radile, sve ok sada. A ko je instalirao svežu, kao ja, nikakav share preko sambe nije radio.
 
Znam da NAS obično stoji u nekim trećim nebitnim prostorijama poput hodnika, tavana itd. ali meni je stajao prvo u spavaćoj sobi a kasnije u dnevnoj. Tadašnji Synology DS115j nije proizvodio nikakvu buku što se tiče ventilatora i svaka im čast na tome ali je problem bilo plastično kućište pa kada hard počne nešto da upisuje čulo se "drljanje" više nego što bi hard proizvodio buku da je na primer u PC kućištu. Davao je zvuk kao žubor vode, kao kada se čuje vodokotlić. :p Naravno, ovo je nemoguće čuti u dnevnim uslovima ali nisam mogao pored NAS-a da spavam po noći. Nekako stvara "odjek" to plastično kućište kao razlika u zvuku između prazne i prostorije pune nameštaja. Da li je tako kod drugih NAS uređaja (na primer kod QNAP-a)? Negde sam pročitao da je još bučniji DS215j koji bi odgovarao mojim potrebama.
 
Pa stavi neke gumice na HDDove, mozda ce manje da prenose vibracije.
 
Može li neko da mi kaže koji od ova dva harda je bolji za NAS (24/7):

1. Seagate ST4000DM000

2. Toshiba MD04ACA400

Oba su po 125 evra, Toshiba dolazi sa tri dok Seagate ima dve godine garancije, Seagate se vrti na 5900 obrtaja dok se Toshiba vrti na 7200.

Da li ih bilo ko od vas ima u svojim mašinama, da li su tihi i slično?
 
Za NAS su bolji tisi/sporiji diskovi. Manje trose, manje se greju ali su i performanse manje. Ali u ovom slucaju, 3 godine garancije mi je bolje. A i ovaj Seagate nije NAS vec Desktop varijanta.
 
Da javim da na KP iako stoji da je 125 evra Toshiba hard diska nema već neko vreme tako da sam se odlučio za Seagate pa ću javiti kako radi kada stigne...
 
Ja koristim ove diskove u NASovima:
ST2000VN000
ST4000VN000

Dobro su se pokazali, a trebalo bi ove godine da nabavimo jos 4Tb diskova.
 
Posle burne rasprave u kući za koji da se odlučimo na kraju je odluka pala na:

SYNOLOGY DiskStation DS215J
SEAGATE Desktop 4TB 5900rpm 64MB SATA3 ST4000DM000

Na Synology sajtu ne stoji da je kompatibilan ovaj hard sa NAS-om, da li to može predstavljati problem?
 
Pa u sustini bih ipak uzeo neki sa liste preporucenih. Uglavnom jer su to istestirani. Ali u 95% nece biti problema. Ja bi ipak uzeo onaj iz liste sto sam ti dao. Mislim da je nama 4Tb bio oko 25k po disku.
 
@mak taj seagate ce raditi najnormalnije. Sto se toga tice ne razmisljaj, gubis vreme.
 
Super :wave:
 
A kako se nas ponaša sa 2 različita HDD u sebi? Trenutno imam neki WD Green od 2 TB (znam da ne bih trebao da ga koristim u nas), ali sam planirao da uzmem neki red od 4, 5 TB.
NAS je 215j.
 
Radice i sa dva razlicita diska u jbod ili stripe rezimu najnormalnije, za raid1 je preporuka da budu isti diskovi.
 
U svakom slucaju ce raditi ok.
 
Ja kad sam radio migraciju sa Raid1 1TB na 2TB diskove sam tako radio(a posle i na 4TB ). UBacis jedan veci, sync, ubacis drugi vec, sync i onda resize.
 
^mozes disk koji hoces da stavis, radi u nasu i green i black i red i ljubicasti i enterprise itd...
 
^ pa to, da, zato mi nije jasna opaska...
već imam wd green 2 tb u NAS, nikakav problem, samo sam onaj wdidle promenio, sve fercera...
 
Da, widdle samo gde treba, to jest ako ima neko pojacan load cyc...


PS. da li si stavljao taj hdd na windows masinu pa si mu menjao sa widdle vrednost ?
 
Baš zbog wdiddle sam mislio. Meni je pre bio u pc, isto kao storage, pa nisam hteo da se cimam oko menjanja. A HDD radi fino u nas, nema problema za sada.
 
Ajde neko nek napise, ko je iz nasa stavio pod windows hard disk samo zbog widdle, da li su podaci ostali nepovredjeni ?
 
Da, widdle samo gde treba, to jest ako ima neko pojacan load cyc...

PS. da li si stavljao taj hdd na windows masinu pa si mu menjao sa widdle vrednost ?

Napravio sam bio bootabilni usb flash sa nekom emulacijom dosa, pa podigao sistem u tom "čistom" dosu pa odatle... mislim da sam sa 5 secundi mrdnuo na 300 :)
A na NAS-u kad se telnetujem bacim pogled na smartmontool te komandom "smartctl -a /dev/sda" očitavam s vremena na vreme smart parametre i skroz su OK, loadcycle count je ispod 20k :) i posle godinu dana
 
Nazad
Vrh Dno