Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Hvala :wave:
 
hvala na javljanju, ali qnap je već rezervisan za drugog člana. javiću njemu pošto je i on iz niša (kao i prodavac dac-a) pa taman da kupi ukoliko mu je potreban uz nas.

:wave:
 
Usb m2tech, pored podrske za nasove, moze da radi na skoro svemu sto ima usb port, idealan za bilo kakav pc, ipad, android tablet.

Poslato sa vremesnog Nexusa 4
 
Citam sad o storage poolovima, volumeovima pa da pitam znalce - kako setovati NAS inicijalno da bi sto bezbolnije sve proslo kasnije...

Imam jedan Red od 6 TB i 2 x 3 tb

Ideja je sledeca, a vi napisite da je ostvariva ili mozda nekako drugacije

Red 6 TB u slot 1 od 6, pravi se storage pool 1 i na njemu single disc, thick volume (ili onaj klasicni? Sta izabrati?). Ovaj volume/pool samo za multimediju i tako to. Kasnije dodajem jos jedan red od 6tb i radim live migration na RAID 1. Jos jos kasnije RAID1 pretvaram u RAID5 (3ili 4 diska). Da li mora da se menja volume, koji da izabere, da ovako moze jer necu da posle brinem.

2 x 3tb red u slot 5 i 6 - storage pool 2 i u njemu thin volume (ili thick, predlozite) encrypted, odmah RAID1 za bitne stvari, osx backup i slicno... Ako bih ostao tu bez mesta jednog dana samo bih uradio rebuild raida sa 6tb diskovima, jedan po jedan - da li moze ako je thin/thick i encrypted?

To je neka zamisao, sta mislite? Da li ovako ili kako drugacije? Mozda jedan storage pool sa dva volume, prvi volume za taj prvi raid array a drugi volume za ova dva manja diska?

Plan dugorocni je RAID5 (4x6) i dodatna 2 diska od 3tb za bitne stvari, to se nece menjati
 
Poslednja izmena:
Thick u okviru storage poola bi trebalo da je ekvivalent Single volume bez storage poola = fixed size particija, sigurno ima razlika sa tehničke strane, meni nije bilo od značaja pa se nisam udubljivao. Merio performanse, nema razlike.

Thin je variable size i to možeš samo u okviru storage poola, efektivno particija koja je promenljive veličine i zauzima prostora koliko i podaci na njoj, nebitno koliko joj odrediš kao veličinu, svakako, upozorava te kada počne da ti ponestaje mesta. S obzirom da i kod thick možeš da menjaš veličinu kasnije, nisam ukačio smisao thin particija, ali sam stavio po dve od 3TB na preostalih 2,72TB u storage pool-u pa koja se pre napuni, valjda im je to namena. :d

Rebuild se odnosi na volume na kojem je storage pool, kad proširiš volume, možeš da radiš expand storage poola i svega unutar njega, tako da ne bi trebalo da imaš problema putem koji si naveo. Na QNAP sajtu su tako neki primer i naveli baš, dakle trebalo bi da može. Nisam probao, predugo traje.

Inače sam se i ja vodio mišlju da pravim organizaciju kao i ti sa dva odvojena RAID niza, 4x3TB za razno (RAID5), 2x3TB miror za najbitnije, ali sam na kraju odustao i stavio svih 6x3TB u RAID6 a podatke razdvojio u odgovarajuće encrypted i nonencrypted delove. Ako posmatramo redunancy, sa RAID5 (3 ili 4 HDD) + RAID1 (2 HDD) si pokriven samo ako ode 1 disk iz prvog i 1 disk iz drugog niza, dok sa RAID6 mogu da odu bilo koja dva diska. Kapacitet je i tako isti u obe kombinacije.
 
Planiram da uzmem neki a/v risiver, pa me interesuje koji je najbolji način da se poveže sa NAS-om, u pitanju je qnap 212P? Najbitnije mi je da zvuk filmova ide preko njega, kao i muzika. Ima ugrađen DAC.
 
Poslednja izmena:
ako imaš 5.1 ili sličan surrouond onda idi na avr, ako imaš samo dva zvučnika i ne planiraš vufer plus gomilu zvučnika po sobi tada idi na mrežni stereo risiver. iz pređašnjih postova možeš da vidiš da sam pogrešio kada sam kupio dac plus pojačalo pa sam trebao da menjam dac (da prodajem i kupujem drugi). e sada, kod mrežnih risivera ili avr-a imaš milion modela pa je na tebi da uklopiš sa ostatkom sistema (kombinacijom zvučnika, kablova...).

:wave:
 
Imam 5.1, pa sam hteo da ih povezem, sami ne znam kako. Pošto mi qnap na mreži, i preko tv- a gledam filmove, da li onda treba da imam neki izlaz preko tv na avr za zvuk, posto svi ostali uredjaji se povezuju sa risiverom preko hdmi-a, a za tv ide hdmi out, tako da mi nije jasno kako ce zvuk sa NAS-a ići preko risivera, kojim kablom da ih povežem. Izvini te ako smaram, ali sam bas nov u ovome


Sent from my iPad using Tapatalk
 
ma ne smaraš nego nikada nisam imao avr pa ne bih da pogrešim sa odgovorom, ali neko moje mišljenje je da ne treba uplitati hdmi u priču zato što bi trebalo da se avr povezuje sa nas-om preko lan kabla (nas i ruter povezani su lan kablom i drugim kablom bi trebalo povezati isto avr i ruter lan kablom).

ispraviće me neko (ili odgovor potraži u audio temi) ;)
 
Kupiš neki media player koji zakačiš hdmi kablom na avr (apple tv, android box, raspberry pi...) instaliras Kodi ili slicno i vuces sa NAS fajlove kroz mrezu na tv.

@mickeyrs - hvala na savetima. Sacekacu da vidim jos sta ce seizmos i makia reci pa definitivno odlucujem :)
 
Imam jedno pitanje. Posto koristim synology sa jednim mestom za hdd i planiram da uzmem sa dva,da li i drugi mora disk da bude formatiran u njemu ili mogu bilo koji da stavim?
 
Imam apple tv 3, znaci instalim Kodi, apple tv spojim preko hdmi-a i to je to? Ok, probaću tako, hvala još jednom. Ako neko ima još koji predlog, dobrodošao je :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Mislim da ne moze kodi na atv3
 
:/, ok, onda ili da menjam na atv 4 ili nešto drugo,


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Koje izlaze i ulaze imaš na AVR-u, a koje izlaze na TV-u?
 
Zavisi od konkretnog modela TV-a i AV receivera. Smart TV moze sam da pusta materijal sa NAS-a putem DLNA. Zvuk sa TV na receiver moze da ide preko HDMI (ako oba podrzavaju HDMI ARC), ili preko optickog kabla.
Ako ces da pustas muziku, onda uzmi neki receiver sa podrškom za DLNA, i tu ti ne treba nista vise.
Pozdrav
 
Svaki player ima hdmi ali svaki ne pusta 5.1 ili izvorni audio kroz passtrough
 
Kupiš neki media player koji zakačiš hdmi kablom na avr (apple tv, android box, raspberry pi...) instaliras Kodi ili slicno i vuces sa NAS fajlove kroz mrezu na tv.

@mickeyrs - hvala na savetima. Sacekacu da vidim jos sta ce seizmos i makia reci pa definitivno odlucujem :)

Kako god postavis kasnije ces misliti da si se zenuo :d
Bitno ti je da ides na te flexi varijante, nikako static volumene, to posle ne mrda nikud....Pravo da ti kazem ja sam nekako uvek za 1 volume gde je sve, ali nije lose imati i volume 2 pod enckripcijom....inace sve varijante volumena podrzavaju enkripciju...itd...mickey ti je vec manje vise rekao.
Ja drzim raid 0, sa 2x6TB RED sa jednim volumenom, ako budu valjali ovi od 8TB RED prebacicu se na njih, na 2x8TB tj., plus onda jos jedan HDD na USB 3.0 od 8TB, ove od 6TB cu prodati u tom slucaju...imam i neku kombinaciju sa 4TB purple, ali posto mi trenutno radi sa 2 kamere i samo jednim diskom, cekam jos jedan purple pa cu da uparim u raid.
 



E, ovako...

Denon ethernet-om u ruter, po mogućstvu neki bolji.
LG takođe ethernet-om u ruter.
NAS u ruter isto, prethodno instaliraj Twonky server aplikaciju i pusti da kešira sve što imaš od multimedije.
Iz LG-a u Denon, HDMI to HDMI.

Imaš aplikaciju za Android/iOS koju možeš da koristiš praktično kao daljinski, najbolje sa nekim tabletom.


Pošto je u pitanju SMART TV on bi morao da nađe Twonky i da filmove pušta preko TV aplikacije - zvuk ide 5.1 preko AVR-a, pošto su povezani preko HDMI-a.
Što se tiče muzike, imaš App preko koje ćeš da nađeš NAS i vučeš fajlove koje će AVR da pušta.


Ovako bi trebalo da radi.
 
Hvala puno, risiver mi stize u sredu, pa cu tek onda da probam, pa javljam. Prijatno vece svima


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Nisam siguran da ovaj tv ima hdmi out da bi se povezao sa risiverom na njegov audio hdmi in, ali sigurno ima opticki digitalni out tako da moze tv da se poveze i optickim kablicem sa ovim modernim risiverom.
 
Po ovom tekstu, izgleda da ima.

Gandalf
13/10/2013 at 23:33

Ima li ovaj model podršku za ARC, spajanje tv sa kućnim kinom ili soundbarom preko HDMI za slušanje zvuka sa tv-a?
Odgovori

Darko Hlušička - Darco
15/10/2013 at 00:07

Da, ARC je u potpunosti podržan i možete slati zvuk putem HDMI sučelja u vanjski uređaj. Treba ipak navesti kako ova veza neće 100% raditi u svim scenarijima kao što je to slučaj s digitalnim optičkim sučeljem (ovisno o uređaju na koji se spajate potrebno je podesiti parametre i na tom uređaju i televizoru da bi stvar radila).

evo i linka : http://hdtelevizija.com/2013/05/25/recenzija-lg-42la690s-la690-serija-3d-led-lcd-smart-tv/2/

Sta je po vama bolje (ako ima ovu opciju) digitalni opticki ili hdmi out?
 
Oba su digitalna, ako ides optickim digitalnim trebas paziti na udaljenost ta dva uredjaja, a nije lose imati kvalitetniji kabl. Hdmi je drugaciji, moze da ide i vise od 20,30m, ali je deblji, ima svoje druge mane, kao i opticki.
 
Bolje onda idi na optiku, sigurnije je, ali gledaj da kabl ne bude predugačak (ako ne mora) i uzmi neki solidniji, nemoj prvi na koji naletiš - iako, to je zvuk za filmove, nije baš frka kao za Hi-Fi.

Tebi će kompletna akcija da se odigrava u AVR-u, potreban ti je samo adekvatan i komforan transport digitalnog paketa u njega (što će da ide mrežom), sve ostalo je na njemu.
 
Hvala puno na odgovorima, na srecu avr ce biti ispod tv-a, tako da mi je dovoljan kabel od 1 m, nasao sam u player.rs ovde u Novom Sadu, 16 eura, taj im je najkvaliteniji, bar po ceni


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Zdravo drugari,

ne razumem se mnogo u materiju :) a hoću i ja :D

Ovako izgleda moja zamisao. Da li to tako može?

Imam TV LG (nije smart). Na njega želim da zakačim Mini M8S TV Box

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_334004.html

Tu nastaje moja nedoumica. Mini M8S TV Box želim da spojim sa NAS om (SYNOLOGY DiskStation DS115j).

SYNOLOGY je priljučen na Telekomom modem. Sva četri izlaza Telekomomovog modema su popunjena (dva za TV, jedan za NAS i jedan za desktop PC).

Pošto želim kablom da spojim Mini M8S TV Box i SYNOLOGY DS115j, a nema više mesta na Telekomomovom modemu, predpostavljam da treba da kupim jedan Router (ili swich) nisam siguran. Da li možete da mi date preporuku za neki? Takođe me zanima, kada se sve to poveže, da li nekako Android 5.1 sa Mini M8S TV Box može da se poveže sa SYNOLOGY DS115j, da bi mogao da sa njega vučem filmove i serije.

Nadam se da sam uspeo da objasnim moj problem :) Unapred hvala na odgovorima.
 
Potrebno je da kupis jedan switch (8 portni ti je dovoljan). Ako hoces bolje performanse uzmes gigabitni i sve uredjaje povezes direktno na njega (PC, NAS, Android box) i njega (switch) nakacis na telekomov ruter pomocu jednog kabla. Na taj nacin ce uredjaji nakaceni na switch imati gigabitnu vezu, a izlaz na net 100mbit (odnosno koliki ti je vec paket). Ja sam do pre prosle godine imao slican setup dok nisam presao na gigabitni ruter (TP Link Archer C8) prvenstveno zbog AC standarda. Kod mene je SBB provajder tako da imam njihov modem i sa jednim kablom idem do rutera i WAN porta (TP Link) pa onda dalje na ruterov LAN port imam nakacen gigabitni switch (Smart TV, PS4, NAS (dva porta), Onkyo AVR, ATV4 i do pre mesec dana HTPC)

Android box ces najlakse "povezati" sa NAS-om preko KODI-a tako sto ces mu podestiti putanje do filmova/serija koje ti se nalaze na DS115.
 
Nazad
Vrh Dno