Šta je novo?

Targo Telekom

Залеми жичице на месту које си пресекао. Ја сам тако решио пролем провлачења кабла кроз премалу рупу за конекторе и све лепо шљака.
 
Sutra treba da bidne prodaja???
 
Treba mi pomoć oko prebacivanja ONT-a u bridge mod. Našao sam ono uputstvo sa onih 9 koraka, odradio sve, ali nisam dobijao javnu ip adresu na ruteru, zapravo za ip adresu, subnet mask I default gateway je stajalo 0.0.0.0.

Uz to mi je ostao i aktivan wifi od ONT-a. Kada sam priključio ruter na ONT on je dobio adresu 192.168.0.1, da li je to ok? U podešavanjima za lan od desktopa je stajala fiksna ip adresa 192.168.1.10. Komp je priključen na lan1 port od rutera. Sad ne mogu da pristupim ni ruteru ni ONT-u.

Međutim, imam neku wifi karticu i njoj unesem fiksnu ip adresu i gateway sa 192.168.0.1, povežem se na wifi od rutera i mogu da pristupim ruteru. Kada unesem 192.168.1.1 i povežem se na wifi mrežu ONT-a, mogu da pristupim ONT-u.

Znam da sam jako konfuzan, ako je neko razumeo, šta radim pogrešno?
 
Rešim da vratim stvari kako su i bile, i kad sam ih vratio vidim lampica internet blinka - stara boljka. Da li zbog toga možda ruter nije dobijao ip adresu?

Da li generalno mogu da napravim tako mrežu da mogu da pristupim i ruteru i ONT-u? Ako ne, kako kasnije da mu pristupim?
 
Ne verujem. Stalno neko priča nešto i na kraju ništa.
 
Meni nestao net sinoc ponovo.....sad u kladzu da bacim kvotu na koliko dana neta nece biti :p
 
Da li zbog toga možda ruter nije dobijao ip adresu?

Mozda...
Ne znam oko strucnog dela, ali kad "izgubis" ip adresu kod tt mozes da cekas nekoliko sekundi (sreckovicu idi uplati loto, uplati kladionicu nasumicne kombinacije slobodno one najvece kvote, obrni nekoliko tura na ruleti... :)) ili nepreciziran veci broj dana gde dvocifreni broj ne bi predstavljao veliki razlog za cudjenje ... :(
 
Danas sam sve vratio na prvobitna podešavanja, ONT vratio u routing mode, ali sam ostao bez neta (standardan problem). Onda uradim sve ponovo, isključim DHCP, prebacim u bridge i uradim bind na samo lan1. Posle toga na ruteru dobijem javnu ip adresu, ali nemam net? A sada ponovo nemam ip adresu na ruteru. Ko je ovde lud?
 
Ljudi, ovo me jako nervira, ima li neko ko bi pokušao da mi pomogne da sredim ovo?
 
E sad je stvarno gotov ... Od malopre je protreperila lampica za internet na ONT-u i nema mi ga net. Prošli put je nadošao sam od s(j)ebe za dan dva, sad ne znam kad će. I da li će.
Nema šta tu da se sređuje. Ostavi ga tako kako jeste i ako imaš sreće doći će ti net uskoro. A mož da bude i da nemaš sreće ... Meni se nekako čini da to više neće valjati pa ću da tražim nova rešenja. Alternativa mi je neki Kopernikus kablovski ili Telekom ADSL. Tu mi je jedino čudno što se taj XVIII vek nešto brzo približava ... mislio sam da idemo ka XXII.
 
Ček, ček, kako na kompu dhcp? ONT je trenutno u bridge modu, priključen je na njega ruter, a posle rutera komp. Tvoj predlog je da izbacim ruter? Da komp dobije javnu ip adresu? Nisam to probao, probaću sutra kad dođem kući, ali mi to nije rešenje.

Kako je moguće da ruter jedno vreme ima javnu ip adresu, a onda da je izgubi? Pritom, i kad je imao ip adresu, nisam imao internet na kompu. Od nedelje nemam internet zbog svega ovoga.
 
Nemoj previše da eksperimentišeš sa različitim uređajima koji dobijaju javni IP, jer kad ti na jednom uređaju net proradi (dobiješ javni IP), kad promeniš uređaj (koji dobija javni IP) opet ćeš izgubiti net zbog različite MAC adrese koji Targov DHCP "pamti" određeno vreme. To se može rešiti kloniranjem "stare" MAC adrese na novi uređaj (MAC adresa kojoj je zadnji put dodeljen javni IP) da ne bi čekao ko zna koliko, mada to je moguće ako taj novi uređaj ima tu opciju, recimo Targov ONT (ECI) to nema. Moje iskustvo je bilo da posle gubljenja neta (gubitka javne IP), čak i kada se klonira zadnja MAC adresa koja je dobila javni IP, ni to više ne pomaže, tako da čekanje i strpljenje je jedino rešenje. Ako si već izgubio javni IP, zaboravi na MAC clone, možeš da pokušaš ali iz mog iskustva ne pomaže sada ni to…

Savet: stavi Targov ONT u (full) bridge mod (po onom uputstvu što je originalno dao BECKS). Na tvom privatnom ruteru (koji je povezan na LAN 1 ONT-a) podesi WAN dhcp na dynamic / automatic (da ruter dobije dinamičku IP od ISPa), a na svim ostalim klijentima (koji se kače bilo žično ili bežično) iza tvog rutera takođe uključi DHCP (dynamic / automatic). Kad ti net proradi (posle x vremena), onda se igraj sa statičkim privatnim adresama (bilo da ih definišeš u tvom ruteru ili direktno na klijentima)… Sačekaj da Targo dodeli javni IP tvom ruteru i net će ti proraditi. Srećno!
 
U suštini tako sam i uradio, samo me buni zašto je ruter prvo dobio javnu ip adresu pa je izgubio. Ali dobro, sačekaću još malo, valjda će se sve razrešiti uskoro.
 
Ja sam više puta na poslu menjao rutere koji su nakačeni na ONT koji je od početka u bridge modu (koristim TT link da testiram opremu i sl).

Kada to radim, uključim novi ruter i pustim da se skroz inicijalizuje, kloniram MAC adresu starog rutera na novi i brzo prebodem kabl sa ONT-om sa starog na novi.

Do sada mi se ni jednom nije desilo da tako izgubim IP.
 
Uradio sam bridge, ali sam ostavio wifi uključen, lakše mi je tako da bih mogao ONT-u da pristupim, da ga ne zezam ja tako kad mu pristupam?
 
Kud se dede prodaja????
 
Uradio sam bridge, ali sam ostavio wifi uključen, lakše mi je tako da bih mogao ONT-u da pristupim, da ga ne zezam ja tako kad mu pristupam?
Ako je ONT u (full) bridge modu, to između ostalog podrazumeva i ugašen DHCP na ONT-u. To znači da svaki klijent, odnosno uređaj, nakačen na ONT bilo preko LAN-a žično ili preko (ONT) Wi-Fi-a bežično (ako si ga ostavio uključenog kao što kažeš) dobija javnu IP adresu (od Targovog DHCP servera). Ako znamo da Targo daje samo 1 javnu IP adresu (koja je vezana za MAC adresu uređaja koji je povezan na ONT), pitanje je kome će biti dodeljena javna IP adresa ako imaš nakačeno 2 ili više uređaja na ONT. Jednom uređaju će sigurno biti dodeljena javna IP, ali ako ti želiš da to bude tvoj ruter (na koga će biti prikačeni svi ostali klijenti) onda njega samo ostavi priključenog na ONT, a Wi-Fi ONT-a ugasi jer ti on ne treba, a to je napisano i u bridge uputstvu.
 
Ako je ONT u full bridge modu, znaci da tvoj ruter dobija javnu IP adresu. Ako izbacis ruter i spojis samo PC (sa ukljucenim DHCP) na ONT, onda PC trazi IP. Ako dobijes net, iskljucis PC i prikacis ruter na kome kloniras MAC adresu sa PC.
Ako tvoj ruter nema mogucnost kloniranja MAC adrese, onda ovaj postupak ne vredi.

Ček, ček, kako na kompu dhcp? ONT je trenutno u bridge modu, priključen je na njega ruter, a posle rutera komp. Tvoj predlog je da izbacim ruter? Da komp dobije javnu ip adresu? Nisam to probao, probaću sutra kad dođem kući, ali mi to nije rešenje.
 
E pa do toga je možda, nisam isključio wifi i pristupao sam sa telefona na ONT. Ništa, gasim sad i wifi. I može li neko da mi da uputstvo za taj (full) bridge mod, da nisam ja na pogrešnom mestu gledao.
 
Ako je ONT u (full) bridge modu, to između ostalog podrazumeva i ugašen DHCP na ONT-u. To znači da svaki klijent, odnosno uređaj, nakačen na ONT bilo preko LAN-a žično ili preko (ONT) Wi-Fi-a bežično (ako si ga ostavio uključenog kao što kažeš) dobija javnu IP adresu (od Targovog DHCP servera). Ako znamo da Targo daje samo 1 javnu IP adresu (koja je vezana za MAC adresu uređaja koji je povezan na ONT), pitanje je kome će biti dodeljena javna IP adresa ako imaš nakačeno 2 ili više uređaja na ONT. Jednom uređaju će sigurno biti dodeljena javna IP, ali ako ti želiš da to bude tvoj ruter (na koga će biti prikačeni svi ostali klijenti) onda njega samo ostavi priključenog na ONT, a Wi-Fi ONT-a ugasi jer ti on ne treba, a to je napisano i u bridge uputstvu.

Ako stavis ONT u bridge, WiFi ti nicemu ne sluzi i slobodno ga ugasi. Bridge konekcija preko WiFia ne moze da radi tj. ne mozes dobiti javnu IP na racunaru preko WiFia i rutera koji je u bridge-u.
Ako ti je uopste potrebno da pristupas ONTu koji je u bridge-u, onda odvoji mreze ONTa i tvog rutera( npr. ONT: 192.168.1.0/24, tvoj ruter: 192.168.2.0/24).
Kad hoces da pristupis ONTu stavis na LAN adapter lokalne staticke IP u mrezi ONTa i to je to.
 
Evo ti BECKS-ovo uputstvo: (nakon logovanja na GUI ONT-a):

3. Pod stavkom NETWORK -> LAN potrebno je isključiti opciju DHCP i nakon toga na dnu stranice kliknuti na SAVE
4. Pod stavkom NETWORK -> WAN potrebno je opciju Connection Mode promeniti na BRIDGE
5. Pod stavkom NETWORK -> WAN u delu LAN Port Binded potrebno je čekirati samo LAN1 i nakon toga na dnu stranice kliknuti na dugme SAVE
6. Izlogovati se sa ONT-a klikom na opciju LOGOUT na vrhu stranice
7. UTP kablom treba povezati prvi LAN port ONT-a na WAN port Vašeg rutera.
8. Da bi Vaš ruter imao javnu IP adresu, sve što je potrebno je u WAN delu podesavanja podesiti opciju Automatic IP(u zavisnosti od rutera ova opcija se može drugačije zvati).
9. Ostala podešavanja na Vašem ruteru imaju veze samo sa Vašim LAN delom tako da ih možete podesiti po Vašem zahtevu(Default IP,Port Forward,DHCP, LAN MAC binding i sl.)
 
Nedostaju mi 1. i 2. ali Lik BG je ostavio link ka punom uputstvu.
 
Sve sam tako i uradio bio. Ništa, sad čekam. Hvala vam ljudi.
 
Nazad
Vrh Dno