Šta je novo?

Targo Telekom

Većina tvojih postova je u ovoj temi, i sve je samo pljuvanje. Forsiraš tu priču do u nedogled i davno je postalo dosadno. Ako ti nešto ne kažeš, da se neće neko slučajno zeznuti pa potpisati ugovor sa targom? Da ne priključe još kojeg korisnika? Lepo je (više puta) rečeno da Targo ne priključuje nove korisnike dugo, dugo vremena. Isti problemi se dešavaju sada i pre godinu dana. Meni net nestaje možda jednom mesečno ili jednom u dva meseca, srećom imam na telefonu net pa se skrpim tih dan-dva. Vidiš da niko više i ne pominje da mu je nestalo neta?

Ja na temu dolazim samo da vidim da nije došlo do nekog rešenja, ili u nadi da je BECKS napisao nešto novo, a stalno vidim tvoje novo pljuvanje i kako je "blokada povećana za 370 din".
 
На крају остаћемо само ми пилићи. :d
 
:D ne verujem da ima 650 strana teme... Ali i na poslednjoj sam našao hint onoga što me zanima. Dakle, nisam u tolikoj manjini onih kojima nestaje net i onda se čeka po nekoliko dana. Letos je jednom bilo 9 dana bez neta. Užas, a ne možeš ništa. Inače sam prezadovoljan sa paketom od 30/10 za 1500 din, ali otišao bih na kabl da imam izbora. Kod mene u bloku u zgradi je samo očajni KDS, od SBB-a ni traga, a sa Orion-om sam raskinuo ugovor, kao i mnogi drugi. Oni su baš bili očajni sa ponudom. Pošto imam ISDN, komplikacija mi je da uvedem direktnu ADSL liniju (Orionov ADSL @home), pa mi je Targo došao kao kec na 11. I skoro dve godine nijedan problem, ali od avgusta je zaista frustrirajuće.

Može li neko da me uputi na deo topica gde se priča o tom problemu oko dobijanja IP adrese i zašto su im potrebni dani da to srede. Nekako mi je potpuno sumanuto da za nešto treba toliko vremena pa bih voleo da znam o čemu se radi...
 
Da ne listam, ajde ovako ukratko.
Imaj u vidu da je ovo moje shvatanje/iskustvo, i može biti pogrešno.
Sve je radilo bez ikakvih problema, dok Targo nije rešio da uradi update fw na ONT, pre nekih godinu ipo. Od tada, otprilike, kreću problemi. Jedan deo korisnika (ne znamo koliki) se nalazi na "problematičnom" delu opreme. Koja je oprema, koji problem, i zašto se ne otkloni - ne znamo. Ali, to e stanje stvari.
Problem (za nas, u "nesrećnoj" grupi) se manifestuje tako da svaki prekid sinhronizacije ONT-a pokreće bukvalno rulet, gde se ne zna kada će ti DHCP dodeliti IP adresu. Nema sumnje da će ti opet dodeliti istu, ali prekid može da traje mnogo dana. Kada se to desi, pretpostavljam da je savet broj jedan da ne pokušavaš sa restartima ONTa, jer time onaj problematični interval resetuješ, tj produžavaš vreme potrebno da se ONT sihronizuje.

Dakle, suština je da izbegneš restarte ONT-a. Nestanke struje ne možeš rešiti (osim ako ne staviš ONT na UPS), ali možeš potpuno eliminisati neočekivane reboot-e ONT-a. Tako što ćeš ga staviti u bridge mod, recimo. Ovde sam više puta pitao da li iko sa ONT-om u bridge modu ima problema sa restartima, niko se nije javio. Više ljudi koji drže ONT u brige modu je potvrdilo da nema nikakve probleme.

Moje iskustvo: ONT je rutirao, i uptime je bio retko preko 24h, ali sam imao sreću da sam IP adresu dobija odmah, pa me ovo nije sekiralo. Onda reših da kupim svoj ruter i da ONT stavim u bridge mod. Po Marfiju, tada okidam prvi višednevni interval bez IP adrese. Uradim glupo rešenje, pa ONT vratim da rutira, ali mu isključim WiFi, i postavim svoj ruter kao jedini klijent. Posle ~3 dana dobijem IP adresu, i od tada nemam nikakvih problema. Dva-tri puta nestajala struja, srećom, odmah sam dobijao IP adresu.

Long story short: Bridge mode, svoj ruter, spremi se na prekid od x dana, ali će posle sve raditi OK.
 
Alternativno, osim koriscenja drugog rutera i stavljanja ONT-a u bridge mode (mozes traziti uputstvo od Targo podrske) jeste smanjivanje broja uredjaja koji koriste wi-fi. Ja sam promenila wi-fi pass da svi uredjaji izgube wi-fi i onda vratila samo dva, od tada nisam imala prekid (zadnjih 16 dana), pre toga sam imala vise puta nedeljno prekide.
 
Evo jedne pohvale. Dodjem sa posla, rucam, kad ono, ne radi internet (drugi put za 2 godine). Resetujem moj ruter, nista. Resetujem ONT i opet nista. Pogledam moj ruter, nije dobio adresu od ONT-a. Zovnem Targo, dobijem ih bez problema. Kazem sta je problem, ljubazna zenska osoba me "natera" da se popnem na stolicu i pogledam sijalice na ONT-u. Kazem joj koje svetle, a ona ko iz topa, stisni dugme sa strane, nema WLAN sijalice, ne gori. Stisnem i ono proradi.
A vec sam pomislio, par dana cekanja IP adrese, ovo ono... E sad, kako je doslo do toga (jos me pitala da li sam stiskao dugme, ma rekoh ne prilazim ONT-u ni na 2 metra), ne znam, no sada nije ni bitno :).
Ja i dalje zadovoljan.
 
Zna li neko da li će Targo uvrstiti kanal N1 u svoju ponudu?
@BECKS?
Hvala!
 
Danas je tačno dve godine od kada sam prešao na TT.

Za ove dve godine sam ukupno imao par prekida po par sati kada su bili neki radovi. Do sada nisam imao restarte ONT-a (ONT od prvog dana u bridge modu), čekanje na IP i sl.

Što se mog ličnog iskustva sa TT-om tiče, prezadovoljan sam.

Nadam se da će se situacija sa TT-om rešiti u narednom periodu.
 
Nista niste propustili osim americke propagande.Ovakvi kanali nemaju profit u Srbiji osim ako vas neko ne finansira da pevate o njihovom trosku.
 
Potpisujem[emoji817] %
 
SBB je vlasnik kanala/prava ili sta god i ne daju nam. Ista prica kao i sa sport klubom.

A ima li nesto cega nisu vlasnici. :mad: Evo sad moram putem stream-a da gledam evroligu u kosarci jos samo da uzmu i Ligu Sampiona. Pa mogu da se roknem od muke.
 
Da li neko može da mi pojasni taj bridge mod?
Ja sam danas stavio-vezao novi ruter na ONT. ONT-u sam ugasio wifi a novi koristim kao wireless. Sve je bilo ok dok nisam pokušao da otvorim port u bitcometu i tada sam stavio ONT u bridge mod umesto route. Tada sam izgubio internet. Open blinka internet lampica.
Da li je taj bridge mod zaista neophodan ili je dovoljno isključiti ONT-u wifi?
Ja se već dugo dvoumim da otkačim targo u korist KDS-a koji ima sjajne kanale ali mnogo lošiji internet.
Neznam ni sam šta da radim
Najviše me pogađa odnos targa prema korisnicima koji je ravan nuli. Sve ja razumem da su prsli ali red je i u toj situaciji da se ponašaju korektno.
Pozdrav svima
 
Imaš uputstvo na sajtu kako da staviš u bridge mod, jako je važna ta stvar sa MAC adresom.
Iz mog iskustva, ne mora tako, može i tvoj ruter da bude jedini klijent ONT-a, ali onda imaš dvostruki NAT.
Što se tiče porta, Targo ga sigurno ne zatvara. Ostatak je na tebi, ali mi, bez ljutnje, deluje da ne znaš šta treba da uradiš.

P. S. Dobrodošao na forum :)
 
Ovo unapred znaš, a nisu ni počeli sa radom?
Definicija predrasude.

Da prenesem prvi N1 utisak - Ide emisija o međunarodnim aerodromima u USA, kako stroga procedura i ne mora da bude baš tako stroga jer postoji i jedna brza linija gde putnici koji imaju staž letenja checking obave brže...odvalio sam se od smeha! Iskustvo, od 2001, ko ne zna, je nedostojno čoveka - bukvalno izuvate svoje cipele i u čarapama prolazite trakom - samo jedan detalj navodim. I nije propaganda, ma jok, nije, samo je malo pranje svog prljavog veša, draža bi mi bila jedna realna emisija na tu temu..
 
Ja da znam šta radim ne bi pisao, mada daleko od toga da ništa neznam. Ne shvatam potrebu da ONT bude u bridge modu kada sve funkcioniše i bez toga. Nije mi prvi put da koristim dva rutera. Kod KDS-a sam ranije imao ruter bez wirelessa pa sam tako rešavao bežičnu vezu.
Meni treba pojašnjenje da li je nužno da se ONT u podešavanju stavlja u bridge mod.
Što se tiče otvaranja portova niko nije ni rekao da ih Targo zatvara. Ja uvek imam otvoren port ali mi od juče pravi problem da mi bitcomet registruje otvoren port. Verovatno zbog podešavanja IP adrese
 
Ja uvek imam otvoren port ali mi od juče pravi problem da mi bitcomet registruje otvoren port.

Jesi li ti siguran da znas sta si napisao. I da "neznam" se pise odvojeno. [emoji4]
Nebitno za ovu pricu ali mi bode oci.
 
To što ja ne znam kako se piše neznam nije bitno u celoj priči.
Šteta što nisi prijateljski radpoložen jer si verovatno ok.
Budi ljubazan ako je tebi moj problem sitnica pa okači link ka uputstvu za postavljanje ONT u bridge mod.
Ja očajnički želim da ostanem targov korisnik iako nisam siguran zašto. Mene baš vređa ta arogancija poput tvoje.
Ovde većina ljudi nisu dovoljno stručni i zato ostavljaju komentare.
 
Evo uputstvo za bridge mod.

Evo genericko uputsvo za prebacivanje u BRIDGE, koje se salje korisnicima:

Koraci za prebacivanje ONT-a u BRIDGE mode su sledeći:
1. Na računaru sa kojim ćete pristupati ONT-u je potrebno uneti lokalne statičke IP adrese.
o To se postavlja na svojstvima LAN ili WiFi adaptera(u zavisnosti od veze sa ONT-om), u okviru Network and Sharing centra.
o Podrazumevano pedešavanje(u slučaju da inicijalno podešavanje ONT-a nije menjano) je:
 IP adress 192.168.1.2-254 (bilo šta od 2 do 254)
 Subnet mask 255.255.255.0
 Default gateway 192.168.1.1
2. Potrebno je konektovati se na GUI ONT-a putem browsera tako što ćete u adresnoj liniji browsera ukucati 192.168.1.1
o Username: root
o Password: admin
3. Pod stavkom NETWORK -> LAN potrebno je isključiti opciju DHCP i nakon toga na dnu stranice kliknuti na SAVE
4. Pod stavkom NETWORK -> WAN potrebno je opciju Connection Mode promeniti na BRIDGE
5. Pod stavkom NETWORK -> WAN u delu LAN Port Binded potrebno je čekirati samo LAN1 i nakon toga na dnu stranice kliknuti na dugme SAVE
6. Izlogovati se sa ONT-a klikom na opciju LOGOUT na vrhu stranice
7. UTP kablom treba povezati prvi LAN port ONT-a na WAN port Vašeg rutera.
8. Da bi Vaš ruter imao javnu IP adresu, sve što je potrebno je u WAN delu podesavanja podesiti opciju Automatic IP(u zavisnosti od rutera ova opcija se može drugačije zvati).
9. Ostala podešavanja na Vašem ruteru imaju veze samo sa Vašim LAN delom tako da ih možete podesiti po Vašem zahtevu(Default IP,Port Forward,DHCP, LAN MAC binding i sl.)

S ovim podešavanjima dobijate javnu(statičku ili dinamičku) IP adresu na ruteru.
Skrećemo pažnju da je prvi korak neophodan jer bi se u suprotnom javna IP adresa "pojavila" na računaru što pravi problem, jer se kod nas u sistemu pamti MAC adresa uređaja koji je poslednji dobio javnu IP adresu(pamti se na period od 12h do 24h).
 
To što ja ne znam kako se piše neznam nije bitno u celoj priči.
Šteta što nisi prijateljski radpoložen jer si verovatno ok.
Budi ljubazan ako je tebi moj problem sitnica pa okači link ka uputstvu za postavljanje ONT u bridge mod.
Ja očajnički želim da ostanem targov korisnik iako nisam siguran zašto. Mene baš vređa ta arogancija poput tvoje.
Ovde većina ljudi nisu dovoljno stručni i zato ostavljaju komentare.
Totalno pogresno si shvatio moj post, a to sto nisi lepo napisao ja sam i rekao da nije bitno u celoj prici vec sam rekao samo da mi bode oci, e sad ne znam da li vidis smajlija i da li ti nesto znaci to??? Ocigledno ne.
BTW ili ti (by the way) jako sam prijateljki raspolozen, ali od mrznje ili cega vec ne vidis to, no nije to tema.
Evo pretece me kolega kasno sam video da si mi odgovorio sa totalno nebitnim stvarima.
Ja te podrzavam da ocjanici ostanes targo korisnik, a gde nadje aroganciju u sali ja to ne znam!?
 
Hvala za podešavanja. Dobio sam ih i od targa ali nisu pomogla. Nemam IP adresu, samim tim ni internet a još sam i nešto pogrešio sa podešavanjem pa ne mogu ni da priđem ONT-u
Sada sam duplo sluđen
Targo kaže da se strpim a ja sam strpljiv već više od pola godine
Da li može meko da mi kaže kojaje razlika između običnog korišćenja drugog rutera za wifi vezu i stavljanja ONT-a u bridge mod?
Ponavljam meni je bilo sve ok i samo sa isključivanjem wifi-a u ONT-u
 
A ti si taj :)
Salu na stranu.

Kod kucnih rutera(plastikaneri) bridging znaci da u sustini celokupnu konekciju premoscavas na sledeci uredjaj, uglavnom ruter. Na taj nacin bridge ruter postaje transparentan za ostatak mreze.
Bridge znaci da ruter u stvari radi kao oni stari kablovski modemi(stari webstar kod SBBa).
Bridge ruter ne radi bog zna sta i nema neku posebnu pamet. Ako bi njega nakacio direktno na racunar, racunar bi dobio javnu IP adresu, a to opet znaci da bi security bio los jer nema NAT-a, FIREWALLa i slicnih funkcija. Takodje, ne bi mogao vise racunara da povezes na njega jer ce samo jedan dobiti javnu IP adresu.

Ruter koji je u route modu radi sve sto ruter i treba da radi, NAT, FIREWALL, DMZ, PORT FWD i sl.

Uglavnom je oprema koja se dobija od ISP krs, i to se premosti tako sto se pazari bolji ruter, a onaj koji si dobio od provajdera prebacis u bridge.

U scenariju Targa, ONT pravi problem kad se optereti sa raznim funkcijama(koje cak i ruter od 2000 dinara manje vise podnosi bez problema).
Generalno, mozes samo da iskljucis WiFi na ONTu i to ce kako tako raditi, ali onda opet pravis nepotreban hop do tvog internet gateway-a. Tj. paket od racunara ide do rutera pa sa rutera ide na ONT pa dalje. Dva puta cimas paket do oredista plus povecavas latenciju, jer ruteru treba ipak neko vreme da provuce paket kroz ruting tabelu i da ga prosledi na odgovarajuci interface.
Ako prebacis u bridge mode onda nema tog hopa tj ide diretno sa rutera ka internet gateway-u
 
Ajde molim te kada već znaš svašta objasni mi zašto da ostanem korisnik Targa.
Nemam neki izbor jer telekom mi nije opcija ni pod razno. KDS je krš ali ima dobre TV kanale, možda i najbolje u zemlji. Internet je taj koji pravi razliku ali džaba brzina kada non stop gubim vezu. Da znam da će nešto da se popravi ja bi čekao ali generalno sumnjam.
Da li možeš pomoći BECKS?
 
Modem u bridge mod i cekaj dok dobijes vezu i verovatno posle ces imati ok net... a i ne mora da znaci, sta akio ti je bas bangava "ploca" zapala da opsluzuje tvoju konekciju... :(
Nemoj da se sikiriki, ozbiljno, sacekaj da dobijes net posle premostavanja pa onda odlucuj a ne lomi preko kolena...
 
KDS je krš ali ima dobre TV kanale, možda i najbolje u zemlji.

Samo dok ne pada kiša. Kad se setim svoje patnje s KDS-om (2009-2012), kako malo zagrmi, nema TV-a.

A i čitavih 256kbps upload-a. Dobro, pred kraj je možda bilo i munjevitih 512kbps, ali ne sećam se baš dobro, potisnuo sam ta sećanja :)
 
Hvala svima na pomoći.
Meni nije jasno kako Targo uspeva da sakrije suštinu a posebno težinu problema.
Brine me da je to što se dešava korisnicima veći problem a samim tim nije mi jasno ko bi ih takve kupio.
Razumem da je optika vrh telekomunikacija ali onda je očigledno da je to previše za njih.
Komunikacija u Targu je posebna priča. Zaposleni se valjda iz straha za sopstveni posao drže iste dogovorene priče a ona je posebno glupa. Problem je do nas. Radimo na tome. Možete raskinuti ugovor.....
Šteta je samo što je konkurencija još u kamenom dobu inače bi znao šta da radim
 
Тајне нема, барем не на овом форуму. Сви знамо за Таргоове проблеме.
Претпостављам да су баш сада одлична прилика „за удају“ јер нови власник уз мало улагања добија најбољег провајдера. Сумњам да је потребно много новца да се поправи шта треба и Тарго крене да ради без грешке.
 
Problem je do nas. Radimo na tome. Možete raskinuti ugovor.....

Stvarno štata što ti ne kažu "biće sutra sređeno, opustite se u fotelji i uživajte", pa da te tako lažu danima dok ne doživiš nervni slom.

Meni je to jako profesionalno. A boga mi, i pošteno i "muški". Ljudi su priznali da su u qrcu, da je problem kod njih i da ne znaju da li mogu da ga reše. Nikome verovatno nije lako da to prizna, i ne znam šta još da urade. Pukla firma, dešava se.
 
Nazad
Vrh Dno