Šta je novo?

Targo Telekom

...Jos uvek radi ali sta ja da radim? Da se zalim? Gde i kome?...
Odrzavanje ovakvog stanja i ovog vlasnika po meni odavno vec nije opcija jer su sanse da ce vlasnik da ulozi dovoljnu sumu novca da ispravi sve probleme minijaturne i ravne nuli.

Ako su šanse da se stvar sa Targom reši po tebi "ravne nuli" i usluga ti više ne radi nego što radi, pa što ne raskineš ugovor (i bez penala ako si pod ugovorenom obavezom), toliko se pisalo o tome da to možeš bez problema da uradiš i da su ljudi koji su to tražili bez problema dobili raskid !?? Da veruješ u (skori) oporavak Targa, pa da te i razumem da ostaješ, plaćaš pretplatu i nadaš se, ali ako već ne veruješ kao što sam kažeš, pa šta čekaš i plaćaš ? Znam, ne prelazi ti se kod konkurencije koja nudi mnogo manje za mnogo veću cenu, ali za to sigurno nije kriv Targo... Što se toliko plašiš raskida ugovora ? Ja da sam na tvom mestu odavno bi iskoristio svoje pravo i raskinuo ugovor (i prešao bar na nešto što radi). I ne zaboravi, odluka je na Tebi, a ne na Targu !

P.S. Sigurno misliš da te mi ovde lažemo koji tvrdimo da nam Targo radi kao prvog dana, ali veruj da je tako, deo Targo mreže radi ko i prvog dana (kad je svima sve radilo).
 
Poslednja izmena:
Potpuno verujem da nekim korisnicima sve radi kao prvog dana,jer sam se uverio kod par drugara. kod mene je sve sljakalo sjajno do pre cirka godinu dana. Onda su poceli restarti ONTa,medjutim restartuje se jednom dnevno sto je prihvatljivo. poslednjih par meseci svaki drugi-treci res. ne dobijem IP. Nekad cekanje traje dan,dva,a nekad i 5. Ne znam u opste sta da radim?
Da li je neko imao slicno iskuctvo i da li bi mozda bridge mod pomogao? Ali,opet,ne bacaju mi se pare za dobar ruter,ako to ne bi zaustavilo res.
 
Ja sam imao istu situaciju, restarti par puta dnevno. Prvi put kada sam ostao bez IP, stavio sam svoj ruter. Trenutni uptime je preko 60 dana. Sada i kada se desi prekid, ne uzrokuje ga ONT.
Nemam nikakve oscilacije u brzinama (torrent mašina stalno radi), dok ping ne proveravam, nije mi od interesa.
 
Poslednja izmena:
Extra,to me je i interesovalo. DA ne bacam kintu na nesto sto nema teorije da pomogne. Sad sam nasao neko uputstvo za bridge od BECKSa:

Koraci za prebacivanje ONT-a u BRIDGE mode su sledeći:
1. Na računaru sa kojim ćete pristupati ONT-u je potrebno uneti lokalne statičke IP adrese.
o To se postavlja na svojstvima LAN ili WiFi adaptera(u zavisnosti od veze sa ONT-om), u okviru Network and Sharing centra.
o Podrazumevano pedešavanje(u slučaju da inicijalno podešavanje ONT-a nije menjano) je:
 IP adress 192.168.1.2-254 (bilo šta od 2 do 254)
 Subnet mask 255.255.255.0
 Default gateway 192.168.1.1
2. Potrebno je konektovati se na GUI ONT-a putem browsera tako što ćete u adresnoj liniji browsera ukucati 192.168.1.1
o Username: root
o Password: admin
3. Pod stavkom NETWORK -> LAN potrebno je isključiti opciju DHCP i nakon toga na dnu stranice kliknuti na SAVE
4. Pod stavkom NETWORK -> WAN potrebno je opciju Connection Mode promeniti na BRIDGE
5. Pod stavkom NETWORK -> WAN u delu LAN Port Binded potrebno je čekirati samo LAN1 i nakon toga na dnu stranice kliknuti na dugme SAVE
6. Izlogovati se sa ONT-a klikom na opciju LOGOUT na vrhu stranice
7. UTP kablom treba povezati prvi LAN port ONT-a na WAN port Vašeg rutera.
8. Da bi Vaš ruter imao javnu IP adresu, sve što je potrebno je u WAN delu podesavanja podesiti opciju Automatic IP(u zavisnosti od rutera ova opcija se može drugačije zvati).
9. Ostala podešavanja na Vašem ruteru imaju veze samo sa Vašim LAN delom tako da ih možete podesiti po Vašem zahtevu(Default IP,Port Forward,DHCP, LAN MAC binding i sl.)

S ovim podešavanjima dobijate javnu(statičku ili dinamičku) IP adresu na ruteru.
Skrećemo pažnju da je prvi korak neophodan jer bi se u suprotnom javna IP adresa "pojavila" na računaru što pravi problem, jer se kod nas u sistemu pamti MAC adresa uređaja koji je poslednji dobio javnu IP adresu(pamti se na period od 12h do 24h).


Jedino me buni ovo prvo. Gde da unosim adrese? U gui novog rutera ili na kompu ili nesto trece? Da li treba praviti novu konekciju ili ovu postojecu? Da li treba negde da se upisuje i MAC adresa? Totalno mi je konfuzna stavka 1,a ovo ostalo je jasno.
 
Ako su šanse da se stvar sa Targom reši po tebi "ravne nuli" i usluga ti više ne radi nego što radi, pa što ne raskineš ugovor (i bez penala ako si pod ugovorenom obavezom), toliko se pisalo o tome da to možeš bez problema da uradiš i da su ljudi koji su to tražili bez problema dobili raskid !?? Da veruješ u (skori) oporavak Targa, pa da te i razumem da ostaješ, plaćaš pretplatu i nadaš se, ali ako već ne veruješ kao što sam kažeš, pa šta čekaš i plaćaš ? Znam, ne prelazi ti se kod konkurencije koja nudi mnogo manje za mnogo veću cenu, ali za to sigurno nije kriv Targo... Što se toliko plašiš raskida ugovora ? Ja da sam na tvom mestu odavno bi iskoristio svoje pravo i raskinuo ugovor (i prešao bar na nešto što radi). I ne zaboravi, odluka je na Tebi, a ne na Targu !

P.S. Sigurno misliš da te mi ovde lažemo koji tvrdimo da nam Targo radi kao prvog dana, ali veruj da je tako, deo Targo mreže radi ko i prvog dana (kad je svima sve radilo).

Nisam ja rekao da nema onih kojima radi dobro od prvog dana. Ali kada je puko opticki kabl pre nekih godinu i stagod dana postalo je relativno lose.

Iskreno bi raskinuo ugovor i presao na opticku mrezu kod SBB ali da 25/5 nije sto isto kao i ovo. Ali kako da raskinem ugovor? Sta da im kazem? Znate ja necu da placam NubaNetu, necu da bridge modem, necu da mi se ONT resetuje iks puta na dan, necu tako visok ping? Kada internet jos uvek "radi". Meni uptime nije nikada presao 1 dan.

Brzina mi je od prvog dana bila korektna i veca nego sto sam placao! Ping sam poceo da provevam u poslednje vreme jer se desava da reaguje cesto, da youtube i slicni sajtovi zakivaju ... I primetio sam da je ping uzas =/
 
Poslednja izmena:
Velika je šteta što se tapka u mestu.Mislim da svi gube ovakvim ponašanjem Targa,ni tamo ni vamo,ni gore ni dole.Da je bar red da saopšte neku vest,neku informaciju.Znajući ih kako su im mace pojele jezik kad stavismo pečat onomad ,ništa to nije čudno za profesionalne amatere.
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna dali može da se otkaže samo televizija a zadrži net? Od kako nema ostalih Arena bukvalno me ništa ne drži više da ostanem na njihovoj kablovskoj televiziji, pogotovo što imam i Kopernikus, pa plaćam duplo za džabe.
 
Velika je šteta što se tapka u mestu.Mislim da svi gube ovakvim ponašanjem Targa.

To je ono ali mislim da odavno nema neke sanse da ce trenutni vlasnik (onaj Slovenac) hteti da ulozi novac u Targo i da ce to biti isto. Sada se samo muze polumrtva krava kako bi se iscedio poslednji dinar do eventualne prodaje koju neko koci.

Sve u svemu da li cu ja uspeti da raskinem ili ne to je nesto drugo. I ja cu sacekati jos malo da vidim hoce li se nesto promeniti ili ce neko kupiti. Kada mi istekne ugovor ja svejedno idem ako do tad nebude nicega.
 
Da li neko zna dali može da se otkaže samo televizija a zadrži net? Od kako nema ostalih Arena bukvalno me ništa ne drži više da ostanem na njihovoj kablovskoj televiziji, pogotovo što imam i Kopernikus, pa plaćam duplo za džabe.

Zovni pa pitaj :) U teoriji bi moralo da može, u praksi mi se javlja da će da bude: "nemamo licencu za softver za korisnike pa ne možemo da vam promenimo informacije bla bla"...

Da se ne pravim pametan: javi i nama ostalima ako saznaš (pogotovu ako si ugovorom vezan za paket ili štagod).
 
Ali,opet,ne bacaju mi se pare za dobar ruter,

Dobar ruter nikad nisu bačene pare :)

Meni od prvog dana sve radi kako treba, evo već dve godine i tri meseca, od prvog dana ONT u bridge modu.

Za TV i ja ću morati da pozovem. Ako može, otkazaću TV, ostaviti samo net i uzeti SBB D3i.
 
Pod 1. su parametri za podešavanje mrežne kartice na računaru.
 
Extra,to me je i interesovalo. DA ne bacam kintu na nesto sto nema teorije da pomogne. Sad sam nasao neko uputstvo za bridge od BECKSa:

Koraci za prebacivanje ONT-a u BRIDGE mode su sledeći:
1. Na računaru sa kojim ćete pristupati ONT-u je potrebno uneti lokalne statičke IP adrese.
o To se postavlja na svojstvima LAN ili WiFi adaptera(u zavisnosti od veze sa ONT-om), u okviru Network and Sharing centra.
o Podrazumevano pedešavanje(u slučaju da inicijalno podešavanje ONT-a nije menjano) je:
 IP adress 192.168.1.2-254 (bilo šta od 2 do 254)
 Subnet mask 255.255.255.0
 Default gateway 192.168.1.1
2. Potrebno je konektovati se na GUI ONT-a putem browsera tako što ćete u adresnoj liniji browsera ukucati 192.168.1.1
o Username: root
o Password: admin
3. Pod stavkom NETWORK -> LAN potrebno je isključiti opciju DHCP i nakon toga na dnu stranice kliknuti na SAVE
4. Pod stavkom NETWORK -> WAN potrebno je opciju Connection Mode promeniti na BRIDGE
5. Pod stavkom NETWORK -> WAN u delu LAN Port Binded potrebno je čekirati samo LAN1 i nakon toga na dnu stranice kliknuti na dugme SAVE
6. Izlogovati se sa ONT-a klikom na opciju LOGOUT na vrhu stranice
7. UTP kablom treba povezati prvi LAN port ONT-a na WAN port Vašeg rutera.
8. Da bi Vaš ruter imao javnu IP adresu, sve što je potrebno je u WAN delu podesavanja podesiti opciju Automatic IP(u zavisnosti od rutera ova opcija se može drugačije zvati).
9. Ostala podešavanja na Vašem ruteru imaju veze samo sa Vašim LAN delom tako da ih možete podesiti po Vašem zahtevu(Default IP,Port Forward,DHCP, LAN MAC binding i sl.)

S ovim podešavanjima dobijate javnu(statičku ili dinamičku) IP adresu na ruteru.
Skrećemo pažnju da je prvi korak neophodan jer bi se u suprotnom javna IP adresa "pojavila" na računaru što pravi problem, jer se kod nas u sistemu pamti MAC adresa uređaja koji je poslednji dobio javnu IP adresu(pamti se na period od 12h do 24h).


Jedino me buni ovo prvo. Gde da unosim adrese? U gui novog rutera ili na kompu ili nesto trece? Da li treba praviti novu konekciju ili ovu postojecu? Da li treba negde da se upisuje i MAC adresa? Totalno mi je konfuzna stavka 1,a ovo ostalo je jasno.


Adrese konfigurises na racunaru.
Start>Control Panel>Network and sharing center>Change adapter settings
Tu ces imati ikonice Local area connection(desni klik Properties pa TCP/IPv4, ako ONTu pristupas putem LANa) ili Wireless area connection(desni klik Properties pa TCP/IPv4, ako ONTu pristupas putem WLANa).

Zasto to radis?
Ako bi sve ostavio defaultno, tj. da ti ONT dodeljuje IP, nakon prebacivanja ONTa iz route u bridge mode, prvi "aktivni mrezni uredjaj" iza ONTa bi dobio javnu IP adresu.
To znaci da bi se u sistemu videlo ovako nesto:
IP address Session Id Hardware address Expires
130.180.x.x x MAC adresa tvog LAN ili WLAN adaptera x

Kad bi nakon toga povezao svoj ruter, stanje u sistemu se ne bi promenilo. I dalje bi se videla pogresna MAC adresa koja bi se uklonila nakon sto prodje X period vremena iz kolone Expires.

Nadam se da je sad malo jasnije.

Pozdrav,
 
Poslednja izmena:
Iskreno bi raskinuo ugovor i presao na opticku mrezu kod SBB ali da 25/5 nije sto isto kao i ovo. Ali kako da raskinem ugovor? Sta da im kazem? Znate ja necu da placam NubaNetu, necu da bridge modem, necu da mi se ONT resetuje iks puta na dan, necu tako visok ping? Kada internet jos uvek "radi". Meni uptime nije nikada presao 1 dan.

Nisam siguran da mogu da ispratim tvoju logiku ovde, pa sve ovo sto si naveo (pucanje veze, ne prebacivanje u bridge mod, restart rutera) su sasvim validni razlozi za raskid ugovora, a koliko sam shvatio iz prica korisnika koji jesu raskinuli ugovor oni ih sasvim regularno uvazavaju. Ne moze tebe provajder da natera da ti moras da koristis ruter u bridge modu jer ne moze njegov uslov da tebi dobro radi net da bude da koristis jos neku drugu opremu. Ako ti se prekidi javljaju kada ruter ne radi u bridge modu to je sasvim osnovan razlog za raskid ugovora s tvoje strane jer njihov ruter ne radi kako treba i ne mogu da ga zamene.

Druga stvar je sto smo i na osnovu ljudi koji rade tamo dosli do toga da u bridge modu ruter radi normalno (i hvala im puno na tome) jer je to nacin da neki od nas mogu normalno da koriste uslugu koja trenutno i dalje jeste najpovoljnija u zemlji. Ja bih prvi presao kod drugog provajdera da da 60% usluge uploada koju mi Targo nudi za iste pare, ali je problem sto traziti upload u Srbiji je teze nego traziti dijamante, a to kao sto rece dosta ljudi nije problem Targa nego drugih.

Meni sa drugim ruterom radi sasvim normalno, nisam imao prekida i sl, ali ne zato sto sam mnogo lep i pametan nego zato sto sam imao srece da budem na delu mreze koji ocigledno ne pravi problem. Sve dok bude tako i dok budem imao net po ovim uslovima koji i dalje vaze mi se nikako ne prelazi kod drugih. Koliko ce to potrajati videcemo, ja se isto nadam da se situacija resi sto pre.
 
Ako je to zaista tako zwerko onda cu gledati da razmotrim situaciju i predjem na SBB kod kojih mogu na fiber trio opciji za 3600 imati 7mb upload. 7 =/= 13 ali bi bilo vise nego ok.
 
Za isti iznos u Beogridu u opciji trio imas 30Mbs UL a kad si vec na Targu nije iskljuceno da do tebe baca i Beogrid.
 
Da li neko moze da mi pomogne oko bridgea? Pitanje iz posta 10084.
Moj ti je savet da se ne zezaš sa bridge modom, ako ovim stvarima nisi vičan.
Alternativa je da ostaviš ONT da rutira, ali mu isključiš i WiFi i DHCP, i kao jedinog klijenta nakačiš svoj ruter sa fiksnom IP adresom. Onda na svom ruteru pustiš WiFi, i šta god dalje hoćeš. Pazi kako podešavaš opsege adresa.
Izgleda da su oba rešenja podjednako dobra, po pitanju stabilnosti konekcije. Prednost mog rešenja je što dok sve to budeš radio, imaćeš konekciju.
 
Moj ti je savet da se ne zezaš sa bridge modom, ako ovim stvarima nisi vičan.
Alternativa je da ostaviš ONT da rutira, ali mu isključiš i WiFi i DHCP, i kao jedinog klijenta nakačiš svoj ruter sa fiksnom IP adresom. Onda na svom ruteru pustiš WiFi, i šta god dalje hoćeš. Pazi kako podešavaš opsege adresa.
Izgleda da su oba rešenja podjednako dobra, po pitanju stabilnosti konekcije. Prednost mog rešenja je što dok sve to budeš radio, imaćeš konekciju.

+1
 
Kibicer i javno da ti se zahvalim za pomoc i trud za uputstvo. Sve namesteno i sve radi. I najbitnije mnogo bolje resenje od bridgea.
 
da li je neko pimetio povremeno seckanje slike na digitalnom tv signalu?Traje danima,povremeno.
 
Povecan ti je BER na digitalnom prijemu. Jel se pojavljuje pikselizacija?
 
I ja sam primetio u poslednje vreme da secne (pikselizuje) povremeno, narocito B92. Ono sto me zacudilo, sinoc gledam B92 na analognom TV-u, kad ono i tamo isti problem. Ali definitivno u poslednje vreme sam navatao da ima po neki problem sa slikom. Nista posebno, ali opet...
 
Da ostavimo seckanje na stranu na trenutak.Sta je sa pinkovim filmskim kanalima....sto ih nema?Kako je krenulo do kraja marta imacemo samo rts1,rts 2,studio B i mozda B92.
 
Арену су укинули.
 
Nebitno digitalni/analogni.Koliko ja shvatam,istekla je licenca.Nema vise.Sada je pitanje sta se sledece gasi i kada.
 
Oko pinka je problem u distribuciji signala i nemam info kad ce problem biti resen. Sto se tice arene, mislim da su sve cetiri arene postale preskupe pa se provajderi prebacuju na samo jednu.
 
...Sto se tice arene, mislim da su sve cetiri arene postale preskupe pa se provajderi prebacuju na samo jednu.

Tako ce od prilike izgledati i trziste mobilne telefonije kad prodaju Lelekom, postace skuplje sve pa nam nece pomoci ni prebacivanje kod drugog operatera jer ce i oni dici cene... nema veze ko da ih kupi dal' Dojce Telekom ili neko drugi/treci...
 
Nazad
Vrh Dno