Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa sve je moguce ali u praksi tesko daju Net50 i onima koji mogu.
Mala je verovatnoca da nece raditi barem 45Mbps. To nije problem.
 
Pa i kod SBB-a je DO.

sbb_ponuda.JPG

SBB koristi EuroDOCSIS 3.0 tehnologiju. Maksimalan protok po jednom downstream kanalu je 50Mbit/s, a po upstream kanalu 27Mbit/s. Korisnik deli sa SVIMA na cvoristu odredjene upstream i downstream kanale. Modemi i ruteri koje daje SBB podrzavaju istovremeno koriscenje max. 8 downstream i 4 upstream kanala (u praksi modemi/ruteri na nekim cvoristima istovremeno koriste i manje kanala, zavisi od konfiguracije tog dela mreze).

Problemi nastaju kada ima previse korisnika na jednom cvoristu, kada dotraju nadzemni kablovi koji vise izmedju zgrada i po banderama, kada u komsiluku postoji neki los televizor koji vraca napon u mrezu i tako stvara smetnje na celom cvoristu, cak je bio u slucaj kod mene da je neispravan komsijin modem unosio ogroman sum u mrezu. Dakle, sve je na ISTOM prokletom kablu i vrlo lako moze doci do smetnji. Sve ovo sam iskusio na svojoj kozi.

Za svaki problem na nivou cvorista potrebni su vam debeli zivci jer se odlaganje resavanja istog moze vuci i po nekoliko meseci.

11 godina koristim SBB i na osnovu toga smatram da je MTS-ov VDSL daleko bolja i pouzdanija opcija za Internet od SBB-a. Isto tako kazem da je i Telenorova mobilna mreza pouzdanija opcija od MTS-ove mobilne mreze, ali to nije tema.
 
Danas sam uplatio račun i ujedno da vidim da poništim ugovor ali kao što neko reče samo može da se poništi fiksni (zbog povećanja cene od prvog novembra) a ne i celokupan ugovor što meni ništa ne znači. Moraću da sačekam još dva meseca do kraja UO pa da vidim šta ću i kako ću za net pošto tv ne gledamo. Opcija je VIP 4G (u zoni pokrivenosti sam), SBB duo silver, Telekom ADSL (ne znam da li imam mogućnost za VDSL) i Orion Premium i ADSL. Zvao sam danas MTS i rekli su mi dok ne uvedem fiksni ne mogu da mi kažu koliku mogu da imam brzinu neta.

Po nekoj logici trebao bih da izbegnem Telekom zbog obaveznog fiksnog i SBB zbog televizije (obavezno održavanje), pošto meni samo treba internet bez fiksnog, mobilnog, televizije ili bilo koje druge opcije.
 
Zaboravljaš da Lelekomov VDSL (kao uostalom i adsl) drastično gubi na brzini kada si preko 300m udaljen od centrale.
I kad je toliko bolji VDSL - što se 11 godina mučiš sa SBB-om??? Zašto ne raskineš po isteku ugovor i pređeš kod toliko boljeg Lelekoma???
 
Pa nece ni dati npr. NET 50 ako procene da parica ne moze da izvuce tu brzinu. Ako procene da moze, imaces zeljenu brzinu i to je to. Problem je sto malo korisnika moze da ima NET 50 i NET 100. Moja prica se odnosi na situaciju gde postoje uslovi za vece brzine (FTTB, istureni stepen).

Ko kaze da necu da predjem na Telekom? Telekom je bas skoro uveo kod mene FTTB. Mreza ide podzemno po svim propisima, cak mi je jedan clan ovde pokazao mapu da vidim kuda ide optika.
 
Da li je moguće tražiti taj istureni stepen od MTS-a?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Koji pametni ljudi? Sceka tip koji samo kontrira ljuima za SBB (pro SBB) i poznat je po tome, i bSecurity koji se pravio pametan za bitnu temu, a kada sam mu trazio konkretne cifre, pravio se "ne smem"/lud? Za bSec sam imao i respect, ali posle onoga za garantovane brzine, sve je palo u vodu.
Takve ne smatram pametnim :)

Паметни људи када им кажеш да брзина и цена симетричног линка зависе од много фактора (локација, близина чворишта, техничке могућности) и други параметри као што су у контра смеру "стварање техничких могућности" зависе од пружаоца услуге. Друго паметан човек када му напишеш да све то зависи од много фактора и да ту нема фиксне цене као код унапред дефинисаних пакета то веома добро разуме и схвата, а самим тим и тражи понуду од домаћих (Телеком, СББ, Орион) и страних (ХЕ, Когент, Левел 3) који му нуде цену на основу свих наведених параметара + брзину линка који жели да закупи. Паметан човек такође разуме све написано и на основу тога не тражи конкретну цену преко форума, него директним упитом према пружаоцу услуге. Паметном човеку када кажеш да цена за 100мбит/с није иста као и за 1гбп/с онда он то схвата, паметном човеку када кажеш да цена није иста у велепродаји и малопродаји и да цена није иста када директно закупљујеш (странца) код Когента или Левел 3 провајдера у односу на домаће "препродавце" и то разуме.

Паметном човеку који све то разуме њему на овом форуму није потребно 23к порука да би нешто схватио или разјаснио па се убацивао у скоро сваку тему и не зависи од тога да ли ће неко реплицирати на његове поруке на овај или онај начин како би нахранио свој его (у све се меша као маргарин).

Паметан човек кроз две поруке разуме шта неко напише, а твоје писање и одговори су свима јасни. Нема неке разлике од оног лика из Тарго Теме који је био на свим странама света, обишао пола европе, а није из куће изашао. Толико о теби и "паметним" људима који у овом случају (за мене лично говорим) где сам лепо написао текста да чак и дете од 5 година може да разуме.

Паметан човек такође нема улични жаргон па не пише "Прави се луд" или "Правио (опцион) не смем" него на леп и цивилизован начин комуницира, када говориш да се неко прави "луд" треба да имаш аргументе да побијеш претходно написано и да кажеш лепо јасно и гласно "Ја твоје поруке не схватам, јер технички нисам образован".

Наравно да ли ти неког сматраш паметним из твоје перспективе или не, можеш слободно да окачиш о чивилук. То што си на овом форуму "сакупљач порука" у тениском жаргону "сакупљач лоптица" и мислиш да је то ауторитет који си направио и успео у животу са поређењима "Како је то било лепо време, 25 година дигитално заробљен и 25 година у свету форума", и није неки ауторитет. Ако мислиш да људи морају да ти подилазе и да си ти увек управу, а чим ти неко мало аргументованије каже нешто онда повлачење, боље речено "Ја сам увек управу, ја сам на форуму Бог. Људи морају да ми се клањају, јер моје мишљење је на првом месту", па видиш има и других који имају, гле чуда храбрости да ти одговоре, а не користе улични жаргон!

Хвала
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan mi sproveli u bloku 29. Prezadovoljan u odnosu na ADSL, jedino sto je wifi modul cak i u najnovijem Ubee modemu/ruteru tesko djubre. Povezao svoj ruter da baca wifi signal, ugasio njihov i sad fercera ko car.
 
Pa nece ni dati npr. NET 50 ako procene da parica ne moze da izvuce tu brzinu. Ako procene da moze, imaces zeljenu brzinu i to je to.
Dosta ljudi moze imati Net50, ali im ne daju jer sistem po defaultu do 250-450m stavlja limit (zavisi kako im kada cefne, obicno spustaju). Mnogo vise ljudi od toga moze imati Net50, preko 4x vise nego sto inace daju. Da li je to zbog neradnika (mrzi ih..) ili ih neko pritiska da ne daju, donno, ali moze.
Ako vam ne daju, a blizu ste, pisite reklamaciju da se ispita rucno parica (ne ispituju rucno uopste, ako se ne trazi).
Ako nemas telefon, nadji nekog u zgradi ko ima, jos bolje ako neko vec ima VDSL da budes siguran ;) Ali i da ne nadjes, probaj po tudjem, mogu da probaju bez da se do kraja izvede zahtev. Ako moze kod bilo koga u zgradi, moze i kod tebe.

To sto treba fixni nije neki problem, uracunas to u cenu... sem ako ne zelis ugovornu obavezu uopste.
Inace 50/2, izadje ~2000 mesecno, zajedno sa fixnim, kada se uzme onih 5 meseci za dinar.
 
Dosta ljudi moze imati Net50, ali im ne daju jer sistem po defaultu do 250-450m stavlja limit (zavisi kako im kada cefne, obicno spustaju).

Ja sam vazdušnom linijom na 80m od pošte, koliko li je tu m kablova.
Preko telefona su nudili 20/2, vrv napamet.
 
Ja sam vazdušnom linijom na 80m od pošte, koliko li je tu m kablova.
Preko telefona su nudili 20/2, vrv napamet.

Pa Lelekomovi kablovi po gradskim sredinama ne idu preko bandera, nego podzemnim vodovima.
E koliko tu sad ima metara - to je pitanje. Ne mora značiti da je kabl iz centrale do tebe (ili bilo koga drugog) došao najkraćom putanjom.
 
Poslednja izmena:
Sta reci za nas u BiH, ziva katastrofa . Glavna tri provajdera se podjelila po svom na tri dijela i ne diraju jedni druge :D Joa od 1 decembra ce povecati brzinu neta i naravno cijenu
14805400_10207899320345679_650085138_n.jpg
 
Zovem danas SBB, hocu dodatni D3 uredjaj i onda sledi sok, ugradnja nekog od 2 uredjaja sto ima premotavanje 1900din, a za neki noviji 3K model je 5000din? Plus naravno 300din mesecno. Dal su oni normalni?!
Koji im je to 3K najnoviji D3 uredjaj? Nema na sajtu. Jel i on baguje kao ovaj veci od pre 2 godine?
Imam onaj Duo gold, skoro mi istice.
 
3121 ima modem u sebi i dodatne opcije kao sto je vracanje u nazad 72h sam kupi sa mreze dok 2100 mora da bude povezan za HG.
 
Drugim rečima ne treba mi PDS 3121 jer mi je ruter, modem odmah pored TV-a.
Ja sam mislio da je taj manji PDS 3121 samo update PDS 2100 i da je zato manji. Ne dam im 5 soma iz principa.
 
Ja sam presao na sbb sa oriona,negde u 6-om mesecu ove godine,Evo sinoc prvi problem u internetu,trajao je evo do sad.Lokacija dusanovac,privatna kuca.Znaci imam paket 80/4 zbog onog superset sa telenorom.Inace od sinoc sam imao download neka 4 nekad 0.3 pa neko variranje,dok upload je bio konstantno u kanalu 0.3,znaci mucio se ceo dan,zvao korisnicki,kaze ima neka smetnja neki sum,a i nevidimo vam uredjaj na mrezi,pa ce doci tehnicari u subotu da pogledaju.Evo sad se upravo stabilizovao net i daje full brzinu



Nadam se da necu cesto imati ovakvih problema,Inace dok je trajao ovaj problem sa netom, D3 je normalno radio.Koliko ce biti to poskupljenje po racunu, 300 din?Nigde nisam nasao koliko ce biti poskupljenje od prvog.
 
Poslednja izmena:
izvinjavam se sto upadam kao padobranac. izgoreo sam sa radijusom i planiram da odem ujutru do njihovog standa pa pitam za net. zna li neko da li postoji pokrivenost u bloku 67 jer nisam uopste pratio? kako ste zadovoljni sa njima?
ima ih u d.citiju pa cim se promovisu kontam da ih ima ovde....
 
ajd da odgovorim samom sebi, nema interneta, tj. postoje samo u tri zgrade u naselju ali ne kod mene...
 
Pa negde sam procitao da kod sbb-a od 1. novembra poskupljuje ono odrzavanje sistema.

Evo ponovo od jutros zagusenje sumovi,znaci evo vec tri dana ja imam samo normalan net od 22h do 06h,kazu danas do 12 ce biti otklonjen kvar.
Koliko znam od 1. novembra dolazi samo do promena u ceni vezanih za fiksnu telefoniju.
Ajde okači link gde si to pročitao, možda je još jedno iznenađenje u nizu od SBB-a...

Sent from my Xperia ZR using Tapatalk
 
Pa negde sam procitao da kod sbb-a od 1. novembra poskupljuje ono odrzavanje sistema.

Evo ponovo od jutros zagusenje sumovi,znaci evo vec tri dana ja imam samo normalan net od 22h do 06h,kazu danas do 12 ce biti otklonjen kvar.

Uzmi VDSL (ako postoje tehnicke mogucnosti) i uzivaj. Nije vredno nerviranja. Pisao sam o tome na prethodnoj strani ove teme.
 
^Čovek ima problem tek 3 dana, ugovor na 2 godine je potpisao u junu...predlaganje prelaska na VDSL je malo ekstremna opcija. :D

@CR77
Samo budi uporan i cimaj ih, rešiće problem.
 
Meni je danas bar jedno 7-8 puta nestajao pri čemu nisam imao nijednu od tri usluge.

Ne znam šta sada filozofiraju i rade ali bi bio red da obaveste korisnike o tome.
 
@Risko

Ma mora da rese kad cela ulica nema neta,to jest ima ga ,ali upload 0,01 i donwload katastrofa neka,neko pravi neki sum u blizini,pa su valjda sad to resili evo sad radi sve u fullu,za sad.A za poskupljenje sam ja vas hteo da pitam,nisam znao da je u pitanju poskupljenje telefona.Mislio sam da je poskupljenje odrzavanje sistema...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno