Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I kod mene ista situacija sa internetom , isti paket je u pitanju.
 
Ljudi, vi što se bavite poslom preko neta, najlakše rešenje - dokupi 3gb za 1000 din na mts, napravi šerovanje veze sa telefona i eto ti za nevolju interneta... Jedino ako ti je trebala neka multigigabitna konekcija..
Nadam se da si sarkastican druze. Pa ja potrosim preko 3GB dnevno... Po toj racunici bi mi trebalo minimum 30 000 RSD (a verovatno oko 40-50 000) mesecno za net koji bi radio ko zna kako... Ako govoris o backup linku, ok, ali opet pitanje je kako gde radi i kako radi. Primere koje sam imao sa Telenorom je da vise ne radi nego sto radi, pa samim tim nije pouzdano i kao backup link, iako je realno preskup (pogotovo ako se uzme u obzir da lose radi).
 
Poslednja izmena:
Ja ne razumem ljude koji se bave poslom preko Internet-a a koriste obicne korisnicke pakete umesto biznis varijanti. (znaci, ne pricam niti pominjem nikoga pojedinacno > a narocito ne licno < nego generalno uzevsi kad je posao vezan za Internet!)


Pozdrav!
 
Ja ne razumem ljude koji se bave poslom preko Internet-a a koriste obicne korisnicke pakete umesto biznis varijanti. (znaci, ne pricam niti pominjem nikoga pojedinacno > a narocito ne licno < nego generalno uzevsi kad je posao vezan za Internet!)


Pozdrav!

Ti mora da se šališ, pa koja je razlika kod SBB-a između fizičkog lica i biznis korisnika tj. biznis paketa koji nudi SBB, osim u ceni koju plaća. Idu preko istog čvorišta, isto koriste ruter/modem koji koriste i fizička lica, SLA ugovor oni ne nude ni za biznis korisnike, samo u slučaju da se radi o iznajmljenoj liniji, e tu je druga priča, ali ni to nije garancija za poslovanje da neće izlazni link ka nekom čvorištu naprasno da prestane da radi (ima slučajeva u 2015 godini) gde su "pojedini" gradovi imali sa izlaznim linkom problem ka magistralnom čvorištu, gde su fizička lica i biznis korisnici ostali bez interneta, odsečeno poslovanje kompletno (čak i oni sa iznajmljenim linijama), tako da kod SBB SLA ugovor ne pije vodu kada dođe do većeg problema, koji moraju pod SLA ugovor da otklone "odmah" (ne bukvalno) ali u razumenom roku.

Ako SBB svojim SLA ugovorom garantuje pouzdanost usluge onda to znači 99% dostupna usluga, što implicira da korisnik pod SLA ugovorm na nedeljnom nivou bez usluge ne može biti duže od 1 sata i 41 minut, a da ne govorim o raznim varijabilnim situacijama i oscilacijama u usluzi. Backup se uzima nezavisno od trenutnog pružaoca usluge, tako da tu može biti implikacija da će link biti dostupan kod drugog provajdera bez oslanjanja na matičnog, jer infrastrukturno postoji razlika odlaznih i dolazni linkova kao i njihova realizacija.

Samo mi navedi provajdera koji za poslovne korisnike (biznis korisnike) gradi posebnu mrežnu infrastrukturu, a da to nije postojeća mreža i na postojećoj mreži realizacija (ne govorim o iznajmljenim linkovima i direktno optičko povezivanje (bez rutera i modema), eto navedi sam primer te realizacije, a takođe i SLA ugovor o dostupnosti interneta tj. usluge koju pruža, po ceni za biznis korisnika (opet se ograđujem nije iznajmljena linija) nego biznis paket koji svi provajderi imaju u svojoj ponudi?
 
Poslednja izmena:
Postoji li mogućnost da se D3CAM kartica ubaci u neki DVB-C risiver za kablovsku TV (koji nije SBBov)? :)
 
mislim da moze ceo modul u neki risiver sa pcmcia slotom, sama kartica ne jer je uparena.
 
Ti mora da se šališ, pa koja je razlika kod SBB-a između fizičkog lica i biznis korisnika tj. biznis paketa koji nudi SBB, osim u ceni koju plaća. ...
Ne salim se, uopste. Za klasicne korisnike vaze sve lose stvari koje se mogu desiti i cesto desavaju. Biznis korisnicma po ugovoru i iz prakse moraju u odredjeno vreme da regulisu prekid (u vrlo kratkom vremenskom roku, ne secam se tacno pa da ne pricam napamet) inace placaju penale. I to je provereno da je u praksi tako.

Znaci, kad klasicnom korisniku nesto ne radi kako treba u vezi internet-a postupak za resavanje toga je prilicno mucan/stresan i dugo traje, nekada/cesto nedopustivo dugo (ali pokriven je zvanicno, ma kako to zvucalo tako je) sa vrlo neizvesnim ishodom. Cesto se desi da se nekako osposobi Internet a pokvari TV i slicno (radi Internet, ima ga, ali losa konekcija, mala brzina, varira brzina...) - sto se ne desava kod biznis korisnika. Ne kazem uopste ali retko se desi da biznis korisnik ima bilo sta od stvari koje su redovne za klasicne korisnike.

O tome ja pricam, zato ne mogu da razumem one kojima je Internet neophodan za posao a koriste klasicne pakete. Sto je najgore, ocekuju da budu tretirani kao biznis korisnici.

Sve ostalo sto si napisao stoji i tacno je ali obzirom da niko to kod nas ne nudi onda me i ne zanima jer spada u varijantu SBBKBB. Tako je kako jeste i pricam o razlici klsicnog paketa u odnosu na biznis varijantu kod istog provajdera, a na bazi onoga sto je u praksi pokazano/dokazano.


Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Ako je tako kao sto kazes (brzina resavanja reklamacije), onda si u pravu.
 
Pa jeste tako. Znam jer sam prosle godine imao priliku da radim nesto sa covekom koji ima tu biznis varijantu a dovoljno dugo da licno prisustvujem pozivu i prijavi da nesto nije u redu sa Internet-om (poslali smo neki fajl pa smo ocekivali odgovor u vidu texta i fajla od desetak GB... i odjednom ukapiramo da nema Internet-a, pa dodje za desetak minuta pa se izgubi...) pa njihov poziv za manje od pet minuta i dosli su u roku od cetrdesetak minuta (proradilo u medjuvremenu dok su dosli), nesto merili zamenili modem za svaki slucaj i to donet u originalnoj ambalazi a ne u kesi/nekoj glat kartonskoj kutiji i kad su otisli zvali su posle sat i nesto da provere da li je sve u redu. Sve se desavalo kasno popodne. Tako nesto nema sanse da se desi korisniku sa klasicnim ugovorom, bar ja nisam cuo za to a cuo.

Pa sam se tada malo raspitivao i potvrdilo mi je to isto nekoliko ljudi, ali nisam ja to uzeo jer nemam potrebu za tim, meni Premium obicnog/klasicnog korisnika potpuno odgovara (sa svim svojim manama).

Tako da nije netacno ovo sa http://www.sbbsolutions.rs/SBB/104/Managed-servisi.shtml , na primer.


Pozdrav!
 

I ko kaže da je ovo iz tvog navedenog primera poređenje netačno od onoga što sam ja napisao, a lepo ti piše da ovu uslugu ne porediš sa klasičnim Smart Biz Paketima jer su potpuno dve odvojene stvari, a ti demantuješ da ipak nije tačno oko SLA ugovora i QoS servisa.

I koju uslugu "taj čovek" ima i kako je sama usluga realizovana? Simetrični link, Smart Biz Paket, Managed Servis?

I samo jedna važna stavka ovu opciju tj. ugovor klasični Smart Biz Paket nema...

*Service Level Agrement - ugovorom garantovani parametri servisa (dostupnost servisa, maksimalno vreme popravke,unapred najavljivanje radova...).
*Quality of Service - konfiguracija mrežnog saobraćaja (maksimlano kašnjenje paketa, maksimlani jitter, bez gubljenja paketa...)

Za biznis korisnika tj. Smart Biz Paket je isti ugovor kao i kod fizičkog lica (proveri malo bolje) i pogledaj kako izgleda ugovor za Smart Biz Paket, kako izgleda ugovor za fizičko lice, i na kraju ako imaš priliku pogledaj kako izgleda realizacija ugovora i tehnička dokumentacija od Managed Servisa...
 
Poslednja izmena:
Pazi, da uprostim jer nemam nameru da se nadgornjavam sa tobom.

Ja sam video licno kako reaguje podrska kad je u pitanju biznis paket. Ja licno sam imao nevidjenih problema, svojevremeno, sa SBB-om (kako sa Internet-om tako i sa D3) pa sam se raspitao kod desetak ljudi koji su tada kad sam se raspitivao imali biznis pakete i ukapirao sam da imaju neuporedivo bolju podrsku nego klasicni korisnici. Da meni treba Internet za poslovnu upotrebu sugurno bih uzeo neki biznis paket, nesumnjivo je daleko bolji, sigurniji i za posao kvalitetniji od Premiuma kkoji koristim. Ali ne treba mi. Imam 100Mbps DL i to upotrebljavam odlicno. UL je sprdnja, 5Mbps, ali mi ne radi posao ni ono sto nude u biznis paketima a retko mi treba. Kad mi zatreba odem kod ortaka koji ima 75Mbps UL i odradim slanje, kad mi treba a udaljen je nekoliko minuta kolima od mene.

Znaci, sve sto pises moze da bude tacno, pretpostavljam i da jeste, ali je potpuno nebitno u odnosu na osnovu koju sam od pocetka naglasio:

Biznis varijanta je daleko bolja nego klasican korisnicki paket za svakoga kome Internet sluzi za posao.

I jos nesto, isto tako bitno - svi koji koriste klasican korisnicki paket ocekuju tretman kao da imaju biznis paket > sto je neverovatno.

Ne bih nista vise ni dodavao ni oduzimao, sve sto sam imao na umu u vezi toga sam rekao.


Pozdrav!
 
SBB upload

Pa zar je toliko komplikovano omoguciti ljudima normalan internet?
Primera radi brzina upload-a tu smo cini mi se jedino gori od Albanije, (ako nas i ona nije u medjuvremenu presisala!) sve druge zemlje u reginu su bolje od nas...

A njihovo "ubrzanje"

Ubrzajte internet:

Ubrzaj NET 20 (20/1 Mb/s) - 700 din
Ubrzaj NET 50 (50/1 Mb/s) - 1400 din​
Primera radi prosle godine njihovo ubrzanje za upload bilo je:

Ubrzajte internet:

Ubrzaj NET 20 (20/1,5 Mb/s) - 700 din
Ubrzaj NET 40 (40/2 Mb/s) - 1300 din
Ubrzaj NET 60 (60/2 Mb/s) - 1700 din
Izvor:
http://www.sbb.rs/upload/document/sbb_cenovnik_140428.pdf

Ja se izvinjavam sto moram da citiram sam sebe, ali stvarno bih zeleo da mi neko objasni zbog cega je ovako mizeran upload, i jos iz gori nego prosle godine?
Sigurno ovde ima neko ko radi u SBB-u i prati ovu i slicne teme (mogu da se kladim) stvarno bih voleo da mi iz svog ugla odgovori na ovo pitanje...
Mozda se krije neki logican odgovor!?
 
Poslednja izmena:
vidi kako funkcionise HFC mreza, koliki frekvencijski opseg je odvojen za upload po standardu.
nekada su mreze bile jednosmerne, i mislim da su cak koristili dialup za upload (u Americi).
 
Moje iskustvo - uzeo sam SBB telefon cim je poceo sa radom. Imao sam probleme prvih par nedelja dok sve nije leglo, razne probleme. To je i danas uglavnom kao neko pravilo da se imaju neki problemi na pocetku koriscenja. Kazem "neki" jer nikada nisu isti pa cak ni trajanje, od par dana do nedelju ili deset dana. Nemam pojma zasto ali svi to prodju. Kad se to nesto sve namesti ili sta vec onda se retko kada javi neki problem a brzo se resava.

Ne znam na koje prekide mislis ali kad radi - radi bez problema. Mnogo je bolji signal nego kod Telekoma, kvalitetniji i bar za trecinu se jace cuje, glasnije. Nema nikakvih "smetnji" tipa sum, brum, krcanje, zujanje... sve je kristalno cisto i jasno. Da napomenem, ja nisam odjavio Telekomov broj, imam obe linije, oba broja, tako da poredjenje nije napamet (poredio sam koristeci isti telefonski aparat). Caller ID i poziv na cekanju i jos mnoge stavke su besplatne (za razliku od Telekoma).

E sad, moras da znas unapred da ne bude posle frke. Kad nema struje nema ni Telefona. Kad nema Internet-a nema ni Telefona. Kad ne radi modem/HG nema ni Telefona. Kad nema kablovskog signala nema ni Telefona.

Inace, ja u Premium paketu imam 1,500 minuta ka fixnim brojevima u Srbiji i 200 minuta ka Zona 1 brojevima u inostranstvu. U svakom slucaju se vise isplati nego Telekom broj, i po ceni i po kvalitetu - osim nabrojanog iz prethodnog pasusa, naravno.

Ima i korisna aplikacija UniFon za mobilne telefone. Mozes da koristis svoj fixni SBB broj i van kuce, putem mobilnog, gde god ima dzabe WiFi (ili svoj DATA sa mobilnog paketa ali to nije bas jeftino, nije mnogo skupo ali nije "dzabe"). Ali i svuda u svetu. Nisam probao to u inostranstvu ali kazu ljudi da radi bez problema.


Pozdrav!

Mene interesuje da li se obicni telefoni (zicni ili bezicni) koje svi imamo, mogu koristiti na sbb optici ?
I sta se desava ako nekoj kuci treba 3 telefona (za isti broj) ?
 
Mogu da se koriste na SBB optici provereno , a za drugo pitanje vec ne bih znao da ti kazem.
 
Da. Optika dolazi do zgrade a dalje koaksijalnim kablom do korisnika, iste uredjaje koriste kao i korisnici sa klasicnom koaksijalnom vezom.

Ja sam probao sa dva aparata na jednoj liniji i to radi bez problema (jedan je bezicni a drugi zicom...). Vratio sam ta dva na Telekomovu liniju, kako su i bili jer sam samo probao, a treci sam povezao sa SBB linijom i tako je stanje i sada. Kontam da ne bi trebalo da ima problema sa tri telefonska aparata na SBB liniji.


Pozdrav!
 
Ja sam probao sa dva aparata na jednoj liniji i to radi bez problema (jedan je bezicni a drugi zicom...). Vratio sam ta dva na Telekomovu liniju, kako su i bili jer sam samo probao, a treci sam povezao sa SBB linijom i tako je stanje i sada. Kontam da ne bi trebalo da ima problema sa tri telefonska aparata na SBB liniji.

Jesi stavljao spliter iz modema da bi radila 2 telefona ili vec na modemu postoje 2 izlaza za 2 telefona? Jer ako radi sa spliterom, radice i sa 3 telefona (kao i sa 2).
 
Sto se mene tice cim istekne paket sbb telefon leti napolje, stalni prekidi, slab zvuk,sporija konekcija... ja sam odrastao na.fiksnoj i sto se tice kvaliteta sbb je po kvalitetu losija varijanta, sada je jeftinija ali i to je pitanje dokle, ko god da me pita nemaju preporuku, ako treba u jednom gradu da imas na 10 mesta razlicite probleme onda hebo tu telefoniju
 
Jesi stavljao spliter iz modema da bi radila 2 telefona ili vec na modemu postoje 2 izlaza za 2 telefona? Jer ako radi sa spliterom, radice i sa 3 telefona (kao i sa 2).
Radi sa dva bežična i jednim žičnim telefonom bez problema.
Poslije izlaza sa HG, stavljen je spliter, a nakon toga se račva još jednom u jednoj utičnici na koju su nakačeni jedan bežični i pomenuti žični.
uploadfromtaptalk1455040974653.jpg
 
Tako je, sa spliterima. Inace - na modemu nema dva izlaza za telefon nego dve linije za dva broja. Ako se ima jedan broj onda je druga linija "mrtva".

@vkozomar - to sto si napisao, nabrojao kao problem je specificno za pocetak koriscenja, kad se uzme prvi put. Ako traje i dalje onda nisi dovoljno zvao niti insistirao. Svi to prodju u pocetku a moguce je i moraju to da regulisu ali treba biti uporan. Kad se to regulise daleko je bolja i kvalitetnija linija nego Telekomova, po svim pitanjima bolja.

Sto se cene tice, nikada nece biti skuplje nego Telekomov broj. Ovo sada je malo jeftinije, za Premium korisnike koji u paketu imaju 1,500 minuta za domace fixne i 200 minuta za Zona 1 je prilicno jeftinije (plus raznorazne opcije koje Telekom naplacuje, prilicno, ovde se ne naplacuju).


Pozdrav!
 
Ako traje i dalje onda nisi dovoljno zvao niti insistirao

Zvao prijavljivao .. ne vredi, na kraju zasto bih ja insistirao na usluzi koja bi morala po defaultu da radi jednu osnovnu funkciju pa nije to smartfon sa 100 aplikacija, jednostavno stari ptt telefon je 5x bolji od ovog gmneta. Sto je najgore uzeh ga za potrebe deteta da kad nije u skoli i slicno moze da se koristi i ona me ona nazove i kaze kako telefon ne radi, nema veze ne moze da me nazove, supruga ne moze sa BIH da razgovara malo malo neko sxxe. Telefon imam mislim od marta meseca ili aprila, katastrofa.
 
Poslednja izmena:
^ Zbog ovakvih losih iskustava, fiksni imam i dalje na Telekomu, dok za ostale usluge koristim SBB (i ne zalim se). Dodje skuplje ovako, ali fisni radi 24/7/365.

Hteo sam da prenesem u SBB, bas imam ljude na SBB mrrezi, imao bih besplatne pozive + UniFon app, ali necu da jedna jednostavna usluga cas radi, cas ne. Navikao sam da fiskni uvek radi. Iz prve. Bez bavljenja reklamacijama.
 
Ma Telekom je mama za Sbb na svakom polju..
 
U principu sve zavisi od lokalne infrastrukture, tako da je tesko generalizovati, jer je tesko "sabrati" sva iskustva.
 
По ко зна који пут пишем, поређење се не прави када неко од оператера има проблем са инфраструктуром, кабловима, чвориштима и слично него у идеалном случају и онда се пореди понуда. То што некоме комшије имају дивча прикључке и пола зграде вуче телевизију и нет са једног прикључка па он има лош сигнал или што некоме тлф парица иде преко бандере и киша уме да направи проблем није реално стање. Ја сам имао и СББ и АДСЛ који су радили скоро па савршено и таква поређења су реална.
 
Da, ali za validno poredjenje morali bismo znati koji procenat korisnika ima kvalitet signala (recimo) izmedju 90 i 100% od idealnog, sto nikako ne mozemo znati.
 
U pravu si ali se principijelno zna jer ima jako malo zalbi ma koliko to mali uzorak bio (uzorak na konto javljanja/prijavljivanja na forumima).

Ja sam uzeo jos kad nije bilo u okviru paketa i placao dodatak "Fat fiksni" i bilo je problema samo u pocetku, nepunih mesec dana i to u vreme kad su pocinjali. Kako je vreme prolazilo u zgradi su polako prelazili na SBB telefon a odjavljivali Telekom. I svi su imali u pocetku problem koji je, bar tako je u mom kraju, resavan vrlo brzo - a kad je reseno nikada vise nije bivalo nikakvih problema. Mali, jako mali uzorak ali opet govori nesto ako u celom kraju (moja i sve okolne zgrade, vise od 12 zgrada sa 5 i vise spratova), niko nema zalbi na SBB telefon a vecina je odjavila Telekomov broj.


Pozdrav!
 
Pa zapravo ne govori nista, jer je za takav uzorak bio dovoljan po 1 korisnik iz zgrade, infrastrukturni problemi su najcesce zajednicki za celu zgradu. Plus sto nisi kredibilan kada tvrdis da raspolazes podacima za 12 okolnih zgrada, i jos tvrdis da je vecina odjavila Telekomov broj, u sta je veoma, veoma tesko poverovati.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno