Šta je novo?

Novi HTPC? Raspberry Pi

zechs

Čuven
Učlanjen(a)
20.12.2008
Poruke
8,775
Poena
625
gsmarena_001.jpg


Raspberry Pi is an extra cheap ($25-$35) bare-bones computer that is nevertheless very capable – it runs Quake III...

He’s been quoted that the Pi has more than twice the graphics prowess of an iPhone 4S. And besides doubling as a simple gaming console, Pi can also decode videos up to 1080p thanks to the built-in video hardware acceleration.

...it also beats both the NVIDIA Tegra 2 and the PowerVR SGH543MP2 in graphical performance.

[YOUTUBE]4NR57ELY28s[/YOUTUBE]

Izvor
 
Poslednja izmena:
Sjajno ako je istina. Hdmi izlaz, 1080p decoding, browser. Ništa više i ne mora da ima. Kako li je rešen psu? Da li će imati neko standardizovano kućište da se to lepo upakuje? Pretpostavljam da radi bez fanova.
 
I ja pretpostavljam da radi bez fanova. Kuciste? Napravicu neko... od kutije slatkisa recimo :D Gde ima da se kupi? Vec sam prijateljima iz Denvera objasnio da mi to treba za leka. ;)
 
Ovo ne verujem da se greje, a kucista ce biti verovatno, a i improvizacije su na ovom sistemu vrlo izvesne.
 
Pise sve u FAQ :)... Prodaja pocinje sad u Februaru, prvih 10 000 kom. Nema kucista za inicijalnu seriju. Radi na 5V microUSB ili 4 x AA baterije. Butuje se sa SD karte. Razlike izmedju modela A i B su u tome da B model ima 2 USB porta, Ethernet prikljucak i 256 MB RAMa. :)

Narucivanje samo sa sajta...za sada

EDIT: Samo da dopunim sto se tice napajanja...citajuci na sajtu, pise da radi sa microUSB punjacima za mobilne telefone sa minimum 700 mA struje :) (proverite svoje punjace :D)
 
Poslednja izmena:
Sa kakve sd karte se butuje, sa usb-a ili kako ?
 
Pa sa obicne SD karte, regularne velicine...ima na slici SD card.. Pise na sajtu da ce se nuditi i preloadovane SD karte sa boot programom valjda..

What will I get when I buy one?

A Raspberry Pi. Leads, a power supply or SD cards are not included but can be purchased at the same time from the store. You will be able to buy preloaded SD cards too. The first batch (February 2012) will not have a case.
 
sd kartice, one sto idu u mobilne :)

Koliko li će koštati ovo čudo ako bih poručio sa njihovog sajta?
 
Poslednja izmena:
Da te :) Evo dalje sta kaze FAQ:

What operating system (OS) does it use?

We’ll be using Fedora as our recommended distribution. It’s straightforward to replace the root partition on the SD card with another ARM Linux distro if you want to use something else. The OS is stored on the SD card.

Ovo ce biti nemoguce unistiti softverski :)

What happens if I brick the device?

You can restore the device by reflashing the SD card.
 
Poslednja izmena:
Ne vidim na klipu, cime upravlja(mis) ? Ne vidim drugi usb, a na ovaj drugi je nakacena fleska...
 
Verovatno moze i usb hub da se usteka ako zagusti :D
 
Sprava je odlicna, a jos sa ovom verzijom xbmc-a mislim da nema dileme dal vredi kupiti.
Dimenzije su takve da se moze zalepiti za poledjinu tv-a :) i sa nekom bluetooth mini tastaturom pravo uzivanje.
 
Ovo je super stvar.

Vide se oba USB-a na videu, fleska gore, mis je ispod nje.
 
Koliko vidim ovo cudo se napaja sa 3.3V + 1.8V linearnim regulatorom. Cim su stavili micro USB port kao izvor napajanja, sigurno ne trosi vise od 500mA - 1.65W maksimalno.
 
Poslednja izmena:
mene samo interesuje koji je to biser od blogera lupio za:

"...it also beats both the NVIDIA Tegra 2 and the PowerVR SGH543MP2 in graphical performance."
 
Ja sam negde pročitao da duplira grafičke mogućnosti ip4s-a.
 
Poslednja izmena:
samo jos da ima da se kupi =]
 
Ja sam negde pročitao da duplira grafičke mogućnosti ip4s-a.

na njihovom sajtu ta informacija nigde ne postoji
nigde ne postoje testovi
...

vec sam pisao o ovome na arstehnici...

jednostavno je neko od novinara lupio ovo.
 
Teško da je taj VideoCore IV toliko jak. A sam CPU je ARM11 based i to na 700 MHz tako da...

jednostavno je neko od novinara lupio ovo.

Evo odakle to potiče:

Comparably to the BCM2727, it goes from more than 2x its performance all the way to ~5x in a couple of tests (except for the CPU scores, where it's using the same ARM11 CPU at 50% higher clocks).
Fill-rate tests show about 2x the performance of Tegra 2 (tablet version) and 1/3rd the performance of the SGX543MP2 in iPad2.

Naravno tipično internet novinarstvo. Pošto je, jelte, Tegra 2 = A5 onda su došli do zaključka da je brži od oba čipa dva puta.

Sve to u GLBench 1.1 :S:

Izvor
 
Poslednja izmena:
thanx G@W !

ni na ars tehnici niko nije znao odakle ova glupost...


moram da napravim malu digresiju: ovo je jos jedan primer sta ce se desiti sa novinarskom profesijom ako uskoro ne nadju neki odrziv model poslovanja. ovaj pravac u kome je sve krenulo je ravno katastrofi! danas su novine/magazini ostali bez oglasivaca, sutra ce TV stanice.
 
Pa rekli su u februaru kreće...tek je 6. :p
 
[YOUTUBE]e_mDuJuvZjI[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]wBs7KaTK5Hk[/YOUTUBE]
 
Postiže 10-20 fps u Q3A. Impresivno nema šta...

2006_rolling_eyes_back.gif
 
Da znas i da jeste impresivno. Kad se obore detalji sigurno je igrivo, a ovo je HTPC od 25/35$.
Mada meni je najbitnije kako xbmc radi na ovom čudu tehnike.
 
Voleo bih da vidim neki video kako se ovaj malisa nosi sa x.264 kodiranim materijalom.
 
Nemojte zaboraviti da je to demo u 1080p rezoluciji sa 4xAA i svim detaljima na max...
mLaki imas u prvom postu demo xbmca i fullhd materijala na njemu :)
 
Vrh je sto ce ovo moci da se napaja preko usb porta, a da se xbmc kontrolise preko daljinskog tv-a (HDMI-USB-CEC adapter).
Pojavilo se u zadnjih dva tri meseca dosta slicnih uredjaja, ali za sada je ovaj najbolje prihvacen.
Meni su jos zapali za oko CuBox, i jos jedan koji je usb uredjaj koji se preko HDMI-a spoji na tv i vozi honeycomb laganeze, ali ne mogu da nadjem link do tog uredjaj.
 
Nazad
Vrh Dno