Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pouzdanosti nema. Na hdd je jos veca lutrija, koja zavisi i od toga da li je neko u magacinu igrao futbal sa kutijom ili ne...
Sandisk Plus 120gb postoje dve verzije:
stara g25 - sm2246xt + mlc (mnogo sporo i ima neki bug, koji zna da ubije ssd veoma brzo, ali proradi koliko znam samo kad se ssd napuni skoro do kraja - sto skoro niko nikad i ne radi - nekih 15% drzi slobodno i uzivaj)
nova g26 - sm2256 + tlc (mnogo brze na kratke staze i u obicnom radu, ali sporo kad se krene pisanje/kopiranje velikih fajlova.
Koliko znam sad samo nova g26 ide.
Vecina ovde veruje u pouzdanost transcend ssd370s i samsung 850evo. Biraj.
 
Poslednja izmena:
Sta li se desava sandisku. Model standart plus i g26 uskoro je ponovo presao na sm2246xt + mlc. Trenutno sto g25, sto g26 - isti su, za 480g model sigurno vazi. Sta su uradili sa 120gb samo oni znaju. SP #2
 
Poslednja izmena:
Gledao sam sad cijene 240-250gb modela, i vidim da vec za 120e ima uv400 od 480gb....kakav je u poredjenju sa mojim 840 evo od 120gb?

Sent from my Z5
 
Bolje trazi crucial mx300 na 525gb ili samsung 750evo. Brzi su, a po ceni treba da su tu negde (mx300 moze biti cak i jeftiniji)
 
Tu negde crucial 150e a 750evo 140e

Sent from my Z5
 
Uf cene rastu, koliko li je sad 850evo 500gb... 750evo moze da prodje, on je cak i brzi od tog crucial mx300. Imas neki prajs gde gledas? Da vidim da li ima nesto bolje.
A da. Taj kingston uv400 na 480gb je tu negde sa tvojim samsung 840evo na 120gb, mozda cak i malo sporiji, zbog toga ti i pricam za druge modele.
 
Poslednja izmena:
Gledajuci user benchmarks sajt ispade moj 840 brzi od svih navedenih osim 850 evo...imam i varijantu posle nove mi ide kolega u segedin, sad je 500gb 850 oko 145e tamo, ali nema nista od povracaja afe, nece da ceka red satima

Sent from my Z5
 
850 EVO je pojeftinio, bar 500 GB model, ove nedelje u odnosu na pre dve nedelje.
Znam zato što je komša kupio.

Govorim o ceni u Bench šopu, pošto je ovde kupio. Ako se sećam dobro, hiljadarsku jeftiniji,
al' ajd znaj kako će se cena menjati. Generalno komponente vidim idu na gore malo po malo,
a u nekim slučajevima i jako puno.
 
Kakav je Samsung Evo 840 pro, star je tri godine, mogu da ga uzmem po nekoj povoljnoj ceni?
 
840 Pro je kako mu ime kaže Pro.

Dakle uzimaj ne beri brigu.
 
Galt je proizvodjac (kina), moze da gura sistem. sm2256k+tlc koliko se secam. Ima testova, pa malo poguglaj. Ukratko: dok traje slc cache - nije los, kad se zavrsi - sporiji od hdd sa seq upisom. Slicni modeli su crucial bx200, adata sp550. Po mogucnosti sandisk ultra II, crucial mx300, samsung 750evo - svi su dosta brzi. Ili ici na transcend 370s, kingston kc400 (ili savage), samsung 850evo. Vec ne pratim cene, tako da precizno ne mogu posavetovati.
 
Poslednja izmena:
Kakav je Toshiba A100, 240GB, SLC?
Oznaka: THN-S101Z2400E8
Hvala! :)
 
Za sad nema testova, a toshiba uvek krije kontroler. TLC nand 15nm Toshiba, 60TBW za 240gb. Ima slc cache. Nista vise se ne zna za sad.
 
^ Hvala. Trenutno sam u Beču i mogu Toshibu da kupim za 70€. :)
 
Moze li u inbox gdje se nalazi radnja u Becu, da probam i ja sta organizovati za sebe :)

Sent from mTalk
 
Pre svega srecna svima nova godina i puno zdravlja i srece i da vam racunari rade kao svajcarski sat :)

Resih u novoj godini da pocastim sebe i svoj stari laptop novim ssd diskom pa se dvoumim oko par modela te bi mi vasa pomoc dobro dosla. U pitanju su sledeci diskovi :
1. Samsung 850 evo 250gb - 100€
2. Kingston hyperx 3k 240gb - 100€
3. SanDisk ultra II 240gb - 70€

Da li vredi uzeti ovaj SanDisk i ustediti 30€?

I jos jedno pitanje imam stari kingston hiperx od 120gb u eksternom kucistu i u hd sentinelu ima 86% health a dole u tekstu pise " drive tried to examine and reacollate data sectors 24 times.
E sad znam da hd sentinel nije nesto merodavan pa sam skinuo sam sa nete kingston tool i prosao je test bez greske pa me interesuje kako jos da testiram ssd pre nego sto dignem ruke od njega.

Послато са ALE-L21 уз помоћ Тапатока
 
^ Kolega @Carize koji se zaista razume u materiju rekao je da je SunDisk Ultra II sasvim dobar izbor. :)
 
Ja bih bez razmisljanja dodao tih 30 evra i uzeo 850 EVO (kao sto sam i uradio). Ni taj SanDisk, ni taj Kingston se ne mogu meriti sa 850 EVO. Oni su zastareli i po performansama su negde na nivou starog 840 EVO. Potrazi testove, pa vidi i sam.
Ali, cene su skocile za po 2-3000 din u proseku, ja bih licno sacekao da se vrate na staro...
 
Naravno da se nece vratiti, ista prica kao sa hard diskovima od pre nekoliko godina.
 
850 evo i nema greske.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Za laptop moze i sandisk ultra 2 da prodje (vec dugo na trzistu i dobro se pokazao), inace on je iza crucial mx300 i samsung 750evo (koji su jos nesto brzi). 850evo je svakako bolji. A sad sve zavisi od cene i namene (kako koristis laptop). Meni se ovo poskupljenje ssd ni malo ne dopada.
 
Poslednja izmena:
Pre svega srecna svima nova godina i puno zdravlja i srece i da vam racunari rade kao svajcarski sat :)

Resih u novoj godini da pocastim sebe i svoj stari laptop novim ssd diskom pa se dvoumim oko par modela te bi mi vasa pomoc dobro dosla. U pitanju su sledeci diskovi :
1. Samsung 850 evo 250gb - 100€
2. Kingston hyperx 3k 240gb - 100€
3. SanDisk ultra II 240gb - 70€

Da li vredi uzeti ovaj SanDisk i ustediti 30€?

I jos jedno pitanje imam stari kingston hiperx od 120gb u eksternom kucistu i u hd sentinelu ima 86% health a dole u tekstu pise " drive tried to examine and reacollate data sectors 24 times.
E sad znam da hd sentinel nije nesto merodavan pa sam skinuo sam sa nete kingston tool i prosao je test bez greske pa me interesuje kako jos da testiram ssd pre nego sto dignem ruke od njega.

Послато са ALE-L21 уз помоћ Тапатока

Za te pare nemoj uopšte da razmišljaš uzmi odmah SanDisk ultra II 240gb .
 
Naravno da se nece vratiti, ista prica kao sa hard diskovima od pre nekoliko godina.
Apsolutno se slazem i nerado se secam situacije da sam svojevremeno veci broj wd diskova od 1tb prodao dan pre duplog ako ne i troduplog poskupljenja i naravno da se cene nikad nisu vratile na staro.

E sad laptop je stare garde hp 4510s i vreme mu je za penziju, sa sata 2 na njemu necu videti nikakve razlike izmedju ssd diskova bar dok ne zamenim laptop. A laptop ne koristim nista posebno uglavnom net.

Bacicu pogled i na 750 evo pa ako mogu da ga uzmem po slicnoj ceni kao sandisk mozda bi to bila dobitna kombinacija jer trenutno ne mogu uzeti 850 evo bez 110€.

Послато са ALE-L21 уз помоћ Тапатока
 
Cene su skocile zbog (navodne) nestasice nand memorije. Mislim da ce ovo potrajati neko vreme, ali ce morati da padnu. Sad, da li za 3-4 meseca, ili godinu dana, videcemo... Kad budu izbacili qlc nand, tek ce pasti cene, ali i performanse.

Za taj stari laptop uzmi onda nesto najjeftinije, na njemu neces ni osetiti neku razliku. Ali, ako hoces da posle taj ssd prebacis u neki noviji komp, isplati se dodati koju crvenu.
 
Naravno da se nece vratiti, ista prica kao sa hard diskovima od pre nekoliko godina.
Evro je oslabio u odnosu na dolar. Inače cena HDD po Gb je pala u odnosu na onu pre famoznih poplava i sad postoje diskovi čak od 10Tb
 
Poslednja izmena:
Kakav je odnos $ -> € bio tada? Pošto je USD najbolje merilo cena, računajući inflaciju. Eventualno odnos USD -> CNY može da utiče na veće promene. A i sad u EU možeš da nađeš solidne 2TB diskove za 65-70€

Cene HDD-a se ne mogu značajno menjati, pošto su već izuzetno niske i za diskove 2+ TB su oko $0.03/GB, u USA. Mislim da je $85 za 3TB ili $160 za 6TB sasvim dobra cena, kome treba taj kapacitet :)

Što se SSD-a tiče, trenutno su značajno skuplji ($0.23/GB u USA, tj. €0.25/GB u EU) i prema proceni Samsunga, oko 2020. će se izjednačiti sa cenama HDD-a. Ja ćekam da dođe na €0.15/GB za modele ~500GB
 
Poslednja izmena:
Ja sam se nadao da ce u toku prošle godine cene SSD da odu ispod 0,2€/GB, i da nastave da padaju, međutim ništa od toga, nažalost. Najmanji SSD koji bi mi zamenio standardan hard je 1,5 TB tako da ću se očigledno načekati dok izbacim drljavi HDD iz upotrebe.
 
Nazad
Vrh Dno