Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

@ ironmanbg

Od tih najbolje 840evo, nemoj niposto te kingstone 3xx serije, najslabiji proizvodi .

Razmisli jos 3x o vecem ssd-u, pa ako mozes da izdvojis uzmi onaj od 250GB

Kingstoni i ovaj Samsung 840EVO imaju 120GB, a Crucial mx ima 128GB.
Po 128GB imaju i Samsung 840PRO, Samsung 850PRO, takodje veci Kingstoni imaju 240GB, samsunzi EVO imaju 250, a Crucial MX i Samsunzi PRO imaju po 256GB ...


@sladoledsamesom

SSD u bilo cemu i umesto bilo kakvog hdd-a za OS bilo koji je prava stvar.

SSD uvek na pravi sata konektor gde je bio hdd a stari hdd ili neki drugi hdd u cady na mesto optike.

Ja vec razmislajam da namaknem lovu za jedan ssd od 1TB pa da u laptop vratim optiku umesto cady-ja ... :D
Dogodine ako cene budu lepo klizale mozda i bude...
 
Poslednja izmena:
Gledam sad da nije bitna brzina prenosa toliko koliko onaj random read/write, gde su HDDovi ubi boze spori, verovatno cu uzeti i ja krajem nedelje, a pomaze cinjenica da je baterija na T500 laptopu 43% wear level, tako da ce sigurno 10ak minuta produziti SSD jer po samsungovim grafikonima pokazuje da je powerconsumption 13x manji (ni ovako nije bio nesto velik, ali ono)
mislim da je 60e za 120gb super cena, samo jos da vidimo kako se na sata2 ponasa
 
Sad sam primetio da mozda nisam trebao link ka prodavnici da stavim...:S:
Nisam stigao da na vreme editujem post...

Ali pitanje je i dalje stoji..:)
 
Neki like name itsvetu pisao kako he MLC bolje, vidi Kingston 300c 120gb
 
Sinhroni nand je sigurno dobar, pitanje je kakav je kontoler.Izgleda da je nand rađen u 16nm što za kapacitet od 120GB je možda mana jer će brzine upisa biti manje zbog manjeg broja nand čipova koji su kod 16nm procesa većeg kapaciteta.
 
Malo sam se informisao i ovako sa ja shvatio:

SLC (Single Layer Cell) 1 bit, MLC (Multi Layer Cell) 2 bit, TLC (Three Layer Cell) 3 bit. MLC je dugovecniji (sporije degradira) i brzi od TLC.
Patriot Blaze i Crucial MX100 koriste 16 nm sinhroni MLC NAND, a Samsung 19nm Toggle asinhroni NAND.
Sinhroni NAND je slozeniji ali i brzi od asinhronog.

Kingston ne razmatram jer se dosta zale na njega, Samsung ima problema sa degradacijom (ne znam da li je reseno), Crucial je najsporiji od ovih.

Kad sve saberem izgleda da Patriot Blaze 240gb (555/535MB/s) ima savim dobre performase i cenu.
Ispravite me ako negde gresim.
 
Poslednja izmena:
Toggle nije asinhroni, ali ni sinhroni... Tj. nije ni jedan već nešto treće, ali kao sinhroni po performansama.
A zbog paralelizma je veoma bitna i veličina nm!
 
Poslednja izmena:
Kingston ne razmatram jer se dosta zale na njega

Prodavali su pod istim oznakama (može se odgonentnuti preko verzije firmwera) uređaje sa različitim performansama (koristili NAND memoriju različitih poroizvođača i performansi).

Ako se zna šta se kupuje, generalno nije za izbegavanje!

Samsung ima problema sa degradacijom (ne znam da li je reseno)

Nema problem sa degradacijom već modeli sa TLC NAND memorijom (Vanila, EVO) imaju problem (pad performansi) sa čitanjem podataka koji dugo nisu osvežavani. Pro modeli nemaju pomenuti problem.

Novi firmware koji je najavljen bi trebao da ispravi uočeni problem. Dakle ne treba ih izbegavati po svaku cenu.

Crucial je najsporiji od ovih.

Crucial nije najsporiji, brzine jako zavise od kapaciteta:

128GB 150MB/s sequential write
256GB 330MB/s sequential write
512GB 500MB/s sequential write

512GB model je best buy, 256GB takođe zaslužuje svaku preporuku, a jedino najmanji u gami ne treba razmatrati jer konkurencija ima bolja rešenja.

Patriot Blaze nije nikako najbolji izbor, baziran je na Phison kontroleru čije mogućnosti nisu na nivou kontrolera koje koriste Samsung i Crucial.
 
Poslednja izmena:
Od mene preporuka za mx100 256gb, odlican disk, radi ko sat nikakvih problema u proteklih par meseci,a bio je veoma povoljan. ko moze nek se ispruzi za 512gb
 
Hvala svima na odgovorima. Sad mi je malo jasnije.
Ovo za Patriot nisam znao ( Phison kontroler).
Sto se tice brzine za Crucial mislio sam na model 256GB 330MB/s sequential write u odnosu na Samsung.
Kod Samsunga mi se me bas taj pad performasi nije dopao (to sto se tek kasnije pokazalo) i TLC NAND.
Obrni-okreni na kraju se uvek vratim na Crucial...:)
 
Poslednja izmena:
Ja taj problem sa Samsung-om uopšte ne primećujem u realnom korišćenju kao sistemski disk.
 
Ja sam ga primetio kad sam klonirao SSD. Na SSD se nalazio windows ali sam kloniranje radio u linuxu i iznenadilo me da je izvlacio 70-80MB/s.

Ispostavilo se da je ova instalacija bila stara oko godinu dana, a da su druge sa kojima sam ih poredio bile svezije (stare nekoliko meseci).

Ne primećuješ ništa u realnom radu zato što se sistem oslanja pretežno na random čitanje. Ovo se primećuje kod sekvencijalnog čitanja.
 
Poslednja izmena:
Gledam sad da nije bitna brzina prenosa toliko koliko onaj random read/write, gde su HDDovi ubi boze spori, verovatno cu uzeti i ja krajem nedelje, a pomaze cinjenica da je baterija na T500 laptopu 43% wear level, tako da ce sigurno 10ak minuta produziti SSD jer po samsungovim grafikonima pokazuje da je powerconsumption 13x manji (ni ovako nije bio nesto velik, ali ono)
mislim da je 60e za 120gb super cena, samo jos da vidimo kako se na sata2 ponasa

Kačio sam ja skoro kako se ponašaju 3 SSDa na SATA2 (T400s) - mator, srednje mator i najnoviji. :d Link

Sem u testovima, ne vidim razliku u realnom radu. BTW, i meni je baterija totalno out i nema nikave razlike u dužini rada sa običnim hardom ili SSDom. Da se ne razočaraš. :D
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam Kingston HyperX od 120 gb, e sad me interesuje hocu li dobiti na brzini ako uzmem ovu karticu link jer je meni ploca sata 2?
 
Ne primećuješ ništa u realnom radu zato što se sistem oslanja pretežno na random čitanje. Ovo se primećuje kod sekvencijalnog čitanja.
Da upravo to, ja sam poredio batch start 20-ak aplikacija, u sekundu je isto vreme kao kada je disk bio svez. Na sekvencijalnom citanju ima usporenja.
 
Uzeo sam Kingston HyperX od 120 gb, e sad me interesuje hocu li dobiti na brzini ako uzmem ovu karticu link jer je meni ploca sata 2?
Zavisi koja je verzija PCIe x1 na tvojoj ploči,možda dobiješ i manje od SATA2,zatim koji je kontroler na kartici.
Kartica možda može da se stavi i u jedan od 2 x PCIe 2.0 x16 slota i tako dobiješ veće brzine od SATA2. Treba se raspitati.
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam Kingston HyperX od 120 gb, e sad me interesuje hocu li dobiti na brzini ako uzmem ovu karticu link jer je meni ploca sata 2?

Nemoj da se uopste zamaras razmisljanjem a kamo li trudom da nabavis tu nazovi sata3 karticu ili bilo koju drugu...
Jednostavno se ne isplati a i realno nema potrebe.
Ovako imas max sata2 brzine, sve radi kako treba ukljucujuci trim, nesto manju brzinu na sata2 neces ni osetiti u radu i ostaje ti samo da uzivas.

Bilo je na forumu nekoliko tema o tim karticama u jednoj dosta dobro pokazano kako to radi i zaista nema potrebe za tim, te kartice vise sluze kao dodatni konektori za veliki broj hdd-ova a ove jeftinije kartice uopste nisu dobre za sistemske uredjaje a pogotovo za ssd.

Batali, sledeca ploca ce biti sata3 a do tada ne brini nepotrebno brigu...
 
Poslednja izmena:
Nemoj da se uopste zamaras razmisljanjem a kamo li trudom da nabavis tu nazovi sata3 karticu ili bilo koju drugu...
Jednostavno se ne isplati a i realno nema potrebe.
Ovako imas max sata2 brzine, sve radi kako treba ukljucujuci trim, nesto manju brzinu na sata2 neces ni osetiti u radu i ostaje ti samo da uzivas.

Bilo je na forumu nekoliko tema o tim karticama u jednoj dosta dobro pokazano kako to radi i zaista nema potrebe za tim, te kartice vise sluze kao dodatni konektori za veliki broj hdd-ova a ove jeftinije kartice uopste nisu dobre za sistemske uredjaje a pogotovo za ssd.

Batali, sledeca ploca ce biti sata3 a do tada ne brini nepotrebno brigu...
Hvala na dugom i kvalitetnom odgovoru, dakle preskacem to. :)
 
Vidim na jednom domaćem sajtu ovaj SSD - SSD SATA3 120GB Patriot Blaze 545/430MB/s za 7200 rsd, 3 godine garancije.
Prilično jeftino, šta mislite kakav je?
 
Ja sam sminker, samo Samsung i Crucial volim. :)
 
Vidim na jednom domaćem sajtu ovaj SSD - SSD SATA3 120GB Patriot Blaze 545/430MB/s za 7200 rsd, 3 godine garancije.
Prilično jeftino, šta mislite kakav je?

Razumem kad neko ne vidi smisao u čitanju i traženju odgovora na par stotina stranica ali ne razumem da neko ne pročita, bar iz poštovanja prema onima koji učestvuju u diskusiji, nekoliko strana unazad. (koinkretno na prethodnoj strani)
Ne očekujem da te jedno mišljenje može opredeliti ali bar pokaži da si ga pročitao pa pitaj konkretnije ako te nešto zanima.
 
Uzeo sam Kingston HyperX od 120 gb, e sad me interesuje hocu li dobiti na brzini ako uzmem ovu karticu link jer je meni ploca sata 2?

Istu dilemu sam imao i ja, pa su mi objasnili ovako: Razlika izmedju SSD-a i HDD-a je u vremenu pristupa podacima koje je kod SSD-a mnogostruko manje i to je razlog zbog koga se uocava veca brzina u radu kada je OS instaliran na SSD-u. Razlika izmedju SATA 2 i SATA 3 je tolika da se u realnom radu ne primeti razlika u brzini po tom osnovu. Ukratko bi to bilo to. Dakle, uzimaj SSD, kaci na SATA 2 i.......vezi se - POLECEMO!!!
 
Razumem kad neko ne vidi smisao u čitanju i traženju odgovora na par stotina stranica ali ne razumem da neko ne pročita, bar iz poštovanja prema onima koji učestvuju u diskusiji, nekoliko strana unazad. (koinkretno na prethodnoj strani)
Ne očekujem da te jedno mišljenje može opredeliti ali bar pokaži da si ga pročitao pa pitaj konkretnije ako te nešto zanima.
Ako može bez pametovanja, hvala. Nisam od juče na forumu i nemam 13 godina. Prevideo sam te postove, mogao si samo da kažeš da ima u prethodnim postovima
 
Ako može bez pametovanja, hvala. Nisam od juče na forumu i nemam 13 godina. Prevideo sam te postove, mogao si samo da kažeš da ima u prethodnim postovima

Napisao sam to i zbog ostalih, nisi jedini koji dođe i pita, a ne pročita ni poslednju stranu. To je sugestija sa pozicije moderatora, ne bih to nazvao pametovanjem, mada imam i takvih postova :)
 
Imam laptop HP Probook 4730s, nadogradio bi ga sa Samsung 840 Evo Basic 120 GB SSD-om. Zanima me ima li tko kakvih iskustava sa ovim laptopom i SSD-ima?
 
Pozdrav svima,

Izvinjavam se ako je vec bilo pitanja u vezi Transcend SSD diskova serije 370, i nekog poredjenja sa Crucial diskovima, ali posto mi se blizi kupovina novog SSD-a dvoumim se izmedju:

Transcend TS512GSSD370 - 512Gb

Crucial CT512MX100SSD1 - 512 Gb

Cena im je bukvalno u +/- 500 dinara, koliko mi se cini oba su MLC, za oba je garancija 3 godine... jedino sto je meni uocljiva razlika je to sto Transcend, za razliku od Cruciala (mozda i to gresim) uz disk isporucuje i svoj softver (SSDScoope) sve ostalo...

Po pitanju razlika u kontrolerima (TS6500 vs. Marvell 88SS9189) i cipovima se zaista ne razumem, pa bi mozda i sa tog aspekta neko mogao da preporuci koji od ova dva uzeti?
 
Poslednja izmena:
Da li je samsung 840 evo od 250gb i dalje dobar izbor. Ima ga za manje od 15000.
 
Jeste dobar izbor ali je bolji izbor Crucial MX100 256GB za 12k+
 
Nazad
Vrh Dno