Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

U poslednje vreme nisam pratio cene od ovog poskupljenja. Za koliko može da se nađe Samsung Evo 840 120gb? Tražio sam kod dilera iz Mađarske, ali nikako da ga nađem.
 
Pojavio se i crucial mx200 u domaćim maloprodajama, cena veća nego samsung 850 evo.
 
E pa nisu normalni...
Edit: Na netu nesto ne mogu da nadjem neki test mx200...
 
Poslednja izmena:
Test za MX200:

http://www.storagereview.com/crucial_mx200_ssd_review

http://www.thessdreview.com/our-reviews/crucial-mx200-ssd-review-500gb1tb/

U nekim stvarima je i lošiji od MX100,, ali je generalno bolji, max latencije su skočile (verovatno će to peglati kroz FW, khm, khm) pošto su prosečne manje. Potrošnja je malkice manja, al' to je sad već akademski.

Implementirali su gomilu feature-a za Data protection, RAIN i sl.

Garancija (kod nas) i dalje samo 2 godine.

Sa ovom cenom, mislim da neće biti popularan kao MX100, koji je bio pristojan disk sa odličnom cenom, a MX200 ima malo bolje performanse, ali mnogo gori odnos cena/performanse.

Mislim da će se BX100 bolje prodavati.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, treba da kupim Samsung 850 EVO 250GB ali me buni sto na IT svetu vidim 2 modela, SAMSUNG 250GB SSD SATA600 850 EVO 155evra i SAMSUNG SSD 850 EVO 250GB MZ-75E250B/EU 130evra. Koja je razlika? Interesuje me posto sam narucio ovaj drugi...
 
OK, u pravu ste, dozvolite mi da se lepse izrazim.



Boze, ovo prvi put cujem. Da je neki proizvodjac posteniji jer daje manju garanciju. Pa to je bolesno. SSD-ovi nisu graficke kartice pa da postanu neupotrebljivi nakon par godina. 250GB je 250GB i uvek ce dobro doci kao dodatan prostor. E sad kao sto se govorilo ako uzimas kod Madjara onda ti garancija manje vredi od diplome sa megatrenda.



Jel sad bolje? Jel sad manje "bolesno"? Poenta je i dalje tu, samo ste je vi zaobisli.
Nigde nisam naznacio da smatram da treba porediti kvalitet proizvodjaca razlicitim duzinama garancije, zato sam i toliko "osudio" post korisnika Srle22. Najnormalnija stvar je da se razliciti proizvodi u ponudi jednog proizvodjaca razlikuju po odredjenim stavkama i jedna od tih stavki je i duzina garancije i to je to sto se mene tice. Slazem se sa svima koji preporucuju Crucial preko Samsunga ako se uzima iz Madjarske, jer kao sto sam rekao, tada garancija postaje daleko teza za ostvarivanje, ali ako bi neko uzimao u Srbiji mislim da nema razloga osudjivati odluku da se uzme skuplji model bas zbog te, vise nego duplo duze garancije, stavise smatram da je nekim ljudima to kljucna stavka prilikom kupovine.


Kao sto rekoh u prethodnom postu:
Odgovaram samo za ono sto sam rekao (napisao), a ne za ono sto ste vi razumeli......
A sad bih dodao:
.......a pogotovo ako niste nista razumeli......
Svaki drugi komentar je nepotreban i suvisan.
 
Poslednja izmena:
^ Gde?

@Marezz da li su iste prodavnice? Mozda su razliciti uvoznici i verovatno i prodavnice pa i marze...
Bitno ti je samo da je garancija 5g i da je jeftiniji...

Pozdrav, samo sam ukucao 850 evo u polje za pretragu na itsvetu i prikazuje 2 varijante 850 evo i 2 cene pa sam zato zbunjen.. jel ima vise verzija tog modela ili? Inace kupujem od jednog lika sto uvozi iz Madjarske.

itsvetssd.png
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, samo sam ukucao 850 evo u polje za pretragu na itsvetu i prikazuje 2 varijante 850 evo i 2 cene pa sam zato zbunjen.. jel ima vise verzija tog modela ili? Inace kupujem od jednog lika sto uvozi iz Madjarske.

Pogledajte prilog 163243

Moguće i da su različiti paketi.

Isti je SSD u svima, ali se razlikuje prateća oprema. Basic paket ima uputsvo i cloning sotfver, a imaš i one sa 2.5->3.5 adapterima, sata kablom ili SATA->USB adapterima. Ti paketi su obično 10€ skuplji od Basic varijante, mada po meni ne vrede doplate, većina kućišta sada ima mesta za 2.5 diskove, a glupo je bacati 10€ na otvoreni SATA->USB adapter kada za te pare ima ceo USB case.

Meni su jedino stvarno upotrebljive one fiokice što idu uz Kingston HyperX, imam ih nekoliko i odlične su.
 
Evo i ja da se pohvalim malo. Uzeo sam 850 Pro 512gb i mogu reci da gotovo nikakve razlike nema u odnosu na 840 EVO. Mozda je sistem malo "more responsive", mada je to verovatno subjektivan osecaj tj placebo :) . Ali tako mi se cini ovako na prvi pogled. To je sve sto sam primetio ;) . I da, prilikom fresh instalacije win7 malo je brze sve islo u to sam siguran 100% u odnosu na EVO. Mada to nije ni bitno toliko naravno.
E sad ako mi se za 9 godina i 11 i po meseci kojim slucajem ovaj SSD pokvari imacu lep razlog da odem do BUdimpeste prosetam malo gradom i vidim da li radnja u kojoj je kupljen jos uvek postoji ;) .
 
Zelim ti da ga dugo koristis, da te odlicno sluzi i da ti crkne nakon 8-9g taman pred neki novi put do Budimpeste, nekim lepim i prijatnim povodom, a da ti sam ssd ne bude uopste vazan i da mozes bez problema "prezaliti" sto je crkao i sto ga ne mozes koristiti... a u Hu da dobijes neki drugi, mnogo bolji, jaci i brzi od ovog ... :D
Tako im i treba kad "hohstapleri" hoce nas da zamajavaju sa tim nenormalnim garancijama od 10g.
Baraaaabe.. :D
 
Pa dobro ti kupi tad, neki ljudi zele da imaju toliki SSD u 2015. godini.
 
@P307 Hvala hvala :) . Extra je ssd fino radi. BTW juce je izasao novi firmware za isti. Nema poboljsanja performansi. Mora da je samo neki minor hotfix ili nesto slicno.
@bombas Jesu cene 1TB ssdova bolje $/gb ako pricamo o 84(5)0 EVO ili Crucial M550. 850 Pro 1Tb je 550e. 500gb je 300e dakle nije neka velika razlika $/gb. A 500gb mi je sasvim dovoljno za sada.
 
Jesam, ali se ne slazem sa tobom I drugima koji smatraju da ce SSD-ovi na neki nacin izgubiti upotrebnu vrednost time sto ce izlaziti bolji modeli.
 
Osim ako ne bude neko poskupljenje a la hard diskovi poplave i RAM.
 
Kupio sam Crucial Mx100 od 256Gb. Ploču sam prebacio u ahci mod i instalirao sam windows 8.1 na njemu prilikom čega mi je napravio system reserved particiju od 350mb koju sam sakrio u disk menadžeru. Iskreno iako se sistem podiže za svega nekoliko sekundi u realnom radu razlika i nije kolika sam očekivao da će biti. Kad kliknem neki program da se podigne, recimo aimp ili skype potrebno im je skoro pa isto vremena kao na prethodnom hard disku. Da li je to normalno? Testirao sam ga pa me baš zanima da li su rezultati u granicama normalnog za ovaj disk.

as-ssd-bench Crucial_CT256MX1 1.3.2015. 13-36-48.png
 
AIMP se inače pali brzo, a Skype se inače pali sporo. Tako da nije merodavno po njima videti pomake. Sačekaj da se navikneš na SSD, pa sedni za računar bez, i onda će ti biti jasno.
 
Koliko vrede PATA diskovi sada, pa čak i SATA 1 ?

Pa pogledaj na it svet, kostaju 80%-120% cene SATA3 diska iste velicine(I vece brzine). Ali to nije moja poenta. Ako ti kupujes komponente kako bi ih par godina kasnije prodao, ok, to je tvoja stvar, za mene hard disk-ovi I SSD-ovi imaju veliku upotrebnu vrednost I kao takvi nikad nece da izgube na vrednosti dok se ne pokvare. S' obzirom na to da se SSD-ovi jos teze kvare od HDD-ova racunica je jasna.


Pa ajde onda objasni I meni I ostalima koji mozda nisu shvatili poentu. Ne mislim da je pozitivno to sto nisi uspeo da jasno iskazes ono sto si mislio.

Kupio sam Crucial Mx100 od 256Gb. Ploču sam prebacio u ahci mod i instalirao sam windows 8.1 na njemu prilikom čega mi je napravio system reserved particiju od 350mb koju sam sakrio u disk menadžeru. Iskreno iako se sistem podiže za svega nekoliko sekundi u realnom radu razlika i nije kolika sam očekivao da će biti. Kad kliknem neki program da se podigne, recimo aimp ili skype potrebno im je skoro pa isto vremena kao na prethodnom hard disku. Da li je to normalno? Testirao sam ga pa me baš zanima da li su rezultati u granicama normalnog za ovaj disk.

Pogledajte prilog 163967
Probaj office da upalis
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa ajde onda objasni I meni I ostalima koji mozda nisu shvatili poentu. Ne mislim da je pozitivno to sto nisi uspeo da jasno iskazes ono sto si mislio.
Nema tu sta da se pojasni, al' 'ajde..ko je uopste pominjao upotrebnu vrednost ssd-a posle xy vremena?

edit:
Informises se na IT Svet-u..oni su relevantni pokazatelj necega?? :shock:
 
Poslednja izmena:
Nema tu sta da se pojasni, al' 'ajde..ko je uopste pominjao upotrebnu vrednost ssd-a posle xy vremena?

edit:
Informises se na IT Svet-u..oni su relevantni pokazatelj necega?? :shock:

Hahahahahha, pa IT svet je relevantni pokazatelj cena na nasem trzistu. Racunam da posto zivimo u Srbiji

Koliko mi se cini konfuzija je u tome sto si ti kada si koristio rec vrednost mislio samo na novcanu vrednost(ne bi li kasnije prodao taj SSD, nesto sto ja ne bih radio), a ja sam mislio na upotrebnu vrednost diskova koje, po meni, nikad nece da padne cim se predje odredjena donja granica u brzini.
 
Pa pogledaj na it svet, kostaju 80%-120% cene SATA3 diska iste velicine(I vece brzine). Ali to nije moja poenta. Ako ti kupujes komponente kako bi ih par godina kasnije prodao, ok, to je tvoja stvar, za mene hard disk-ovi I SSD-ovi imaju veliku upotrebnu vrednost I kao takvi nikad nece da izgube na vrednosti dok se ne pokvare. S' obzirom na to da se SSD-ovi jos teze kvare od HDD-ova racunica je jasna.
Ma kakav ITSvet, pretresao sam 10ak radnji pre jedno nedelju - dve, nema niko na stanju ništa manje od 500GB SATA3 a kamoli neki PATA !!!
Juče sam dao drugaru desetak HDD-a od 10 - 40 GB da drži backup filmova na njima, nekoliko godina više se ploče sa PATA portom i ne prave a i PATA na USB adaptera nema baš na svakom ćošku. Više vrede magneti u starim diskovima.. Evo nove tehnologije čuvanja podataka na veliko kucaju na vrata, nebi me začudilo ni SATA3 da nestane za nekoliko godina. Nema garancija za tehnologiju da traje dugo. Da se sada izjednači cena/capacitet SSDa sa mehaničkim, nestali bi HDD za čas, to verovatno čeka i SSD za 10 godina.
 
Poslednja izmena od urednika:
@Solesoslav
Countmike ti je sve rekao..praktično si ziveo u zabludi. :d
(ne bi li kasnije prodao taj SSD, nesto sto ja ne bih radio).
A sto se tice ovoga..ti imas ssd od 60GB i zaista neces imati svrhe prodavati ga za par god.,kada postarina bude veca od iznosa koji bi ti neko za njega dao.
I nije loše procitati i par post-ova iza onog, na koji hoces ostaviti komentar..ovako ispada da se smejes, samom sebi... :p
 
Meni je ovaj 120GB V300 već postao tesan, dosta mi je stalnog natezanja sa veličinom i stalnim čišćenjem. Običan HDD te veličine nebih ni uzeo u razmatranje. Sada gledam neki od 250ak GB, verovatno Cruical MX200. Stari ide za testiranje drugih OSa, premali je za storage a i malo sporiji. Već imam 2 USBa od po 64GB pa mi ni za to nije potreban. Za nekoliko godina i USB od 120GB će biti lako dostupan i jeftin tako da 120GB bar zbog veličine neće biti ni za to. Računam da će i 250 gb da prođe isto tako za manje od 5 godina a najverovatnije 2 godine.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno