Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pozdrav narode, podrzava li ovaj chipset (Mobile Intel HM65 Express Chipset (Intel BD82HM65 PCH)) Sata III? Nigde pouzdano ne nadjoh, u pitanju je ASUS K53SV SX-075 laptop.
 
Instalirao sam amd ACHI drivere sa sajta,i dalje je ostalo isto :(...Guglao sam malo i video na par stranih sajtova testove ovog ssd-a,i da je i tako isto kod njih,samo sto veci 240 gb model ima 220 mbs write,a na zvanicnom sajtu pise sve isto tako..evo slike Pogledajte prilog 200557 Nema veze u svakom slucaju,ok je ssd,za koju godinu veci,i brzi naravno,ipak je ovo moj prvi ssd :) Hvala u svakom slucaju na pomoci..E da jos jedna stvar,zasto mi u biosu ne prepoznaje ni hdd ni ssd,pre ssd-a mi je stojalo sate mode IDE,a kad sam promenio na ACHI,kad udjem na standard cmos features ne pokazuje ni jedan hdd samo stoji hold on,i stoji na all error i system information,a kad vratim na ide,i sacuvam i ponovo udjem,i prepoznaje ssd,i dva hdd-a,i ostala 3 sata porta..Naravno u windowsu sve radi,i prepoznaje normalno?

Ne moze ide mora AHCI da bi izvukao maksimalne brzine? Koju plocu imas?
 
Ne moze ide mora AHCI da bi izvukao maksimalne brzine? Koju plocu imas?

Imam msi 870s c45fx..Ma ipak sve pise kako treba,samo ne u biosu nego pojavi se na sekundu posle post screena nesto achi mode i cita hdd,nego i to traje 1 sek,ali video sam jedan hdd toshibu,brzo je proletelo i usao u windows,tako da je sve uredu..☺
 
Narucih Patriot Blast 120 GB verziju, vise mi ne treba jer mi je i trenutna particija C: 80 GB. E sad, postoji li neka pouzdana varijanta da kloniram C: particiju sa ovog mog HDD na SSD da ne bih gubio vreme sa reinstalacijom ili to bas nije preporucljivo i da mi to odmah postane 1st boot hard? Naknadno bih obrisao win fajlove sa starog harda, to nije problem.
 
Ima masa dobrih programa.
Ja korisrim Acronis.
Skini negde "Acronis True Image Boot CD" iz 2015. ili 2016. godine, narezi na cd i "udri"...

Cisto podignut OS je mozda nesto bolje resenje zbog "poravnanja paricije" i pravilne isntalacije svega ostalog.
Ako instaliras nov OS onda raskopcaj hdd-ove (pozeljno).

Ne zaboravi kad stavis os ili kloniras u biosu da podesis da se butuje sa ssd-a komp...
 
Nece da moze, posto SSD ide u laptop i to na mesto HDDa a HDD ide umesto rezaca, posto isti koristim samo kad instaliram OS, a i to u poslednje vreme radim preko fleske i Rufusa...

Izgleda da cu morati clean install posto je ionako poslednji put to radjeno pre nekoliko meseci, red je da se zapocne sveze.
 
Nece da moze, posto SSD ide u laptop i to na mesto HDDa a HDD ide umesto rezaca, posto isti koristim samo kad instaliram OS, a i to u poslednje vreme radim preko fleske i Rufusa...

Izgleda da cu morati clean install posto je ionako poslednji put to radjeno pre nekoliko meseci, red je da se zapocne sveze.
Sveza instalacija i ne misli, nema da pogresis.
 
Nece da moze, posto SSD ide u laptop i to na mesto HDDa a HDD ide umesto rezaca, posto isti koristim samo kad instaliram OS, a i to u poslednje vreme radim preko fleske i Rufusa...

Izgleda da cu morati clean install posto je ionako poslednji put to radjeno pre nekoliko meseci, red je da se zapocne sveze.

Jeste bolje sveze instaliran OS ali moze i sa laptopa da se klonira hdd na ssd.
Externo kuciste ili jos jednostavnije sata/usb kabl, spojis ssd kablom za laptop, kloniras, izmenjas uredjaj u laptopu i eto ga...

MOze se i pre ili kasnije (po volji) instalirati Acronis (;)) pa iz njega napraviti butabilnu Acronis flesku i snjom kasnije praviti beckup-ove...
Svasta nesto moze. ;)
 
Poslednja izmena:
Aomei Backupper, besplatan je. Instaliras ga na HDD, SSD ubacis umesto DVD-a, kloniras, zamenis diskovima mesto i gotovo.
Mada sam ja odmah HDD stavio umesto DVD-a, podigao OS sa njega, klonirao na SSD, restartovao racunar i gotovo.
Pozdrav
 
Acronis radi i preko neta, tj. i lokalno sa druge mašine, i to butabilni.
Te čak ne treba nikakav kabl...
 
Pa tako nesto sam i razmisljao, HDD umesto ODD, SSD tu gde je sad HDD, butujem sa HDD, odradim kloniranje, restart>bios>1st boot na SSD>restart i to je to, medjutim nisam znao za ovo oko poravnjavanja particija.

Mada imajuci u vidu da je na SSD sve zivo brzo, verovatno ce mi trebati 20 minuta da sve vratim u osnovno funkcionalno stanje cak i ako odradim svezu instalaciju.
 
mozes da prvo isparticionises ssd kako ti odgovara, sa 'poravnjanjem', pa posle kloniras samo sistemsku particiju. nakon toga bi morao da popravis boot sektor.
 
Zašto si stavio 0 fill test u CDM? Jel baš bitno kojom se brzinom upisuju nule na disk? Stavi test data na default ako kačiš rezultate za poređenje.

Zato sto i na GNU/Linux okruzenju radim sa /dev/zero.

Evo svih testova (0, 1 i random).

Zanimljivo je da je samo READ 4K drasticno slabiji na 1FILL i RANDOM.
WRITE 4K je gotovo identican na svim testovima.
 

Prilozi

  • BLAST_240G_novi_122fw_0FILL.png
    BLAST_240G_novi_122fw_0FILL.png
    35.6 KB · Pregleda: 153
  • BLAST_240G_novi_122fw_1FILL.png
    BLAST_240G_novi_122fw_1FILL.png
    35.6 KB · Pregleda: 148
  • BLAST_240G_novi_122fw_RANDOM.png
    BLAST_240G_novi_122fw_RANDOM.png
    37 KB · Pregleda: 152
Za tebe kao korisnika zanima verovatno najvise garancija :)

750 - 3god
850 - 5god

I eto podatak da je na 850 isto tlc nand ali kvalitetniji, sve u svemu male razlike.
 
Koja razlika između njih i 850 evo, znaš li?

U 750 je sporiji, tj. skresana verzija kontrolera iz 850 EVO i 750 koristi stariji tj. planarni NAND, dok je u 850 3D, tj. V-NAND koji daje bolje rezultate.

Za nezahtevne korisnike kod kojih nema previše upisa, potpuno je isto koji ćeš uzeti.
 
Ok. Ali valjda je i dugovječniji 3D od planarnog, ako dobro shvatih.
 
750 serija ima slabiji rejting izdržljivosti od 850, ali opet prilično nebitno skoro svima.
 
A posebno kod većeg kapaciteta, tu i razlike u performansama postaju zanemarljive, dakle govorimo 240GB+
 
Jel ima noviji crystal mark? :)
? Zar je bitno i to? Sekvencijalni algoritam je uvek isti, kao i random pattern.


A posebno kod većeg kapaciteta, tu i razlike u performansama postaju zanemarljive, dakle govorimo 240GB+

Ispod 240 GB danas se ne isplati uzimati. Gledam ovih dana laptopove (Lenovo) i sve sto guraju su 128 GB modeli, i to onaj OEM Samsung-ov, zaboravih model. 90k cena i ne stave makar 240/250 GB SSD, posebno sto je laptop u pitanju... bedno! I onda uzmes lepo neki drugi model sa HDD-om od 500-1000 GB, i odmah ga izvadis napolje i stavis u fioku/server, a laptopu stavis Patriot Blast 240 GB i vozi :)
 
Ili ga prodaš i dodatno anuliraš izdatak za SSD, ukoliko ti ne treba.
 
Gledam ovih dana laptopove (Lenovo) i sve sto guraju su 128 GB modeli, i to onaj OEM Samsung-ov, zaboravih model. 90k cena i ne stave makar 240/250 GB SSD, posebno sto je laptop u pitanju... bedno! I onda uzmes lepo neki drugi model sa HDD-om od 500-1000 GB, i odmah ga izvadis napolje i stavis u fioku/server, a laptopu stavis Patriot Blast 240 GB i vozi :)

Ja sam za firmu u poslednje vreme dosta uzimao neke laptopove sa M.2 diskom od 120GB i HDD-om od 500GB 7200rpm.

Win 10 zauzima dosta manje nego Win 7, za office upotrebu nam se sasvim OK pokazala takva konfiguracija (za komercijaliste i administraciju).
Za programere i sl. naravno bez 256GB SSD-a ni ne gledam.
 
^ Ima ih i kod nas u prodaji.
 
Nazad
Vrh Dno