Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Kod naseg najpoznatijeg madjara samsung 850 evo od 500 gb za 130 eura sa 5 god. garancije stvarno sjajna cena za jedan od najboljih ssd-ova...
 
Poslednja izmena:
Sudeći po ovoj temi, SanDisk, se slabo uzima u razmatranje. Oni , imaju solidnu lepezu proizvoda i u toj nižoj klasi

San Disk Plus ima MLC, a cena mu je vrlo ok. Da mogu priuštiti ssd, mislim da bi to bio SanDisk. Što je bitno, oni su i proizvođač čipova, zato nema neprijatnih iznenađenja kao kod Kingstona, Patriota i Silicom Power a
 
+1
 
Sandisk plus ima 2 varijante sad. g25 - mlc, g26 - tlc. Oba sa silicon motion kontrolerima. Tako da pre bih uzeo z400s gde je za sad zagarantovan mlc (predpostavljam do daljnjeg, jer su izbacili novi z410s sa tlc). Sandisk takodje menja nand bez upozorenja, kao i svi. Ultra 2 nove generacije je sporiji od stare naprimer.
 
Poslednja izmena:
850evo 500gb za 130e je stvarno dobra ponuda. Ali samo za one koji imaju 130e da daju za ssd.
 
Znaci z400s je best buy ? ako se ima npr 5k u djepu?
 
U pravu si niko ne pominje Sandisk ali niko ne pominje ni Geil,Adata,Toshiba itd. koji nisu ni zastupljeni u domacoj maloprodaji skoro uopste dok kod Madjara ima jedno 20 marki SSD-ova a to je ogroman izbor dok smo mi u Srbiji osudjeni na Patriot,Kingston,Samsung i jos neke marke koje imaju preslabu ponudu...
Od svih marki Kingston za sada daje najvise za svoju cenu kod madjara 480 gb za 110 eura tako nesto nema ni jedan drugi proizvodjac e sad pitanje je koliko je taj ssd kvalitetan mislim na ovaj ssd http://www.kingston.com/us/ssd/consumer/suv400s3...
 
U pravu si niko ne pominje Sandisk ali niko ne pominje ni Geil,Adata,Toshiba


Geil i A data su kao Kingston, Patriot, Mushkin, Patriot i ne mogu da se setim sve koji brendovi, koji jedino što prodaju je svoje ime, tj prepoznavanje brenda na tržištu, naprimer, neko voli etiketu, sa odštampanim "mushkin" na njoj. Oni kupuju gotova rešenja kontrolera i dizajna ploče, na koju je "zaheftano" sve što čini jedan ssd :)

Tj, verovatno, te fabrike, čije kapacitete zakupljuju to rade za njih. Toshiba je zapravo OCz, imaju i neki model jeftinog diska, pod svojim imenom, ali navodno nisu se s njim proslavili

Što se tiče SanDiska, to sad prvi put čujem da postoji Plus sa tlc om, ali verujem. Nema relevantnog sajta, koji bi se tim bavio. Možda je to počelo, od kako ih je preuzeo Western Digital. U svakom slučaju, nije fer prodavati dve različite stvari, pod istom oznakom, ali valjda nema mesta moralu u modernom kapitalizmu :)

I dalje sam visokog mišljenja, o SanDisku, osim, ako im ne nametnu novi menadžment, koji će im uništiti reputaciju. U svakom slučaju, imaju, verovatnu bolju kontrolu kvaliteta, nego ovi manji igrači i ne moraju da kupuju, čipove malo od ovih malo od onih, kao na buvljaku
 
Poslednja izmena:
120gb modeli su best za izbegavanje. Ali ukoliko nema drugog izbora: moze se ici na blast ili z400s. Ali pre bih isao na Blast zbog "slc cache" - stvarno dosta znaci na takvom kapacitetu. Najbolji 120-128gb su kingston kc400 i samsung 850pro jer daju performanse skoro kao dobri 240+ modeli, ali i cena im je kao kod nekih 240+ modela (850pro je preskup, cak i 850evo je osetljivo skuplji od kingston kc400).
 
Ja ne razumem, zašto neko u 2016 kupuje ssd od 120 gb, kad samo povećava bazu mogućih problema i pretrpavanja diska

Sećam se 2011, mislim da je bio avgust, crucial je bio zmaj tada, mislim da se zvao c300. Malo kasnije se pojavio Kingston Hyper X, koštao je 300 evra, a malo kasnije 270. Ali se tada, manifestovala masa problema, sa sand force kontrolerom, tj firmverom

I posle 5 godina, kad disk od 240 ili 256 gb, ima da se kupi za 70 evra, opet se nađe neko da mu je 120 gb potaman :d :)
 
120gb modeli su best za izbegavanje. Ali ukoliko nema drugog izbora: moze se ici na blast ili z400s. Ali pre bih isao na Blast zbog "slc cache" - stvarno dosta znaci na takvom kapacitetu. Najbolji 120-128gb su kingston kc400 i samsung 850pro jer daju performanse skoro kao dobri 240+ modeli, ali i cena im je kao kod nekih 240+ modela (850pro je preskup, cak i 850evo je osetljivo skuplji od kingston kc400).

i jos jedan mit da razbijemo, da li je mlc nand dugotrajnije resenje od tlc-a? moze li taj frizirani tlc da se bije sa mlc-om?
 
Pa samsungov stariji 3D TLC (40nm) moze ladno da se bije sa planarnim mlc sto se tice izdrzljivosti. Planarni tlc stvarno ima manji zagarantovani p/e cycle od planarnog mlc i stvarno je dosta sporiji. Ali uz kontrolere sa podrskom ldpc ecc (silicon motion, marvel, samsung, phison s11) moze se izvuci veci p/e cycle iz istog tlc, nego sa bch ecc (phison s10). Nedostatak brzine upisa TLC resavaju kroz "slc cache". I to vrlo dobro sto se tice domace upotrebe: osim kopiranja nekih velikih fajlova tesko da ce iko primetiti razliku u radu obicnih programa i igrica izmedju nekog patriot blast 120gb i samsung pro 512gb.
 
Poslednja izmena:
Ja ne razumem, zašto neko u 2016 kupuje ssd od 120 gb, kad samo povećava bazu mogućih problema i pretrpavanja diska

Sećam se 2011, mislim da je bio avgust, crucial je bio zmaj tada, mislim da se zvao c300. Malo kasnije se pojavio Kingston Hyper X, koštao je 300 evra, a malo kasnije 270. Ali se tada, manifestovala masa problema, sa sand force kontrolerom, tj firmverom

I posle 5 godina, kad disk od 240 ili 256 gb, ima da se kupi za 70 evra, opet se nađe neko da mu je 120 gb potaman :d :)

Ja na primer gledam da kupim ssd od 120 gb jer mi ne treba 240. Ne igram se na kompu vise pa mi treba samo kao sistemski disk. I zasto ja da kupujem veci kad mi ne treba?
Samo cekam da se pojavi Patriot Spark
 
OK. A sta uzeti od ovih jeftinijih 240/250GB Kingston UV400, Sandisk Z400S, Patriot
Blasta?

P.S. Caridze javi se :D
 
Poslednja izmena:
Geil i A data su kao Kingston, Patriot, Mushkin, Patriot i ne mogu da se setim sve koji brendovi, koji jedino što prodaju je svoje ime, tj prepoznavanje brenda na tržištu, naprimer, neko voli etiketu, sa odštampanim "mushkin" na njoj. Oni kupuju gotova rešenja kontrolera i dizajna ploče, na koju je "zaheftano" sve što čini jedan ssd :)

Tj, verovatno, te fabrike, čije kapacitete zakupljuju to rade za njih. Toshiba je zapravo OCz, imaju i neki model jeftinog diska, pod svojim imenom, ali navodno nisu se s njim proslavili

Što se tiče SanDiska, to sad prvi put čujem da postoji Plus sa tlc om, ali verujem. Nema relevantnog sajta, koji bi se tim bavio. Možda je to počelo, od kako ih je preuzeo Western Digital. U svakom slučaju, nije fer prodavati dve različite stvari, pod istom oznakom, ali valjda nema mesta moralu u modernom kapitalizmu :)

I dalje sam visokog mišljenja, o SanDisku, osim, ako im ne nametnu novi menadžment, koji će im uništiti reputaciju. U svakom slučaju, imaju, verovatnu bolju kontrolu kvaliteta, nego ovi manji igrači i ne moraju da kupuju, čipove malo od ovih malo od onih, kao na buvljaku

Adata je daleko ispred Sandisk-a po meni pogledaj par domacih recenzija pa ce ti biti jasnije,Geil i Toshiba su po kvalitetu kao Patriot,Kingston i ostali tu se slazem,Samsung je medju najboljima...
Slazem se sa vecinom ovde da su 120gb SSD nepotrebni 120gb ce kupovati jako mali broj kupaca drugo ako budete prodavali nekad svoje 120 gb SSD dacete ih za dzabe jer niko nece da ih kupi za jedno 3 do 4 godine...
Od ovih jeftinih uzmi SSD sa najduzom garancijom ne znam sta bih ti drugo rekao svi su oni jako slicni naravno oni skuplji su druga prica....
 
Mislim da ne treba, da gledam domaće rezenzije ...

Skoro svi ssd ovi dele jedan opseg kontrolera, tipova nand a što je ono glavno što čini jedan ssd. Neki dizajneri kontrolera, sastavljaju i firmver, a neki, kao marvel, daju da se za njihove kontrolere samostalno napiše firmver, što rade neke specijalizovane kompanije ...

To kad se kaže da je a data ispred san diska, to ništa ne znači, jer tu postoji više nego jedna klasa proizvoda. Za većinu i pogotovo u siromašnim zemljama, najpopularniji su najjeftiniji diskovi. Da li a data, ima ssd, sa deset godina garancije : http://geizhals.at/sandisk-extreme-pro-240gb-sdssdxps-240g-g25-a1126455.html?hloc=at ? :)

Teško da se može reći koji je nabolji, jer često vlada zbrka, pa bez napomene promene tip nanda ili firmver i onda se praktično dobije ssd, sa drugim karakteristikama, a nose istu oznaku. A svi se proizvode, na istim ili sličnim tehnološkim linijama. Odavno te stvari nisu crno bele, jer kao što rekoh, jedan disk sa malo izmenjenim firmverom, može da ima mnogo bolju pouzdanost ili brzine, u odnosu na drugi sa istim čipovima i kontrolerom. Ima mnogo nepoznanica, za koje krajnji korisnici i ne znaju. Zato se to pretvorilo u jednu lutriju, sa manjim izuzecima. Ali ti izuzeci su tamo gde treba izdvojiti više novca i onda je manja šansa da će glava boleti
 
Poslednja izmena:
Ako je na prvom mestu seq upis (cesto kopirate velike fajlove, arhivacija\razarhivacija i slicno) preko 300mb\s, izdrzljivost mlc i najveci kapacitet 256gb - sandisk z400s.
Ako na prvom mestu brzina u obicnom radu racunara - patriot blast je nesto brzi (100mb\s) od kingston uv400 (80mb\s) cak i sa sporim nand (i dosta brzi u seq upisu ako se posreci 190mb\s - ali lutrija), kingston uv400 svakako ima veci resurs, ali oba su ispred z400s sto se tice brzine obicnog rada.
Znaci kingston uv400 je negde izmedju njih po svim parametrima, ali je najsporiji u seq upisu.
Licno moje mislenje: da nije lutrija sa blastom (ali najverovatnije taj nand sad stavljaju u sve nove partije) - preporicio bih njega. Ali ovako sam za sandisk z400s - za mene licno seq upis sporiji od hdd je neprihvatljiv za ssd. A to sto je sporiji u obicnom radu - svakako brzi od hdd.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ne treba, da gledam domaće rezenzije ...

Skoro svi ssd ovi dele jedan opseg kontrolera, tipova nand a što je ono glavno što čini jedan ssd. Neki dizajneri kontrolera, sastavljaju i firmver, a neki, kao marvel, daju da se za njihove kontrolere samostalno napiše firmver, što rade neke specijalizovane kompanije ...

To kad se kaže da je a data ispred san diska, to ništa ne znači, jer tu postoji više nego jedna klasa proizvoda. Za većinu i pogotovo u siromašnim zemljama, najpopularniji su najjeftiniji diskovi. Da li a data, ima ssd, sa deset godina garancije : http://geizhals.at/sandisk-extreme-pro-240gb-sdssdxps-240g-g25-a1126455.html?hloc=at ? :)

Teško da se može reći koji je nabolji, jer često vlada zbrka, pa bez napomene promene tip nanda ili firmver i onda se praktično dobije ssd, sa drugim karakteristikama, a nose istu oznaku. A svi se proizvode, na istim ili sličnim tehnološkim linijama. Odavno te stvari nisu crno bele, jer kao što rekoh, jedan disk sa malo izmenjenim firmverom, može da ima mnogo bolju pouzdanost ili brzine, u odnosu na drugi sa istim čipovima i kontrolerom. Ima mnogo nepoznanica, za koje krajnji korisnici i ne znaju. Zato se to pretvorilo u jednu lutriju, sa manjim izuzecima. Ali ti izuzeci su tamo gde treba izdvojiti više novca i onda je manja šansa da će glava boleti

Ajde recimo da je sve to tacno odgovori ti meni sta meni znaci 10 godina garancije kad ovde ni Madjari ni domace maloprodaje ne daju 10 godina na bilo koji SSD sad sam gledao kod Madjara Samsung i Intel daju 5 godina garancije kao i neki modeli Sandisk-a i svaka im cast ADATA daje 3 godine garancije ali to ne znaci da je manje kvalitetna od Sandisk-a...
Ako si mislio time sto si rekao da Sandisk daje 10 godina garancije da je time kvalitetniji od svih ostalih onda to nije tacno pa nisu oni jedini proizvodjac ssd-ova na svetu koji daje 10 godina garancije na svoje proizvode.
Mislim da citajuci mnogo raznih recenzija samih korisnika istih i recenzije raznih sajtova jasno moze da se kaze koji su SSD najbolji....
 
vedi li ovaj cemu SSD SATA3 240GB Patriot Blast 560/530MB/s izuzetno je povoljan u emmi 7700 3 god garancije
 
Sasvim pristojan za prosečnog korisnika. Pre svega zbog cene. Pogledaj par stranica unazad, ima i nova serija koja je sporija od predhodne. Što mu smanjuje razloge za preporuku.
 
Stize mi novi SSD koji sam planirao da koristim kao sistemski, ici ce clean install W10, pa me zanima jel i dalje aktuelna preporuka da se ostavi 10-ak posto kapaciteta kao "unallocated partition" (over-provisioning) ili ne, da znam da li da tokom win instalacije odmah ostavim prostor za tu namenu. Disk nije Samsung (SanDisk je u pitanju) tako da mi Samsung Magician, i njegov SET OP nakon instalacije ne mogu pomoci.
 
Nema potrebe. Samo instaliraj i ništa ne diraj.
 
Nemoj ga puniti 100%, to je dovoljno...
 
Kupio Kingston UV400 240GB, nisam stigao da ga donesem kući pa da probam. Sad za vikend ću da ga nakačim, pa ćemo da vidimo.
 
I ja sam isto razmisljao kao ti... Ajd bas da cujem kako si zadovoljan. Mada meni i ne treba toliki ssd, zavrsice mi i 120 gb vise nego dovoljno. Bas sam razmisljao malopre u e radnji da l da uzmem Blast 120 gb ali onda kad sam procitao ovde o nepouzdanosti i jos sto sam vec cuo pricu kolege sa posla koji je kupio blast i pri instalaciji windowsa mu je crko... Odustanem. Pa bih sad mozda isao na uv400. Mada mozda se ipak ispruzim za neki samsung...

Sent from mTalk
 
120-128gb moze se pogledati i transcend 370s. Ipak mlc nand i stabilna brzina (seq upis okolo 170mb/s). Svakako bolji od samsung 650evo, a jeftiniji. 6k din
 
Poslednja izmena:
Ako su ljudi bas zapeli za 120gb i nece blast ili uv400 - i vec gledaju samsung, sta da im posavetujem?
 
Nazad
Vrh Dno