Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Veci ima prednost nad manjim uvek.
Samsung i Crucial imaju prednost nad bilo kojim SandForce kontrolisanim ssd-om.
Veci SF ili manji Crucial, Samsung, odgovor je veci ssd pa nek je i sf (bljak), s tim da ja ne bi one najjeftinije, niskobudzetne, niposto JMicron kontroler i slicno ...
Ako imas parica uzmi 850evo od 250GB kod nas ili od "madjara" Crucial MX200 ili 850EVO, ako ima puno parica uzmi PRO i u svakoj varijanti uzmi 250-256GB jer sa tim neces razmisljati o potrebi "stednje" prostora na C:
Vodi racuna o garanciji, neko voli 5g garancije kod Samsunga, a Crucial i svi SF imaju 2 ili mozda neki cak i 3g kod nas...

edit: pogledaj moj post o 850evo u temi o njemu... sve ce ti se kasti :D
http://forum.benchmark.rs/showthrea...-TLC-V-NAND)&p=4215205&viewfull=1#post4215205
 
Poslednja izmena:

Problem je što BX100 i MX200 ne koriste iste kontrolere, BX koristi na papiru inferiorniji i svakako jeftiniji Silicon Motion SM2246EN, međutim u praksi to ne znači da ima lošije rezultate.

Ja već neko vreme koristim u laptopu ovaj Transcend SSD370 sa istim SM2246EN kontrolerom i sasvim je OK, 850 EVO u desktopu je sigurno brži, ali ne primeti se nešto u radu, a definitivno se primeti razlika u novčaniku.

Neki feature-i u MX200 su očigledno tu čisto zbog marketinga tipa SLC moda koji možda ima smisla na TLC diskovima, ali kao što su tu pokazali nema svrhe ili čak šteti na MLC diskovima.
 
Poslednja izmena:
Imam MX100 SSD osam meseci, zamenio sam crknuti HDD u notebook-u ovim SSD-om. Od tada mi se javlja BSD jednom u 15 dana. Bez pravila šta radim u tom trenu (uvek dok sam u browser-u, jer sam 95% vremena u browser-u). Ništa sem HDD-a nije menjano. Isti Win7, nikakve nove SW instalacije. Stavio sam Firmware update za MX100, i dalje BSD. (Naravno, nemam sigurni dokaz da je SSD uzročnik, rekao bih da jeste.) Any hints? ;)
 
Provjeri ram sa memtest, isto taki provjeri i temperaturi cpu i na kraju probaj cistu instalacja windows bsod se jajvja najce od losi ram,hdd,lose drajvere instaliraj bsod log tako nesto bese pa vidi koji error javja pa postavi tu da se vidi detalnije :)
 
Imam MX100 SSD osam meseci, zamenio sam crknuti HDD u notebook-u ovim SSD-om. Od tada mi se javlja BSD jednom u 15 dana. Bez pravila šta radim u tom trenu (uvek dok sam u browser-u, jer sam 95% vremena u browser-u). Ništa sem HDD-a nije menjano. Isti Win7, nikakve nove SW instalacije. Stavio sam Firmware update za MX100, i dalje BSD. (Naravno, nemam sigurni dokaz da je SSD uzročnik, rekao bih da jeste.) Any hints? ;)

Ako koristiš Intel RST drajvere, jesi probao da ugasiš Link Power Management (tab Performance u IRST panelu)?

Kada sam ranije imao Crucial M4, znam da sam imao BSOD-ove dok nisam ugasio LPM.
 
Sta je trenutno best buy za velicine od 60-120(128)GB? Zamenio bih svoj 60GB Kingston v300 ssd, pa bih stavio dva u RAID0. Velicina mi nije toliko bitna, i od ovih 60GB 10gb mi je prazno. Tako da bi mi i 2 komada po 60gb zavrsila posao. Ali ako treba da doplatim 10-15e za duplo vise onda je glupo to ne uraditi. Kakav je ovaj Sandisk od 120gb sto se sada reklamira na Benchu za 6600din? Vidim na netu neke lose komentare za njega. Jel ga ima neko?
 
ako je makina iz potpisa,nece mu raditi trim u raid-u.raid0 je fakticki beskoristan ako se ne svlace sa jednog na drugi jednako potentan raid setap ogromni fajlovi dakle sekvencijalno,sto mislim da je tesko slucaj sa dva diska od po 60gb.da ne spominjem da je em skuplje od jednog diska iste zapremine em sto je raid0 setap osetljiv i ako ne nuzno jedan disk rokne nego desi se nesto sa plocom,ovim,onim,sve moz' ode dodjavola.

edit: da,i zaboravio sam da je i sekvencijalno upis los kod tih malih diskova,tako da nista svakako od scenarija koji napisah. :)
 
Poslednja izmena:
Kako to mislis zasto u raid0? Zbog brzine logicno.

Praviti RAID 0 od dva 60GB/120GB diska nema nekog posebnog smisla, povećavaš samo sekvencijalne brzine, ali random ostaju lošije nego na jednom 240GB disku.

Takođe, mali SSD-ovi imaju manji broj NAND čipova od veće braće, pa će čak i sve sekvencijalni upis na dva 120GB u RAID0 biti sporiji ili isti kao upis na jedan 240GB disk.

Komplikuješ setup, povećavaš rizik od otkaza i gubitka podataka.

Pritom ti da bi ti TRIM radio na RAID-u SSD-ova, treba da imaš čipset iz Intel 7/8/9 serije i instalirane IRST drajvere, na AMD-u ili starijim Intel čipsetovima u RAID-u ne radi TRIM.
 
Poslednja izmena:
MX100, 850 Evo, i beše Silicion Power V70. 250GB ~100€
 
Ja kupio Silicon Power S60 od 120 GB za 6.200 dinara i kakav god da je - za HDD je zmaj...

Btw. kako prepoznati da li je kabl SATA 2 ili SATA 3 ako na njemu ništa ne piše (neka oznaka, boja, bilo šta) i koliko taj kabl realno ima uticaja na brzinu rada SSD (teoretsku razliku između SATA 2 i SATA 3 znam)?
 
Pa došao je već, odnosno preuzeo sam ga i ne bih znao reći kakav je u odnosu na druge SSD jer nisam imao priliku da koristim druge, ali je razlika u brzini u odnosu na HDD itekako primetna, počevši od boot pa nadalje... A meni je upravo taj real feel i bitan tj. razlika u odnosu na dosadašnje iskustvo sa HDD...
 
Ja sam shvatio da si tek narucio. Super sto si zadovoljan, ja sam trenutno na HDD (WD6400AAKS) i razmisljam da predjem na SSD, al mi se ne daje 100+ eur pa iz tog razloga pitam.
Bio je pre par meseci neki SanDisk na popustu, ali se kasnije ispostvilo da je los, pa od tad zazirem od tih jeftinijih SSD.
Ako te ne bude mrzelo provrti neki test cisto da vidimo kakav je u odnosu na druge.
 
Hmmmm, sad kad sam ga u BIOS-u prebacio na AHCI neće da bootuje (kaže Inaccessible boot device) dok u IDE sve radi kao treba!?

U čemu bi mogao da bude problem i kako da ga poteram da radi u AHCI!?

Btw. u BIOS-u ga uopšte i ne vidi u Boot order...

krastavac. instalirao sam Windows dok mi je bio IDE - nista, odradicu reinstall uz AHCI mod...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno