Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

hvala,sad bas vidim da ima i taj model,em brzi em veci kapacitet.Koji je kontroler u pitanju?
 
Za Crucial MX100 je kontroler Marvell 88SS9189 i Micron 128Gbit 16nm MLC nand.

Kontroler bi trebalo da je isti kao i na M550, jedino je nand malo sporiji od M550, u svakom slučaju brži je od M500.
 
Baš je best buy...
 
zavisi sta podrazumevas pod best buy ... tj. kako za koga :p
 
Jedina suštinska i bitna razlika je godinu dana garancije više za 840 Evo.

Razliku u performansama za te velike (512GB) modele nećeš osetiti. MX100 ima i 12GB veći kapacitet.

Da li godinu dana više i 12GB manje vrede 4500 razlike na tebi je da odlučiš.

I Crucial i Samsung su pouzdane i proverene kompanije što se SSD-ova tiče, podrška i ispravljanje eventualnijh bug-ova u FW je kod njih vrlo brza (nisu to SF diskovi).
 
Vreme je da kupim SSD s obzirom da im cena vise nece ici dole. Koji SSD je bes buy od 120gb ? Stavicu ga da bude win na njemu, jel preporucljivo deliti SSD na particije i koliko je za WIN7 preporucljivo GB-a, oko 50?
 
best baj je onaj koji je najjeftiniji,ako su u 100-200 din isti gledaj sljamsung ili hyperX ili sta ti se vec dopadne za oko.nemam pojma sta uz win jos planiras da drzis na SSD-u,ali ako si disciplinovan onda racunaj da ostajes ispod 60tak GB,a ako nisi onda ti ni 250gb ssd ne bi zavrsio posao.preparticioniravaj koliko te volja,dizi dual butove,ssd je mnogo pouzdanije sokocalo od bilo kakvog medijuma do sad.jedan frendli savet je kad stavis svez win i osnovne programe koje svakodnevno koristis lepo puknes image te instalacije i onda mozes da se izivljavas do mile volje,ako i ode nesto uvek imas bekap na hdd-u.
 
MNOOOOGO discipline treba da bi 2 os-a bila na 120Gb...
W7 raste (bukvalno) sa protokom vremena u radu...
Ove sitne programcice kojekakve sve stavljam na ssd (u C particiju) a uglavnom svi veliki progrrami i sve igre su na hdd i pored toga zauzeto oko 95GB i prazno oko 23GB.

Za jedan os je 120-128GB dovoljno ali za 2 treba discipline i ekonomisanja...

Od 120-128GB uzimas Samsung, SF ili mx100 (na kraju), ako uzimas 250-256 MX100 ili Samsung pa tek onda neki SF ssd.
 
Rade dva OS-a lagano na 120 ;)
Samo naravni treba sve lepo namestiti i održavati :)
 
Kad pomenuste dva OS-a na SSD, koja je procedura oko instalacije Linux-a na SSD? Jel poslednji Ubuntu ima sredjene sve optimizacije za SSD automatski? Da mi ne rikne posle pola godine ili uspori do te mere da bude sporiji od HDD?
 
MNOOOOGO discipline treba da bi 2 os-a bila na 120Gb...
W7 raste (bukvalno) sa protokom vremena u radu...
Ove sitne programcice kojekakve sve stavljam na ssd (u C particiju) a uglavnom svi veliki progrrami i sve igre su na hdd i pored toga zauzeto oko 95GB i prazno oko 23GB.

Za jedan os je 120-128GB dovoljno ali za 2 treba discipline i ekonomisanja...

Od 120-128GB uzimas Samsung, SF ili mx100 (na kraju), ako uzimas 250-256 MX100 ili Samsung pa tek onda neki SF ssd.

Ja uvek imam 1 particiju gde ide SAMO OS i nista vise. Stoji mi WIN7 vec par godina na particiji od 30GB i sa 25GB zauzeca ne mrda dalje.


Zakon trzista. Ne moze cena po GB ici u nedogled dole. Pojeftinjenje svake komponente ide samo do odredjene granice. Cim cena po GB prestane da opada a pocne da raste u malom procentu kao sada, nece vise biti pojeftinjenja, samo oscilacije.
 
Poslednja izmena:
best buy nije najniža cena već najbolji odnos uloženo/dobijeno odnosno cena/performanse.

120GB je malo i za jedan sistem opšte namene, naravno moguće je imati više sistema ali to nije ni praktično ni funkcionalno za pomenuti kapacitet.

Nije problem spakovati system na malo prostora ili ga koristiti za specifičan posao ali ovde je reč o tome da se OS koristi svakodnevno za sve i svašta: instalaciju i testiranje softvera, viruelne mašine, bitcoin novcanik, igranje.

Može se isključiti hibernacija, smanjiti ili ukinuti virtuelna memorija ali to nije komfor već iznuđeno rešenje.
 
Poslednja izmena:
256 GB je za danasnje uslove sasvim ok kupovina.
Komotno se osecas, ne boli glava.
 
Pozzz svima,

planiram da kupim novi ssd.Trenutno imam ovaj Vertex od 60gb i dojadilo mi;).Posto ga koristim kao sitemski.Pa se krpim sa gb..Imam 20gb slobodno,bez da instaliram i jednu igru na njega ili nesto vece.

Tako da sam resio da se ponovim.Iscitao sam ovu vasu temu zadnjih 20 strana.I dosao sam na ovaj izbor.

http://www.itsvet.com/proizvod/crucial-256gb-ssd-sata600-ct256mx100ssd1/comp_comp_hdd/218/3161

ili

http://www.itsvet.com/proizvod/samsung-250gb-ssd-840-evo-mz-7te250/comp_comp_hdd/1/2874

Garancija mi nista ne znaci tu 1 god vise(vise mi do 4000 manje cene):d.Zanima me jel neka drasticna razlika u kvalitetu ta dva,i jel ih neko koristi na Amd cipsetu?

Posto se secam da kad sam kupio ovaj Vertex imamo sam i Patriot i Samsung i bile su katastrofa brzine,ubodeno u isto mesto,sve isto podeseno.A kad ubacim Vertex radio je odlicno(mada ste mi i ranije rekli da nema veze to sa cipsetom)

Pa me zanima jer neko gura ovaj Crucial na Amd cipsetu i ima li neke drasticne razlike izmedju ta dva..Hvala
 
ako neces koristiti rapid i/ili ne bi imao velike benefite od njega nema razloga da uzmes sljamsung i zbog cene i zbog manjeg kapciteta (jeste to par gigabajta razlike,ali to je taman jedna lepa open world igra vise koju ima smisla drzati na ssd-u).
 
RAPID ničemu ne služi realno. Tako da to nije ni za razmatranje.
 
Kad pomenuste dva OS-a na SSD, koja je procedura oko instalacije Linux-a na SSD? Jel poslednji Ubuntu ima sredjene sve optimizacije za SSD automatski? Da mi ne rikne posle pola godine ili uspori do te mere da bude sporiji od HDD?

Ради ако су Интел и Самсунг, ако нису онда само ово
Kod:
sudo sed -i.bak 's/exec fstrim-all/& --no-model-check/' /etc/cron.weekly/fstrim
и радиће. (Додаје --no-model-check fstrim-all команди у скрипти, да не би проверавала модел ссд-а)
 
e hvala puno na informaciji! jel radi na samsung 840 evo? izgleda da nisam pogrešio što sam uzeo samsung :D iako realno ne vidim neku preteranu razliku između tog samsunga i starog muškina koji je zamenjen njime...
 
Ради.
Заборавио сам да напоменем, ово је само за 14.04, пошто ја тај користим (осим Интела и Самсунга подржани су и Сендиск, OCZ и Патриот, сад сам проверио). На 14.10 ради на свим и не треба ништа чачкати.
За старија издања погледати овде.
 
o pa onda super. ja sam hteo da instaliram 14.10 baš zbog toga što sam se plašio da neće dobro raditi sa mojim samsungom. znači, sa 14.04 samo instaliram i kuliram, ništa ne moram da podešavam, sve će raditi kako valja? hvala na info!
 
Božo, da li je ta komanda baš bitna? Imam Crucial MX100 256 SSD i Mint 17 (osnova Ubuntu 14.04). Dual boot sa Win7. Hvala.
 
Команда проналази линију exec fstrim-all у скрипти /etc/cron.weekly/fstrim и додаје јој --no-model-check, а пошто ме мрзи да објашњавам како се то ручно мења (иако је прилично једноставно) написао сам команду да би свима било лакше.
Куцај у терминал
Kod:
cat /etc/cron.weekly/fstrim
, ако у (вероватно) последњој линији пише само exec fstrim-all примени ону команду, а ако има и --no-model-check онда ништа не дирај.
 
^ Hvala na objasnjenju. Uradicu. Sistem ce to da zapamti, ne mora da se startuje skript svaki put? Jednom se izvrsi i to je to? ;)
 
Тражим неки ссд да узмем за комп и налетео сам ову понуду. Колико је битно име произвођача поред ових брзина и цене, буквално је у рангу осталих од 60гб?
d3e761dc8bc9932ef1f03b5fd0092e5a.jpg
 
to sr@njce je 6800, a za 8800 imaš 840evo od 120. do the math.
 
Nazad
Vrh Dno