Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Kakav ram? O cemu pricate? Ja sam dao zvanican podatak da i diskovi sa MLC nand mogu koristiti SLC mode (kod crucial mx200 to ume samo 250gb model, zbog toga sto koriste 128gbit nand i ne mogu drugacije postici pune performanse na tom kapacitetu - jednostavno nuzno zlo). To nema veze sa ram memorijom - sve odradjuje FW unutra ssd.
 
Crucial MX200 ima SLC cache u vidu DWA, ali po testovima mu to uopšte ne pomaže - nema neke svrhe za isti na MLC diskovima.
 
Kako nema kad cdm crta lepe cifre?:D Salu na stranu: da nema koristi mx200 250gb nikad ne bih mogao prici modelima sa 64gbit nand.
 
Poslednja izmena:
Kakav ram? O cemu pricate? Ja sam dao zvanican podatak da i diskovi sa MLC nand mogu koristiti SLC mode (kod crucial mx200 to ume samo 250gb model, zbog toga sto koriste 128gbit nand i ne mogu drugacije postici pune performanse na tom kapacitetu - jednostavno nuzno zlo). To nema veze sa ram memorijom - sve odradjuje FW unutra ssd.

Nisi pažljivo pročitao moja zadnja 2 posta, ja i nisam rekao da SLC keširanje i RAM imaju ikakve veze... Već baš to što je i mighty78 rekao, da kod MLC diskova SLC keširanje ima koristi koliko i RAM keširanje kod 850PRO npr. ;)
 
Ja ovde izgleda treba da crtam... Prvo ste rekli da diskovi sa MLC NEMAJU SLC mode. Kad sam priveo dokaze da IMAJU, poceli ste da pricate o kesiranju po tipu ram diska, koji se radi softverski na strani racunara. O koristi... aj evo vam slike pa mislite kako je crucial mx200 250gb sa 128gbit nand micron 16nm pregazio sandisk extreme pro 240gb sa 64gbit nand sandisk 19nm. I jedan i drugi imaju SLC mode, samo kod sandisk je to 1gb (tu stvarno ima slabe koristi u brzini, osim nesto brzeg random write), a kod crucial pola slobodnog kapaciteta. Upravo tu se vidi kako za obican rad upravo "slc cache" utice na rezultate. 850evo presao 850pro bas zbog 6gb "slc cache". I sandisk ultra II se nalazi visoko takodje zbog velikog ~8gb "slc cache".
Uzivajte:
pcmark-1.png
 
Poslednja izmena:
Svaki M(T)LC može da radi u SLC modu. Što ne rade, a i kada rade, bolje da ne rade, to je pitanje za vijetnamske programere. A ovaj keš, ja sam razumeo da je mdm mislio na DRAM direktno na pločici, ne klasično keširanje kroz RAM kompjutera.
 
Ja ovde izgleda treba da crtam... Prvo ste rekli da diskovi sa MLC NEMAJU SLC mode. Kad sam priveo dokaze da IMAJU, poceli ste da pricate o kesiranju po tipu ram diska, koji se radi softverski na strani racunara. O koristi... aj evo vam slike pa mislite kako je crucial mx200 250gb sa 128gbit nand micron 16nm pregazio sandisk extreme pro 240gb sa 64gbit nand sandisk 19nm. I jedan i drugi imaju SLC mode, samo kod sandisk je to 1gb (tu stvarno ima slabe koristi u brzini, osim nesto brzeg random write), a kod crucial pola slobodnog kapaciteta. Upravo tu se vidi kako za obican rad upravo "slc cache" utice na rezultate. 850evo presao 850pro bas zbog 6gb "slc cache".

Opet nisi čitao moje postove, u kome i piše da nisam znao da taj model ima SLC mod. A napravio sam analogiju o korisnosti istog sa drugim tehnologijama koje se primenjuju. Šta je tu nejasno? :trust:

Upravo to - utiče na "rezultate" kao tvoja slika sintetike, jer kad pogledaš dalje testove za realan rac - crvc, koristi skoro i da nema. ;)
 
Svaki M(T)LC može da radi u SLC modu. Što ne rade, a i kada rade, bolje da ne rade, to je pitanje za vijetnamske programere. A ovaj keš, ja sam razumeo da je mdm mislio na DRAM direktno na pločici, ne klasično keširanje kroz RAM kompjutera.

+1
Upravo to je poenta.
Ja sam zasebno govorio i o jednom i o drugom RAM keširanju, što sam i precizirao.
 
Ok, nismo se dobro razumeli. Pa bas taj test imitira rad realnih programa (After Effects, Illustrator, InDesign, Photoshop, Excel, PowerPoint, Word + par igrica BF3, WOW)
 
Izvinjavam se što upadam u sred diskusije, Caridze, koji je ovo NAND?

Bank00: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0
Bank01: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0
Bank02: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0
Bank03: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0
Bank04: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0
Bank05: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0
Bank06: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0
Bank07: 0x98, 0x3a, 0x98, 0xa3, 0x76, 0x51, 0x8, 0x0

Edit: Rekao bih da je Toshiba 15nm?
Edit2: Jeste, isti NAND kao u mom Blastu. Zanimljivo. Inače, reč je o SP S55.
 
Poslednja izmena:
Upravo to - utiče na "rezultate" kao tvoja slika sintetike, jer kad pogledaš dalje testove za realan rac - crvc, koristi skoro i da nema. ;)

Samo ovo mi bode oči. Opet se vraćam na vijetnamce, možda su i pakistanci, svejedno. Da je dobro isprogramiran kontroler i kompletna logika, ne bi smelo/trebalo da ima razlike. Ajde, daj mu lufta i 10-20% zbog nesavršenosti tehnologije, zanemari potpuno i potrošnju i istrajnost, ali ovakve katastrofalne rezultate samo nepismenost može da objasni. Razlog je mnogo prost, vid'la žaba gde potkivaju konje, pa daj i mi da prodamo neki SSD, sutra prelazimo na frižidere, a prekosutra na keramičke pločice.

I ljudi, mnogo ste oštri u diskusiji, strah me da vas čitam ;-)
 
Ok, nismo se dobro razumeli. Pa bas taj test imitira rad realnih programa (After Effects, Illustrator, InDesign, Photoshop, Excel, PowerPoint, Word + par igrica BF3, WOW)

"imitira" je tu glavno. :D
Idi na Anand i druge sajtove i gledaj kako to ispadne u realnom radu, ima da se razočaraš! ;)
 
Ljudi best buy do 6k? Kratko i jasno ako moze :) Nisam freak, igram samo LoL, tako da mi zahtevi nisu veliki.
 
Ljudi best buy do 6k? Kratko i jasno ako moze :) Nisam freak, igram samo LoL, tako da mi zahtevi nisu veliki.

meni zasad radi ok blast 120Gb (upisao sam stotinak Gb samo), nazalost opet je poskupeo na 4600 a nema onog od 240Gb (koji je bio 7000 kolko se secam), :(
za te pare tesko da ces naci 240Gb.
 
Poslednja izmena:
Ima na kp kingston uv400 240gb za 54e - treba uzeti u obzir da je po brzini seq upisa izvan "slc cache" kao patriot blast 120gb. Ali nekom mozda je i tih 80mb/s dovoljno za sistem. Licno po meni bolje dodati par eura za kingston v300 ili sandisk z400s.
 
Poslednja izmena:
SSD SATA3 120GB Kingston HyperX Fury 500/500MB/s ili SSD SATA3 120GB Patriot Blast 560/425MB/s
 
Prvi je proveren godinama - spor, znatno izdrzljiviji sto se tice TBW - 354TB (MLC nand). Drugi je brzi u obicnom radu, bile su neke zamerke, ali dosta toga su resili kroz FW i upgrade HW (prelaz sa 19nm na 15nm nand, povecan kapacitet "slc cache"), 10 puta manji TBW ~ 35TB.
Evo par zanimljivih testova kako se ponasaju na seq upisu i na server-drndanju bez TRIM (test iometer: random write 4k, qd32 - 2 sata uzastopno)
Kingston v300 120gb (isto se ponasa i kingston fury):
Prvi screenshot cdm - fabricki disk, drugi - posle nekog malo jaceg koriscenja, treci -posle TRIM (upravo se vidi da se nisu povratile brzine upisa - mana sandforce).
711_big.jpg
712_big.jpg
714_big.jpg
Dalje seq upis:
715_big.png
Ovo je iometer:
716_big.png
P.S. svi ti testovi su sa ruskog sajta overclockers.ru od testera I.N.
 
Poslednja izmena:
Idemo dalje: Silicon Power s55 120gb (kopija patriot blast) sa FW safm12.2 i 15nm toshiba nand
701_big.png
702.png
704_big.png
705_big.png
 

Prilozi

  • 706_big.png
    706_big.png
    78.2 KB · Pregleda: 116
Poslednja izmena:
A evo cisto radi informacije kakav je bio Patriot Blast 120gb sa safm11.0 i 19nm toshiba nand:
725_big.png
727_big.png
Mozete videti da je "slc cache" manji, stabilnost brzine nikakva, a i sam nand - sporiji.
 
Ajd jedno laicko pitanje. Posto vidim da ovi jeftini ssd-ovi uglavnom padaju na seq write van slc cash, moze li mi neko objasniti u kojim rl situacijama se to desava?
 
Nazad
Vrh Dno