Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

bobby63

Čuven
Učlanjen(a)
20.07.2002
Poruke
636
Poena
620
Originalni post:
Elem, do sada je su se carinili paketi, od firme preko 25e i od pojedinaca preko 35e.
A rece mi jedan drugar da je skoro promenjen zakon, i ta vrednost povecana na 100e ili tako nesto.
Zna li neko da li je to tacno?


alfaunits FAQ: OKTOBAR 2014
Evo skracenih pravila za carinjenje, pa kasnije moze neki mod da edituje sitnice:

0. Olaksice za uvoz robe sa poreklom iz EU i slicne fore koje se cuju po vestima, racunajte da NE VAZE.
Za oslobadjanje carine za robu poreklom iz EU su neophodne deklaracije, i spedicija skoro sigurno. Dakle, ako kao fizicko lice porucujete robu iz EU, nemojte ocekivati da cete imati mogucnost placanja nize stope carine ili oslobadjanje od iste, jer je roba iz EU.
Te olaksice su namenjene firmama.

1. Roba iz EU/US/AUS/NZ sa urednom deklaracijom
1.1. Do 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se PDV (20%) samo
1.2. Na robu preko 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se i PDV i carina (32% ukupno, 10% carina, 20% PDV na tu vrednost (110%) = 132%)
Na ovo se dodaju razni carinski troskovi, otvaranje paketa.
1.3. Roba koja je poslata preko kurirske sluzbe (DHL, UPS, FedEx, TNT) dodatno podleze i spediciji ukoliko je vrednost preko 50e (tj. ukoliko se carini). Spedicija je 3000 dinara i navise trenutno.
* Izgleda da je moguce izbeci spediciju ako se trazi skraceni postupak carinjenja, gde se primenjuje pravilo 1.2. Za vece vrednosti robe se moze isplatiti spedicija, jer neka roba podleze carinskoj stopi od 1% umesto 10%.

2. Roba iz Kine i Hong Konga. Nema pravila! Vrednost na deklaraciji se skoro uvek ignorise, i carinik procenjuje na cenu koju najlakse pronadje. Ovo se desava jer Kinezi stalno napisu sasave cene, i stave Gift opciju.
Nemojte pitati koliko vas moze izaci nesto iz Kine, ako nemate uredan bankarski dokaz da ste platili neku iole normalnu cenu za pomenuti proizvod, pri cemu mozete primeniti pravila iz 1.x.
Ovo ne znaci da ce uvek ignorisati sta pise na deklaraciji iz Kine, ali sve sto izgleda whacked (tipa 20$ za Galaxy S5) nece biti prihvaceno. Nemojte se ovde zaliti na takve probleme, sami ste krivi ako ocekujete da vam ovako nesto proci.

Za robu iz ostalih delova sveta ima vrlo malo iskustva, tako da ne postoje neke priblizne smernice sta ce biti primenjeno. Uglavnom racunajte da se van EU/US/AUS/NZ uglavnom ne veruje deklaraciji, ako izgleda "too good to be true" i da ce carinik probati sam da proceni.

3. Uvoz prevelike kolicine nije dozvoljen fizickim licima. Od slucaja do slucaja zavisi sta se smatra prevelikom kolicinom, ali evo nekih konkretnih primera:
- 1KG kafe (zabranjeno zakonom iz titovog vremena ) zvanicno i dalje se ne moze uvesti bez dozvole
- vise od ~1L alkoholnog pica
- vise od 4 hard diskova
- vise od 4 procesora
- vise od 2 kucista
- 5 pari patika

4. Mogucnost zalbe. Svaka zalba se naplacuje nekim administrativnim troskovima, koji se ne refundiraju ni u kom slucaju.
To znaci da za manje razlike u procenjenoj vrednosti i realnoj vrednosti robe se ne isplati zaliti se. Cini mi se da je ta razlika nekih 40eur trenutno (troskovi su oko 400dinara ako se ne varam?)
Ukoliko vam traze dokaz o placenoj vrednosti, jos uvek nije utvrdjena vrednost, i tada ne bi trebalo doci do pomenutih troskova zalbe.

5. Ukoliko PRIMITE paket, GUBITE pravo zalbe na procenjenu vrednost i placenu carinu/PDV!

6. Koliko treba nekom paketu da stigne pitajte u temi namenjenoj tome.

Evo ja cu da probam da vam pojasnim:

1. 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Prispeće- ovo prvi status kad posta primi paket tj. prvo skeniranje paketa

2. 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Za carinu- paket skeniran i odmah zatim se salje na carinjenje u postu carinjenja zavisno od mesta prebivalista(mi iz BG nasi paketi zavrsavaju u Ugrinovačka 210b, ovi iz Vojvodine u postu carnjenja u NS, ovi dole u NI itd)

3. - 10200 GPC BEOGRAD, Otprema- ovo znaci da je jos uvek u posti(carini) nije dosao na red vas paket i moze ovaj status da se ponavlja sve dok ne prodje pregled

4. 61200 CARINA GPC BEOGRAD, Od carine - znaci da je proces carinjenja završen. Ako je carinjenje trajalo više dana najčešće ćete platiti carinu+pdv+otvaranje+taksu za poštansku naplatu. Dešava se i da ne platite nešto od ovih stavki, s leva na desno, ali par stotina dinara za otvaranje i taksu je verovatno neizbežno. Ako proces nije trajao više dana, tj. carinik je verovatno po viđenju lupio pečat "ne podleže carinskom pregledu", nećete platiti ništa. Ovaj status uglavnom znači da paket primate sutradan.

5. 61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD, Otprema- ovaj status znaci da je paket napustio carinu i da je vraca u glavni postanski centar gde ga razvrstavaju i salju u postu prebivalista

6. 10200 GPC BEOGRAD - 110.. Beograd ..,(ovde pise postanski broj za grad ili opstinu a posle beograd ili koji god grad ide broj poste gde se isporucuje Otprema- ovo je status gde je paket iz GPC-a poslat na vasu maticnu postu po mestu adrese.

7.110.. Beograd .., Urucenje, Uruceno, IME I PREZIME- ovo znate i sami jer u momentu dok citate ovaj status paket vam je u ruci :D

U principu to je to.

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?269500-Carina-na-posiljke&p=4051989&viewfull=1#post4051989

http://www.carina.rs
http://www.carina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/postanskeposiljke.aspx

BG GPC
Telefon: 0113643140
e-mail: [email protected]
Adresa: Ugrinovačka 210b

mail ti je [email protected] ja kad narucim nešto za šta sam siguran da će otvoriti uvek pošaljem mail unapred, bolje da im ja dam informaciju nego da me rebnu po sopstvenom nahođenju.
Naslov svakog maila mi je: "Dokaz o plaćanju za pošiljku RB*****SE" tako da već u samom naslovu maila imaju dve informacij: šta je u mailu i na koju pošilju se odnosi...

Sadržaj maila je u sledećem obliku:
Kod:
Poštovani,

dostavljam Vam dokaze o plaćanju za pošiljku RE********5SE koja je  na carinu prispela dana 15. Maja 2016 i trenutno je u proceduri podnošenja na carinki pregled.
U prilogu su:
- račun koji sam preuzeo sa web sajta prodavca (naziv web prodavnice, recimo SportDirect) u pdf formatu,
- sliku ekrana gde se vidi cena proizvoda u dotičnoj prodavnici za vreme akcije kad sam izvršio kupovinu
- sliku ekrana sa mog naloga na PayPal-u preko kog je izvršeno plaćanje
- kao i sliku ekrana sa elektronskog bankarstva banke Intese (čijom karticom je izvršeno plaćanje).

Razlika u iznosu koji je prikazan u banci Intesi (iznos u €) i na sajtu prodavca (iznos u $) proizilazi iz
činjenice da ja na računu u banci Intesi imam eure dok se plaćanje preko Visa kartice vrši u dolarima.

sadržaj pošiljke je tablet kineske marke Xiaomi.

Unapred se zahvaljujem
S poštovanjem

----------

Pitanje koje se postavlja svakih nedelju dana u ovoj temi:
http://forum.benchmark.rs/showthrea...prvom-postu)&p=4697069&viewfull=1#post4697069

----------

DHL express uvek i za sve pošiljke kod nas koje su do 50€ plaća sam PDV o svom trošku. To ne važi samo za SD,nego za bilo koji paket koji ide preko njih.

Iz nemačke šalju DHL-om, ali ne kao DHL Express, već kao običnu pošiljku, preko obične pošte i to naplaćuju 20€! A to znači da se tretira kao obična pošiljka i da se plaća PDV i carina kao je išlo bilo kojom drugom poštom!

To je tzv. DHL Paket International usluga koju koristi standardna nemačka pošta (koja je kupla DHL) i nema veze sa Express uslugom DHL-a i njihovom kurirskom službom.
Takav paket iz Nemačke stiže na našu carinu (a ne u naš DHL), pa zatim u našu poštu, čiji je poštari i uručuju. Znači, isto kao da vam neko šalje paket preko USPS-a, HK Post i ostale obične pošte. I, naravno, putuje mnogo sporije.

Za ovakvu pošiljku dobija se dvanaestocifreni broj za praćenje (za razliku od desetocifrenog DHL Express broja) i može da se prati samo na sajtu nemačke pošte, a ne na globalnom i našem DHL sajtu, jer nema veze sa njima. Na taj dvanaestocifreni broj dobija se i odgovarajući UPU code / matchcode u formi CLxxxxxxxxxDE, i onda može da se prati i na sajtu naše pošte.

----------

Šta raditi kada vas carina odere, kome se žaliti, kakva je procedura i da li se isplati? (aktuelni zakon u 2017-oj godini 21. veka, planeta Zemlja)
https://forum.benchmark.rs/showthre...-prvom-postu&p=5217526&viewfull=1#post5217526

----------

vraćanje robe : slanje paketa/pisma

nemanja123 je napisao(la):
Cena "pisma" je višestruko manja od cene "paketa".

Pismo je svako pisano saopštenje u zatvorenom omotu (kovertu), kao i svaka druga pošiljka koja, u pogledu dimenzija i mase, odgovara uslovima za pismo, ukoliko i ne sadrži pisano saopštenje.
Omot ili pakovanje pisma mora osigurati nepovredivost sadržine pošiljke u svim fazama obavljanja poštanskih usluga. Izuzetno, u otvorenom omotu se može primiti pismonosna pošiljka koja sadrži čestitku ili razglednicu.
Pismo može biti mase do 2 kg i mora odgovarati sledećim dimenzijama: zbir dužine, širine i visine može biti najviše do 900 mm, s tim da najveća od te tri dimenzije može biti najviše 600 mm. Najmanje dimenzije pisma su 90x140 mm.
Ako je pismo u obliku valjka, najveća dimenzija odgovara zbiru dužine i dva prečnika najviše do 1040 mm, s tim da najveća od tih dimenzija može biti do 900 mm. Najmanja dimenzija pisma u obliku valjka je da zbir dužine i dva prečnika mogu biti najmanje 170 mm, s tim da dužina pisma može biti najmanje 100 mm.

Paket je sve što je veće po težini ili dimenzijama od pisma.

Izvor: sajt Pošte, deo o međunarodnom saobraćaju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Drug nije u pravu.
Jeste povećano, ali na 50€ od pravnih lica i 75€ od fizičkih.
A imaš sve i na sajtu ministarstva trgovine.
Pozz
 
I mene je ovo upravo zanimalo. Hvala! :)
 
E kad smo vec kod ovog, jos jedno pitanje na tu temu.
Naprimer, narucim ja nesto za 40e a stigne mi da platim carinu.
Postoji li mogucnost da se zalim ako mogu da dokazem da sam platio 40e (sto je u sustini lako dokazati)?
 
Naravno da postoji mogucnost zalbe ali ne znam nikoga ko je uspeo u tome. U principu se ne isplati cimati za tako male iznose.
 
Pozdrav.
Jedan moj kolega ima Paypal i moze da mi izvrsi placanje za robu sa Ebay-a.

Ja bih hteo da narucujem od sad pa ubuduce nakit za preprodaju.

Cuo sam razne cake od preprodavaca nakita,a to je:
1 - ne narucivati velike kolicine i velike tezine po jednom paketu,jer je to jako sumnjivo i postoji sansa da ce carina otvoriti i proveriti,pa kad vide da ima 10-15 ogrlica u paketu,znaju da je za preprodaju i zaplenice to,jel tako ?
2 - najbolje je narucivati po 10 ogrlica u paketu na jednog coveka,dakle u prevodu,nadjem 4-5 pouzdanih prijatelja,na svakog prijatelja narucim po 10 ogrlica,sto dodje po turi oko 40-50 komada,pod uslovom da sve prodje preko carine.
3 - sta se desava kad recimo carina prekontrolise paket od 10 ogrlica,ali ga ne zapleni odmah,nego trazi od mene neki dokaz kupovine/placanja i kad me pitaju za cega ce mi tolika kolicina,da li ja moram licno ici u beograd da se objasnjavam sa njima ili da samo odbijem paket,odnosno njihov poziv ?
4 - citao sam da se sve do 2kg tezine bez obzira na dimenzije paketa vodi pod pismom i da carinici ne otvaraju pakete radi kontrole,ali opet ja sve mislim u sebi,oni mogu da otvore paket kad im se cefne,jel tako ili ne ?
5 - kazu da je najbolje da prodavac napise GIFT na paketu,da stavi da je vrednost oko 15e,posto carina krece od 20e,mada se sad taj zakon promenio valjda,ali pitanje je jel su poceli da primenjuju taj zakon?
6 - kazu i da je najbolje da prodavac paket salje kao REGISTERED EMAIL,sto znaci,preporucena posiljka,jer takve pakete najmanje diraju,a i moze da se prati uz pomoc broja za pracenje.
7 - i koju postu preporucujete Singapore Post ili neku drugu ?

Posto vidim da ove ima dosta strucnih ljudi koji su provalili dosta caka oko uvoza robe,slanja preko carine,placanja preko paypal itd,pretpostavljam da mozete da me posavetujete kako na najbezbolniji nacin preturiti ovako malu kolicinu robe preko carine.

Ako je pitanje neodgovarajuceg karaktera,brisite.
 
Poslednja izmena:
Ti bi da te posavetujemo kako da švercuješ na veliko nakit i posle to preprodaješ??
 
ebay - paypal - registered mail - serbia .... envelope pack, što manji. ;) to ti je ukratko.
 
Izgleda... od vesti o povecanju limita za carinjenje se bench pretvorio u pitaonicu o svercu...
Mene licno, trgovina iliti sverc, apsolutno ne zanima, kupujem samo neke drangulije za sebe.
Doduse, u kakvoj drzavi zivimo, pretpostavljam da je svaka mogucnost da se zaradi neka crkavica, legitimna.
Ne zameram pitanja ali, jest da im nije mesto na kompjuetskom forumu a i ne verujem da ce sema da upali.:p
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.
Jedan moj kolega ima Paypal i moze da mi izvrsi placanje za robu sa Ebay-a.

Ja bih hteo da narucujem od sad pa ubuduce nakit za preprodaju.

Cuo sam razne cake od preprodavaca nakita,a to je:
1 - ne narucivati velike kolicine i velike tezine po jednom paketu,jer je to jako sumnjivo i postoji sansa da ce carina otvoriti i proveriti,pa kad vide da ima 10-15 ogrlica u paketu,znaju da je za preprodaju i zaplenice to,jel tako ?
2 - najbolje je narucivati po 10 ogrlica u paketu na jednog coveka,dakle u prevodu,nadjem 4-5 pouzdanih prijatelja,na svakog prijatelja narucim po 10 ogrlica,sto dodje po turi oko 40-50 komada,pod uslovom da sve prodje preko carine.
3 - sta se desava kad recimo carina prekontrolise paket od 10 ogrlica,ali ga ne zapleni odmah,nego trazi od mene neki dokaz kupovine/placanja i kad me pitaju za cega ce mi tolika kolicina,da li ja moram licno ici u beograd da se objasnjavam sa njima ili da samo odbijem paket,odnosno njihov poziv ?
4 - citao sam da se sve do 2kg tezine bez obzira na dimenzije paketa vodi pod pismom i da carinici ne otvaraju pakete radi kontrole,ali opet ja sve mislim u sebi,oni mogu da otvore paket kad im se cefne,jel tako ili ne ?
5 - kazu da je najbolje da prodavac napise GIFT na paketu,da stavi da je vrednost oko 15e,posto carina krece od 20e,mada se sad taj zakon promenio valjda,ali pitanje je jel su poceli da primenjuju taj zakon?
6 - kazu i da je najbolje da prodavac paket salje kao REGISTERED EMAIL,sto znaci,preporucena posiljka,jer takve pakete najmanje diraju,a i moze da se prati uz pomoc broja za pracenje.
7 - i koju postu preporucujete Singapore Post ili neku drugu ?

Posto vidim da ove ima dosta strucnih ljudi koji su provalili dosta caka oko uvoza robe,slanja preko carine,placanja preko paypal itd,pretpostavljam da mozete da me posavetujete kako na najbezbolniji nacin preturiti ovako malu kolicinu robe preko carine.

Ako je pitanje neodgovarajuceg karaktera,brisite.

Ne zaboravi da carina takodje cita ovaj forum i ovu temu.

pozdrav
 
Ah da, sigurno nemaju pametnija posla i zivot :)
Da je granicni carinik pa da cita da li neko planira da stavi nakit u donji ves i nekako :)
 
O, da! Veruj mi, citaju...
 
desava se ali bas retko da carina uopste ne otvori paket, skoro uvek otvaraju, jedino ako je neko bas malo pismo prolazi

ja npr dobih chip za tuning, carina nije otvarala pismo
 
Moja iskustva su sledeca, samo jednom sam platio carinu i to zato sto je amer stavio racun u paket, bilo je oko 60$ na sta je carina dodala 12$ za troskove slanja ,sto nije tacno jer je slanje 5$, i tako me ocarinili na 72$ (pretpostavljam da na drzavnim kalkulatorima nema - nego samo + taster).
Ako carina cita, nije slanje 12$ nego 5$ :laugh:
Doduse, pretpostavljam, da sve najvise zavisi od trenutnog raspolozenja, npr, prosle godine sam uvezao kola pa su me odrali na carini, tj platio sam mnogo vise nego sto je trebalo.
 
Nece se javiti na prozivke, ne brini :) Oni su "samo" tu.
 
A jedno pitanje: ako danas narucim posiljku a u vrednosti od 50$' za 7 dana b od 40$, za mesec c za 60$, da li prave probleme ili je bitno samo da pojedinacna posiljka ne predje 50€, bez obzira na ucestalost narucivanja?
 
Pa da gleda se pojedinacno, a ne kumulativno, ne bi trebalo da imas problema sa te strane.Medjutim na nasoj strani ima uvek nepredvidjenih stvari tako da ne znas sta moze da te zadesi.

Inace ovo povecanje je glupo ko da su povecali ne znam sta. Imao sam ocekivanja na 100e da ce biti ( i od pravnog i od fizickog lica) kada su primaoci fizicka lica, al ne vredi oni izracunali koliki im je ovo gubitak u budzetu, pa reko daj sto manje da povecamo.
Sad je nevolja. sto se niko 10godina nece setiti da poveca ove vrednosti.
 
al ne vredi oni izracunali koliki im je ovo gubitak u budzetu
Kako se budzet trosi mahom na gluposti (besposlenu i dokonu administraciju) nije cudo da je uvek kratak i da je drzava totalna propast.
Npr, ako tajna policija stvarno placa nekog da prati ovaj forum ;) , a verujem da ih placa na hiljade takvih.
 
Kad smo kod ove teme, ja bih da postavim pitanje u vezi slanja paketa tj izvoznog carinjenja.

Naime treba da posaljem neki stariji telefon, u Toshibin centar u Londonu( dali su mi adresu i culi smo se telefonom).Posto sam davno slao paket molio bih za savet kako to najlakse da spovedem.
Odlucio sam ze za postu zbog cene slanja i zanima me kako je najlakse da posaljem telefon ili da bude precizniji, koju vrednost telefona da oznacim jer ne znam dal bih mogao imati probleme oko tzv izvoznog carinjenja?

Dakle bilo kakav savet u vezi ovoga dobro bi dosao.
hvala :wave:
 
Ljudi nemojte biti naivcine kad su u pitanju carine na pakete, uzimajte samo ako su po zakonu carinili, sa pravom realnom cenom paketa. Ako vam klepe carinu od stvar vrednu 10,20 evra nemoj da placate i moraju da vrate paket.
Nema nacina da vas nateraju da platite carinu.

Ja sam budala platio na neke majice od 12e carinske troskove 1350din, tj keva, ja poludeo kad sam video.
Vise ne uzimam ama bas nista sto ocarine, ko ih sisa.

Dal da spominjem da su mi ukrali ove godine paketa u vrednosti od skoro 300 evra? Sreca pa moraju da refoundiraju na ebay-u inace bi ja ostalo bez paketa i para.

Koliko smo mi jadna drzava, to nema nigde na svetu.
 
Sve je super sto oni to moraju da vrate, i eBay tebi refundira, ali to tebi ostavlja negativan feedback :)
Nije bitno da ti nisi kriv - vec je problem tebi slati, i 99% posiljalaca te stavlja zajedno sa prevarantima onda.
 
Apsolutno ne, kakve veze imam ja sa prevarantima? U pitanju je dosta posiljki i sa tracking number koje nisu stigle.

Nemam nijedan negativan feedback, mada ne mogu ni da mi daju kao kupcu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno