Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bezobrazluk je sto ne citas prvu stranicu, tj. post u kome imas odgovor na pitanje :) (od carinika se ocekuje, od Benchovaca ne :))

P.S. Ne mislim stvarno, ali pogledaj i sam koliko se takvih istih pitanja, a vec odgovorenih u prvom postu nalazi na svakoj strani ove teme ;)
 
Ne preuzmes posiljku nego je vratis odma na ponovno carinjenje uz neki dokaz tipa izvod tekuceg racuna.
 
Jel zna neko zasto ako carina odredi PDV na neki paket automatski se placa i dodatnih xy dinara posti za isporuku... iako je postarina vec placena od strane posiljaoca?
 
Postarina je placena do Srbije, mora i posta da se ugradi tu malo za dostavu do tebe.
 
Postarina je placena do kucnog praga i nasa posta ne naplacuje ponovo postarinu. Vec je to otvaranje paketa i carinjenje 100 dinara + 45 dinara provizija za uplatu na racun
 
Ne placa se za isporuku vec stavka otvaranje paketa tj 100din ili 300 za vece i 45din provizija za uplatu ako su troskovu do 4500 tj 1% na vise od toga. 100 puta vec receno.
 
Negde se naplacuje 150-250 za isporuke van Beograda. (nemam iskustva, ovo je iz tudje price)
Caletu je za 2 paketa LED sijalica sada naplaceno 600 dinara ukupno (350+250). Carina/PDV su 0, ovo je bilo pregled+psotarina.
 
Sto se brinete ova splacina je uvek uspela da zezne svakog, pogotovo svoje....nebrinite i ovaj put ce naci nacin da se vecini smuci uvoz kao i uvek
 
Jbt, pa u kakvoj kriminalnoj državi živimo, ovo je strašnije od strašnog.

Ovaj paket: http://www.ebay.com/itm/191369606521?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

Je slepac Siniša Batić procenio na 70 dolara, samo da bi mogao da rokne i carinu.

img20150130143439.jpg


img20150130143459.jpg
Da li ima ikakvog smisla žaliti se đubradima, i koji je postupak ili mi samo ostaje da besno šetam po sobi i psujem im sve po spisku.

Jbt, uzeli su mi pola. Ne mogu da verujem.
Sto ti prodavac nije ubacio fakturu u paket?
A kako mislis ti da bilo koji carinik tacno zna koliko si platio robu ako nema fakture.
Onda mora da potrazi po netu pa gde covek nadje, e sad mozda si ti ili bilo ko drugi kupio nesto na akciji nekoj koja je prosla recimo dok je paket stigao u Srbiju i sta i kako on da zna koliko si platio.
Napominjem njegov posao je da posteno puni budzet Republike Srbije od cega cela drzava ima korist.
Kako si trebao da postupis i kako i kada da se zalis mogao si da procitas u ptvom postu.
 
Ne znam gde da postavim pitanje pa cu ovde, jer ima koliko toliko veze sa mojim pitanjem. Dakle zanima me sledece, ako ja licno kupim televizor u Madjarskoj, platim pdv i carinu prilikom ulaska u Srbiju i ako mi se taj isti tv pokvari u garantnom roku sta se desava tj kako ja da dokazem prilikom vracanja proizvoda u Madjarsku da je televizor pokvaren i da zato sa njim ulazim u Madjarsku, da mi se ne desi da mi i Madjari traze neke takse itd? Pretpostavljam da mi je dovoljno da prilozim racun i garanciju iz Madjarske ili postoji jos nesto?
 
Dovoljno verovatno ali moras da i na nasoj strani pri izlasku prijavis da iznosis da kad budes vracao da te ne carine opet.
Ako ti zamene tv ne znam kako ce ici, mozda budes "morao" opet platiti dazbine...
 
Dovoljno verovatno ali moras da i na nasoj strani pri izlasku prijavis da iznosis da kad budes vracao da te ne carine opet.
Ako ti zamene tv ne znam kako ce ici, mozda budes "morao" opet platiti dazbine...

To za ponovno placanje dazbina mi nije ni palo na pamet, kontao sam opcija popravke, unesem pokvaren tv, vratim isti taj popravljen i tjt, ali to sto ti kazes sta ako dobijem drugi, sta onda, kako na granici to objasniti.... Bilo bi dobro kad bi se nasao neko da to pojasni.
 
Dobiješ potvrdu o zameni, tražiš da upišu i SN u toj potvrdi, i oni mora da je imaju da bi bili čisti.
 
Jesu ovo slike iz ove teme?:)
 
Ne kontam sto je glup tekst... je'l nesto rekose pogresno, netacno, naopako...?
 
Moram pohvaliti carinu (ne ne radim u carini i nisam bot :)) stigao paket na carinu 26.01. u lokalnu postu dopremljen u subotu 31.01., danas mi postar urucio. Vrednost ocarinjena na 25$ platio pdv oko 600din, a paket placen 50E.
Valjda ce i ubuduce svesti pregled na carini na minimum, do sada sam cekao 14+ dana...
 
Poslednja izmena:
Kako će ovo proći na carini?
 

Prilozi

  • Screen Shot 02-02-15 at 06.40 PM.JPG
    Screen Shot 02-02-15 at 06.40 PM.JPG
    241.3 KB · Pregleda: 226
Poslednja izmena:
^ Nas u Nišu ne maši carina. Naplatiće ti PDV 20% na navedenu cenu.

P.S. Javi kada ti bude stigao, da vidim kako radi. :)
 
meni samo i dalje nije jasno kako oni smeju da naplate pdv na nesto sto je kupljeno u drugoj zemlji
razumem troskove carine,ali svaka zemlja ima svoju vrstu pdv i on vazi samo za tu zemlju.

ja zakonski ne mogu da podlegnem pdv-u ako narucim nesto iz engleske,jer se pdv naplacuje kroz konzumiranje krajnjeg potrosaca,a pritom se ne odnosi na izvoz,sto znaci da ja ne podlezem pdv-u zemlje iz koje narucujem po tome da se ne odnosi na izvoz,ali takodje ne podlezem ni pdv-u maticne zemlje,jer ne konzumiram proizvod kupljen u njoj po tome da se pdv naplacuje kroz konzumaciju krajnjeg potrosaca.

samo da kazem u napred,ne zanimaju me odgovori tipa "sta hoces,drugde je i gore" ili "sta bi ti da narucujes bez posledica" ili mozda nesto trece...
prvi odgovor me ne zanima iz razloga sto zivim u ovoj zemlji i ne interesuje me sta je kod drugih,jer ja ne podlezem zakonima te zemlje i zakoni tih zemalja nemaju veze sa nama
drugi odgovor me ne zanima iz razloga sto sam fizicko lice koje ne radi nista protivzakonito,a prinudjen sam da budem ubacen u bubanj i strepim da li ce mi biti naplacen protivzakonit pdv,ti koji narucuju ne veliko,to rade na ime firme i ta firma sigurno mora da placa dazbine drzavi

meni je jako zao sto zivimo u laznoj drzavi,ali ona nikako nije izgovor i ne moze da sluzi kao argument za zapusavanje usta
 
Njih bas briga ako je PDV placen vani... oni su fazonu da ti online prodavac posalje robu bez PDV (mada neki tako i salju jer bi tako trebalo i ici, dok kinezi ionako verovatno sve rade na crno dok ih drzava pusta zato i imaju izvoz)
 
Tako je, taj ko ti šalje treba da ti pošalje bez pdv, a placas našoj državi.

Edit: u izuzetnim slučajevima postoji sporazum o izbegavanju duplog oporezivanja, ali mislim da to nije izvodljivo sa poštanskim pošiljkama
 
Poslednja izmena:
To nema veze sa PDVom, ni sa jednom drzavom. Ti sporazumi su svi iz doba SRFJ, tipa 1981. god. a i dalje u funkciji, kada PDV kod nas nije postojao - a ni u vecini drzava sa kojima imamo sporazume.

Ni EU drzave ne zanima da li si platio PDV ili sales tax vani, u EU placas PDV kad uvozis i tacka. Isto vazi i za Koreju (koja tek koju godinu ima VAT sistem)
 
Tako je, taj ko ti šalje treba da ti pošalje bez pdv, a placas našoj državi.

Edit: u izuzetnim slučajevima postoji sporazum o izbegavanju duplog oporezivanja, ali mislim da to nije izvodljivo sa poštanskim pošiljkama
Dvostruko oporezivanje se odnosi na porez na dohodak i porez na dobit. Npr ako neko radi u Nemackoj (placa njihov PiO) ne mora u Srbiji da placa doprinose za PiO, ali recimo u SAD zbog drugacijeg sistema oporezivanja naplacuju porez svojim gradjana koji rade u inostranstvu
 
Dvostruko oporezivanje se odnosi na porez na dohodak i porez na dobit. Npr ako neko radi u Nemackoj (placa njihov PiO) ne mora u Srbiji da placa doprinose za PiO, ali recimo u SAD zbog drugacijeg sistema oporezivanja naplacuju porez svojim gradjana koji rade u inostranstvu

U principu zavisi od zemlje do zemlje. Termin dvostruko oporezivanje nije najprecizniji u ovom slučaju. U principu iz zemlje iz koje roba izlazi trebda se se skine (povrati) PDV, a roba u koju zemlja ulazi onda nplaćuje svoj PDV. Međutim i tu ima dota izuzetaka pošto recimo (ako se ne varam) UK ne vrši odbitak PDV-a ako se radi o online naručivanju itd....dok recimo holandija vrši i neke online radnje uredno smanje cenu za njihov pdv..većina malih trgovaca ili fizičkih lica u svakom slučaju se neće zezati sa ovim...tako da će u velikom broju slučajeva PDV biti plaćen 2x.
 
Mislim da su me pogrešno ocarinili. Za drzac za mobilni telefon koji kosta 6 dolara naplatili mi 550 dinara. Nisam bio kući kad je dolazio poštar pa je primljena pošiljka. Popzidio sam. Na papiru ladno upisali da vredi 1700 dinara i carinili. Jel to moguće? Koja je ovo hajdučija od države.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno