Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Stigla mi je juče pošiljka naručena 5.1.. Kod podizanja u pošti sam morao da platim 100 din, "zato što je carina otvarala". Pošiljka je vrednosti ispod 50 evra i nisam plaćao ni carinu ni PDV. Otvaranje od strane carine se plaća 100 din za pošiljke do 2 kg, a preko 2 kg je 300 din.
 
trebao si da se dogovoris sa likom koji ti je slao da stavi manju cenu na paketu pa bi te mozda usr**o da ne platis nista..
 
:-D
 
Jel poručivao neko sa iHerb, a da je shipping metoda DHL?

Vidim ako je preko $40 porudžbina, postoji popust na DHL, i u tom slučaju iznosi $15 za srbiju.

E sad šta je s carinom? Jel isto kao za SD do 49.99$?

Edit: čak i na iHerb-u kad se dođe do checkout piše za DHL da postoje veliki custom troškovi u srbiji.
 
Poslednja izmena:
To je neko iz 2011. imao iskustvo jedno sa DHLom.

Sad sam bas pogledao, ja sam do 2012. samo DHL Expressom i porucivao ovde (izgleda da nije bilo DHL GLobal Mail/international mail, ili iz nekog drugog razloga nisam hteo.. ne znam:))
To je odavno, a koliko se secam, retko je bilo carine, paketi su mi bili mnogo manji. NEMA kao na SD nista ispod 50EUR, to sam siguran, jer je bilo carine i za jeftinije pakete, gabarit je presudjivao da li se carine.
 
Nisam te baš najbolje razumeo ;-)
.. ali misliš da kad bi naručio sa iHerb putem DHL, ne bi bilo razlike od SD-a.. Donesu na moju adresu, bez dodatnih troškova?

Mene ne brine carina, već neko mi reče da je poručio neki deo za telefon ispod 50€, i tražili mu špediciju, 4000din i sl.
 
Poslednja izmena:
Nisam te baš najbolje razumeo ;-)
.. ali misliš da kad bi naručio sa iHerb putem DHL, ne bi bilo razlike od SD-a.. Donesu na moju adresu, bez dodatnih troškova?
Ah, sad vidim da moze na oba nacina da se rastumaci :)
Ima PDV/carine preko DHLa, nije kao kod SDa.
Ali zadnji put sam odavno porucivao, mozda se svasta promenilo. Tada nije bilo spedicije nikakve, i sve preko 50e su carinili (ispod nisu)

DHL obicno naplacuje spediciju, ne znam zasto za ovo nisu nijednom (niti su probali). Ali nije ovo brzi DHL bio - moze i po 7-10 dana da traje.

To je bilo pre 2-3 godine jos, sada mi ne pada na pamet da preko DHla porucim (shipping je prilicno veci)
 
Pitanja nekoliko imam...

Da li neko ima iskustva sa primanjem posiljke u kojoj su kvalitetne slusalice, skuplje hifi slusalice?
Ako se salje nekom dostavnom sluzbom, verovatno UPS iz Nemacke, da li ce se nesto dodatno naplatiti od strane ovih nasih u UPS ?
Da li UPS, DHL ili bilo koji drugi dostavljac uzimaju spediciju?
Isplati li mi se traziti redovni carinski postupak, sluske su oko 195€ ili 220€ zavisno od varijante za koju se odlucim.
Sta i kome placam u redovnom carinskom postupku i kako trazim da se to na taj nacin carini.
Sluske su iz EU, barem mislim da su pravljene u EU. (Eto ga jos jedan problem, to moram da pitam prodavce).
Da li carina zagleda detaljno posiljke velicne kutije sa slusalicama (npr 26x26x16 cm)?
Da li "samo" pogledaju sta je naznaceno kao vrednost na kutiji i proture dalje ili otvaraju i temeljno rade svoj posao, provaravaju robu i njenu cenu...?
Ima li koristi moliti Nemce da na kutiji napisu mnoooogo manju vrednost?
Koja bi to cifra od prilike bila da ne zavredi paznju i trud carinika da otvara paket i proverava sta je unutra?

Ozbiljno pitam... neki savet... sugestija...

Ako preteraju sa carinom i porezom da ne primam paket i sta da radim onda?
Hocu ja uzeti paket ali bi da mi ne zaracunaju barem vece dazbine nego sto stvarno treba.
Kazem postaru da vrati paket uz koje objasnjenje i zahtev i onda sta ja radim, koga trazim, zovem, ganjam da ne vrate paket vec da ponovo procene i odrede dazbine?

Pozdrav i unapred hvala svima na korisnim savetima.
 
Poslednja izmena:
Ono što sam siguran to je da ako ti je paket iz EU ili USA naša carina će ti zaračunati tačno onoliko koliko piše na paketu /fakturi, odnosno neće ništa sami procenjivati.
 
Ima li neko onu adresu na koju se salju dokazi carini o tome koliko je roba tacno placena? Izgleda da se rasprava zagubila posle splita tema, ne mogu da nadjem. Platio sam tcl 720 100$ i kontam da mi je sigurnije da im dostavim dokaze i platim 3000 nego da rizikujem pa da me izadju 5-6k troskovi.
 
kupio sam na nemackom ebay,na aukciji,neka stop svetla za auto za nekih 30ak eura......prodavac mi ih posalje DHL-om (tako on bar kaze),i to stigne kod nase carine vrlo brzo za nekih 4-5 dana....to je bilo 18 januara.....i od onda stoji na nasoj carini....

zovem danas da pitam sta se sa tim desava,covek po tracking broju nadje posiljku,i kaze da ima problema sa tom posiljkom jer u njoj nema nikakve fakture,racuna ili sta vec,na osnovu cega bi oni mogli da carine...(?).....covek sa kojim sam razgovarao mi je samo informativno dao informacije,ali kaze da ce mi uskoro poslati pismo na kucnu adresu,sa podacima i imenom carinika kojeg trebam da zovem da vidim sta dalje da se radi sa tim paketom....(?)

da li je neko imao ovakvu situaciju?....kada ce stici to pismo (ovaj sa telefona nije znao da mi kaze)?...da li cariniku trebam da objasnjavam da sam stop svetla kupio na ebay,da mu saljem link sa stranicom na kojoj se vidi zavrsena aukcija i cena po kojoj su dobijene,ili da mu odstampam tu stranicu pa da im saljem postom?

koooju smorr...
 
Ima li neko onu adresu na koju se salju dokazi carini o tome koliko je roba tacno placena? Izgleda da se rasprava zagubila posle splita tema, ne mogu da nadjem. Platio sam tcl 720 100$ i kontam da mi je sigurnije da im dostavim dokaze i platim 3000 nego da rizikujem pa da me izadju 5-6k troskovi.

Mislim da je Savska 2,11200 Beograd.
 
^ email mi treba, salju se screenshotovi koliko se secam. Sad cu da pogledam na sajtu ima verovatno i tamo, znam da sam ovde negde citao da je neko slao.
 
Poslednja izmena:
Ni google ni bench search ne prijavljuju rezultate za 40200 GPC Nis... a cini mi se da sam video u temi...
28.01.2015 13:19:19 11003 IZMENIČNA POŠTA - 18200 GPC NIŠ Otprema
28.01.2015 14:32:52 40200 GPC NIŠ - 40200 GPC NIŠ Otprema
Ovo znaci da se carini, jel' tako?
 
kupio sam na nemackom ebay,na aukciji,neka stop svetla za auto za nekih 30ak eura......prodavac mi ih posalje DHL-om (tako on bar kaze),i to stigne kod nase carine vrlo brzo za nekih 4-5 dana....to je bilo 18 januara.....i od onda stoji na nasoj carini....

zovem danas da pitam sta se sa tim desava,covek po tracking broju nadje posiljku,i kaze da ima problema sa tom posiljkom jer u njoj nema nikakve fakture,racuna ili sta vec,na osnovu cega bi oni mogli da carine...(?).....covek sa kojim sam razgovarao mi je samo informativno dao informacije,ali kaze da ce mi uskoro poslati pismo na kucnu adresu,sa podacima i imenom carinika kojeg trebam da zovem da vidim sta dalje da se radi sa tim paketom....(?)

da li je neko imao ovakvu situaciju?....kada ce stici to pismo (ovaj sa telefona nije znao da mi kaze)?...da li cariniku trebam da objasnjavam da sam stop svetla kupio na ebay,da mu saljem link sa stranicom na kojoj se vidi zavrsena aukcija i cena po kojoj su dobijene,ili da mu odstampam tu stranicu pa da im saljem postom?

koooju smorr...

Mozda da odstampas PayPal transakciju i da mu posaljes kao dokaz o uplati, pa ce na to da ti obracuna PDV... tako bi bar trebalo.
 
Odštampaj i ebay stranicu gde si kupio i izvod sa Paypala gde se vidi da je to ta kupovina.
 
@P307 Nemoj preko kurirskih sluzbi uzece ti oko 100 evra za spediciju i carinu. Pitaj da ti posalju obicnom postom mozda prodje i bez carine ili ako imas nekog u EU naruci na njega pa nek ti donese kad bude dolazio ovde.
Ili jos bolje naruci neke sluske iz Kine ima dosta dobrih proizvodjaca, 200 evra je mnogo za slusalice nema tu neka posebna pamet razlike su minimalne.
 
@P307 Nemoj preko kurirskih sluzbi uzece ti oko 100 evra za spediciju i carinu. Pitaj da ti posalju obicnom postom mozda prodje i bez carine ili ako imas nekog u EU naruci na njega pa nek ti donese kad bude dolazio ovde.
Ili jos bolje naruci neke sluske iz Kine ima dosta dobrih proizvodjaca, 200 evra je mnogo za slusalice nema tu neka posebna pamet razlike su minimalne.

Nazvao ja ups jer hoce prodavnica da salje "samo" ups-om, kaze sluzbenik na spediciji da oni ne zaracunavaju nista, ne uzimaju spediciju, carina obracuna svoje i neko donese...
Je li to tacno?
192,44 (cena bez D pdv) + 40 (UPS) = 232,44 x 1,1 = 255,684 x 1.2 = 306,82€ , carina i porez su 74€, bez spedicije koja bi mogla biti ali i ne mora?
Da li se spedicija dodaje ceni robe i postarine pa onda dazbine ili je ona zasebna i ne ulazi u osnovicu za carinjenje i porez?
Da li UPS uzim nesto za špediciju iako je ubrzani postupak carinjenja, da rade spediciju (a svaka spedicija je vec normalni postupak carinjenja, barem po mom shvatanju) morali bi ovaj proizvod cariniti sa 1% jer je pravljen u EU ... to je 20e manje ...

Ma ko zna, jos cu se ja popišmanit na sve ovo i ostati na ovim zvrcalicama...

Trazio sam ja od rodbine da donese ali , eto, znas, kao , pa , ovaj, onaj, nezgodno, nema ko da to primi kad djoje, necemo biti kuci ... mrš, nek se tjeraju, ovako mi je lakse kad znam da nikome "ne dugujem" sto mi je "ucinio"...
Tu "uslugu" ne bi otplatio do kraja zivota, na samrti bi me podsecali kako SU MI DONIJELI, ma za 100e necu da mislim o tome... mirnije se zivi.
 
Poslednja izmena:
Nisam imao iskustava sa pošiljkama iz inostranstva, kao i sa carinom, špediciom i pratećim pojavama. Pa je tako moja besplatna pošiljka dostigla cenu od 10 600 RSD. Ako ja kuriru sutra kazem da ne želim da prihvatim paket, a na žalost FedEx je posrednik, da li i kakve ću posledice imati? Dakle svi procesi su odrađeni, ostalo je samo da mi pošiljka putem city expresa bude isporučena.
 
Carina opet svaki dan obnavlja statuse otpreme. Zna li se dokle su stigli?
 
Nazvao ja ups jer hoce prodavnica da salje "samo" ups-om, kaze sluzbenik na spediciji da oni ne zaracunavaju nista, ne uzimaju spediciju, carina obracuna svoje i neko donese...
Je li to tacno?
192,44 (cena bez D pdv) + 40 (UPS) = 232,44 x 1,1 = 255,684 x 1.2 = 306,82€ , carina i porez su 74€, bez spedicije koja bi mogla biti ali i ne mora?
Da li se spedicija dodaje ceni robe i postarine pa onda dazbine ili je ona zasebna i ne ulazi u osnovicu za carinjenje i porez?
Da li UPS uzim nesto za špediciju iako je ubrzani postupak carinjenja, da rade spediciju (a svaka spedicija je vec normalni postupak carinjenja, barem po mom shvatanju) morali bi ovaj proizvod cariniti sa 1% jer je pravljen u EU ... to je 20e manje ...

Ma ko zna, jos cu se ja popišmanit na sve ovo i ostati na ovim zvrcalicama...

Trazio sam ja od rodbine da donese ali , eto, znas, kao , pa , ovaj, onaj, nezgodno, nema ko da to primi kad djoje, necemo biti kuci ... mrš, nek se tjeraju, ovako mi je lakse kad znam da nikome "ne dugujem" sto mi je "ucinio"...
Tu "uslugu" ne bi otplatio do kraja zivota, na samrti bi me podsecali kako SU MI DONIJELI, ma za 100e necu da mislim o tome... mirnije se zivi.
Ne znam za UPS ali imao sam negativna iskustva sa DHL-om i njihvom spedicijom od 4k dinara.
Pogledaj ovaj post UPS izgleda ne naplacuje spediciju.
Kad se carini u redovnom postupku carina nije fiksno 10% vec zavisi od carinske tarife, za slusalice je mislim 15%. Zamoli da ti prepolove vrednost fakture, na carini veruju dekleracijama iz EU
 
Nisam imao iskustava sa pošiljkama iz inostranstva, kao i sa carinom, špediciom i pratećim pojavama. Pa je tako moja besplatna pošiljka dostigla cenu od 10 600 RSD. Ako ja kuriru sutra kazem da ne želim da prihvatim paket, a na žalost FedEx je posrednik, da li i kakve ću posledice imati? Dakle svi procesi su odrađeni, ostalo je samo da mi pošiljka putem city expresa bude isporučena.

Neko ce to platiti sve. Ti ili posiljalac (plus povratni troskovi)
Da su bili normalni nazvali bi te pre postupka spedicije/carinjenja...

a besplatnih posiljki u prinicpu nema, posebno kad se salju fedexom... ako ti je to nesto bitno primi i progutaj stetu, pa nauci za sledeci put.
 
FedEx uvek zove pre carinjenja, jer im treba LK, koliko znam.
Za DHL je tako. Barem onaj skupi transport.

Ja sam sa UPSom samo jednom imao iskustva, iHerb posiljka (bilo je jeftino iz nekog razloga, ne secam se zasto pa sam iskoristio), i nije bilo spedicije, iako je bilo PDV/carine (ne secam se tacno).

Neko je potvrdio, cini mi se, da za DHL moze da se trazi skraceni postupak bez spedicije (carina 10% i vozi misko).
 
Stigla mi danas futrola za mobilni telefon, koju sam narucio 11og Januara, sa ebay.de Nisam nista platio od troskova
 
DHL skraceni postupak donosi nizu cenu spedicije od oko 20 eura + PDV naspram skoro 5000 klasican.
Donosi ustedu u vremenu.
Ali i donosi rizik od visoke carine, jer se tada carini po onoj stopi koja je najvisa tog dana, maksimalnih 22 posto.
Primer, ima 100 posiljki, i za koju je najveca carina, ta stopa se uzima i carini sve...

Tako da ako imas nesto vrednosti 1000 eur, a siguran si da je za to carina 5 posto, onda je bolje ici na pojedinacno, platis sprediciju, ali platis 5 posto na 1000 a ne 20 ili 22.
 
Jbt, pa u kakvoj kriminalnoj državi živimo, ovo je strašnije od strašnog.

Ovaj paket: http://www.ebay.com/itm/191369606521?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

Je slepac Siniša Batić procenio na 70 dolara, samo da bi mogao da rokne i carinu.

img20150130143439.jpg


img20150130143459.jpg
Da li ima ikakvog smisla žaliti se đubradima, i koji je postupak ili mi samo ostaje da besno šetam po sobi i psujem im sve po spisku.

Jbt, uzeli su mi pola. Ne mogu da verujem.
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno