Šta je novo?

Kako se brise na CD diskovima

dlekic

Čuven
Učlanjen(a)
16.08.2003
Poruke
41
Poena
604
Imam nameru da narezujem CD diskove koji imaju mogucnost da se brisu takozvani " pisi - brisi " cd diskovi . Zanima me s obzirom da cu Nero koristiti za rezanje tih " pisi - brisi " diskova kako se oni kasnije brisu. Da li se ponasaju kao obican hard disk recimo selektujem neki fajl na cd disku i pritisnem taster " delete " ili za brisanje moram da koristim neki program kao sto je Nero ili neki specijalizovani program
Molim vas za objasnjenje :zid:
 
ctp; Zanima me jos koliko puta moze da se narezuje jedan takav "pisi - brisi"
CD disk
 
CD RW mogu da se 'pisu-brisu' preko 1000 puta. Sto se tice brisanja ovakvik diskova, u Neru treba da uradis sledece: Recorder>Erase Rewritable (disk mora da je u uredjaju), posle cega ce isti biti spreman za novo rezanje.
CD RW mogu da rade kao HDD, za sta ti treba InCD program koji je moguce besplatno skinuti sa www.ahead.com. On "omogucava" formatiranje CDRW diskova u UTF formatu, cime se postize mogucnost 'drag&drop' narezivanja. Da bi ovo mogao da uradis, neophodno je da iskljucis Windows-ov servis za narezivanje i to na sledeci nacin: na properies od CD RW uredjaja, u opciji Recording iskljuci "Enable CD recording ..." i to je to.
 
Samo jedna mala ispravka da se ne zbunis - nije UTF (pretpostavljam da je lapsus u pitanju), nego UDF, a ako imas noviji rezac najverovatnije ima podrsku i za Mt.Rainer (unapredjeni UDF), pa ako se odlucis za ovu varijantu koristi MR format...
 
dlekic je napisao(la):
ctp; Zanima me jos koliko puta moze da se narezuje jedan takav "pisi - brisi"
CD disk
Ja sam moj prvi cd-rw obrisao jedno 600 puta, ispravan je potpuno, ali ga ne koristim vise jer je samo 2x, (Need for Speed) :D
 
isti postupak

Da li je isti postupak kod rezanja obicnih CDova koji se ne mogu brisati i
kod rezanja " pisi- brisi " diskova recimo u Nerou

Da li onaj ko reze vidi o kojoj vrsti diska je rec da li Nero kaze o kakvom disku se radi . Da li " pisi-brisi " disk isto ima opciju da ostane otvoren tj
multisecion opciju . Da li Nero vidi da je pisi-brisi disk vec rezan i brisan
ili to ne moze da vidi .

Da li kada se brise "pisi-brisi" disk mora da se izbrise ceo sadrzaj na njemu koji je narezan ili mogu da se obrisu samo odredjeni fajlovi sa njega a neki da ostanu
Hvala i pozdrav ;P
 
Re: isti postupak

dlekic je napisao(la):
" pisi- brisi "..." pisi-brisi "...pisi-brisi..."pisi-brisi"
:p Bilo bi lepo kad bi koristio uobicajeni naziv CD-RW, ovo je krajnje rogobatno...
 
Re: isti postupak

dlekic je napisao(la):
Da li je isti postupak kod rezanja obicnih CDova koji se ne mogu brisati i
kod rezanja " pisi- brisi " diskova recimo u Nerou

Da li onaj ko reze vidi o kojoj vrsti diska je rec da li Nero kaze o kakvom disku se radi . Da li " pisi-brisi " disk isto ima opciju da ostane otvoren tj
multisecion opciju . Da li Nero vidi da je pisi-brisi disk vec rezan i brisan
ili to ne moze da vidi .

Da li kada se brise "pisi-brisi" disk mora da se izbrise ceo sadrzaj na njemu koji je narezan ili mogu da se obrisu samo odredjeni fajlovi sa njega a neki da ostanu
Hvala i pozdrav ;P

Postupak je isti, program detektuje o kojem se disku radi i samo cesh morati da ga przish na manjoj brzini od vecine obichnih CDR-ova

Ima i opciju da ostane otvoren (multisession ne multisecion)

Mora da se izbrishe ceo sadrzaj kada se brishe CDRW, ali to nije neki problem, jel da?
 
Video sam da postoji CD R-W diskovi sa brzinama 2x-4x i da postoje sa brzinama
8x-10x . Koji od ova dva diska za rezanje je bolje uzeti da bi posle mogao da citam bez problema na bilo kom cd uredjaju .
Koju brzinu je najbolje podesiti u Nerou

2x , 4x , 8x ili 10 x

da bi rezanje i posle citanje CD R-W bilo bez problema
:confused:
 
Slobodno pishi onom brzinom za koju su mediji sertifikovani, naravno kolko ti i pisach dozvoljava, na ispravnim CD uredjajima necesh imati ni sa jednim problema, sa poluispravnim-zaprljanim ce te sve zezati tako da ti oni nisu merodavni...
 
dlekic je napisao(la):
Video sam da postoji CD R-W diskovi sa brzinama 2x-4x i da postoje sa brzinama
8x-10x . Koji od ova dva diska za rezanje je bolje uzeti da bi posle mogao da citam bez problema na bilo kom cd uredjaju .
Koju brzinu je najbolje podesiti u Nerou

2x , 4x , 8x ili 10 x

da bi rezanje i posle citanje CD R-W bilo bez problema
:confused:
Sto se RW diskova tice postoje 3 grupe rezaca:
1. stariji modeli koji su mogli RW (obrati paznju na ovo) diskove da rezu na 4x ili sporije (1x/2x/4x) i ne mogu da rezu na diskovima koji su sertifikovani za vece brzine rezanja od 4x (ali mogu da ih citaju bez problema)
2. HighSpeed modeli (malo noviji) koji mogu da rezu RW do 10x ili sporije (1x/2x/4x/8x/10x) i oni ne mogu da rezu na diskovima sertifikovanim za vece brzine, ali ih citaju
3. UltraSpeed (najnoviji modeli) gde spadaju brzine 12x/16x/24x/32x

Znaci, prvo proveri koje brzine podrzava tvoj rezac, pa ces znati i koje diskove da uzmes (gledaj da budu sto brzi, a moj savet ti je da uzmes Verbatim 2x-4x ili 4x-10x, a ako rezac podrzava UltraSpeed diskove onda sta nadjes da moze 24x)...
 
Re: isti postupak

drapin je napisao(la):
...

:p Bilo bi lepo kad bi koristio uobicajeni naziv CD-RW, ovo je krajnje rogobatno...

I kad bi manje bilo onoga "da li", "da li", "da li",...
 
nickname je napisao(la):
Slobodno pishi onom brzinom za koju su mediji sertifikovani, naravno kolko ti i pisach dozvoljava, na ispravnim CD uredjajima necesh imati ni sa jednim problema, sa poluispravnim-zaprljanim ce te sve zezati tako da ti oni nisu merodavni...

Ja sam imao problema da RW narezan na 4 brzina ocitam na pojedinim stubovima. Ne znam zasto, ali skoro ni na jednom nije hteo da se ocita dok na kompu radi super.
Naravoucenije:
Stavi rezac u muzicki stub
 
pa CD romovi starijih generacija (bas starijih cak i neki 8X) ne mogu da citaju RW diskove :mrgreen:
 
nixylive je napisao(la):
...



Ja sam imao problema da RW narezan na 4 brzina ocitam na pojedinim stubovima. Ne znam zasto, ali skoro ni na jednom nije hteo da se ocita dok na kompu radi super.
Naravoucenije:
Stavi rezac u muzicki stub

Shto je sasvim logichno jer vecina "stubova" (osim ovih novijih na kojima je to eksplicitno naznacheno) nema podrshku za chitanje RW diskova. Secash se starijih CD chitacha za koje si trebao da ubacish drajver da bi chitali RW diskovi? Pa poshto na "stubu" ne moze da se ubaci drajver, ostaje da chekash/kupish noviju generaciju uredjaja koji to podrzavaju "fabrichki"...
:wave;
 
Ja ionako nemam stub, nego kad sam rezao jedan cd da pustim nekim ljudima na njihovom stubu, a ono se ispostavilo da nece da ucita, a na pojedinim stubovima i cd plejerima hoce.
 
nixylive je napisao(la):
Ja ionako nemam stub, nego kad sam rezao jedan cd da pustim nekim ljudima na njihovom stubu, a ono se ispostavilo da nece da ucita, a na pojedinim stubovima i cd plejerima hoce.
Kao sto rece nickname. vecina stubova NE moze da cita RW diskove (bilo koje brzine), osim nekih (ne svih) novijih modela (u zadnjih 2-3 godine) na kojima je explicitno naznaceno da mogu da citaju CD-R i CD-RW...
 
O kej. Razumeo.

Nesto nevezano: Crni gde ti nestade topic sa linkovima. Neko obrisao? Najverovatnije ti moderator ostavio malo da ostali poskidaju pa uklonio???
 
nixylive je napisao(la):
Nesto nevezano: rni gde ti nestade topic sa linkovima. Neko obrisao? Najverovatnije ti moderator ostavio malo da ostali poskidaju pa uklonio???
Ako se ovo odnosilo na mene, evo ga ovde:
http://www.benchmark.co.yu/forum/viewtopic.php?t=30153&postdays=0&postorder=asc&start=150
 
Ma skoro kad mi stiglo obavestenje na mail za nove poruke na topic-u, ja ga posetim, kad ono - topic ne postoji. Ja reko, valjda iz onih razloga koje sam malopre naveo.
 
Mozda je bash taj post na koji pokazuje link koji si dobio na mail obrisan, shto se deshava kada neko poshalje "nedozvoljene sadrzaje"
 
Nazad
Vrh Dno