Šta je novo?

Cooler Master Hyper TX3

Valmont

Slavan
Učlanjen(a)
15.04.2008
Poruke
166
Poena
319
Interesuje me koliko dobro bi ovaj hladnjak zamenio moj trenutni box? Problem se dešava kada opteretim procesor BOINC-om, i kada radi na 90-95% opterećenja, ventilator na box cooler-u počinje dosta jako da se čuje, i ne samo da je nivo buke viši, nego je taj huk ventilatora neujednačen, što posebno para uši.

http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6602

Proverio sam i može da stane u moje kućište. Cena je pristojna, ~15€, i iskreno ne vidim razlog za boljim/skupljim cooler-om obzirom da procesor radi na default frekvencijama.

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Imao sam dotičan kuler i sa istim sam bio veoma zadovoljan hladio mi je E6300 Wolfdale OC na 4.0ghz bez ikakve muke.A TX3 je već duže na tržištu proveren kuler i da si pretražio ovde na Benchu video bi da ga svi hvale.
Ventilator na tx3 je solidan i veoma tih još ako ti cpu nije oc možeš da ga staviš na silent mod u biosu praktično nečujan onda, svaka preporuka za TX3 pogotovo sa tom cenom neznam što si i držao box.Postoji jedna mana a to je način kačenja samog fana na telo kulera jer se kači sa sistemom žica koje treba nategnuti preporuka postavi fan prvo na kuler pa onda kuler na ploču.Očekivane temp bi trebalo da ti budu bar 15c manje naspram box-a.
A drugi kuler koji možeš da pazariš u tom cenovnom rangu je Xigmatek Loki istih su performansi recimo da je Loki malo lakši za montažu ali zahteva vadjenje ploče ukoliko nemaš na kućištu backplate rupu.
 
Poslednja izmena:
Hvala, B-ZiGER. To me prevashodtno i interesuje - potpuna tišina. Ne znam koliko će se čuti kada CPU radi na 90-95% maksimuma, ali je sigurno tiši. Što zbog samog ventilatora (koji je verovatno kvalitetnije izrade), što zbog mnogo boljeg hladnjaka.

Upravo pročitah i na ITsvet-u da je i za Loki, verovatno, neophodno skidanje matične ploče. Nije to toliki problem. Ne oduzima mnogo vremena. Vidim da i Loki hvale što se tiče tišine. U jednom komentaru se navodi da se više čuje napajanje od ventilatora na hladnjaku. :)

Evo sada sam video na Xigmatek sajtu da Asgard ima backplate rupu.

Backplate.png


Dakle, Loki ili TX3? :)
 
TX3: Nivo buke : 17-35 dBA
Loki: Nivo buke : 20-28 dBA

Vidim da za Loki piše da ima 4-pin priključak dok za TX3 ne piše. Šta to znači?
 
Cooler Master TX3 takođe ima 4-pin priključak, kako je i navedeno na sajtu proizvođača (link koji si postavio).
 
Poslednja izmena:
TX3 je sasvim pristojan cooler, koji je na mom i5-760 snizio temperature bas za nekih 15 stepeni, kako to i rece B-ZiGER. Montira se bez skidanja maticne, ima 4-pin prikljucak.

Tacno je da je postavljanje venta pomalo problematicno, sa sistemom zica. CM je inace izbacio unapredjenu verziju, kod koje se vent kaci mnogo jednostavnije (fan bracket version, RR-910-HTX3-G1), ali je kod nas za sada nema, za razliku od poboljsane verzije Hyper 212 Plus (RR-B10-212P-G1), koja je i ovde dostupna.
 
I ja sam pre nedelju-dve uzeo TX3 za moj komp, veoma sam zadovoljan sa njim.
 
TX3 je sasvim pristojan cooler, koji je na mom i5-760 snizio temperature bas za nekih 15 stepeni, kako to i rece B-ZiGER. Montira se bez skidanja maticne, ima 4-pin prikljucak.

Tacno je da je postavljanje venta pomalo problematicno, sa sistemom zica. CM je inace izbacio unapredjenu verziju, kod koje se vent kaci mnogo jednostavnije (fan bracket version, RR-910-HTX3-G1), ali je kod nas za sada nema, za razliku od poboljsane verzije Hyper 212 Plus (RR-B10-212P-G1), koja je i ovde dostupna.

Nisam ovo znao, i posto planiram 212+ krenuo sam malo da gledam po sajtovima prodavnica. Svi imaju RR-B10-212P-GP verziju, nisam nasao tu RR-B10-212P-G1 o kojoj pricas. Ajde baci link ovde ili na pm gde moze da se najde. Ako je vec unapredjena i bolja sto da ne kupim tu.
 
Nisam danas pazario pošto sam imao neki problem... Moram sutra da putujem. Do kraja radne nedelje ću kupiti TX3 i javiti utiske nakon montaže.
 
Nisam ovo znao, i posto planiram 212+ krenuo sam malo da gledam po sajtovima prodavnica. Svi imaju RR-B10-212P-GP verziju, nisam nasao tu RR-B10-212P-G1 o kojoj pricas. Ajde baci link ovde ili na pm gde moze da se najde. Ako je vec unapredjena i bolja sto da ne kupim tu.

Sirim odgovorom sam ti uzvratio na pm koji si mi poslao.

Radi upoznavanja ostalih kolega > Nisam pazario 212+ G1, tako da ne mogu da garantujem da li ga neko trenutno ima na stanju, ali dok sam bio zainteresovan i zvao redom da pitam, bilo je maloprodaja koje su mi tvrdile da ga imaju ili da ga mogu nabaviti u roku od par sati.
 
A ovi TX3 sto kod nas imaju su ovi RR-910-HTX3-GP? Tj. stara verzija...
 
Kupio sam ga danas, napokon.

Temperature su dosta niže, po 15 stepeni za svako jezgro na 95% opterećenja. Nisam zadovoljan. Prevashodno sam kupio hladnjak da bih zamenio neujednačenu buku box cooler-a/ventilator-a. I dalje se čuje, za mene, vrlo neprijatan, neujednačen huk ventilatora. Dakle, buka nije manja. Druga je frekvencija, obzirom da je ventilator 90mm i veći od box-a, ali je buka i dalje prisutna.

Hvala svima na preporukama. Verujem da ste imali najbolju nameru.

Moj utisak - bačen novac.
 
krastavac, mozda si trebao da ides na skuplju varijantu 212+
a posto si ga tek kupio, mislim da imas pravo da ga zamenis ako nisi zadovoljan.
Doplati jos hiljadarku i trebalo bi da si zadovoljan :)
 
Problem je što više nisam siguran. Možda je ovo standardna buka a meni je velika. Možda bi i 212+ bio identičan. Misliš da bi on zbog ventilatora prečnika 120mm bio tiši?

Meni se čini da je problem više taj neujednačen rad ventilatora. Temperature su jako niske, oba jezgra ispod 50 stepeni pri 95% opterećenja - to je jako lep rezultat. S druge strane, pitanje je da li se može dobiti nizak nivo buke prilikom tolikog opterećenja sa bilo kojom varijantom vazdušnog hlađenja. Naglašavam da je u idle-u, na mojoj konfiguraciji, smrtna tišina. Upravo sada, CPU radi na 100% ali je "buka" prijatnija - obzirom da je huk ventilatora ujednačen.

Možda kada bi postojao način da oborim broj obrtaja ventilatora iz Windowsa, pa neka temperature i skoče do 55 stepeni, samo da bude veća tišina.
 
Poslednja izmena:
Pa ako nisi OC procesor ogranici ga na 1200-1500rpm bice sasvim dovoljno ili jos bolje uzmi ovo Arctic F9 PWM
 
CPU radi na default frekvenciji. Kako da ga ograničim?

P.S. Pokušaću prvo sve što mogu sa ventilatorom koji stiže uz CM TX3. Ako nikako ne bude vredelo, probaću sa drugim ventilatorom.
 
skini easy tune6 utility sa GB sajta,u njemu imas smart fan opciju imas verovatno i bolje programe za to ali meni ovaj zavrsava posao
 
Hajde probaj u biosu ploce da podesis da ti cpu fan radi na voltage umesto na pwm. Kod mene se tada vrti na mnogo manje obrtaja.
 
Evo šta kaže Everest za broj obrtaja ventilatora:

Fan.png


2258 obrtaja ventilatora na CPU deluje mnogo.

@everton: Upravo skidam i probaću za koji tren.

@Tesha: Nisam našao tu opciju kod mene u BIOS-u.
 
Poslednja izmena:
O.K. Evo ga Easy Tune6:

EasyTune6.png


Kako da podesim broj obrtaja?
 
Pri 2250 obrtaja svaki ventilator je bučan, CM Blade Master 92 na TX3 se svakako prilično neprijatno čuje preko 1200-1500 obrtaja.
Ventilator na kuleru se okreće na 80% i jedva uspeva da održi temperaturu ispod 50C pri sobnoj temperaturi pretpostavljam oko 25C .
Obzirom na ove podatke ne bih se baš upinjao da smanjujem broja obrtaja ventilatora, neće biti dovoljno efikasan pogotovo kad se ambijentalna temperatura poveća.
Kanda je problem u visokom nivou opterećenja procesora i temperaturi koju pri tom disipira.
Pored toga Chasis fan sa 750 obrtaja izgleda da ne vrši baš najbolje funkciju, ne odvodi temperaturu koju TX3 disipira van kućišta a i temperatura chipseta ti je prilično visoka.
 
Tu nesto debelo ne stima... Meni se vrti na 2300-2400 rpm kada na 100% opteretim phenom II x4 b50 i jos oc-ovan na 3600. Mozda nije lepo nalegao hladnjak na procesor, mozda nisi lepo naneo pastu, proveri jos jednom one pushpinove koji ti drze hladnjak... Nadji u biosu Cpu Smart Fan Control-trebalo bi da se nalazi u monitoringu, odnostno tamo gde ti pokazuje temp, brzinu ventilatora i napone, i promeni na voltage. Evo koliko se kod mene okrece ventilator u leru -
 

Prilozi

  • hwmon.jpg
    hwmon.jpg
    166.2 KB · Pregleda: 121
covek zeli da mu se ventilator stalno vrti na recimo 1500rpm. nista da ne seta dole/gore. bez obizra na temperaturu 1500rpm i tacka.

easy tune to ne radi. speedfan to ne radi.
cime to podesiti na pwm ventu bez kupovine fan controlera
 
Tesho, moraš da čitaš. TX3 je oborio temperature za 15 stepeni. Dakle, CPU radi konstantno na 100%. Temperature ne prelaze 50 stepeni. I to je odličan rezultat. Dakle, nema govora o tome da je hladnjak loše namešten. Pasta je Noctua NT-H1.

Mene interesuje ovo što je Illidan napisao: Kako oboriti broj obrtaja ventilatora sa sadašnjih 2300-2400 na konstantnih 1500?

P.S. Nije mi problem ako temperature odu gore, ionako su prilično niske, bitnija mi je veća tišina. Imam klima uređaj i neće biti većih toplotnih razlika.
 
Poslednja izmena:
Pa jel ima u BIOS-u Cpu Smart Fan Control, jesi pokusao tamo?
 
Probaj da prikacis ventilator direktno na 5v pa ako ti odgovara odnos buka/temperatura ostavi tako. To sto je vent pwm ne znaci da ne moze da radi na nizem naponu od 12v.
 
Nazad
Vrh Dno