Šta je novo?

Sta ocekivati od internet provajdera u buducnosti

Pa bolje i to nego da moljakaju eu za tamo neke pristupne kredite. Ovako, angazuju privatnu firmu (ili vise njih) i rese problem infrastrukture za duzi vremenski period.
 
Nema po gradu ništa kroz vazduh, nema nadzemnih vodova. Može van grada, ali u centru jok.
 
Pa to je glupo. Okrecu glavu na stranu kad je u pitanju sbb, a kad je u pitanju eto sad Nuba i ostala ekipa opticara, njima ne daju.
 
Za mikro-rovove (microtrenching) ne treba dozvola jer se tako izbegava Zakon o planiranju i izgradnji (ima na ES-u više o tome). Jes' da je ružnjikavo na pojedinim mestima, ali se može odraditi bilo gde u gradu. Nešto na tu foru su i radili ti iz Nube po pojedinim blokovima.

edit:
To otprilike ovako izgleda. Secne se linija, položi izolacioni kabl i unutra (kroz taj kabl) polaže optika.

7631093.jpg


Više o tome na ovom linku. (ili skinite pdf fajl ako vaš pretraživač nema podršku za čitanje pdf-a)
 
Poslednja izmena:
Ocekujem(nadam) da ponude neke lowcost pakete.

Mislim da se preteruje sa brzinama, vise bih voleo da vidim paket od 500din/mesecno - Flat 2Mbs/256kbs.
 
Ocekujem(nadam) da ponude neke lowcost pakete.

Mislim da se preteruje sa brzinama, vise bih voleo da vidim paket od 500din/mesecno - Flat 2Mbs/256kbs.
Kao i većina korisnika u Srbiji. Problem je što kompanije hoće da imaju dobru zaradu. Mogu samo da ponude veće brzine.
 
Targo ce ponuditi 10Mb/s kao najmanju brzinu a upload ce biti 5Mb/s, tj. 1/2 odnos. Pise da ce najjaca brzina biti 80Mb/s, ali iz price sa njima mislim da mogu da ponude korisnicima i nekoliko Gb/s. Usluga treba da krene krajem marta. Bili su juce kod mene, gledali gde ce da postave optiku i gde da buse vertikalu, a kazu mi da su dosta optike vec postavili po zgradama. Jos uvek ne znam koje ce biti cene, ali kapiram da cemo svi znati za par nedelja.
 
Zna li neko odprilike koji bi postotak pokrivenosti trebao da ima Targo?
 
Imas na njihovom sajtu mapu.
http://www.nubanet.rs/metro-beograd.html

Ali da budem precizniji ako niko nije busio mikro rovove ispred tvoje zgrade u zadnjih meseci onda nema ni optickog neta.
Ako jeste neko busio prepoznaces, jer na rovovima ima tablica sa nazivom Nuba Invest.
 
Ako je samo u Beogradu, ko je postavljao one silne opticke kablove u Novom Sadu pre dve godine?
 
Mož' biti sam Telekom ili TelefonKABL. NubaInvest (vlasnik Targo Telekoma koji uvodi optiku u blokove) takođe ima i mrežu do Novog Sada, pa nije isključeno da i oni imaju udela u tome (naravno, zaseban udeo).
 
Mislim da je bilo price da je to JKP Informatika razvlacila optiku po NS.

EDIT: Sad posetih njihov sajt i vidim da se hvale optikom po gradu, tako da oni imaju sigurno.

Данас, захваљујући MAN мрежи великог капацитета, која се састоји од 80 км оптичких каблова положених на ужем и ширем терени града, више од 70% територије Новог Сада покривено је оптичким кабловима, а повезивање удаљених тачака по граду се обавља преко WIFI технологије.

Визија развоја оптичке телекомуникационе инфраструктуре усмерена је на развој тзв. FTTH (fiber to the home) или оптике до појединачног корисника. На тај начин би се корисницима понудили и до више пута економичнији, а квалитетнији сервиси као што су : интернет (пружање услуга интернет провајдера у складу са дозволом RATEL-а), телефони, IP телевизија и телефонија, виртулени десктоп рачунари.
 
Poslednja izmena:
Informatika. Drug na poslu ima informatika net, i ima 20/20 ja mislim.
 
Pre neki dan vidim u svim sandučićima neka pisma, targo telekom se reklamira i najavili su besplatnu optiku do svakog stana, kažu da su već stigli do zgrade a uvodiće svakom ko želi bez nadoknade fiber do stana. Kažu i da usluga startuje u martu. Vidim ja da će biti uskoro bye bye telekom.
 
Telekom će morati da bude fleksibilniji i da više misli na svoje korisnike nego do sada. Kao monopolista navikao se da "nudi šta nudi, a ko neće nek' ostavi". E pa ne može tako više, prošla su ta vremena. Ima da se bore za svakog korisnika, da slušaju šta korisnici žele i da idu u korak s konkurencijom. U suprotnom, izumreće kao dinosaurusi - dominantni, naizgled nepobedivi ali...
 
Mislim da je bilo price da je to JKP Informatika razvlacila optiku po NS.

EDIT: Sad posetih njihov sajt i vidim da se hvale optikom po gradu, tako da oni imaju sigurno.
Pa proslo je dosta vremena od kako je to postavljeno. Zasto niko nema FTTH u ponudi?
 
Sukob interesa?! :) Mozda dodje do promena sada kad se vec zna da privatne firme krecu sa FTTH ka obicnim korisnicima.
 
Pre neki dan vidim u svim sandučićima neka pisma, targo telekom se reklamira i najavili su besplatnu optiku do svakog stana, kažu da su već stigli do zgrade a uvodiće svakom ko želi bez nadoknade fiber do stana. Kažu i da usluga startuje u martu. Vidim ja da će biti uskoro bye bye telekom.

A da nam kazes gde zivis?
 
Ocigledno zivi na NBGD, jer za sada se ne pominje postavljanje optike u druge delove grada.
 
NBGD je verovatno najveća koncentracija korisnika i verovatno najlakše kopanje, pa se zato tu najviše i postalo optike... Ali polako, doći će i u druge delove grada. :)
 
NBG veca koncentracija od Vracara?:) Jesu vece zgrade, ali na NBG izmedju zgrada postoji prostor za 20 zgrada, dok na Vracaru ima taman za jedan kabl :D
 
a povrsinu si zaboravio? :d

btw, znam da je telegroup postavljao dosta kablova za telekom... sad ne znam tacno gde al mogu da se raspitam...
 
NBG veca koncentracija od Vracara?:) Jesu vece zgrade, ali na NBG izmedju zgrada postoji prostor za 20 zgrada, dok na Vracaru ima taman za jedan kabl :D

Uh bre covece, ne radi se o koncentraciji zgrada, BTW na NBG gde i ja zivim su mnooogo vece zgrade nego na Vracaru, ali ne kupuju zgrade net covece vec stanovnici tih zgrada, a u blokovima u jednoj zgradi ima vise nego na Vracaru u 10 zgrada o cemu ti covece pises kakva koncentracija zgrada, ne koncentracija zgrada vec LJUDI!!!
Ljudi ce da placaju taj net ne zgrade.
 
Ti si stvarno mislio da sam ja ovo "jako ozbiljno" napisao?:)

Na NBG-u su sedista velikih firmi koji su najveci korisnici, itekako je NBG najgusce mesto po kolicini korisnika.
 
Pa nece firme da se raspistolje sto se tice p2p-a vec kucni korisnici. Sta znaci firmi 100/100 Mb ? Posalje fajlove, primi to je gotovo za sat vremena top. Eventualno u pozadini neka skype podrska (koja smesno trosi) i to je to. Prodje radno vreme i onda nocni cuvar paljba na xhamster-a i onda ujutru sve jovo na novo. Daleko vece iskoriscenje i opravdanija investicija bi bila kod privatnih korisnika, kucnih korisnika. Sa lepim cenama mnogi bi presli na jace pakete i imali bi i jak odjek kod prijatelja tih koji su vec poceli da koriste usluge. Najbolja reklama je preporuka. A i retko koja firma ce da uzme neki brzi paket (preko 20 Mb) jer svi znamo ko su gazde i vlasnici u Srbiji - teske jajare.
 
Ti si stvarno mislio da sam ja ovo "jako ozbiljno" napisao?:)
Ne znam s kojom "jacinom ozbiljnosti" si to napisao, ali umem da citam sta si napisao!!!
Nema veze ukoliko si to neozbiljno napisao, sve jedno znas da ce uvek biti NBG prvi po takvim stvarima jer im se najbrze vrati ulozeni novac, jer je mogucnost veca jer ima vise ljudi nego bilo gde u Beogradu.
Uostalom nije ni bitno samo nek vec daju jednom pa ce onda lagano i ostali delovi BG a onda i veci gradovi SRB dobiti FTTH, a sto se tice firmi sto je @dulsrules napisao 101% se slazem ;)
 
Pa nece firme da se raspistolje sto se tice p2p-a vec kucni korisnici. Sta znaci firmi 100/100 Mb ? Posalje fajlove, primi to je gotovo za sat vremena top. Eventualno u pozadini neka skype podrska (koja smesno trosi) i to je to. Prodje radno vreme i onda nocni cuvar paljba na xhamster-a i onda ujutru sve jovo na novo. Daleko vece iskoriscenje i opravdanija investicija bi bila kod privatnih korisnika, kucnih korisnika. Sa lepim cenama mnogi bi presli na jace pakete i imali bi i jak odjek kod prijatelja tih koji su vec poceli da koriste usluge. Najbolja reklama je preporuka. A i retko koja firma ce da uzme neki brzi paket (preko 20 Mb) jer svi znamo ko su gazde i vlasnici u Srbiji - teske jajare.

Donekle se slažem, ali ne u potpunosti. Ne treba im 100/100 svakako, ali ako recimo imaš 10 računara u firmi gde ljudi kontantno nešto rade, primaju/šalju mejlove, u mejlovima brdo atačmenata, traže se podaci po netu, a i pogleda se poneki youtube klip... Brzo će 4/0.5 da se zaguši, pa čak i svemoćni (i preskupi) 16/1. Zato mislim da će biti baš pun pogodak 20/20, za manje firme i 10/10.

Sve ovo pišem jer se iz tvog tona zaključilo da će samo nekolicina firmi uzeti čak i taj paket, dok će većina birati najmanji. Ja naprotiv mislim da će većina birati 20Mbs, dok će malobrojni ići na 100Mbs. Više će ovo značiti privatnim licima jer će doneti pristojan upload za male pare, kontam da će i uz minimalni paket upload biti dobrano veći nego u sadašnjim adsl paketima. 10/10 za 15e i Bog da nas vidi. Sve jeftinije od ovoga je pravi poklon.
 
Naravno da ces moci na prste da izbrojis firme sa vecim apetitima od recimo tih 20 Mb/s (koje i bez fibera mogu da dobiju na celoj povrsini grada, skoro). A samo pogledaj koliko ima ljudi ovde na forumu, konkretno u ovom podforumu koji znaju vise od mnogih ljudi koji rade u raznoraznim isp-ovima. Ovde ljudi znaju sta znaci brz internet. Neki gazda tajkun, on nema potreba da placa bilo sta brze jer nece nikad skidati piratizovane blu ray diskove i sta vec. On gospodin covek ode u bioskop, ode na premijeru nekog filma u evropu ili vec gde treba. Fejs i yt se i ovako nece brze ucitavati od onoga kako je sada stanje preko koaksijalca i adsl-a. Zato kazem, najvise mogu profitirati od kucnih korisnika (jeste da i oni samo arce yt i face uglavnom) ali ipak ce se doci na ono ajde da merimo ciji je veci (brzi). U Rumuniji i Bugarskoj niko nije hteo da placa sumanute cene za brz net pre nego sto je drzava obezbedila kredit za infrastrukturu i tek sad svi cepaju neke lude brzine jer su pristupacne i lako dostupne (a sve rade ko i onaj baja sa 8/1 kod nas, yt i face).
Dakle hocu da kazem, treba raditi na popularizaciji sirokopojasnog interneta u Srbiji, lupati na sva zvona.
Masa ljudi ne zna kako internet radi (ili kako bi trebao da radi). It nepismenost je na visokom nivou.
Tu je problem. To treba prvo resiti.
 
Poslednja izmena:
Kada kažu da su pokrili 70% Novog Sada, da li misle na teritoriju, populaciju, objekte,...ili odokativno?!

Kod mene u kraj i ako dovuku optiku, biće do solitera koji je 100m od mene, jer ima više stanovnika nego cela moja ulica. Optiku do kuće mogu da očekujem...u najboljem slučaju...2018. godine.
Ma zabole me za optiku, imam lepo dvorište za roštiljanje :D
 
Nazad
Vrh Dno