Šta je novo?

iPhone 4S & iOS5 - zvanična tema

Falcon

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
19.02.2002
Poruke
7,276
Poena
945
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5900X
Matična ploča
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
RAM
2x16GB Kingston 3200
GPU
ZOTAC RTX 3090 Trinity OC
Storage
Samsung 980Pro 2TB | Samsung 980Pro 1TB | Samsung 951 500GB
Zvuk
Creative Sound Blaster Z & Sennheiser HD555 | Marantz Cinema 50 & Jamo C607 + C60 CEN + C60 SUR + C601 | SVS PB1000
PSU
Corsair 850W HX
Kućište
Corsair 600T
Monitor
Asus ROG Strix XG43VQ | LG OLED C2 55" | BenQ W1050 + AVtek Cinema 16:9 105"
Miš & tastatura
Logitech G502 | Alienware AW768
Ostale periferije
Playstation 5
Laptop
HP EliteBook 850 G8
Tablet
iPad Air
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch 7
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Otvaram ovu temu kako se rasprava o skoro najavljenoj 5. generaciji iOS ne bi odvijala u drugim temama, nego na jednom mestu.
 
Negde procitah da ce iOS5 biti jailbreak-proof, to mi se ne svidja, mada mi deluje nerealno...
 
Svaki je JB-proof dok ne izađe JB :D

Još ako izbace sledeću generaciju telefona bez SIM kartica, ova platforma će izgubiti dobar deo svojih poklonika...
 
^To eventualno za USA trziste. Skoro je CEO Verizona (ili sta je vec...) rekao nesto u smislu da ce i oni imati iPhone kad i AT&T i da ce korisnici moci da biraju...Bilo na engadget-u cini mi se.

Inace, ako bude za sve onda si potpuno u pravu.
 
To je jedna od jacih gluposti , ta sim emulacija sa memorije telefona. Plasim se da nece moci da se uzme IP bez ugovora u tom slucaju.
Takodje postoje razlicite price oko naziva, da li ce biti IP4S ili IP5.
 
Mislim da ce se novi iphone zvati 4s jer ce ubaciti novi procesor A5 i ponovice se prica 3 -3Gs. Kameru ce verovatno povecati na 8MP mada su MP nebitni za kvalitet fotografije, ovo sto su uradili na 4ci je pun pogodak. Forsirace novu platformu iOS5 i upravljanje glasom, notifications-i i sl. Dizajn verujem da ce ostati slican ako ne i isti. Stotine masina za secenje stakla koje su navodno kupili za izradu ekrana cenim da ce upotrebiti za 6tu generaciju, voleo bih da gresim. Apple neke stvari izbacuje pre svih, a sa nekima kasni poprilicno. Bilo bi dobro da to promene i da uvek izbacuju top telefon i sto se tice hardvera i sto se tice iOS-a.
 
Svejedno je peta generacija iPhone-a.
 
Istina :)
Poenta je da samo Apple zna kad ce i sta ce izbaciti. Mozda ce se nesto malo bolje moci naslutiti na temu 5th gen iPhone-a posle WWDC-a.
 
To je jedna od jacih gluposti , ta sim emulacija sa memorije telefona. Plasim se da nece moci da se uzme IP bez ugovora u tom slucaju.

Mozda je glupost iz ugla nas koji zivimo u bednim drzavama, tamo gde se iPhone moze kupiti na ugovor (a moze skoro svuda), nista se nece promeniti...
 
Svaki je JB-proof dok ne izađe JB :D

Još ako izbace sledeću generaciju telefona bez SIM kartica, ova platforma će izgubiti dobar deo svojih poklonika...
Da, ali vidis da ovima iz jb dev team-a ne ide bas sa A5-icom. Jos uvek nema JB za iPad 2, niti nekih glasina da ce biti u skorijoj buducnosti. Tako da ova prica sa jb-proof ne deluje toliko nerealno. Nadam se da gresim.
 
Ja ni ne ocekujem da ce ga Dev Team prvi izbaciti JB bez obzira sto ga comex ima.
Sigurno ce opet Chronic Dev Team da bude prvi, a oglasio se onaj njihov p0sixninja koji je reka da ce ga biti uskoro.

Sto se sim kartice to su samo rekla kazala i zasto ne bi moglo recimo da imas simfree telefon bez sima, samo menjas u menu koju ces karticu da koristis?
 
Ja ni ne ocekujem da ce ga Dev Team prvi izbaciti JB bez obzira sto ga comex ima.
Sigurno ce opet Chronic Dev Team da bude prvi, a oglasio se onaj njihov p0sixninja koji je reka da ce ga biti uskoro.

Sto se sim kartice to su samo rekla kazala i zasto ne bi moglo recimo da imas simfree telefon bez sima, samo menjas u menu koju ces karticu da koristis?

zato sto neces imati nase mreze u meniju

bice simfree ali u apple implementaciji ;)

iskreno ne verujem da ce izbaciti sim karticu
 
Emulacija SIM je možda zgodna za ne toliko mobilne korisnike. Sa stanovništva ekstremne eksploatacije (pošta i pozivi) često mi se dešava da se isprazni baterija a da nisam u stanju par sati da je napunim. Moja politika je da uvek imam rezervnu punu bateriju (pošto nemam iPhone trenutno) što je kod iPhone, naravno, nemoguće. Logika sa bivšim 3GS mi je bila da imam neki drugi telefon (sa privatnom SIM karticom) pa kada se iPhone isprazni, prebacim SIM.

Ne znam da li razmišljaju o tom problemu tj šta kada se isprazni baterija? Nemaš SIM, ne možeš da promeniš bateriju, nedostupan si. Jedino da naprave neki gedžit koji radi na vetar, tj da duvam u nedostatku vetra da bih napunio bateriju.
 
Poslednja izmena:
Već sad imaš problem sa iPhone 4 i njegovom micro SIM karticom koju ćeš teško ubaciti u neki drugi telefon.
 
Pošto sam imao i android i iOS (opet sam na iOS), mogu da kažem da je ovaj koncept čista kopija android platforme... Ali (i) ako to ne urade, iOS će ostati veliki promašaj u odnosu na android platformu, jer je tamo mnogoooo bolje odrađen taj sistem notifikacija, odnosno obaveštavanja korisnika o svemu i svačemu što se dešava u samom OS-u koji je povezan sa svim i svačim preko neta...
Tako da, i treba da iskopiraju ono što nedostaje! Ovo definitivno nedostaje iPhone uređaju, samo što su neki korisnici toga svesni, a neki to ne žele da priznaju i nazivaju ga "savršenim" OS-om.
Čekam da osvane ovaj dan, kada će ovaj iOS stići na moj iP4!

EDIT: I kakav je ovo koncep? (Ne)zvaničan ili ? Koliko je ovo što vidimo, pouzdano da će zaista biti?
 
Poslednja izmena:
Zasto si se vratio na iPhone ako ne valja?
Za notifikacije koristi Lockinfo na iphone za sada i nemas problema.

A taj koncept o kome pricate nije izbacio apple vec neki covek je prikazao kako on zamislja to, i widgete nije izmislio google android.
 
Poslednja izmena:
Čekaj malo, ja sad čitam komentare (i na drugim tridovima) i ništa mi nije jasno. Svi korisnici "kukaju" mesecima kako im fale vidžeti, obaveštenja, ovo-ono i kada sada sve to dođe u novoj platformi onda je to sada "kopija Android platforme". Pa obaveštenje je obaveštenje, ne može da bude kopija, vidžet je takav kakav je, ne možeš izmisliti nešto drugo jer onda nije vidžet. Pa i Google nije izmislio vidžete, Microsoft ih je prvi uvrstio u svoju Active Desk platformu (zvali su se Active Desktop Items) još pre 15 godina (možda i više).

To što su gotovo svi proizvodi na današnjem tržištu "look-alike" je sa praktične primene dobro jer korisnici lako prelaze sa jednog proizvoda na drugi, ne vezano da li je to telefon, računar, fotoapart ili konzola za igru.
 
Uvek večito pitanje i hejtovanje...
Vratio sam se isključivo zbog kvaliteta uređaja.
Bio sam na HTC DHD, a zbog loše baterije prešao na Samung Galaxy S.
Hardverski su oba na istoj lestvici kao i iP4 (subjektivna stvar, mada ima tu i objektivnosti, ako govorimo o pojedinim delovima samih uređaja), s tim što garantujem da je Android OS, mnogo ispred iOS-a!
Svi vi koji ste imali samo iOS (iP) ne možete i niste kompetentni da pričate šta je bolje, jer niste probali obe stvari.
Ja samo kažem, da će u ovom slučaju (koncept -> realnost) stvari za sam iOS biti značajno bolje, nego što je to danas situacija..

A tvoja malicioznost, samo govori o tome koliko si ograničen u nekim stvarima. Bez ljutnje... i ne brini, sigurno se nisam vratio zbog iOS-a!
Zasto si se vratio na iPhone ako ne valja?
 
Pa sto onda ne kupis lepo neki Vertu telefon i budi miran, i ne znam odakle sada tebi info da niko od nas nije koristio android kojeg imas na svakom koraku?
Android OS jeste ispred iOS samo ako ti je homescreen glavna stvar na telefonu i dalje od toga ne ides, (uskoro nece biti ni to) i ako volis da umesto programa i igrica tri puta dnevno na telefon ubacujes neki improvizani rom koji sigurno nece da radi kako treba, :) dok ostale prednosti kao sto su stabilnost i veliki izbor kvalitetnih stvari na iPhone precutkujes i nisam uopste video da si se na bilo sta zalio za android ali ipak si se vratio na iPhone, a bas za iPhone stalno kukas.
 
Ja se nadam da ce ubaciti Widgete. Boli me ako je to kopiranje (ionako je Android kopirao tonu stvari sa IS-a) i rado cu ih koristiti.

Svidja mi se ideja (koja kruzi netom), da widgeti budu na posebnoj stranici - pre Search stranice.
 
Ok, ovo će biti moj poslednji post upućen u ovom pravcu/smeru.
Nema potrebe da mi sugerišeš koji telefon da uzmem ili ne. Uzeo sam šta sam hteo i to je to. Ja samo govorim o tome da ovom iOS-u fali gomila nekih upotrebljivih stvari, a apple sve što radi poslednjih godina (u okviru izbacivanja "nove" verzije iOS-a) jeste npr. izmena crvene ikonice za voice rec. u plavu! Ja sam na iOS platformi oko 2,5 godine. Toliko je novih verzija OSa izbačeno, da ništa novo nije urađeno! Najjeftiniji android telefon je imao (još pre koliko) mogućnost da napravi glupavi hotspot, ali iOS ne, sve do ver. 4ke! Daj molim te. Kako možeš te stvari da podržavaš?
S druge strane, ako staviš normalan ROM (Android), sve će ti raditi normalno, a funkcionalnost će i dalje biti nekoliko koplja iznad iOS-a. To što ti misliš da je svih 300 ili 500 hiljada aplikacija upotrebljivo (NOT!), to je isključivo tvoj aspekt. Ja mislim da tamo (AppStore) ima 0.01% upotrebljivih apps a mnogo manje od toga i koristi svako od nas! Tako da, ne vidim zbog čega TI mrziš Android i zašto ga toliko nipodaštavaš?

Ponavljam, jedino što mi se dopada u ovoj priči jeste kvalitet samog telefona, a iOS, veruj mi, osećam se kao i kada sam imao 3g telefon, pre 2,5 godine!

I Ne znam odakle ti pravo da kažeš da kukam stalno za iPhone? Kada si ti mene video i gde sam ja to radio? Nije mi jasno...

EDIT: Ja sam i rekao da treba da iskopiraju sve što valja na Androidu! Toliko...
 
Ja ne mrzim android nego mi smeta kada tamo ljudi cute kada im telefon radi svasta (cesto se to desava i sa zvanicnim romom) i kvalitet samih programa i igrica je i dalje ispod onog na iOS, a na iPhone traze dlaku u jajetu, ali kada trebaju da biraju za sebe izmedju apple i samsung recimo, onda biraju apple....
Recimo sada iOS dobije widgete i nove notifikacije, da li to znaci da ce biti neuporedivo bolji OS i to je najbitnija stvar na telefonu?
Pa ja sam imao onaj SPB mobile shell na wm telefonu veoma davno i lepa je to stvar ali problem je sto telefon najmanje koristim na homescreenu i ne moze to da mi bude presudna stvar nikako.
Recimo meni je neuporedivo bitniji PUSH koji nudi iOS u kombinaciji sa njihovim multitaskingom.
 
Poslednja izmena:
Po meni fale widgeti koji u mnogome olaksavaju rad na telefonu, jer ti je lakse na home screenu da zavrsis posao od nekoliko sekundi (status,reply), nego da ulazis u npr. dve zasebne app (fv, twitter)... I naravno totalno novi sistem notifikacije. Sa tim bi ovaj iOS bio egal a u nekim segmentima (stabilnost) mozda i ispred androida... To je moje misljenje zasnovano na iskustvu koriscenja obe platforme i onoga sta mi fali ubkoriscenju smartfona...
 
Pa mozda tebi olakshavaju rad, neki ne koriste facebook i twitter recimo. Apple odavno ima widgete na desktop OSu i ochigledno je da misle da to na fonu nije potrebno, iz bilo kog razloga. Zato je dobro to shto imamo izbora pa kupimo telefon/OS koji nam se svidja...

A inace, ako toliko ne mozes bez njih, imash widgete odavno na cydiji, isti su kao na Androidu. Na IOSu imash sve sto svi drugi imaju, puta 5, ne znam kako to nisi provalio za 2,5 godine koriscenja iPhonea :d
 
Poslednja izmena:
Uvek večito pitanje i hejtovanje...
Vratio sam se isključivo zbog kvaliteta uređaja.

Prvo, nije mi jasno kako pojmovi "hejtovanje" i "vjecito pitanje" mogu zajedno da idu? Ovaj veznik "i" mi nesto ne ide tu.

Drugo, ako je hardver ono sto te privuklo, cemu onda ovo sto sam malo nize citirao? Trpis sve nedostatke iOS-a koje si naveo pravdajuci se hardverom tj. kvalitetom izrade uredjaja?



........S druge strane, ako staviš normalan ROM (Android), sve će ti raditi normalno, a funkcionalnost će i dalje biti nekoliko koplja iznad iOS-a. To što ti misliš da je svih 300 ili 500 hiljada aplikacija upotrebljivo (NOT!), to je isključivo tvoj aspekt. Ja mislim da tamo (AppStore) ima 0.01% upotrebljivih apps a mnogo manje od toga i koristi svako od nas! Tako da, ne vidim zbog čega TI mrziš Android i zašto ga toliko nipodaštavaš?


Hm, a normalan Android ROM je?

Hm#2 cek cek, da vidimo koliko verzija telefona postoji sa Androidom?

Hm#3:zgran::zgran:

Svaki kuvani ROM koliko dobrih stvari donese toliko je i losih, koje se manifestuju prije ili kasnije obicno u trenutku kad ti je telefon najvise potreban. Ovo je moje licno iskustvo, ne tudje.

Sto se aplikacija tice,mislim da nisi u pravu. Upravo je to poenta, ogroman broj aplikacija (pri tom ne mislim da li ti koristis/ne koristis sve) predstavlja plus velikom broju korisnika koji u bilo kojoj bransi kojom se bave, mogu naci korisnu aplikaciju.



Po meni fale widgeti koji u mnogome olaksavaju rad na telefonu, jer ti je lakse na home screenu da zavrsis posao od nekoliko sekundi (status,reply), nego da ulazis u npr. dve zasebne app (fv, twitter)... I naravno totalno novi sistem notifikacije. Sa tim bi ovaj iOS bio egal a u nekim segmentima (stabilnost) mozda i ispred androida... To je moje misljenje zasnovano na iskustvu koriscenja obe platforme i onoga sta mi fali ubkoriscenju smartfona...

Malo si kontradiktoran....Kazes, nedostaju widgeti pomocu kojih bi sve zavrsio na homescreen-u i kako je smor ulaziti u svaku aplikaciju ponaosob?

Znaci nije smor aktivirati widget za twitter pa postovati, pa se vratiti na taj homescreen na kom ti je fb pa promijeniti status, pa se opet vratiti na homescreen pa pregledati iz tapatalk-a forume koje pratis, pa izaci na homescreen...itd. itd.

Meni licno je jednostavnije na dva homescreen-a (govorim o iOS-u) poredjati tih 15-ak app koje redovno koristim nego imati 15-ak widget-a (android) i maltretirati se sa istim plus sto kad ih imas mnogo na homescreen-u itekako zna da zabaguje. Imao sam barem deset situacija u kojima mi se pojavio force close neke aplikacije zbog widgeta.

Da je iOS-u potreban redizajn notifikacija itekako jeste. Ja sam i u temi od iOS 4 & iPhone 4 stavio ovaj link

http://www.youtube.com/watch?v=XiQfizmYjcQ

kao nesto sto mi se idejno veoma dopada i u sustini omogucava to sto ti kazes, sve na jednom mjestu.
 
@priest77:
Kontrola kvaliteta na App Store-u je znacajno opala u zadnje vreme jer svasta pustaju. Svez primer je Engadget app koji je crashovao na ucitavanju. Radio je samo ako je International settings podesen na USA. Kako su uopste mogi da puste takvu app na AppStore? I to je kontrola kvaliteta? Ma daj... i jos nemas mogucnost da se vratis na prethodnu verziju dok ne izadje zakrpa. Zamisli da je to placena app i da si instalirao update. A na zakrpu se u idealnom slucaju ceka min 2 nedelje.

Realno, iOS-u nedostaju sredjene notifikacije i widgeti. Dobra stvar oko widgeta na Androidu je da ne moras da ih koristis ako ne zelis. Izvuci samo aplikacije na desktope i koristi kao sto koristis iOS.

Sa porastom broja aplikacija koje koriste push notifikacije, resenje sa bedzevima na ikonicama je postao nepregledno i konfuzno. AppStore mi trenutno nudi 12 updatea, Skype ima jos 2 neprocitane poruke (pukne kada otvaram chat), FB uvek ima ponesto, mail 7-8, SMS 1-2, waze, ... Gledajuci u brojeve na bedzevima ne mogu da utvrdim sta je najbitnije u nekom trenutku da pogledam. Jos su sve te app na razlicitim SB stranama. Ako otvorim bilo koju od tih app, treba da cekam da se pokrene, poveze se na internet i posle treba da trazi po app sta to ima novo. Neverovatno gubljenje vremena za jednostavnu stvar: sta ima novo! Lockinfo je jako los zakrpa za notifikacije. Ukoliko je ukljucen na lockscreenu desava mi se da dok uzimam telefon iz dzepa pritisnem na neku od poruka i da se otvori app.

@jopopo:
Pa priest je zbog manjih stvari nazvao Samsung plagijatorima. Nemoj pogresno da me razumes... danas je tesko izmisliti nesto novo, a da nije slicno necemu sto vec postoji. To je objektivno stanje stvari.
 
Nazad
Vrh Dno