Šta je novo?

Final Cut Pro X...

Kako da ubacim chapters za DVD?
Da li to se radi u FCP X ili Compressor 4 i kako?
 
Da li on radi sa Final Cut Pro X posto vidim da ga nema vise u paketu?
 
Poslednja izmena:
Kako da ubacim chapters za DVD?
Da li to se radi u FCP X ili Compressor 4 i kako?

Compressor

A mozes i u dvd studiu-publish.

...to su dvije odvojene cjeline,osim toga jedan 64bit. a drugi 32bit.
 
napravio sam smart folder i stavio da mi uredi `people` da vidim kako to radi, i da mi olaksa posao! ili ja nisam nesto uradio kako treba (a ne vidim sta bi to moglo biti) ili njegov algoritam bas i nije pouzdan?
sve u svemu ama ni jedna izjava u krupnom planu nije pod people-one person, a stavio je neke opste kadrove? :S:
 

Prilozi

  • one person.png
    one person.png
    290.5 KB · Pregleda: 151
  • svi kadrovi.png
    svi kadrovi.png
    306 KB · Pregleda: 137
Nisam isprobavao jos ovu opciju , ali automatsko peglanje boje (i zvuka) jesam.
I rezultatom sam manjevise-vise zadovoljan.Doduse u pitanju je crapy pocket cam.
Kad koristim izjednacavanje boje i osvetljenja i tu zna da da impresivne rezultate mada se opet ponekad desi da ukaki.

Sve u svemu zadovoljan renderom na c2d 2.66

Pucanja je bilo mada sam tad stvarno mucio(ubacio film od sat ipo i reziserov komentar)ali ga je ipak na kraju svario.
Licno mi ide na zivce sporoca oko subtitlinga...treba li bi ga malo ispeglat.Ima li ko jos problema oko sporoce "titlinga"?
 
jel ja nesto ne radim kako treba no svaki fajl koji importujem mu treba po par sati da importuje - oko sat ipo .avi fajla nije ni uspeo, sve je desinhronizovano. pa sam iz fc 7 u koji samo ubacis fajl i mozes sve da radis na njemu, nema glupavog `importing media` prebacio u u apple pro res 422 i opet u u ovom njesra od fcpx mu treba oko 40 minuta da ga sazvace. i ko zna da li ce biti u sinhronizaciji. a to je sve u PAL rezolluciji. pa sta da je u HD? trebalo bi mu tri dana samo da ubacis fajl u njega, dok u prosloj verziji samo prevuces? odlican revolucionarni napredak kao sto su najavljivali u apple? ovaj FCP je jedno veliko njsra, ili ja nesto ne radim kako treba. tj ne drag and dropujem u maniru velicanstvenog fcpx :D
u imovieu je sve OK, ali ne mozes da exportujes a da nocni, tamnija odela ili snimci ne bukte od shuma, pa izgleda kao da je snimano losim mobilnim telefonom. dobitna kombinacija apple editinga!

marketing kampanja treba da glasi - kupite imovie iz kog ne mozete da exportujete ili fcpx u koji ne mozete da importujete 80% materijala koji snimate! apple loves you :)
 
Poslednja izmena:
Jel si siguran da koristish FCPX, ili si skinuo neku kinesku kopiju :D:D:D

FCPX moze da ti funkcionise isto kao FCP7 s tim da ima nove opcije koje samo mogu da olaksaju posao, ako je nesto sporije ili mu treba vise vremena nego ranije, ti si kriv jer ne znas sta radis, jednostavno je :) A mi smo inace poznati po tome sto ne citamo nista pre nego sto startujemo neki softver ili upalimo komad hardvera, pa valjda se podrazumeva da sve znamo unapred :d

Prva stvar kod importa fajlova je da dechekirash sve opcije, jer sve to mozesh da uradis i kasnije ako ti treba. Fajlovi ce biti importovani u roku od jedne sekunde i odmah radis sa njima. Isto je da imash ProRes ili mpeg4 ili h.264, bilo koji codec a da ga FCPX podrzava, razlikuje se u samoj montazi sto se tice zahtevnosti, ali to je druga prica koja nema veze sa importom.

Drugo, ne razumem sta znachi desinhronizovano ? Zvuk je desinhronizovan ? Kako mislis da je to FCPX uradio uopshte, i zasto bi uradio ? :) Da nisi dao Stivi Vonderu da ti radi montazu ? :) Daj tu malo vise informacija sta ti to znachi...

Inace, ako ga poredimo sa FCP7 (mada svi ostali programi rade na istom principu osim podrske za GPU), sve sto FCPX radi toliko je efikasnije da je to komedija, a na istom hardveru brzi je 5-10x bez problema, za istu stvar :) Obrati paznju samo da koristish bar 10.0.2 verziju jer je drasticno ubrzana, sad GPU koristi u skoro svemu sto radi, ukljucujuci i export, pa je drasticno brzi od FCP7 i na grafickoj od 30 evra :)
 
Poslednja izmena:
koristio sam 10.1 verziju, fajl je avi importovan iz avida sa neke sony pro hdv kamere. sve je bilo van sinhronizacije. fajl vise nemam, ali znam da sam sve odradio na kraju u premieru. probacu da skinem tu novu verziju, ali fcpx sam batalio. za ono sto meni treba premier i imovie zavrasavaju posao. gde je imovie osim cudnog exporta super program.
i nije mi prvi put da sam nesto upacio u fcpx pa da je van sinhronizacije
http://www.youtube.com/watch?v=ci85_DPG3iI&feature=related

:)
 
^ Ja sam preko FCPX preturio bar 50 sati razlicitog materijala i nikada nisam imao desinhronizovan klip, takodje ljudi po forumima imaju razne probleme, ali prvi put cujem da je normalan klip posle importa postao desinhronizovan. Daj bar jedan pa da probam i vidim o cemu se radi...

iMovie nemash nikakvog razloga da koristis, FCPX je jednako jednostavan ako necesh nista od naprednih opcija da koristis, a uvek imash gomilu naprednih opcija na raspolaganju koje se vrlo brzo kapiraju...

Sad tek vidim, kako je to fajl importovan iz Avida i zasto ?
 
Poslednja izmena:
pa taj lik je imao avid i samo u fcpx je bio van sinhronizacije.
 
Hm, stara tema ali nema novije, sorry :)

Kratko pitanje. U fcpx, kako da najbolje saučuvam izvorni kvaliet, znači za sada me ne zanima ništa osim da neke 4K snimke sa GH4 panasonica izmontiram, bez ikave obrade.

Radim ovako, da li grešim?

Kada keriram novi prokekat odaberem da parametre podesi na osnovu prvog snimka, kada idem na eksport ili kako se već zove, share, pa export movie, pa use current setings. Tako valjda ništa ne menjam ni kodek ni bitrejt, trebalo bi da je 100% isto?

Nije da sam lenj, gledao sam gomile youtube videa, većina njih snima 4K pa eksportuje 1080p ili još gore direktno youtube eksport. Nemam baš utisak da većina tih što prave tutorijale znaju mnogo više od mene, osim što su naučili više funkcija programa.
Kvantitet je doveo do toga da je teško iskopati nešto vredno gledanja i čitanja
 
Poslednja izmena:
Hmm,najbolje bi bilo da taj materijal kopiras direktno iz mape gdje se nalazi na mjesto gdje ga zelis sacuvati.
U tom slucaju ga imas nepromjenjenog.
 
jeee, neko je ipak odgovorio, hvala :)

Nisam shvatio baš.
Ipak kada nešto izmontiram, on mora to da renderuje u neki finalni video. Tu onda mogu da biram da koristi trenutna podešavanja (valjda ista kao što je ulazni video) ili da biram pro res 4:4:4, 4:2:2, H264 i šta već sve ima.

Evo pirmer upotrebe, hoću da nekome pokažem izvorni snimak sa GH4, ali da složim neke kadrove samo, bez nekog kolor grejdinga ili bilo ćega, a i bez gubitka na nekoj dodatnoj kompresiji. Verovatno tako neka bazična montaža tj samo seckanje snimka može da se uradi i jednostavnije, ali eto nemam pojma, kada sam već kupio final cut :/
 
Izbacis master file, ⌘ + E, a u settings stavis da ti je video codec source... i to je to...
 
E hvala, bio sam odsutan neko vreme, nisam video.

Ja sam malo (više) noob za mac uopšte, imam macbook dugo ali slabo koristim. Ovo što si rekao je valjda ono što sam i radio, obradi ga isto kao i source fajl.
 
Bitno je da kad pravis novi projekat odaberes codec u kome ce biti, i to treba da bude bar ProResLT, odnosno neki koji je bolji od izvornog, jer ti ne mozes bez rekompresije da exportujes, bez obzira sto nisi nista pipao. Sa proresLT razliku okom neces videti, jer taj codec je bolji od izvornog, a ako bas hoces najbolje, stavi prores4444 i imaces kvalitetan fajl koji ne zauzima suludo prostora, kao recimo uncompressed.
 
prores4444 podrzava i alpha kanal, tako da je mozda overkill. Ako se source neki h264/mpeg2/mjpeg onda je proresLT sasvim dovoljan.
Ukoliko generises neki sadrzaj onda idi na prores-std.
 
Nazad
Vrh Dno