Šta je novo?

Amiga 500 kick 1.3

Učlanjen(a)
12.11.2006
Poruke
1,509
Poena
360
Napokon ponovo amiga kod mene...........Ukratko da opisem sastav:

A500 OCS
Prepravljena memorijska mapa
1MB chip ram
1,5 MB fast ram
simple ide kontroler - odnosno nije sposoban za samostalno butovanje vec boot krece s disketLe sto bi rekao Sojic. Trenutno kako stvari stoje isprobao hdd na amithlonu sumnjva ispravnost. Butablina disketa kojom se startuje hdd takodje sumnjiva ....
Stanje dobijene amige nije za opisivanje pa evo malo slika doduse slikano telefonom ....
prvo ceo komplet


amiga izbliza


a iz kanala tek da se vidi cega ima unutra


ma koji kanal ,razvaljuj ti to


poznati izgled tastature


e kume ala si ga opravio ostali samo dugmici


ovo ono sto se vidjase iz kanala



Onda prodje neko vreme, pa jos vremena i jos malo


Kompletu nazalost fali mis ,disketa nema s WB-om ,sistem krene u boot ali u jedno trenutku prijavi nondos disk u device 0 nisam uspeo da skontam dali se radi o hdd ili flopiju.Kada odaberem cancel i otkucam:
loadwb
endcli
nadjem se u poznatom wb1.3 ekranu pokusaj prevljenja kopije diskete neuspeva pojavi se read/eror u nekom momentu.

Misa cu probati da nabavim nekog za privremeno pa kad budem imao vremena uradicu jedan pic za ps/2 optikanera
Sad jedno pitanje za poznavaoce hardvera? Baterija na prosirenju memorije sa satom kojeg bi trebalo da je napona buduci da nepise nista na doticnoj ,a ispraznjena je mjozda jos u proslom veku (uniomer hrabro pokazuje 0V)
 
Baterija je NiCd 3,6V i moze da se zameni dugmastom litijumskom CR2032 (3V) s tim sto treba da postavis od plusa baterije do plusa na prosirenju jednu diodu, tako da se baterija ne moze puniti sa prosirenja (NiCd su punjive, litijumske dugmaste nisu). Sto pre vadi tu bateriju sa prosirenja, da ne bi procurela. Hemija u njima je dosta jaka pa moze da dobro nagrize stampanu plocu.
Probaj alkoholom da ocistis glave na flopiju, i naprskaj kontakt sprejom taster koji detektuje da li je disketa u drajvu. Upravo to mi je pravilo nevidjene probleme sa citanjem disketa, verovao ili ne.
PS. O kakvom PIC-u za opticke miseve je rec? Moze neki link?
 
Poslednja izmena:
da li hoce baterija da iscuri / upropasti nesto cak iako je racunar regularno postavljen, u horizontalnom polozaju?

Baterija za zamenu, koju je naveo MSOlajic je ista ova kao za PC?
 
@dusxan da, skidaj staru punjivu bateriju pod obavezno
 
Evo jos malo slika ide kontrolera









Hard detaljnije ispitan pod amithlonom i UAE i tamo radi ,cak sam radi sigurnosti sve prekopirao na drugi hdd da se nadje. S diskete dodje do dela kada treba da mountuje prvu particiju hdd ali je prijavi kao non dos disk, takodje nemoze da mountuje ni drugu particiju.Otvaranjem sam se samo razocarao nacinom izrade kontrolera ,nemoze se detaljnije zagledati posto je sve zaliveno plastikom za lepljenje.

Na prosirenju memorije su baterije vec curele ,nasao sam zelenu skramu okolo ,al ja ****** to nisam povezivao s baterijom ....
Znaci mogu standardne baterije za na ploce sto idu..super
 
Jel ovo neki home-made ide kontroler ?
 
Kontroler je ide i jeste home made inace je drugar to svojevremeno kupio u Novom Sadu i platio ga oko 50 nemackih maraka svojevremeno(1996-97) otprilike.Otvorio sam s namerom da proverim stanje kontakta unutra,medjutim sve je samo oziceno i zaliveno plastikom za lepljenje. Stvarno sam se razocarao ocekivao sam da ima bilo kakvu stampu unutra makar i euro format ploce s kruzicima ili kvadraticima. Inace ovo je na delu a500ide projekat koji se pominje na netu(a i aminetu u par varijanti) i koliko sam shvatio delo je nekog finskog studenta. Sema je od verzije do verzije mahom ista ali se u poslednjoj verziji softvera omogucava kontrola 2 ide uredjaja (primary i slave) cime je omoguceno koriscenje CD-ROM drajva. Nije samostalno butabilan hdd vec se mora butovati sistem s diskete mada samo jedan mali deo i celokupna kontrola se odmah prebaca na hdd.U sustini bolje je nego se drndati non stop s disketama. Ako te interesuje projekat pogledaj: http://www.students.tut.fi/~leinone3/ide/a500ide.html
a slicno tome je i: http://www.students.tut.fi/~leinone3/ide/ide68k.html
mozda ima jos neceg zanimljivog ovde: http://www.freeinfosociety.com/electronics/schempage.php?cat=2

Ima jos nekih prepravki u ovoj amigi videcu da slikam i to u unutrasnjosti dok je ne sklopim finalno
 
Meni ovo lici na Samira :D
 
Moguce ako je Samir iz Novog Sada nemam pojma.

Elem danas sam opet malo nesto cackao i nadjem par flopy drajvova od kojih su dva bila odgovarajuca za prepravku nebi li radili na amigi
prvi je: ALPS DF354H127F (oder DF354H090F)


drugi Samsung SFD-321B neka leva revizija ali se stampa se podudara s ponudjenim na linku koji cu dati na kraju


Dobar link ako vam nekada zapne za ovakvim prepravkama http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm jeste na nemackom ali slike govore vise od hiljadu reci
Testirao sam oba danas na amigi i za razliku od ugradjenog chinon drajva alps ocitava disketu koju imam za amigu bez greske i stucanja. Probao sam da uradim i kopiju diskete ,i drajv uradi i tu operaciju ali na kraju kad krene u verifikaciju prijavi gresku.
Stvar koju nisam probao je da zatvorim otvor trakom kako bi drajv disketu video kao DD a ne HD disketu buduci da su mi sve diskete koje imam HD.
flpoy drajvove sam pre prepravke siprobao na pc-ju kako bih bio siguran u ispravnost istih.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Dejane, da se casti !! ;-)
Salim se naravno. U zdravlje da koristis tu amigu jos dugo dugo!!

Posto si je vec razbucao, bravo velemajstore u param parcad (iz Z. dinastije), kad se to ocisti i izbeli ima da i dise i mirise. Amiga je to!

A jel sumnjas da je orginalni chinon gotov? Moja A500 ima besprekoran flopi dok sam za A1200 modovao jedan i super radi. Mada napravio sam onaj sd flopi emulator tako da je to sada aktuelno ipak dobro je da se ima ispravan flopi. I za ovaj emulator obecao sam da postavim slike. Nisam to uradio jer sam hteo da sve bude kompletno do poslednjeg koraka. Uzeo sam i jednu kutiju 10x8cm gde sve to treba da dodje ali nisam imao slobodnog vremena da i to zavrsim. Kad sve to lepo spakujem postovacu.

E da, za misonju ja sam odradio jos ranije sa 16f84a. Ima i nekih projekata koji su sa 16f628, ovaj sam odradio i za njega znam da besprekorno radi.

U zdravlje da ta Amiga siba Turrican!

-milanca
 
@milanca
Amiga je vec oprana ,nisam pristalica blanhanja do mint stanja ,hocu da sacekam da vidim kako su prosli ovi sto su izbeleli njihove amige,commodore i ostalo :p
Orginalni chinon drajv se malo cudno ponasao nije hteo da iscitava disketu pa rekoh da probam da prepravim jedan drajv radi provere. Danas sam imao vremena pa sam opet cackao oko amige i utvrdio da se samsung drajv najgore ponasa. Alps cita bez premca losu diketu ali kada snimanje nastupi na scenu orginal chinon je ipak tata mata, kao da ne stedi struju tokom snimanja diskete.
Evo i slike gary cioa koji je izvadjen iz slota i prikljucen preko adapter plocice .Ovo je sigurno radjeno kako bi se dobilo 1mb chip rama i 1,5mb fast rama.

Oko ide kontrolera mi nije jasno gde gubi kontakt buduci da je to problem.Probacu da nabacim drugi konektor na kabl hdd kako bi bar taj deo price izbacio za ubuduce.Kontroler ce definitivno biti prepravljen ali ovog puta s pravom stampom.Danas mi je uspelo da butujem hdd tako da sam priliku iskoristio da nasnimim WB1.3 par komija na diskete kao i par disketa s alakicama.
Igre ,pa neki drugi put :p :p Stvarno se oseca nedostatak misa ubio sam se danas pomerajuci kursor preko tastature a jos ima i programa koji nece da rade bas kako treba bez misa.
Pic 16f84 i 16f627 ili 16f628 su slicni cak se i ovi drugi koriste kao zamene za f84 ,malo su noviji ,imaju svoj interni oscliato pa ne trebas spoljni a sve to pojednostavljuje semu,tj ovako jednostavne seme nemoras ni raditi sa stampom samo ozicis sve kao Samir :)
 
Poslednja izmena:
Doslo se do slobodnog vremena pa sam se malo zanimao oko ove amige pa ajd da malo ozivim i temu........
Mis je bio da kazemo problem broj 1 pa sam krenuo odatle da resavam ...nabavio pic isprogramiran na licu mesta,stojao neko vreme odradio montazu na zivo bez stampe ali nikako nije htelo da proradi ,menjani misevi pa onda nestalo vremena pa je sve cekalo do sada . U medjuvremenu mi se zagubio pic programer pa nisam u mogucnosti da proverim ispravnost pica dok ne spakujem drugi pic programator koji je u planu.
E neces rekoh i dohvatim jednog reponju iz arhive



nekome mozda i deluje poznato microsoft serial mis s 2 tastera iz onih vremena :)
Zanimljiva je unutrasnjost ovog misa koji u sebi krije dva IC-a od kojih je jedno ba10339 koje se nalazi i u pojedinim amiga misevima. Zakljucak sledi...:



a zasto nebih malo prelemio i od toga stvorio amiga misa ? Malo me je uka..lo pa je sve proradilo iz prve kako treba odnosno nema brljanja s smerovima vec sve radi kako i treba cak je i mis osetljiviji od orginalnog amiginog posto ima vecu rezoluciju.

step 2
Moderan racunar zasluzuje da ima hard disk pa sam krenuo malo nestrpljivo u pricu a500ide.......



Nestrpljivost je deo gde je mene mrzelo da cekam da narucim fotooslojen dvostrani vitroplast pa sam krenuo laserom na obicnom jednostranom...odavno nisam radio plocice pa je bilo malo musavo dok sam nasao klozetaru (zaboravilo se koja je kiselina najbolja) koja ce odraditi posao valjano. Posto je u pitanju jednosrano kasiran vitroplast drugu stranu sam izrutirao zicam iz lan kabla inace bi sve delovalo finije da je odradjeno dvostrano.

Dok sam radio kontroler nadao sam se da su stari i novi ide bar na istoj adresi. Inace je ona budzevina zavrsila svu funkcionalnost buduci da je sve bilo zaliveno silikonom i dosta je spojeva nastradalo od kiseline u istom. Na moju zalost kontroleri nisu na istoj adresi tako da sada moram da se nekako snadjem da prebacim softver na amigu. Na amigi ima dos2dos ali on trazi spoljnu disk jedinicu u kojoj ce raditi s pc disketama . Ugh ovo pojma nisam imao ... Probao varijantu PC-amiga explorer-null modem kabl-amiga netje verovatno na pc-u problem s serial portom posto mi se vec desavalo u nekim varijantama s programatorima. Probace se i iz podruma 486-AE-amiga.
Zanima me ima li ko ovde u svojoj arhivi stariji cross dos ,obicno na disketama s alatkicama je dolazio uz neke utility programcice.Od kicka 2.0 je dolazio uz amige ali mislim da taj ne vrsi posao na kick 1.2 i 1.3.
Postoji problem zenskog edge konektora kada se rade ovakve stvari za amigu zx spectrum.Gde nabaviti to kod nas Zenski edge konektor raster 2,54 zaamigu je to 86pina mada ni vise nije problem moze se uraditi FIK i gotovo. Ja obicno urnisem isa konektor s PC ploce ali sam se smorio ovaj put kada sam nastavljao za amigu ,a i traljavo je dok se skine i ocisti s pc-jeve ploce
 
Poslednja izmena:
Uh, pre par godina sam uradio transfer diska PC-Amiga preko home made serijskog kabla i nekog programčića u DOS-u, Transdisk/Transwarp čini mi se, jer nisam mogao drugačije. Postoji jedan dobar utility boot disk koji ima i PC DOS format support, pogledaj http://wiki.abime.net/file_transfer/hombre
 
Super, Deki, a500ide je prava stvar za amigu 500. I ja sam bio trazio edge konektor i nisam uspeo da pronadjem pa sam zbog toga i odustao. U medjuvremenu sam uzeo CF adapter (za a1200) i napravio SD emulator tako da sam miran. Odlicno si ovo uradio sa microsoft serijskim misem. Ja sam napravio cini mi se sa 16f84 moj amiga mis tako da ako ti treba pomoc oko toga slobodno posalji da ti isprogramiram PIC.
 
Ma i meni je taj SD card emulator u planu da odradim jer cu njime laganica resiti problem fajlova na relaciji pc > amiga mada ni hdd nije tako losa varijanta buduci da se u oba smera moze preneti velika kolicina podataka u oba smera posredstvom winuae na kanti.
Ah da ono podataka to vam je sifrovana oznaka za amiga igre :p
 
Svaka cast na ovoj temi! Ja sam je koristio model 600 posle 1200 sa turbo kartom te godine necu nikada zaboraviti!
 
Nazad
Vrh Dno